Ako rozoznať kvalitné činky od nekvalitných?

Činky a závažia sú účinným nástrojom na budovanie svalovej hmoty. Umožňujú vykonávať širokú škálu silových a odporových cvičení, ktoré vám pomôžu rýchlejšie a efektívnejšie dosiahnuť vaše fitness ciele. Okrem toho môže používanie činiek zlepšiť vašu koordináciu, rovnováhu a flexibilitu, čo prispieva k celkovému zdraviu.

Kvalitné vs nekvalitné činky

Zdroj: Freepik.com

Či už ste skúsený športovec, alebo práve začínate svoj tréningový plán, činky vám môžu pomôcť rýchlo a ľahko dosiahnuť vaše ciele. Prečo teda neinvestovať do činiek ešte dnes? Pomôžeme, ako rozoznať kvalitné činky od nekvalitných, aby bol váš tréning na najvyššej úrovni.

Vyberte si podľa materiálu činiek

Pri výbere činiek na cvičenie si môžete vybrať z rôznych materiálov podľa toho, či s cvičením začínate, alebo trénujete pravidelne. V závislosti od kvality materiálov sa líši aj cena činiek.

  • V nižšej cenovej kategórii nájdete plastové činky pre začiatočníkov, ktoré bývajú menej odolné a majú kratšiu životnosť ako iné činky, preto zvážte, či sa vám neoplatí investovať do náradia na cvičenie o trošku viac.
  • Pre tých, ktorí hľadajú niečo cenovo dostupnejšie a nenáročné na údržbu, môžu byť dobrou voľbou gumené činky. Výhodou gumených činiek je ich dobrá schopnosť tlmiť nárazy, čo poteší najmä vašich susedov. Tieto činky postačia pre začiatočníkov, avšak časom môžu byť nepríjemné na úchop, pretože majú tendenciu špiniť ruky.
  • Ak je pre vás dôležitá kvalita a odolnosť, pravdepodobne sú najlepšou voľbou oceľové alebo liatinové činky, ktoré vydržia aj roky intenzívneho tréningu.
  • Chrómové činky, môžu byť pomerne drahé, avšak sú tou najkvalitnejšou voľbou spomedzi všetkých činiek. Ak to s cvičením myslíte naozaj vážne a máte za sebou už veľa odmakaných tréningov, možno je čas dopriať si kvalitné činky.

Nech už si vyberiete akýkoľvek typ činky, uistite sa, že sa vám pohodlne drží v rukách a poskytuje potrebnú úroveň odporu. Nezabudnite, že kľúčom k úspešnému tréningu je správna forma, technika a bezpečnosť pri cvičení.

Vyberte si podľa hmotnosti činiek

Ďalším dôležitým faktorom pri výbere činiek na cvičenie je otázka hmotnosti. Aby bol váš tréning naozaj kvalitný, potrebujete na to primerane ťažké činky, ktoré vám budú vyhovovať.

Výber činiek podľa hmotnosti

  • Ženské činky a závažia sú prirodzene ľahšie ako mužské, keďže ženy v rámci svojej pravidelnej tréningovej rutiny cvičia s nižšími váhami. Pre väčšinu žien sú vo všeobecnosti najpohodlnejšie a najúčinnejšie činky s hmotnosťou od 5 kg do 7 kg.
  • Na druhej strane mužské činky majú ťažšiu hmotnosť, pretože muži chcú predovšetkým budovať svalovú hmotu. Pre začiatočníkov sú vhodné činky s hmotnosťou od 7 do 10 kg. Tieto váhy vám umožnia vykonávať cviky, ktoré sú náročné, ale nie príliš ťažké na to, aby vám spôsobili zranenie alebo preťaženie. Samozrejme, ak ste vo svojom tréningu pokročilejší a máte už nejaké skúsenosti so silovým tréningom, môžete zvážiť činky s hmotnosťou medzi 10 až 15 kg. Tento hmotnostný rozsah umožňuje cvičiť oveľa viac cvikov a pomôže vám rýchlejšie budovať svalovú hmotu. Vo všeobecnosti by ste mali používať váhy, ktoré sú pre vás pohodlné, ale zároveň dostatočne náročné na stimuláciu rastu svalov.

Výber správnej hmotnosti činiek je dôležitým krokom pri vytváraní rutiny silového tréningu, ktorá vám pomôže dosiahnuť vaše kondičné ciele a vyťažiť z tréningu maximum. Pri výbere správnej hmotnosti činiek preto venujte trochu času zváženiu svojej úrovne skúseností, flexibility a cieľov.

Hodnotenie článku:
(80%)

Pulbikované dňa: 20.12.2022


Komentáre

03/01/2023 16:07
Ema

Hľadala som činky na domáce použitie, len sem tam si zacvičiť na ruky. V Decathlone som si napokon vybrala nejaké lacnejšie, uvidím, či ma bude cvičenie baviť... Ak áno a tieto mi už nebudú stačiť, siahnem po nejakých lepších. Myslím, že v tomto obchode majú dobrý výber od lacných až po drahšie. A hlavne personál je vždy veľmi ochotný poradiť. Za mňa spokojnosť.

Pridať komentár