Aliexpress – nákup, dodanie, reklamácie, spory, vrátenie tovaru aj peňazí

Určite ste už počuli od známych či čítali na internete o nakupovaní cez internet z Číny. Najznámejšou stránkou, cez ktorú ľudia nakupujú, je Aliexpress.com a jej hlavnými výhodami sú nepreberné množstvo druhov tovaru a veľmi nízke ceny.

Aliexpress.com

V článku vám prinášame podrobný návod, ako na Aliexpress.com nakupovať, ako si zvoliť vhodný tovar a na čo si dať pri nákupe pozor, aby vám domov kuriér doručil to, čo ste si skutočne objednali.

Najpredávanejšie na Aliexpresse – Darčeky pre deti

Najpredávanejšie na Aliexpresse – Darčeky pre deti

Hľadanie darčekov ⭐ pre dieťa samo osebe je pomerne náročné. Keď konečne nájdete vhodný dar môžete zistiť, že je trochu drahý a nemôžete si ho dovoliť. Potom sa tortúra s hľadaním darčeka opakuje, kým nenájdete niečo v rozumnej cenovej hladine, čo by sa pritom vášmu dieťaťu páčilo. Čo tak... Prečítať článok

Výhody a nevýhody nakupovania na Aliexpress.com

Aliexpress nie je e-shop. Je to webová stránka, na ktorej ponúkajú svoje produkty na predaj stovky rôznych výrobcov či predajcov z Číny – ide teda o akési elektronické trhovisko so všetkými výhodami i negatívami.

Hlavnou výhodou je, že si môžete vyberať spomedzi tisícok druhov tovaru. Väčšina z nich má veľmi nízku cenu, ceny drobných výrobkov sú často aj niekoľkonásobne nižšie než v slovenských e-shopoch alebo predajniach. Navyše, pri väčšine drobných zásielok ponúka Aliexpress dopravu zadarmo.

Aliexpress.com tipy na produkty

Najväčšou nevýhodou Aliexpress.com je, že stránka je v anglickom jazyku. Môžete si tiež zvoliť nemčinu či ruštinu (pre tých skôr narodených) alebo ďalšie svetové jazyky. Bez znalosti cudzieho jazyka však váš nákup nebude jednoduchý. Stránka síce ponúka možnosť strojového prekladu cez Prekladač Google, ale ako to už býva, výsledok nie je stopercentný.

Ďalšou nevýhodou je, že rozhranie stránky Aliexpress.com vám môže pripadať trochu komplikované, obzvlášť, ak nemáte bohaté skúsenosti s nakupovaním cez internet.

Čo sa oplatí a neoplatí kupovať na Aliexpress.com

 • Domáce potreby a drobnosti – na Aliexpress ich nájdete tisícky – od rôznych pomôcok do kuchyne cez rohožky, pelechy pre domáce zvieratá až po drobné náradie. Tieto veci sú na Aliexpress omnoho lacnejšie než v slovenských e-shopoch alebo predajniach.
 • Oblečenie – v tomto segmente je to cca 50:50, že narazíte na nekvalitný kus, ktorý často ani nemusí zodpovedať fotografiám. Dajte si pozor aj na napodobeniny známych značiek (tzv. fejky), tie vám totiž môžu colníci zabaviť a budete musieť žiadať o vrátenie peňazí (pozri odstavec Garancie Aliexpress a ako ich uplatniť). Taktiež zvážte nákup oblečenia pre deti, predsa len neviete, z akého je materiálu a aké škodlivé látky môže obsahovať.
 • Hračky – hračky sú, podobne ako domáce potreby, zväčša lacné. Kupovať na Aliexpress hračky pre najmenšie deti, ktoré si všetko vkladajú do úst, nemusí byť práve najlepší nápad. Nemáte totiž úplnú istotu, že sú vyrobené zo zdravotne neškodného materiálu.
 • Bižutéria – veľmi obľúbený tovar u žien každého veku. Na Aliexpress nájdete nepreberné množstvo rôznych doplnkov od náušníc cez náramky až po rôzne retiazky či medailóny. Kvalita spracovania býva obstojná a ceny až smiešne nízke (často pod 1 euro).
 • Elektronika – pri tomto druhu tovaru už býva citeľný problém s kvalitou, preto schopnosti čínskej elektroniky radšej nepreceňujte. Často bývajú použité menej kvalitné komponenty (napr. displej s horším farebným podaním) a slabšie býva aj materiálové spracovanie.
 • Peňaženky, obaly na mobilné telefóny – taktiež veľmi obľúbený segment, z ktorého nájdete na Aliexpress.com stovky, ak nie tisícky druhov.  Na výber máte od najrôznejších odolných krytov na takmer všetky druhy smartfónov cez luxusnejšie obaly na tablety a notebooky až po elegantné peňaženky, tašky či rukavice. Ak si priplatíte zopár eur, natrafíte aj na kvalitnejšie výrobky.
 • Športové potreby – oplatia sa skôr menšie pomôcky a doplnky na šport ako napr. cyklistické dresy, rôzne chrániče, okuliare a pod. V ponuke nájdete aj bicykle a iné veľké športové náčinie, ich doprava je často príliš drahá. Pri výbere športových potrieb myslite aj na bezpečnosť – napr. pri poruche bicykla sa vo veľkej rýchlosti môžete zraniť, pri potápaní s nekvalitnou výstrojou riskujete utopenie a pod.

