Akú mrazničku? Skriňové, truhlicové alebo šuflíkové

Mrazničky, ako spotrebiče, ktoré dovoľujú výrazne predĺžiť životnosť potravín, oceňujú nielen rodiny, ale aj jednotlivci. Nemali by tak chýbať v žiadnej domácnosti.

Mraznička

Pred nákupom mrazničky je vždy nutné si určiť, aký typ mrazničky potrebujete. Základnými kritériami pri kúpe mrazničky sú jej objem, spotreba, energetická trieda, výkon a typ mrazničky.

Najlepšie skriňové mrazničky

Názov Hodnotenie Detail
Liebherr GN 4113   ✔   PRE NÁROČNÝCHZobraziť produkt
Amica FZ 208.3 AA   ✔   NAJPREDÁVANEJŠIEZobraziť produkt
Beko RCSA 240 M20W   ✔   NÁŠ TIPZobraziť produkt
Zanussi ZFU23403WA   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTAZobraziť produkt
Whirlpool UW6 F2C WB   ✔   DOBRÉ RECENZIEZobraziť produkt

Najlepšie vstavané mrazničky 

Názov Hodnotenie Detail
Electrolux LUB3AE88S   ✔   DNES V AKCIIZobraziť produkt
Gorenje FNI5182A1   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTAZobraziť produkt
Liebherr IGN 1664   ✔   PRE NÁROČNÝCHZobraziť produkt
Franke FSDF 330 NR ENF V A+   ✔   NÁŠ TIPZobraziť produkt
Whirlpool AFB 9720 A+   ✔   NAJPREDÁVANEJŠIEZobraziť produkt

Najlepšie truhlicové mrazničky 

Názov Hodnotenie Detail
Philco PCF 3802 i   ✔   DNES V AKCIIZobraziť produkt
Zanussi ZFC 51400WA   ✔   NAJPREDÁVANEJŠIEZobraziť produkt
Goddess FTE0100WW8   ✔   ĽUDOVÁ VOĽBAZobraziť produkt
Whirlpool WHM 22113   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTAZobraziť produkt
Liebherr GTP 3156   ✔   PRE NÁROČNÝCHZobraziť produkt

Parametre pri výbere mrazničky: Umiestnenie

Jedným z nadôležitejších kritérií výberu mrazničky je miesto jej umiestnenia. Pokiaľ bude súčasťou menšej špajze, musí v nej byť priestor na otvorenie dvier. V prípade, že máte väčšie priestorové možnosti, máte aj širší výber.

Voľne stojacu mrazničku môžete umiestniť kamkoľvek a podľa potreby ju i premiestniť. V prípade zabudovanej mrazničky je spotrebič súčasťou kuchynskej linky. Je to výhodné, keďže mrazené výrobky máte poruke a o dizajn mrazničky sa nemusíte starať. Keďže mraznička produkuje do okolia teplo, potrebuje pre správne fungovanie dostatočný priestor.

Klimatické triedy

Mrazničku by ste nemali umiestniť na miesto, kde väčšinu dňa praží slnko, pretože by mohlo dôjsť k jej prehriatiu a poškodeniu. Nie je vhodné ju umiestniť ani v blízkosti radiátora či v klasicky vykúrenej miestnosti. Ideálne sú miestnosti s nižšou teplotou, ako sú pivnice, vstupné haly či chodby.

Klimatická trieda je hodnota ukazujúca, aké vonkajšie teploty sú pre danú mrazničku vhodné.

Delenie klimatických tried:

  • SN – subnormálna trieda – 10 – 32 °C
  • N – normálna trieda – 16 – 32 °C
  • ST – subtropická trieda – 18 – 38 °C
  • T – tropická trieda – 18 – 43 °C

Objem

Kapacita mrazničky sa udáva v litroch. Na osobu sa ráta s kapacitou zhruba 40 – 50 litrov. S vyššou kapacitou treba rátať v prípade, že pestujete vlastné plodiny či chováte domáce zvieratá.

Zásuvková mraznička

Z ekonomického hľadiska je vhodnejšie, keď je mraznička menšia a plná ako keď je veľká a poloprázdna.

Ďalšie povšimnutiahodné parametre

Pri výbere mrazničky si všímajte mraziaci výkon, teda údaj, ktorý hovorí o množstve potravín s teplotou okolo bodu mrazu, ktoré dokáže mraznička zmraziť na teplotu -16 až -18 °C počas 24 hodín. Zaujímať by ste sa mali taktiež o skladovaciu dobu pri výpadku prúdu. Tento údaj vám povie, ako dlho dokáže mraznička uschovať potraviny zmrazené po tom, ako sa odpojí od elektrickej energie. Ide o časový interval v rozmedzí od 10 do 70 hodín. Pri zásuvkových typoch mrazničiek je doba menšia ako u pultových.

Zrýchlené zmrazenie vám umožní rýchlo zmraziť čerstvo vložené potraviny. Systém No frost vás ochráni pred častým odmrazovaním mrazničky. V prípade, že by ste nechtiac nechali otvorené dvierka, oceníte funkciu alarm.

Typy mrazničiek

Pri mrazničkách hovoríme o niekoľkých typoch - zásuvkovej, pultovej a vstavanej mrazničke. Zásuvková mraznička má podobný systém otvárania ako skriňa. Dvere sú vo vertikálnej polohe, po otvorení sa dostanete k jednotlivým zásuvkám, v ktorých si môžete prehľadne usporiadať jednotlivé typy mrazených potravín. Do horných častí sa odporúčajú ukladať čerstvejšie potraviny pripravené na zmrazenie.

Mrazené ovocie

Pultová mraznička sa vyznačuje väčším úžitkovým priestorom ako zásuvková mraznička. Vhodná je predovšetkým pre tých, ktorí uchovávajú väčšie množstvo potravín rovnakého typu. Výhodou je dobrá izolácia, vďaka ktorej má nižšiu spotrebu energie. Mínusom je zas celková neprehľadnosť. Tento typ mraničky nie je vhodný pre starších ľuďí a osoby menšieho vzrastu, pre ktoré môže byť problém sa dostať k potravinám uloženým v spodnej časti mrazničky. Zvyčajne mávajú i kolieska, čiže sa s nimi dá ľahko manipulovať, čo môže používateľ oceniť v prípade, že chce poriadne poupratovať. Dvierka sa vyklápajú horizontálne, no obsahujú špeciálne pánty, ktoré ich udržia v rôznych polohách.

Vstavané mrazničky sú súčasťou kuchynskej linky. Môžu byť plne zabudované, pričom majú predné dvere farbu celej kuchyne, alebo čiastočne zabudované, s nerezovými či bielymi dverami. Keďže kuchyne patria k najtelpelším miestnostiam v domácnosti, očakávajte vyššiu spotrebu elektrickej energie.

Hodnotenie článku:
(80%)

Pulbikované dňa: 01.01.2017

Autor
Redakcia

Redakcia

Pripravujeme pre vás recenzie, testy, hodnotenia. Snažíme sa vám poskytnúť všetky informácie, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní s nákupom spotrebiča, elektroniky alebo iného produktu. Zapojte sa aj vy do diskusie pomocou komentára a pomôžte niekomu ďalšiemu.

Obľúbené produkty

Zobraziť kategóriu:


Pridať komentár