Ako vybrať a ako sa starať o akvárium. Set je vhodný pre začiatočníkov

Len si to predstavte, sedíte doma v obývačke a pozeráte sa na svoje akvárium, v ktorom si plávajú rybičky. Akvárium dokáže priniesť pohodu a príjemnú atmosféru do každého interiéru.

Ako si vybrať akvárium?

Ak patríte k tým, ktorí sa rozhodli urobiť si doma akvárium, mali by ste si pred založením a kúpou toho správneho akvária dôkladne premyslieť, aké akvárium si vybrať.

Najlepšie akvária

Názov Hodnotenie Detail
Cat-Gato Akvárium set Pacific   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTAZobraziť produkt
Diversa Akváriový set nano LED   ✔   DOBRÉ RECENZIEZobraziť produkt
Juwel akvarijní set Rio LED   ✔   PRE NÁROČNÝCHZobraziť produkt
Ante akvárium   ✔   ĽUDOVÁ VOĽBAZobraziť produkt
Diversa Startup 80   ✔   NÁŠ TIPZobraziť produkt

Najlepšie krmivo pre svoje rybičky nájdete v ✅ e-shope dobra-miska.sk.

Výber akvária

V prvom rade sa musíte rozhodnúť, či si chcete kúpiť už založený akváriový set, ktorý obsahuje celé príslušenstvo pre akvárium (napr. vykurovanie, filtráciu, ohrev akvária atď.) alebo samostatné akvárium. Akvaríjne sety odporúčame hlavne nováčikom tohto hobby. Čo sa týka ceny, tak sety sú v porovnaní so samotným akváriom zvyčajne lacnejšie.

Ak sa vám set ako celok nebude páčiť, môžete si, samozrejme, postaviť vlastné akvárium. To už bude trošku náročnejšie a cenovo vás to vyjde viac. Nad zostavením vlastného akvária by ste mali uvažovať len v prípade, že už máte nejaké predošlé skúsenosti s akvaristikou. Tak budete vedieť, ako si vybrať napríklad správny typ filtrovania, ohrievanie, kryt nádrže alebo osvetlenie akvária.

Druh akvária

Viete, aké rybičky chcete chovať v akváriu? Ak chcete mať v akváriu niekoľko druhov rybiek, ktoré nie sú voči sebe agresívne a neprekážajú si, vyberte si spoločenské akvárium pre ryby. V prípade, že uvažuje nad rybkami, ktoré sú náchylné na choroby a hrozí im riziko napadnutia ostatnými druhmi, zvoľte si druhové akvárium.

Pre rybky náchylné na choroby je vhodné druhové akvárium

Akvária sa môžu vyrábať buď zo skla, alebo z plastu. Takto môžeme akvária rozdeliť do troch nasledovných kategórií:

  • sklenené akvárium bez rámu,
  • sklenené akvárium s kovovým rámom,
  • plastové akvárium.

Sklenené akvárium bez rámu

Začnime hneď prvou kategóriou, ktorou sú sklenené akvária bez rámov. Výhodou sklenených akvárií je predovšetkým to, že sú dostatočne odolné a kvalitné. Sklenené hrany akvária sú pospájané silikónovým kaučukom, vďaka čomu tieto spoje nezhrdzavejú ani v prípade slanej vody.

Sklenené akvárium s kovovým rámom

Sklenené akvária s kovovým rámom sa od predošlej kategórie akvárií odlišujú iba tým, že majú kovové rámy. Takéto akvária nie sú vhodné pre slanú vodu, pretože by kovové rámy veľmi ľahko zhrdzaveli.

Plastové akvárium

Ide o akvária vyrábané z plexiskla. V prípade týchto akvárií môže veľmi často vplyvom tlaku vody dochádzať k deformácií plastu. Ďalšou nevýhodou je aj to, že na plaste môžu veľmi ľahko vzniknúť rôzne škrabance.

Aký tvar akvária?