Ušetrite ešte viac so zľavovými kupónmi

Napriek nízkym cenám tovaru a poštovného môžete pri nákupe cez Aliexpress.com ušetriť ešte viac využitím zľavových kupónov. Tie nájdete na rôznych internetových stránkach propagujúcich web stránku Aliexpress.com. Hodnoty kupónov sú rôzne, na niektorých môžete nájsť 5 či 10 % zľavu, na iných zasa omnoho vyššiu zľavu, ktorá je však často obmedzená na určitý druh tovaru.

Aliexpress.com zľavový kupón

Pre nákup na Aliexpress.com existujú 2 druhy kupónov:

 • Aliexpress kupóny – vydáva ich Aliexpress pri príležitosti rôznych predajných akcií, výročí a pod. Môžu platiť na celý sortiment alebo iba na vymedzený okruh.
 • Kupóny od predajcov – vydávajú ich samotní predajcovia a môžete ich teda použiť iba na nákup ich produktov na Aliexpress.com.

Kupóny sú tvorené zľavovým kódom, ktorý musíte vložiť pri dokončovaní objednávky v pokladni. Uložené kupóny nájdete v sekcii My coupons vo vašom užívateľskom profile. Nezabudnite na ne, ich platnosť je totiž spravidla časovo obmedzená.

Predajcu i tovar si vopred preverte

Mnohí zo stoviek či dokonca tisícov predajcov na Aliexpress.com sú spoľahliví a k zákazníkom majú seriózny prístup. Nájde sa však aj nemálo tých problémových. Ak sa teda nechcete pri nákupe „popáliť“, dôkladne si preverte výrobcu i produkt, ktorý ponúka.

Pri konkrétnom produkte sledujte jeho hodnotenie a počet objednávok. Tieto údaje nájdete na produktovej stránke hneď pod názvom produktu. Ak má produkt nízke hodnotenie, nebude asi príliš kvalitný, no produkt s vysokým hodnotením, ktorý si zakúpilo 10 zákazníkov, na tom tiež nemusí byť s kvalitou dobre.

Aliexpress - hodnotenie produktu a počet objednávok

Údaje o predajcovi nájdete na stránke produktu nad produktovou fotografiou (predajca je označený ako Store). Všímajte si najmä hodnotenie, ktoré má tvar napr. 98 % Positive feedback, kde 98 % vyjadruje hodnotenie obchodu. Všímajte si tiež, ako dlho má predajca otvorený účet – napr. Open: 1 year(s) znamená, že predajca ponúka na Aliexpress.com svoj tovar 1 rok.

