Ako vybrať dobrý stan? Expedičný, rodinný, turistický i 6-miestny nepremokavý stan

Stan je neodmysliteľnou súčasťou výbavy každého správneho dobrodruha. Či už idete niekam do hôr alebo iba tak na stanovačku, nikdy by ste výber toho správneho stanu nemali podceňovať.

Ako vybrať správny stan?

Keďže kempingová sezóna je už za rohom, prinášame vám zopár tipov, ako si vybrať správny stan.

Najlepšie stany

Názov Hodnotenie Detail
Coleman Oak Canyon 4   ✔   PRE NÁROČNÝCHZobraziť produkt
Brother ST02   ✔   NAJPREDÁVANEJŠIEZobraziť produkt
Brother ST13   ✔   ĽUDOVÁ VOĽBAZobraziť produkt
Coleman Darwin 2 plus   ✔   DNES V AKCIIZobraziť produkt
Quechua Arpenaz 4.1   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTAZobraziť produkt

Aký typ stanu si vybrať?

Prvá vec, na ktorú sa pri výbere stanu väčšina z nás pozerá, je typ stanu. Teda to, kde a na čo budete stan používať. Pozrime sa na štyri základné typov stanov:

 • Turistické stany
 • Rodinné stany
 • Cyklistické stany
 • Expedičné stany

Turistické stany

Prvou kategóriou sú turistické stany, ktoré sa používajú väčšinou na turistiku, kempovanie, ale dajú sa využiť aj počas rôznych festivalov. Pri tomto type stanu je dôležitá predovšetkým hmotnosť a obal, v ktorom je stan zabalený. Keďže budete stan využívať pri turistike, je pravdepodobné, že ho budete musieť nosiť niekedy aj dlhšie vzdialenosti, preto by mal mať takýto stan čo najmenšiu hmotnosť.

Rodinné stany

Ak sa chcete vybrať niekam na rodinnú dovolenku alebo na kempovanie, rodinný stan bude vaším druhým domovom. Ako si teda vybrať rodinný stan? Výrobcovia v tomto prípade kladú dôraz hlavne na komfort a vybavenie interiéru stanu. Keďže vo väčšine prípadov ide o stany s väčšou kapacitou, hmotnosť a veľkosť stanu je pomerne veľká. Ale pokiaľ idete na rodinnú stanovačku alebo dovolenku autom, určite vám prenos takéhoto stanu nebude robiť problémy.

Rodinný stan pre 4-člennú rodinu

Cyklistické stany

Cyklistické stany sú väčšinou určené pre menej osôb. Ide skôr o 1- až 2-miestne stany. Okrem toho sú ultra ľahké, čo zabezpečí, že počas cykloturistiky vás budú minimálne zaťažovať. Nevýhodou je však to, že sú menej odolné voči poveternostným podmienkam.

Expedičné stany

Keďže sa tieto stany využívajú v najťažších poveternostných podmienkach, materiál a konštrukcia sú vyrobené tak, aby bol stan v týchto podmienkach dostatočne odolný. Predovšetkým sú určené na expedície a vysokohorskú turistiku.

Dôležité parametre pri výbere stanu

Taktiež by ste pri výbere správneho stanu mali pozerať aj na jeho rôzne vlastnosti, ako sú:

 • Hmotnosť a obal
 • Kapacita
 • Typ sezóny
 • Materiál stanu
 • Jednoplášťový/Dvojplášťový stan
 • Konštrukcia stanu

Hmotnosť a obal stanu

Hmotnosť stanu je veľmi dôležitá. V tomto prípade si premyslite, či budete stan nosiť na veľké vzdialenosti, aby vás príliš nezaťažoval. Výrobcovia čoraz viac pracujú na tom, aby boli stany čo najľahšie. Odolné sú nielen stany vyrobené z pevnejších materiálov, ale aj ultraľahké modely.

Pri výbere stanu je dôležitá nielen jeho hmotnosť, ale aj obal

Všimnite si aj to, ako vyzerá obal stanu. Je balenie stanu praktické? Dá sa stan ľahko nosiť? Správny obal stanu zabezpečí, že vám v batožine napríklad nezaberie veľa miesta.

Kapacita stanu

Kapacita stanu zohráva jednu z najdôležitejších úloh. Stan si vyberáme podľa toho, či ho chceme využívať iba pre seba alebo pre celú rodinu. Môžete si vybrať napríklad jednomiestny, dvoj- alebo aj šesťmiestny stan.

Rozhodne by ste si mali položiť otázku, koľko priestoru potrebujete v stane. Určite budete potrebovať nejaký priestor aj pre svoju batožinu. Preto sa odporúča vybrať si stan s väčšou kapacitou.

Typ sezóny

Niektoré stany sa dajú používať počas celého roka, niektoré iba od jari do jesene. Podľa toho rozlišujeme stany, ktoré sú určené na 3 ročné obdobia, 3-4 ročné obdobia a 4 ročné obdobia.

