Sedací vak XXL, do obývačky, do detskej izby, záhrady. Ako vybrať?

Ak hľadáte nové pomenovanie pre pohodlie, relax a módny hit, viac už nehľadajte. Všetky tieto prívlastky totiž spája dohromady sedací vak. Za posledné roky sa sedacie vaky stali veľmi obľúbené a svoje miesto si našli v obývačkách, detských izbách, kaviarňach, čajovniach či dokonca v kanceláriách. Na trhu je ich ponuka čoraz bohatšia a ak po sedacom vaku túžite, je dobré sa vedieť zorientovať v istých parametroch. A my vám poradíme, ako na to.

Ako vybrať sedací vak?

Výber sedacieho vaku nie je žiadna veľká veda, no oplatí sa vedieť, aké máte pri výbere možnosti. Čoho sa vyvarovať. Aký je účel sedacieho vaku, aká je náplň vaku, aký materiál preferujete a takisto musíte zvážiť, koľko chcete do nákupu tohto praktického doplnku – nábytku investovať.

Veľký výber sedacích vakov nájdete v ✅ e-shope temponabytok.sk.

Výhody sedacieho vaku

Sedací vak už dávno nie je len nejakým módnym doplnkom. Sedacie vaky a vrecia majú reálne využitie a takisto majú svoje nesporné pozitíva. Samozrejme, status módneho doplnku im zostane stále, no okrem toho ponúknu vysoký komfort a uplatnenie si nájdu naozaj kdekoľvek.

Sedacie vaky sú vhodné ako doplnkové sedenie do vašej obývačky. Výhodou je, že sa s nimi ľahko manipuluje a na výber máte širokú ponuku, takže ich môžete pohodlne zladiť so zvyškom nábytku. Pochopiteľne, uplatnenie nájdu aj v detskej izbe. Deti si takýto druh sedenia veľmi rýchlo obľúbia, pretože ponúka široké možnosti využitia. Veľké sedacie vaky pre deti sú dnes obľúbené aj v škôlkach či družinách. Pre deti ide takisto o bezpečnejší druh nábytku bez ostrých hrán. V neposlednom rade našli záľubu ľudia v sedacích vakoch aj v kaviarňach či čajovniach.

Hnedý sedací vak v obývačke

Sedací vak splní svoj účel aj v kancelárskych priestoroch. Sedavý druh práce je pre kĺby a chrbticu vždy veľmi namáhavý. Tým, že sedací vak sa vďaka svojej výplni dokáže ergonomicky prispôsobiť, pomáha aj osobám, ktoré trpia bolesťami pohybového aparátu. Ponúka perfektné uvoľnenie, môžete na ňom sedieť či ležať. Ponúka dostatočnú oporu a dokonca je niektorými odborníkmi označovaný aj za vhodnú zdravotnú pomôcku. Sedací vak tak má viac výhod, ako by ste možno čakali.

Hlavné výhody

  • Ergonomické sedenie
  • Komfort sedenia
  • Vhodný pre deti
  • Multifunkčné využitie
  • Jednoduchá manipulácia
  • Nízka hmotnosť
  • Široká ponuka (dizajn – rozmery)
  • Vhodný ako doplnkové sedenie
  • Vhodný aj do exteriéru
  • Cenová dostupnosť

Náplň sedacieho vaku

Práve náplň sedacieho vaku ho robí takým špecifickým, akým je. Náplň sedacieho vaku považujeme za najdôležitejší parameter v prípade, že sa rozhodnete si takéto praktické a estetické sedenie obstarať.

Kvalitné vaky sú vyplnené polystyrénovými guličkami EPS. Pri mnohých kvalitných vakoch je dokonca možnosť časom polystyrénové guličky EPS vymeniť. Náplň do sedacích vakov je možné jednoducho dokúpiť podľa rozmerov vaku a množstva, ktoré danému rozmeru prislúcha. Časom a častým používaním sa náplň prirodzene utláča. Sedací vak by tak mal byť vybavený plniacim otvorom.

Sedací vak by mal mať plniaci otvor, aby sa dala vymienať náplň

Menej vhodná náplň je drvený polystyrén, resp. polystyrénová drť. Tá sa opotrebuje omnoho skôr. Častejším používaním tak budete musieť v prípade sedacích vakov plnených polystyrénovou drťou, aj častejšie náplň meniť alebo dopĺňať. Množstvo náplne môžete ovplyvniť aj tým, aké veľké guličky zakúpite. Existuje totiž polystyrénový granulát rôznych rozmerov.

Rozmery sedacieho vaku

Veľkosť sedacieho vaku viac či menej záleží od toho, čo od sedacieho vaku očakávate, kde bude umiestnený a aj to, aké máte priestorové možnosti. Výrobcovia totiž ponúkajú sedacie vaky rôznych rozmerov.

Určite sa však môžete riadiť tým, že ak chcete sedací vak predovšetkým ako doplnkové sedenie, mal by byť vyšší, aby človek nemusel sadať na zem. Ak chcete sedací vak na leňošenie a občasné sedenie, pokojne si obstarajte väčší či menší, tak aby vyhovoval vašim rozmerom. Maximálna nosnosť sa pohybuje okolo 100 až 120 kg.

