Ako vybrať rotoped? Skladací, magnetický, rehabilitačný?

Na trhu je veľké množstvo rotopedov v rôznych cenových hladinách a s rôznymi parametrami. Možno si poviete, zájdem do športového obchodu a tam si nejaký vyberiem. V lepšom prípade natrafíte na odborného predajcu, ktorý vás oboznámi s parametrami a funkciami modelov.

Domáci rotoped

Chystáte sa kúpiť rotoped? Potom by ste si mali ujasniť zopár vecí. Pretože v spleti rôznych značiek, rozmanitého dizajnu a veľkého množstva parametrov a funkcií sa môžete rýchlo stratiť.

Najlepšie rotopedy

Názov Hodnotenie Detail
inSPORTline inCondi R600i   ✔   PRE NÁROČNÝCHZobraziť produkt
Domyos 500   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTAZobraziť produkt
Evo Deluxe   ✔   DOBRÉ RECENZIEZobraziť produkt
Capital Sports Trajector   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTAZobraziť produkt
inSPORTline inCondi UB600i   ✔   NÁŠ TIPZobraziť produkt
Capital Sports Azura X2   ✔   DNES V AKCIIZobraziť produkt
Diadora Recumbent Maya Comfort   ✔   ĽUDOVÁ VOĽBAZobraziť produkt

Parametre výberu rotopeda

Pred výberom rotopeda zvážte, ako ho budete používať. Ste víkendový, občasný cvičiteľ alebo máte vzťah k športu a do svojho cvičebného plánu chcete zaradiť aj tréning na rotopede. Potrebujete začať pravidelne trénovať? Chcete zhodiť prebytočné kilá a získať dobrú udržateľnú kondíciu alebo ho chcete kúpiť pre svojich rodičov? Takto si stanovíte kritéria pre výber a cenu, akú ste ochotný investovať.

Ďalším krokom je vaša postava - výška a hmotnosť. Podľa toho si vyberáte prístroj, aby vám konštrukčne vyhovoval a spĺňal nosnosť aj max. výšku, v ktorej sa pohybujete. Samozrejme, sú aj nastaviteľné sedadlá a riadidlá, ale všetko má svoj limit.

Skôr, než prejdeme na druhy rotopedov, zvážte váš priestor, kam prístroj umiestnite. V malom byte ťažko nájdete miesto na masívny rotoped. V takom prípade je vhodný konštrukčne jednoduchší rotoped, kompaktných rozmerov alebo skladateľný model.

Rotopedy sa delia do dvoch skupín: prvou sú prístroje s manuálnym ovládaním záťaže, druhou ergometry. Konštrukčné riešenia a parametre sa líšia podľa výrobcu aj cenovej hladiny. Aj tu platí, čim drahší prístroj, tým lepšie parametre a bohatšie nastavenia.

Nosnosť rotopedu a jeho konštrukcia

Štandardná nosnosť sa pohybuje okolo 100 kg, pričom je táto hodnota maximom. Pri kúpe je ideálne si ponechať rezervu aspoň 20 kg. Nosnosť kvalitnejších rotopedov sa pohybuje od 120 do 180 kg. Rotopedy s vyššou nosnosťou sú zárukou, že sú použité kvalitné materiály. Nájdete ich predovšetkým v posilňovniach. 

Magnetický rotoped

S nosnosťou súvisí aj konštrukcia rotopeda. Lacné modely sú zvyčajne časovanou bombou, pretože ich konštrukcia je nestabilná, nekomfortne sa na nich sedí. Takéto rotopedy spoznáte jednoducho, ich cena sa začína niekde na hranici 100 eur. Kvalita konštrukcie je jedným z parametrov, ktoré určujú životnosť rotopedu. Preto sa radšej rozhodujte medzi drahšími, čiže kvalitnejšími modelmi.

Brzdný systém, záťažové koleso a ovládanie záťaže

Najrozšírenejším je systém s magnetickou brzdou, tou disponuje väčšina rotopedov. Lepším variantom je však indukčná (elektromagnetická) brzda, tú obsahujú drahšie prístroje. Pri výbere sa orientujte na pevnosť rámu, ergonómiu, materiál, nosnosť, odporúčané zaťaženie a maximálnu výšku užívateľa.

Vyššia hmotnosť záťažového kolesa zaručuje plynulosť a vyrovnanosť chodu. Váha sa pohybuje v závislosti od modelu v rozmedzí od 4 do 10 kg. Čo sa ovládania záťaže týka, rotopedy sa delia na modely s ručnou reguláciu záťaže a elektronicky riadené rotopedy, ktorých výhodou je ako manuálny režim, tak aj automatická zmena záťaže v niekoľkých stupňoch.