Stan na 3 ročné obdobia

Tieto stany sú určené na používanie v miernych podmienkach na jar, v lete a na jeseň. Zvyčajne majú okná, na ktorých sa nachádza sieťka proti hmyzu. Stan na 3 ročné obdobia je odolný aj voči nepriaznivému počasiu, ale pred snehom a mrazom vás neochráni.

Stan na 3 ročné obdobia

Stan na 3-4 ročné obdobia

V porovnaní so stanmi na 3 ročné obdobia sa dajú používať už aj počas skorej jari alebo neskorej jesene, kedy sa môže vyskytnúť aj sneh. Stany sú odolnejšie a teplejšie. Sú dobrou voľbou pre tých, ktorí často cestujú do miest s vysokou nadmorskou výškou. Aj keď sú síce odolnejšie, nie sú také silné na to, aby sa mohli využívať napríklad počas zimného obdobia.

Stan na 4 ročné obdobia

Stany na 4 ročné obdobia sú konštruované tak, aby odolali prudkým vetrom a značnému zaťaženiu snehom. Majú viac kolíkov a sú vyrobené z odolnejších materiálov. Strecha stanu má zaoblenú konštrukciu. To znamená, že sa znižujú ploché strešné priestory, kde sa môže zhromažďovať sneh. Je to praktický stan do mrazu aj do nepriaznivých podmienok.

Materiál stanu

Dôkladne skontrolujte, z akého materiálu je stan vyrobený, pretože aj to môže značne ovplyvniť váš výber.

 • Stany, ktoré sú vyrobené z bavlny sú nepremokavé, ale keď absorbujú vodu, môžu byť oveľa ťažšie. Bavlna je veľmi kvalitný materiál, a tak vám stan pri správne údržbe vydrží aj niekoľko rokov.
 • Stany, ktoré sa vyrábajú z polyesteru, sú tiež nepremokavé, ale v porovnaní s bavlnou nie sú také dobré izolátory. To znamená, že počas leta sa stan môže veľmi prehriať a počas zimy v ňom môže byť chladno.

Bavlnený stan

Jednoplášťové alebo dvojplášťové stany?

V tomto prípade si spotrebitelia volia väčšinou dvojplášťové stany, pretože sa skladajú z dvoch vrstiev. Ak ma stan iba jednu vrstvu môže to spôsobiť, že tam vznikne dýchaním vlhkosť a počas noci sa vyzráža na jednej stene stanu. V dvojplášťových stanoch cirkuluje vzduch oveľa lepšie. Spodná vrstva sink sa vyrába z priedušných materiálov a horná vrstva tropika by mala byť vodoodolná, preto sa vyrába z materiálov ako polyester a polyamid.

Konštrukcia stanu

Ako si vybrať stan podľa jeho konštrukcie? Dnes sú medzi spotrebiteľmi veľmi populárne stany, ktoré majú tvar kopuly alebo iglu. A to z viacerých dôvodov. Sú oveľa stabilnejšie, ľahko sa skladajú a vo vnútri stanu ponúkajú dostatok miesta.

Ďalšou skupinou sú tunelové stany. Kapacita týchto stanov je o čosi menšia, ale sú veľmi praktické. Hodia sa do akýchkoľvek podmienok. Sú taktiež veľmi odolné a priestranné.

A v neposlednom rade sú to klasické stany v tvare A. Dnes už nie sú veľmi obľúbené, a to aj z toho dôvodu, že vnútorný priestor je horšie využiteľný a nie sú také odolné voči vetru.

Ako sa o stan starať?

Keď už nejaký stan vlastníte, nezabúdajte na údržbu a starostlivosť. Vďaka pravidelnej starostlivosti docielite to, že stan vám vydrží aj niekoľko rokov. Povedzme si zopár tipov a rád, ako sa o stan správne starať.

 • Po každom použití je potrebné, aby ste stan vysušili.
 • Zbavte ho akýchkoľvek nečistôt.
 • V prípade, ak sa stan na niektorom mieste natrhne, snažte sa to vyriešiť čo najskôr, aby sa toto miesto nezväčšovalo. Ideálnym riešením je napríklad záplata.
 • Stan by sa nemal prať v práčke. Po každom použití ho umyte teplou vodou a nechajte vyschnúť.
 • Nezabúdajte, že občas je potrebné premazať zipsy, napr. technickým olejom.
Hodnotenie článku:
(80.6%)

Pulbikované dňa: 20.03.2020

Autor
Redakcia

Redakcia

Pripravujeme pre vás recenzie, testy, hodnotenia. Snažíme sa vám poskytnúť všetky informácie, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní s nákupom spotrebiča, elektroniky alebo iného produktu. Zapojte sa aj vy do diskusie pomocou komentára a pomôžte niekomu ďalšiemu.


Pridať komentár