Chcete guľaté akvárium pre svoju zlatú rybičku, panoramatické ako ozdobu do obývačky či akvárium v tvare kvádra do detskej izby? Tvar a objem akvária sú dôležitými parametrami výberu, pretože rozhodujú nielen o umiestnení, ale aj o počte rybičiek. 

Kváder

Medzi užívateľmi sú najobľúbenejšie klasické akvária v tvare kvádra. Akvárium sa dá ľahko umiestniť kamkoľvek budete chcieť. Ak však zatúžite po niečom jedinečnom, kúpte si napríklad vstavané akvárium alebo si dajte zhotoviť akvárium na mieru, aby vám do vášho interiéru čo najlepšie zapasovalo.

Osvetlené akvárium v obývačke

Guľaté 

Mali by ste si poriadne premyslieť, či zvoliť akvárium tohto tvaru. Rybičky a živočíchy sa v takýchto akváriách orientujú omnoho ťažšie, pretože sa im mení celkové vnímanie a nemajú dostatok priestoru. Preto sa tieto akvária na chov rybičiek neodporúčajú.

Panoramatické

Chceli by ste si pohľad na vaše rybičky užívať s ešte väčším nadšením? Panoramatické akvária sú vyrobené tak, že predná stena akvária je zaoblená, čo vám umožní maximálny výhľad na rybičky do celého akvária.

Mnohostranné

Na trhu nájdete aj akvária s tvarom päť alebo aj šesťuholníka. Ide o dizajnérske kúsky, ktoré zaručene skrášlia akýkoľvek interiér. Avšak pri pohľade z rôznych uhlov akvária môžete mať v tomto prípade skreslený pohľad na rybičky.

Objem rozhoduje

Čo sa týka objemu akvária, všetko záleží na tom, koľko priestoru chcete vyhradiť pre akvárium. Preferujete skôr niečo menšie a nenápadnejšie alebo volíte skôr niečo väčšie a výraznejšie? V obidvoch prípadoch berte do úvahy aj to, že o každé akvárium sa treba pravidelne starať. Preto ak si vyberiete akvárium s väčším objemom, údržba a starostlivosť oň vám zoberie viac času, ako je to v prípade akvárií s menšou veľkosťou. Majte taktiež na pamäti, koľko a aké rybičky v akváriu túžite mať. Niektoré druhy rybičiek potrebujú oveľa viac priestoru na život ako iné.

Mini akvárium pre jednu rybičku

Umiestenie akvária

Správne umiestnenie akvária zohráva dôležitú úlohu. Existuje niekoľko odporúčaní, kam a ako správne umiestniť akvárium.

Akvárium by ste nemali vystavovať priamemu slnečnému žiareniu. To znamená, že akvárium by ste nemali umiestniť priamo pod okno. Priame slnečné žiarenie podporuje napríklad tvorbu rias. Akvárium môžete umiestniť na bočnú stenu izby. Rybičky majú radšej tmavšie a menej rušné miesta.

Myslite aj na správny podstavec akvária. Po naplnení vodou zvýši akvárium svoju hmotnosť, a preto pevný podstavec v tomto prípade nesmie chýbať. Aby ste si nad týmto možným problémom zbytočne nelámali hlavu, kúpte si akvárium rovno s podstavcom.

V neposlednom rade sa uistite, že okolo a nad akváriom máte dostatok voľného priestoru. Akvárium si vyžaduje pravidelnú údržbu a starostlivosť. Často budete musieť dvíhať kryt akvária, vyberať a čistiť rôzne časti a nedostatok miesta nad akváriom vám tieto pravidelné aktivity môže značne narúšať.

Príslušenstvo k akváriám

Či si už chcete vybrať set akvária alebo ste premýšľali o tom, že by ste si akvárium založili sami, určite budete potrebovať vhodné príslušenstvo. Podľa čoho, a ako zistiť, že príslušenstvo je vhodné pre akvárium?

