Elektrický mlynček na soľ a korenie – výhody, nevýhody

Z čerstvo namletých korenín dostanete zakaždým niekoľkonásobne viac aróm ako z tých, ktoré kúpite vopred namleté vo vrecku. Ak pri varení radi experimentujete, určite vám príde vhod elektrický mlynček na korenie. Na rozdiel od manuálneho s ním bude korenenie rýchlejšie a menej namáhavé.

Ako vybrať elektrický mlynček na korenie

V článku sme pre vás zhrnuli výhody i nevýhody týchto pomocníkov a prinášame vám prehľad najobľúbenejších z nich.

Najlepšie elektrické mlynčeky na korenie

Názov Hodnotenie Detail
Lamart Ruber   ✔   NAJPREDÁVANEJŠIEZobraziť produkt
Kesper 20 cm   ✔   DNES V AKCIIZobraziť produkt
Berlinger Haus   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTAZobraziť produkt
Tescoma President   ✔   PRE NÁROČNÝCHZobraziť produkt
datartdatartdatart
TKG PSGR 1050 CO   ✔   NÁŠ TIPZobraziť produkt

Menšia námaha, rýchlejšie varenie

Ak máte radi varenie, určite uznáte, že ide o pomerne rýchly proces, pri ktorom sa nemôžete zbytočne zdržiavať. Jednotlivé kroky (vrátane pridávania prísad) musíte vykonávať rýchlo a v prípade, že pridávate viacero druhov korenín, môže byť ich mletie na ručnom mlynčeku zbytočne zdĺhavé.

Nielen pri výrazne korenených jedlách je teda lepšie využiť elektrický mlynček na korenie. Na každú koreninu môžete mať samostatný mlynček alebo si vopred pripraviť čerstvú koreniacu zmes pre dochutenie konkrétneho pokrmu.

Biely elektrický mlynček na soľ a korenie

Elektrický mlynček sa skladá z 3 hlavných častí:

 • Elektromotorček – má na starosti pohon mlecieho mechanizmu a nahrádza otočnú rúčku v prípade ručného mlynčeka.
 • Mlecí mechanizmus – zabezpečuje samotné mletie koreniny alebo soli.
 • Zásobník – je v ňom uskladnená korenina vcelku určená na neskoršie mletie. 

Plastový? Nie, radšej keramický

Základom každého elektrického mlynčeka na korenie je mlecí mechanizmus. V tých najlacnejších je často vyhotovený z plastu – keďže plast je mäkký a nie príliš odolný materiál, ani takýto mlynček nemá príliš dlhú životnosť. Plastový mechanizmus teda nájdete napr. v jednorazových mlynčekoch, ktoré kúpite v supermarketoch a sú vopred naplnené koreninami.

Ak hľadáte skutočne spoľahlivý elektrický mlynček, siahnite po modeli s keramickým mlecím mechanizmom, ktorý je odolnejší.

Kvalitný elektrický mlynček na korenie by mal mať nastaviteľnú hrúbku mletia. S takým mlynčekom potom môžete mlieť najrôznejšie druhy korenia, byliniek, či dokonca hrubozrnnú soľ alebo iné prísady.

O odolnosti rozhoduje materiál

Elektrické mlynčeky na korenie sú najčastejšie vyrobené z týchto materiálov, prípadne ich kombinácií:

 • Plast – nie je príliš odolný, preto ho nájdete na tých najlacnejších mlynčekoch. Ak vám takýto mlynček spadne na zem, pravdepodobne jeho kryt praskne.
 • Drevo – je pomerne odolné a nezdeformuje sa ani pri pádoch. Je síce náročnejšie na čistenie, no nikto mu neuprie prirodzený vzhľad. Drevo je príjemné na dotyk a dokáže zútulniť každú kuchyňu, najviac však vynikne v tých rustikálnych.

Drevený elektrický mlynček na korenie

 • Nehrdzavejúca oceľ – materiál s vysokou odolnosťou, ktorý sa jednoducho čistí. Na niektorých variantoch (najmä tých lesklejších) však ostávajú často odtlačky prstov.
 • Sklo – používa sa skôr v kombinácii s inými materiálmi. Nepôsobí tak lacno ako priehľadný plast. Vďaka priehľadnej časti mlynčeka vidíte, koľko korenia ešte v mlynčeku máte a neprekvapí vás tak jeho nedostatok pri varení.

Pripravte si aspoň 4 batérie

Elektrické mlynčeky sú napájané batériami – nie sú teda závislé na napájacích kábloch, adaptéroch alebo zásuvkách. Môžete s nimi ľubovoľne manipulovať a používať ich dokonca aj na chate, kde nie je dostupná elektrina.

Obvykle ide o 4 či 6 ks batérií veľkosti AA alebo AAA. Výrobcovia ich k mlynčekom nezvyknú pribaľovať, myslite na to teda pri výbere a nákupe.

Ak nechcete zbytočne míňať peniaze a zaťažovať prírodu jednorazovými batériami, môžete využiť nabíjateľné NiMH akumulátory (k nim si však musíte dokúpiť nabíjačku).

Napájanie z batérií je zároveň aj najväčšou nevýhodou elektrických mlynčekov. V prípade, že sa vám batérie pri varení vybijú, nijako si nepomôžete, zatiaľ čo s ručným mlynčekom meliete ďalej.

Ďalšie parametre a funkcie elektrických mlynčekov

 • Obojstranný mlynček – tieto mlynčeky sa nazývajú aj 2 v 1 a môžete ich využiť na mletie dvoch druhov korenín alebo korenia a soli. Sú totiž vybavené dvoma zásobníkmi. Nemusíte tak kupovať dva mlynčeky, takže ušetríte nejaké to euro.
 • Osvetlenie – niektoré mlynčeky majú integrované bodové osvetlenie pomocou vstavanej LED. Tá osvetlí presne to miesto, na ktoré bude namletá korenina dopadať.
 • Pogumovaný povrch – vďaka nemu sa vám mlynček nevyšmykne z rúk tak ľahko ako v prípade iných povrchových materiálov.
 • Veľkosť zásobníka na koreniny – výrobcovia spravidla veľkosť ani objem zásobníka neudávajú, musíte ho teda odhadnúť z veľkosti celého mlynčeka. Počítajte však s tým, že na rozdiel od ručného mlynčeka, nejakú časť zaberie aj elektromotorček.

Staršie modely, ktoré sa už nepredávajú

Hodnotenie článku:
(81.4%)

Pulbikované dňa: 03.02.2020

Autor
Michal Toma

Michal Toma

Som technik telom i dušou. Odmalička ma bavilo rozoberať a skladať rôzne prístroje a zisťovať, ako fungujú. Podobne dokážem rozobrať na súčiastky aj informácie a vyrobiť z nich ucelený text, ktorý vám pomôže zorientovať sa v naoko zložitom svete techniky, či v iných oblastiach života. Vo voľnom čase píšem blog o pive, ktorý je malým oknom do sveta stoviek chutí, vôní a zážitkov, aké nám pivo ponúka.


Komentáre

14/02/2020 10:55
Kamila

Fajn vec, ale podľa mňa to nie je nevyhnutnosť. Dostala som ho ako darček, sama by som si ho asi nekúpila. Nie je to drahá záležitosť, ale keď človek nevarí často, podľa mňa ju nepotrebuje

Pridať komentár