Tip – dajte si pozor predovšetkým na situácie, keď:

 • Je produkt podozrivo lacný – ak narazíte u nejakého predajcu na produkt, ktorý je o desiatky eur lacnejší než u iných, zbystrite pozornosť a radšej si do bodky preverte jeho spoľahlivosť.
 • Predajca má otvorené krátko – každý musí nejako začať, avšak podvodníci sa na Aliexpress dlho neohrejú, pretože Aliexpress si na ich odhaľovaní dáva záležať. Je teda možné, že predajcovi, ktorý na Aliexpress.com pôsobí krátko a má podozrivo lacné produkty, ide iba o rýchly zisk bez ohľadu na to, či poškodí svojich zákazníkov.
 • Predajca alebo produkt má málo hodnotení – žiaľ, všetko sa dá oklamať a rovnako to platí aj pre systém hodnotení na Aliexpress.com. Pre predajcu nie je problém zaplatiť si zopár ľudí, ktorí mu napíšu falošné pozitívne hodnotenia a on bude v očiach zákazníkov vyzerať serióznejšie. Na Aliexpress.com nakupuje nespočet ľudí z celého sveta, väčšiu váhu preto majú hodnotenia u predajcu, ktorý ich má stovky či tisícky.

Doprava zadarmo nie je vždy najlepšou voľbou

Aliexpress ponúka veľa spôsobov dopravy, v závislosti od predajcu a predávaného tovaru. Orientácia v nich nie je jednoduchá, no môžeme ich rozdeliť do 3 základných skupín.

 • Obyčajná doprava – tento spôsob dopravy je zadarmo a ide spravidla o služby Čínskej štátnej pošty (Čína totiž poštové služby dotuje). Môže mať názov nap. China Post Air Mail, China Post Air Parcel, HongKong Post Air Mail, HongKong Post Air Parcel. Touto cestou posielajú predajcovia zväčša drobné zásielky, ktoré vám doručí Slovenská pošta ako obyčajnú zásielku, bez nutnosti podpísať doručenku. Nevýhodou je, že nemôžete sledovať pohyb zásielky a od okamihu vykonania objednávky vám neostáva nič iné, len čakať – často aj vyše mesiac. Spoľahlivosť tejto prepravy tiež nie je najvyššia a občas sa nejaká tá zásielka stratí.

Aliexpress spôsoby doručenia

 • Registrovaná doprava – ide rovnako o prepravu poštou, zásielka však dostane sledovací kód, pomocou ktorého ju môžete lokalizovať a pomocou ktorého systém Aliexpress zistí, že vám zásielka bola doručená. Doručuje ju taktiež Slovenská pošta, ale ako doporučenú zásielku. Môže byť zadarmo, inokedy sa jej cena pohybuje v rozmedzí niekoľkých eur až niekoľkých desiatok eur, v závislosti od veľkosti a hmotnosti zásielky. Doručenie trvá spravidla týždeň, dva i tri. Názov tohto druhu dopravy môže byť Aliexpress Standard Shipping, Aliexpress Premium Shipping, prípadne China Registered Air mail – práve slovo „registered“ väčšinou znamená, že pohyb zásielky môžete sledovať.
 • Doprava kuriérskou spoločnosťou – ide o svetové kuriérske spoločnosti ako napr. UPS, DHL či FedEx. Tento spôsob je najspoľahlivejší, cena doručenia sa často pohybuje v desiatkach eur a doručenie trvá taktiež týždeň-dva. Týmto spôsobom si nechávajte doručiť iba hodnotné či krehké zásielky, pri ktorých vyžadujete 100 % spoľahlivosť doručenia.

Každý predajca ponúka iné spôsoby doručenia, konkrétnu ponuku pre konkrétny produkt nájdete na stránke produktu v záložke Shipping & Payment.

Najrýchlejšie zaplatíte platobnou kartou

Čo sa týka platieb, Aliexpress ponúka niekoľko spôsobov. Najrýchlejšia a najjednoduchšia je platba platobnou kartou – či už bežnou kartou k účtu (debetnou) alebo kreditnou. Systém akceptuje karty Visa, Visa Electron, Mastercard, Maestro a American Express. Obavy z bezpečnosti mať nemusíte, ak nebudete chcieť, Aliexpress si údaje vašej karty pre jednoduchšie opakované platby neuloží.

Navyše, väčšina kariet dnes podporuje bezpečnostnú technológiu 3D secure. Tá vyžaduje pri každej platbe overenie bezpečnostným kódom, ktorý obdržíte v SMS správe, ktorá príde na vaše mobilné číslo. Veľa ľudí tiež netuší, že v prípade nezrovnalostí pri platbe alebo zneužití karty má okrem garancie Aliexpressu o vrátení peňazí taktiež možnosť reklamovať platbu v banke (reklamácia nemusí byť vždy úspešná).