Sedacie vaky na balkóne

V zásade sa tak môžete pri výbere riadiť výškou osoby. Pri výbere teda platí priama úmera. Čím je človek väčší, tým väčšie aj sedacie vrece potrebuje. Vyberať nemusíte len na základe rozmerov ako 120 cm, 140 cm či 180 cm, ale takisto podľa objemu náplne. Veľké sedacie vaky majú objem náplne niekedy aj viac ako 500 – 600 litrov. Tie menšie majú zvyčajne náplň okolo 300 až 400 litrov a tie úplne malé okolo 200 až 350 litrov. Natrafiť môžete aj na číslovanie ako L, XL, XXL či XXXL. O rozmeroch často vypovedá i samotný tvar sedacieho vaku.

Materiál, farba a tvar sedacieho vreca

Materiál sedacieho vaku je nemenej dôležitý ako materiál, ktorým je sedací vak naplnený. Aj v tomto prípade sa musíte zamyslieť nad tým, aké využitie sedací vak bude mať. Poťahy sú vyrábané z rôznych druhov textílií. Najčastejšie sa stretnete s materiálmi, ako nylon, polyester, bavlna, plyš, eko koža alebo pravá koža.

V prípade, že uvažujete o sedacom vaku ako doplnkovom sedení do obývačky, zrejme zvolíte poťah z polyestru alebo kože. Či už pravej alebo syntetickej. Rovnako tak je koža vhodným materiálom, ak má byť sedací vak reprezentatívnym vo vašej kancelárii. Do detskej izby sa hodia skôr materiály, ktoré sú jednoduchšie na údržbu, prípadne sú vodotesné. Ak máte doma domáceho miláčika, rátajte s tým, že takýto druh pelechu si určite obľúbi.

Sedací vak je vhodnou voľbou na terasu

Čo sa týka farieb, máte široké spektrum možností. Od farebných kombinácií cez vzory a obrazce až po jednofarebnú klasiku. V tomto smere teda núdza o módny vkus určite nehrozí. Tvar sedacieho vaku je opäť otázkou vašich potrieb a vkusu. Pokiaľ hľadáte eleganciu do kancelárie, sedacie vaky Ecopuf sú skvelou voľbou kvôli svojmu tvaru a dizajnu.

Sedací vak pre deti v tvare lopty či glóbusu nie je problém. Takisto nájdete sedacie vaky s podobou rôznych zvierat. Môže ísť o tvar taburetky, kocky či klasického oválu. Vyberať môžete z podlhovastých, oblých alebo nepravidelných tvarov sedenia.

Sedací vak na terasu

Čoraz častejšie takýto typ sedenia môžeme vidieť na terasách kaviarní či reštaurácií. Takéto sedenie má svoje výhody. V prvom rade je to určite komfort, ktorý takéto sedenie ponúka. Dbať treba na to, aby boli použité vhodné materiály. Sedací vak do exteriéru musí byť vodoodolný a materiál musí byť rýchloschnúci. Poťah sedacieho vaku by mal byť syntetický. Bavlna by vonkajším podmienkam neodolávala práve najlepšie. Ďalšou výhodou je takisto cenová dostupnosť.

Cenové kategórie

Ak už máte presne zvolené predchádzajúce parametre, zrejme by ste sa mali zamyslieť aj nad tým, koľko ste ochotní do kvalitného sedacieho vaku investovať. Aby sme nijak nezavádzali, na trhu nájdete menšie sedacie vaky, ktoré sú aj kvalitné a vtedy je reč o cenovej relácii do 50 eur.

V prípade väčších sedacích vakov s kvalitným poťahom hovoríme o cenovej relácii od 50 do 100 eur. V tejto kategórii už natrafíte na skutočne kvalitné kúsky. Vôbec nemusí platiť, že čím vyššia cena, tým vyššia kvalita. Podstatné je, aby sa vám sedací vak páčil a zároveň splnil vaše požiadavky na tvar, farbu, materiály a rozmery. Drahšie sedacie vaky od 100 do 200 eur sú už v mnohých prípadoch vhodné aj do exteriéru. Sú teda mechanicky odolnejšie a vodotesné.

Hodnotenie článku:
(81.4%)

Pulbikované dňa: 05.05.2020

Autor
Denis Ruščák

Denis Ruščák

Večný študent! Veď predsa o tom život je. Permanentné nadobúdanie nových poznatkov, informácií a skúšanie všetkého čo je nové. Každý okamih bežného dňa, zlý či dobrý, vám do života môže priniesť niečo nové a urobiť deň výnimočným. Neustále na sebe pracovať a posúvať sa vpred je mojim životným mottom a motiváciou. To platí aj pri písaní. Písanie je mojim hobby, do ktorého dávam kúsok seba. Písanie na rôzne témy od zaujímavostí, faktov, trendov, marketingových textov, SEO článkov až po spravodajstvo. Čaro slova a písma je neobmedzené a okrem emócie ponúka aj bezhraničné vedomosti. Každým článkom sa preto snažím obohatiť ako seba, tak i samotného čitateľa, ktorému ponúkam jedinečný a osobitý obsah.


Pridať komentár