Najlepší reproduktor k PC, k mobilu a k televízoru. Recenzie poradia, ako vybrať

Kúpili ste si TV, počítač či smartfón a ostali ste nepríjemne prekvapení zvukom, ktorý z nich „lezie“?

Ako vybrať reproduktor?

Prečítajte si tento článok, v ktorom vám poradíme, ako si vybrať správne reproduktory k uvedeným zariadeniam a dostať z nich konečne aspoň trochu kvalitný zvuk.

Najlepšie prenosné reproduktory

Názov Hodnotenie Detail
JBL Go 2   ✔   ĽUDOVÁ VOĽBAZobraziť produkt
JBL Flip 5   ✔   DOBRÉ RECENZIEZobraziť produkt
Bose Soundlink Revolve   ✔   PRE NÁROČNÝCHZobraziť produkt
Sencor SSS 6400N Sirius   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTAZobraziť produkt
Marshall Acton II   ✔   DNES V AKCIIZobraziť produkt

Najlepšie reproduktory k PC

Názov Hodnotenie Detail
Hama Sonic Mobil 183   ✔   ĽUDOVÁ VOĽBAZobraziť produkt
Logitech Z-150   ✔   DOBRÉ RECENZIEZobraziť produkt
Yenkee YSP 2101 PC   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTAZobraziť produkt
Bose Companion 2 series III   ✔   NÁŠ TIPZobraziť produkt
Marvo SG-201   ✔   DNES V AKCIIZobraziť produkt

Najlepšie reproduktory k TV

Názov Hodnotenie Detail
Yamaha NS-F51   ✔   NÁŠ TIPZobraziť produkt
Fenda F&D T-400X   ✔   DNES V AKCIIZobraziť produkt
Bose TV Speaker   ✔   PRE NÁROČNÝCHZobraziť produkt
Klipsch R-51PM   ✔   DOBRÉ RECENZIEZobraziť produkt
Magnat Monitor Supreme 802   ✔   VÝPREDAJZobraziť produkt

Ako vybrať prenosný Bluetooth reproduktor k mobilu

Výkon, vyhotovenie a tvar

Tieto parametre spolu úzko súvisia. Silnejšie reproduktory majú totiž väčšie rozmery a tie nad cca 15 W už do menšieho batohu nevopcháte. Ak teda chcete brať reproduktor so sebou na cesty, budete musieť urobiť určitý kompromis medzi jeho výkonom a rozmermi.

Bluetooth reproduktory poskytujú výkon od cca 2 W. Tie najslabšie stačia na vytvorenie zvukovej kulisy v tichom prostredí s jednou-dvoma osobami. Pre kvalitnejšiu reprodukciu voľte výkon aspoň 10 W. Ak však chcte mohutný zvuk s intenzívnymi basmi, obzerajte sa po modeloch s výkonom aspoň 20 W.

Vodoodolné prevedenie vás zasa zbaví obáv pri ozvučovaní záhradnej párty, kde hrozí poliatie nápojom alebo vodou z bazéna.

Prenosné bluetooth reproduktory

Napájanie

Prenosné reproduktory sú obvykle napájané zo vstavanej batérie. Tie s Li-Ion batériou vydržia často aj 15 hodín prehrávania, avšak výrobcovia výdrž často udávajú pre nižší než max. výkon. Pri prehrávaní na plnú hlasitosť teda očakávajte cca polovičnú výdrž. Niektoré modely umožňujú dokonca napájať zo vstavanej batérie ostatné zariadenia cez USB konektor.  