Platba kartou cez Aliexpress

Okrem platby kartou ponúka Aliexpress ešte platbu cez systém Western Union či bankovým prevodom a platbu cez platobné brány. Bankový prevod do Číny neodporúčame, zbytočne by ste si platbu skomplikovali. Ostatné spôsoby platby sú určené pre iné krajiny.

Cez službu PayPal už na stránke Aliexpress.com nezaplatíte. Namiesto toho máte k dispozícii vlastný platobný systém spoločnosti Aliexpress s názvom AliPay. Doručenie s platbou na dobierku Aliexpress neponúka.

Kedy sa platí clo a DPH?

V prvom rade majte na pamäti, že podmienky, pri ktorých sa platí clo a DPH sa z času na čas menia. V súčasnosti (rok 2019) neplatíte clo ani DPH pri balíkoch v hodnote do 22 €, ale pozor, colníci berú do úvahy celú hodnotu objednávky, vrátane poštovného.

Pri celkovej hodnote objednávky 22 – 150 € musíte doplatiť DPH, čo je 20 % z celkovej hodnoty objednávky. Ak hodnota objednávky presiahne 150 €, musíte doplatiť najprv clo a následne z ceny navýšenej o clo ešte aj DPH vo výške 20 %.

K týmto sumám ešte pripočítajte poplatok za preclenie kuriérskou spoločnosťou, ktorá vás tak zastúpi v colnom konaní. Tento poplatok býva rôzny a najčastejšie sa pohybuje od 5 € vyššie, v závislosti do kuriérskej spoločnosti. Precliť tovar si môžete aj sami, no ide o pomerne zložitý administratívny proces, na ktorom sa neoplatí šetriť.

Dobrou stratégiou teda je, ak si váš nákup rozdelíte na viac objednávok, ktorých hodnota nepresiahne 22 €, resp. 150 € (podľa možností). Sledovať viacero objednávok je síce komplikovanejšie, no zároveň ušetríte na colných nákladoch a DPH.

Aktuálne sadzby cla na každý rok uverejňuje finančná správa v tzv. colnom sadzobníku. Sadzby sa pohybujú v rozmedzí cca 1 – 11 %, pričom na niektoré tovary sa clo nevzťahuje.

Príklad pre výpočet cla a DPH:

 • Holiaci strojček z Aliexpress -> 180 €
 • Cena dopravy -> 20 €
 • Celková hodnota objednávky = 180 + 20 = 200 €
 • Clo na holiace strojčeky -> 2,2 %
 • Hodnota objednávky vrátane cla = 200 + (200 × 0,022) = 200 + 4,4 = 204,4 €
 • Hodnota objednávky vrátane cla i DPH 20 % = 204,4 × (204,4 × 0,20) = 204,4 + 40,88 = 245,28 €
 • Poplatok za preclenie kuriérskou spoločnosťou: 5 €
 • Spolu zaplatíte: hodnota objednávky 200 € + clo 4,4 € + DPH 40,88 € + poplatok 5 € = 250,28 €

Tip – ako neplatiť clo a DPH

Pri niektorých produktoch máte možnosť zvoliť krajinu, odkiaľ bude produkt odoslaný. Ak má predajca sklad v niektorej krajine EÚ, zvoľte odoslanie z tejto krajiny – tovar v týchto skladoch je totiž už preclený. Cena produktu v tom prípade síce môže byť vyššia, avšak pri väčšine z nich je stále menšia, ako keby ste mali platiť clo a DPH vy sami.

Garancie Aliexpress a ako ich uplatniť

Aliexpress vám ponúka pri nákupe nasledovné garancie:

 • Refund guarantee – v prípade, že vám produkt nebude doručený vôbec, alebo vám predajca doručí iný produkt, prípadne bude mať produkt iné parametre než boli uvedené pri jeho popise, máte dve možnosti. Buď produkt zašlete späť, pričom vám bude vrátená plná suma vrátane nákladov na poštovné späť k predajcovi, alebo si produkt necháte a predajca vám vráti časť zaplatenej sumy. Táto garancia sa vzťahuje aj na dodanie tovaru, ktorý je napodobeninou skutočnej značky (časté napr. pri oblečení).
 • On time deliver guarantee – Aliexpress garantuje, že každý predajca vám vráti peniaze v prípade, že produkt k vám nedorazí v stanovenej lehote.