Najlepšie rotopedy 2021 – recenzie, test, porovnanie

Najlepšie rotopedy 2021 – recenzie, test, porovnanie

Rotoped je jedna z najčastejších foriem aeróbneho tréningu. Veľkú obľubu v domácnostiach si zaslúžil pre svoju jednoduchosť a hlavne pre širokú škálu využitia. Výhodou je nenáročnosť pohybu a celkové pohodlie pri bicyklovaní. Ak ste sa rozhodli pre nákup rotopedu, v prvom rade si zvážte, kto bude rotoped využívať. Potrebujete univerzálny rotoped pre celú rodinu na kondičné cvičenie, alebo pre... Prečítať článok

Hmotnosť zotrvačníka

Zotrvačník je súčiastka, ktorá zabezpečuje celý chod prístroja. Čím je zotrvačník ťažší, tým je cvičenie komfortnejšie a kvalitnejšie. Hmotnosť zotrvačníka sa pohybuje okolo 4-5 kg.

Domáci rotoped

V ponuke sú aj rotopedy so zotrvačníkom, ktorý váži aspoň 8 kg. Pri väčšej hmotnosti zotrvačníka máte možnosť nastaviť si viac stupňov záťaže. Tréning bude účinnejší a intenzívnejší.

Sedadlo, riadidlá a pedále

Sedadlo vyberajte podľa veľkosti, tvaru a materiálu. Výrobcovia uvádzajú pri výrobku zväčša gélové sedadlá (aj tie sú však v rôznej kvalite). Výborným riešením sú ergonomicky tvarované sedadlá. Tie zaručujú väčšie pohodlie pri cvičení. Rovnako dôležitá je aj nastaviteľnosť, ideálna je vertikálna aj horizontálna.

Riadidlá sú najčastejšie polohovateľné v určitom uhle, niektoré sa dajú nastaviť aj výškovo. Čo sa týka pedálov, medzi štandard patria balancované, vyvážené pedále s nastaviteľnými páskami.

Počítač a snímač tepovej frekvencie

Jednoduchý počítač s displejom je súčasťou skoro každého prístroja. Meria čas, rýchlosť, vzdialenosť, pulz a spálené kalórie. Profesionálne modely však disponujú počítačmi, ktoré už ponúkajú rozšírené a nadštandardné funkcie. Dokážu merať percentá FAT, BMI, prispôsobiť aktuálnej tepovej frekvencii tréningový program. Disponujú určitým počtom programov, ako aj manuálnym podľa vlastného nastavenia. Zvládajú pripojenie k PC alebo pripojenie k mobilnému zariadeniu,prípadne tabletu pomocou Bluetooth. Možnosti nastavení sa tak za pomoci aplikácie rozšíria aj o nastavenie reálnych trás v Google mapách.

Displej rotopedu

Snímačom tepovej frekvencie disponuje každý rotoped. Používa sa klip do ucha alebo je snímač umiestnený do riadidiel. Niektoré rotopedy majú aj prijímač na snímanie z hrudného pásu pre presnejšie meranie.

Rotopedy inSPORTline – recenzie, test, porovnanie, skúsenosti

Rotopedy inSPORTline – recenzie, test, porovnanie, skúsenosti

Česká spoločnosť inSPORTline je známym výrobcom a dovozcom fitness vybavenia a športového tovaru. V jej ponuke nájdete taktiež produkty na voľný čas a vybavenie pre motocyklistov. Produkty tejto značky sú nielen cenovo dostupné, ale aj kvalitné, o čom svedčí množstvo pozitívnych hodnotení jej zákazníkov. Pod značkou inSPORTline vyrába rôzne fitness vybavenia, ako sú bežecké pásy,... Prečítať článok

Záruka a servis

Pokiaľ už investujete do rotopedu, určite by ste si mali overiť informácie ohľadom záruky a takisto servisu zariadenia. V závislosti od výrobcu a prístupu predajcu, máte viacero možností. Informujte sa takisto na montáž zariadenia a jeho servis. Ideálne je, ak podnik disponuje skúseným technikom, ktorý vám príde prístroj zložiť i opraviť priamo domov.

Rada na záver

V neposlednom rade si užívateľ všíma aj dizajn prístroja. Časy, keď sa rotopedy vzhľadovo podobali jeden druhému a výrobcovia vsádzali na klasický jednoduchý tvar, sú preč. Dnes si vyberiete zo širokej modernej dizajnovej ponuky, farebnej škály a rôznych konštrukčných riešení. Pri nákupe je potrebné zohľadniť aj dĺžku záruky a poskytovaný servis.

Staršie modely, ktoré sa už nepredávajú

Hodnotenie článku:
(81.4%)

Pulbikované dňa: 01.01.2017

Autor
Redakcia

Redakcia

Pripravujeme pre vás recenzie, testy, hodnotenia. Snažíme sa vám poskytnúť všetky informácie, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní s nákupom spotrebiča, elektroniky alebo iného produktu. Zapojte sa aj vy do diskusie pomocou komentára a pomôžte niekomu ďalšiemu.

Obľúbené produkty

Zobraziť kategóriu:


Pridať komentár