Konektivita a funkcie

  • Bluetooth – štandardné rozhranie pre bezdrôtové pripojenie smartfónu, tabletu či notebooku. Mal by ním byť vybavený každý dobrý prenosný reproduktor. Dosah Bluetooth je väčšinou do 10 m v otvorenom priestranstve. Vo vnútri budov však tento dosah rapídne klesá, často na menej ako polovicu.
  • NFC – umožňuje spárovať zariadenie jednoduchým priblížením namiesto zložitého vyhľadávania a zadávania PIN kódov.
  • Audio jack – zvukový vstup na pripojenie smartfónu pomocou kábla. Môže byť vo veľkosti 3,5 mm (štandardný) alebo 2,5 mm (miniatúrny, nájdete ho na niektorých smartfónoch).
  • Výstup na slúchadlá – umožňuje pripojenie slúchadiel, býva najčastejšie vo forme audio jack konektora 3,5 alebo 2,5 mm.
  • Vstavaný mikrofón – vďaka nemu môžete Bluetooth reproduktor používať aj ako handsfree zariadenie pre smartfón.
  • Vstavaný hudobný prehrávač – vďaka tejto funkcii nepotrebujete k reproduktoru pripojiť smartfón či iné zariadenie – hudbu môžete prehrávať priamo z vloženého USB kľúča či pamäťovej karty.
  • Ekvalizér a bass boost – umožňuje nastaviť farbu zvuku, t. j. pridať či ubrať hĺbky, stredy alebo výšky.
  • Párty režim – nazýva sa tiež multipair a umožňuje prehrávať hudbu z dvoch alebo viacerých smartfónov či iných zariadení súčasne bez toho, aby ste zakaždým museli jedno odpájať a druhé spárovať.
  • Osvetlenie – ide o efekt tzv. farebnej hudby, kedy podsvietenie na tele reproduktora mení svoje farby a intezitu v závislosti od basov a výšok v prehrávanej hudbe.

Akú značku vybrať? Kvalita začína od 50 EUR vyššie

Ak chcete spoľahlivý produkt, mali by ste siahnuť po overených značkách ako Samsung, Philips, Sony, Creative, Logitech atď. Pre náročnejších sú tu producenti HiFi techniky ako Denon, JBL, Bose či Harman Kardon, v ktorých ponuke nájdete tieto produkty tiež. Fanúšikom retro dizajnu sú zasa určené bezdrôtové reproduktory značky Marshall.

Luxusné bezdrôtové reproduktory

Ako vybrať reproduktory k PC

Výkon a zostava

Na bežnú prácu s počítačom, resp. vytvorenie zvukovej kulisy v podobe internetového rádia alebo prehrávania hudby vám postačia stolné stereo reproduktory (zostava 2.0) s výkonom 2 × 2 W až 2 × 5 W, keďže väčšinu času budete sedieť pri počítači.  

Ak často hrávate hry alebo sledujete filmy, siahnite po reprosústave 5.1, resp. 7.1 s piatimi (resp. siedmimi) malými reproduktormi a subwooferom. Vychutnáte si tak výrazný efekt priestorového zvuku, ktorý vás intenzívne vtiahne do deja. Tieto sústavy mávajú celkový výkon 50 – 150 W, čo je dostatočná rezerva aj pre menšie a stredne veľké miestnosti a pre hlasitejšie dynamické scény v hrách a filmoch.

Milovníkom hudby budú lepšie pasovať stereo reprobedne – t. j. dva reproduktory bez subwooferu. Tieto by však mali mať výkon aspoň 2 × 30 W pre menšiu miestnosť – poskytnú vám tak mohutnejší a dynamickejší zvuk s pevnými basmi.

Konektivita

Menšie stereo reproduktory sa pripájajú k počítaču väčšinou konektorom typu jack. Najlacnejšie modely mávajú káble dokonca napevno zabudované, čo môže byť problém najmä pri dlhšom používaní, keď sa kábel zalomí. Zostavy 5.1 a 7.1 bývajú vybavené aj digitálnymi konektormi, či už koaxiálnymi S/PDIF alebo optickými. Toto pripojenie je kvalitnejšie, avšak nie každý počítač ponúka túto možnosť.

Stolné stereo reproduktory k PC

Akú značku PC reproduktorov si vybrať

Najobľúbenejšou značkou, ktorá ponúka reprosústavy 5.1 v kvalitnom drevenom prevedení a za rozumnú cenu je Genius. Ďalšie spoľahlivé značky sú Creative a Logitech. Ak vám nevadí vyššia cena, no chcete aj z malých reproduktorov dostať maximum, siahnite po značke Bose, ktorá je pojmom aj medzi priaznivcami HiFi techniky.