Aliexpress výhody

Tieto všeobecné garancie upravujú jednotliví predajcovia vo svojich podmienkach. Napr. každý predajca má inú max. lehotu pre dodanie tovaru, po ktorej si môžete uplatniť vrátenie peňazí. Vždy si teda dôsledne prečítajte podmienky predajcu pod záložkou Seller guarantees nad popisom produktu.

Majte na pamäti, že pri vrátení peňazí vám nemusia byť vrátené prípadné poplatky za platby, za prevod meny a podobné transakčné poplatky mimo poštovného.

Potvrdenie o skompletizovaní objednávky

Po objednaní tovaru vás Aliexpress vyzve, aby ste potvrdili skompletizovanie objednávky. Tým potvrdíte, že ste objednaný tovar obdržali, pričom následne vám začne plynúť 15-dňová ochranná lehota, počas ktorej si môžete uplatniť vrátenie peňazí na základe už spomínaných garancií.

Nikdy preto nepotvrdzujte objednávku predtým, než vám bude tovar doručený, a to ani v prípade, že systém sledovania objednávky hlási, že bola doručená. Aj po doručení objednávky si nechajte deň-dva čas na dôkladné otestovanie objednaného tovaru.

Systém Aliexpress po určitej max. časovej lehote potvrdí prijatie tovaru automaticky – túto max. lehotu si určuje každý predajca individuálne v závislosti od ponúkaného spôsobu prepravy. Lehota sa môže pohybovať od 5 do 60 dní.

Aliexpress vás na čas do uplynutia ochrannej lehoty upozorní v e-mailovej správe, ktorú obdržíte po odoslaní zásielky predajcom. Následne máte možnosť objednávku ihneď potvrdiť (Confirm order received), otvoriť spor s predajcom (Open dispute), prípadne požiadať o predĺženie max. lehoty (Request to extend purchase protection) – o to žiadajte v prípade, že predajcovi dôverujete, aby zbytočne nenaťahoval čas.

Otvorenie sporu

V uvedenom čase do 15 dní od potvrdenia objednávky, no najskôr 6 dní od samotného objednania tovaru si následne môžete uplatniť garancie od predajcu. Začať musíte tým, že otvoríte s predajcom spor, kliknutím na tlačidlo Open dispute, ktoré nájdete pri každej jednej objednávke v sekcii My orders pod ikonkou užívateľského účtu.

Účet na Aliexpress.com

V ďalšom kroku musíte zvoliť navrhované riešenie sporu:

 • Refund only – tento spôsob voľte v prípade, že k vám tovar nedorazil, prípadne prišiel poškodený a požadujete vrátenie plnej sumy. Taktiež ho voľte, ak tovar nezodpovedá špecifikácii predajcu, no aj tak si ho chcete ponechať a požadujete iba čiastočné vrátenie zaplatenej sumy.
 • Return goods – Tento spôsob vyberte, ak ako zákazník nie ste spokojný s dodaným tovarom a chcete ho zaslať späť predajcovi, pričom vám bude vrátená plná suma.

V ďalšom kroku označíte, či ste obdržali zásielku (Did you receive the item?), ak vám ešte nedorazila, označte možno nie (No).

Ďalej musíte zvoliť dôvod, pre ktorý požadujete vrátenie peňazí v políčku Reason for refund request a v ďalšom políčku Please specify the reason tento dôvod bližšie špecifikovať. Možných kombinácii je veľmi veľa, preto tu nebudeme všetky vypisovať.

Do políčka Refund amount potom vyplňte požadovanú sumu, ktorú chcete vrátiť v rozmedzí súm uvedených vpravo od políčka. Do posledného políčka Please write you request detail detailne popíšte predajcovi situáciu, ktorá nastala.

Bez dôkazov sa nepohnete

Nevyhnutnosťou pri spore s predajcom je dokázať, že pravda je na vašej strane. Preto si vždy zaobstarajte fotografie alebo videá produktu, ktorý je predmetom sporu.

Dajte si záležať, aby boli viditeľné aj detaily prípadného poškodenia, resp. detaily, v ktorých sa výrobok odlišuje od špecifikácie, ktorú uvádza výrobca na Aliexpress.com. Taktiež by ste nemali vynechať detaily zo štítku balenia, t. j. odosielateľa i hmotnosť zásielky – na základe hmotnosti totiž ľahko dokážete, že predajca vám poslal iný produkt, než ste si objednali, prípadne, že vám neposlal všetky produkty, ktoré ste si objednali.

Aliexpress - doručenie iného produktu

Dôkazy môžete k správe o spore pripojiť v sekcii Upload evidence (Optional) na konci stránky o otvorení sporu. Kliknutím na tlačidlo Browse môžete pridať fotky, kliknutím na Add Video pridáte video.

Tip – najčastejšie pokusy o podvod pri riešení sporov:

 • Predajca sľubuje vrátenie peňazí po uzavretí sporu – podvodníci na vás môžu naliehať, aby ste spor uzavreli s tým, že peniaze vám pošlú hneď ako tak urobíte. Týmto spôsobom sa môžete o svoje peniaze pripraviť navždy, pretože po uzavretí sporu ich už nedokážete od predajcu vymôcť.
 • Naťahovanie času – podvodník bude zámerne predlžovať už tak nezvyčajne dlhú lehotu doručenia napriek tomu, že bude z vaše strany očividné, že tovar vám zaslať nechce. V takom prípade so sebou nenechajte manipulovať a ihneď otvorte spor s takým predajcom.
 • Predajca nechce vrátiť peniaze – občas sa stáva, že predajca vám v spore prisľúbi vrátenie peňazí, no v skutočnosti vám ich nepošle a dúfa, že na malú sumu zabudnete. V takom prípade sa ho nebojte na vrátenie vyzývať opakovane.
 • Číslo zásielky neexistuje – ak využívate spôsob dopravy so sledovaním zásielok, preverte si číslo zásielky a jej polohu čo najskôr. V niektorých prípadoch sa môže stať, že predajca uvedie nesprávne číslo zásielky a váš tovar v skutočnosti ani nemusí byť na ceste k vám.

Skúsenosti užívateľov s nákupmi cez Aliexpress

Zákazníci Aliexpress.com na stránke najčastejšie nakupujú domáce potreby, hračky, oblečenie či rôzne drobnosti. Kvalitu domácich potrieb a hračiek si pochvaľujú, dokonca aj napodobeniny známych značkových hračiek sú skutočne vernou kópiou originálu.

Pri oblečení mávajú často problém odhadnúť správnu veľkosť a často sa stane aj to, že farba alebo materiál oblečenia nezodpovedá špecifikácii, resp. kvalita je nižšia a nezodpovedá očakávaniam.

Zákazníci najčastejšie volia dopravu zadarmo, zásielka im je spravidla doručená do mesiaca. Občas sa však stane, že preprava niektorej zásielky trvá dlhšie, prípadne zásielka nedorazí vôbec.

Garancie Aliexpress si zákazníci pochvaľujú a väčšinou nemajú problém s vrátením peňazí. Zriedka narazia aj na neochotného predajcu, s ktorým spor o vrátenie peňazí trvá dlhšie.

Vo všeobecnosti sú všetci spokojní s veľkým výberom tovaru, nízkymi cenami a, samozrejme, poštovným zadarmo.

Hodnotenie článku:
(81.8%)

Pulbikované dňa: 29.10.2019

Autor
Michal Toma

Michal Toma

Som technik telom i dušou. Odmalička ma bavilo rozoberať a skladať rôzne prístroje a zisťovať, ako fungujú. Podobne dokážem rozobrať na súčiastky aj informácie a vyrobiť z nich ucelený text, ktorý vám pomôže zorientovať sa v naoko zložitom svete techniky, či v iných oblastiach života. Vo voľnom čase píšem blog o pive, ktorý je malým oknom do sveta stoviek chutí, vôní a zážitkov, aké nám pivo ponúka.


Komentáre

09/03/2020 12:15
Dadka

Dobry den, prosim Vas a neviete ako to je, ked nakupujem na firmu tovar, ktory chcem dalej predavat a oni faktury neprikladaju k tovaru, ze ako si ho dam do nakladov? :-)
Dakujem.

02/11/2019 22:19
Miroslava

Ďakujem za rozsiahlu inštruktáž k tejto stránke. Chystám sa urobiť svoj prvý nákup a dosť som sa strácala. Teraz už hádam budem ako ryba vo vode :-)

Pridať komentár