Ako vybrať stĺpové reproduktory k TV

Výkon a zostava

Platí tu, že čím väčšia miestnosť, tým vyšší výkon je nutný na jej kvalitné ozvučenie.

Ak na TV sledujete bežné relácie, rodinné seriály, spravodajstvo, prípadne vám slúži iba ako zvuková kulisa, postačí vám stereo zostava 2.0 (t. j. dva reproduktory), prípadne 2.1 (dva reproduktory + subwoofer pre silnejšie basy). Minimálny výkon reprosústavy na tento účel by mal byť 2 × 10 W.

Pre filmových fanúšikov je však priam nevyhnutnosťou priestorový zvuk v konfigurácii 5.1, t. j. 5 menších reproduktorov a subwoofer na silné basy – prípadne tiež konfigurácia 7.1. Minimálny výkon na tento účel by mal byť cca 20 W na kanál pre menšiu miestnosť 3 × 4 m.

Aktívne reproduktory alebo zosilňovač

V obývačke sa často stretávame s riešením, kedy je TV napojený na centrálnu HiFi audiosústavu. Tá je tvorená zosilňovačom (prípadne tzv. AV receiverom so vstavaným zosilňovačom), ktorý zabezpečuje okrem iného aj prepínanie medzi jednotlivými zdrojmi zvuku (CD prehrávač, Blu-ray, TV atď.). K zosilňovaču sú potom pripojené tzv. pasívne reprobedne, rozmiestnené po miestnosti. Výhodou takéhoto riešenia je spravidla kvalitnejší zvuk a fakt, že zosilňovače a AV receivery bývajú vybavené možnosťou ovládania diaľkovým ovládačom.

Stĺpové reproduktory k TV

Ak zosilňovač nemáte alebo si nechcete vyskladať takúto zložitú aparatúru, môžete si zakúpiť tzv. aktívnu reprosústavu. V jednej z reprobední je potom integrovaný zosilňovač aj potrebná elektronika, zároveň však táto reprobedňa musí byť umiestnená v dosahu el. zásuvky. Aktívne reprosústavy nájdete v konfiguráciách 2.0, 2.1, 5.1 a 7.1. Niektoré drahšie modely v stereo konfigurácii ponúkajú aj emuláciu priestorového zvuku, napr. pomocou technológie Dolby Atmos.

Konektivita

Stereo zostavy sa často pripájajú klasickými analógovými konektormi RCA alebo jack – sú navzájom kompatibilné a zoženiete k ním aj redukcie. Ak však chcete kvalitnejší zvuk, mali by ste zvoliť reprosústavu s digitálnym pripojením, či už koaxiálnym S/PDIF alebo optickým. Uistite sa však, že televízor takéto pripojenie podporuje.

Akú značku reproduktorov k TV si zvoliť

V tomto segmente nájdete mnoho výrobcov, od tých s ponukou spotrebnej elektroniky ako Samsung, LG, Sony či Panasonic až po výrobcov HiFi techniky ako Bose, Denon, Onkyo, JBL, Jamo, Yamaha či Harman Kardon. Práve po týchto kvalitnejších značkách by ste sa mali obzerať, ak sa radíte medzi filmových či seriálových fanúšikov. Počítajte však s tým, že si priplatíte.

Hodnotenie článku:
(81%)

Pulbikované dňa: 12.05.2019

Autor
Michal Toma

Michal Toma

Som technik telom i dušou. Odmalička ma bavilo rozoberať a skladať rôzne prístroje a zisťovať, ako fungujú. Podobne dokážem rozobrať na súčiastky aj informácie a vyrobiť z nich ucelený text, ktorý vám pomôže zorientovať sa v naoko zložitom svete techniky, či v iných oblastiach života. Vo voľnom čase píšem blog o pive, ktorý je malým oknom do sveta stoviek chutí, vôní a zážitkov, aké nám pivo ponúka.

Obľúbené produkty

Zobraziť kategóriu:


Pridať komentár