Filtrácia

Bez správnej filtrácie sa nezaobíde žiadne akvárium. Úlohou filtrácie je odstraňovať škodlivé látky a nečistoty v akváriu a zabezpečiť tak čistú a kvalitnú vodu pre rybičky. Avšak ani tu sa môžete spoliehať na to, že filter urobí všetku prácu a údržbu akvária za vás.

Filter akvária slúži na odstraňovanie škodlivých látok

Filtrácia sa môže uskutočňovať:

  • mechanicky,
  • biologicky.

Mechanická filtrácia odstráni z vášho akvária drobné častice alebo nečistoty. Avšak pozor treba dávať na to, že filtrácia neodstráni už rozptýlené látky vo vode. Filter je taktiež potrebné často čistiť.

Biologická filtrácia sa uskutočňuje za pomoci baktérií, ktoré sa nachádzajú vo vnútri filtra. Filtrácia odbúrava v akváriu nadmerný dusík, a tak sa predchádza tomu, aby sa rybičky v akváriu zadusili.

Vykurovanie akvária

Niektoré rybičky potrebujú na svoj život stálu teplotu vody. Čo sa týka napríklad sladkovodných rybičiek, odporúča sa udržiavať teplotu vody na 22 – 26 °C. Docieliť stálu teplotu a vykurovanie akvária vám pomôžu ponorné elektrické ohrievače. Počas leta môžete ohrievanie akvária vypnúť.

Osvetlenie akvária

Denné svetlo pre akvárium zaručene nestačí. A to platí aj pre rybičky, aj pre rastliny v akváriu. Preto by malo mať každé akvárium správne osvetlenie. Skvelým a praktickým riešením sú podlhovasté žiarivky, ktoré vyhovujú vodným rastlinkám. Najlepšie bude, ak žiarivku zabudujete priamo do veka akvária. Odporúča sa, aby žiarivky svietili v akváriu bez prestávky približne 10-12 hodín denne.

Pri zakladaní akvária by ste nemali zabúdať na správne osvetlenie

Údržba akvária

Pravidelná údržba a starostlivosť o vaše akvárium vám zabezpečí pekné a čisté akvárium a potrebné dobré podmienky pre rybičky a rastliny, ktoré sa v akváriu nachádzajú.

Ideálne by bolo, aby ste údržbe akvária venovali každý deň. Nemusíte sa obávať, naozaj bude stačiť iba pár minút denne. Avšak raz alebo dva razy za mesiac by ste mali akváriu a jeho údržbe venovať aspoň 2-3 hodiny. Vysvetlíme si základné úkony údržby akvária aj to, ako často by sa mali vykonávať.

Denne

Každý deň napríklad pri kŕmení rybičiek si všimnite, či niektorá z rybičiek nejaví známky nejakého ochorenia. Ak sa vám bude zdať, že rybička je chorá, mali by ste ju premiestniť do iného akvária, kým nezistíte, čo sa s ňou deje.

Pravidelne spočítajte rybičky v akváriu. Ak zistíte, že nejaká rybička chýba, snažte sa ju v akváriu nájsť čo najskôr, aby ste predišli tomu, že sa uhynutá rybička začne v akváriu rozkladať, a tak znečisťovať vodu.

Týždenne

Nezabúdajte na pravidelnú výmenu vody. Vodu by ste mali vymeniť raz za 10 až 14 dní. Interval výmeny vody v akváriu sa môže meniť. Ak v akváriu nemáte žiadne rastliny, vodu budete musieť meniť častejšie. Okrem toho raz za týždeň vyčistite predné sklo akvária od rôznych usadenín a rias.

Mesačne

Raz za mesiac je potrebné odstrániť výkaly a zvyšky potravy, ktoré sa nachádzajú na dne akvária. Vyčistiť a odstrániť ich môžete pomocou odkaľovacieho zvona a hadice.

Akvária vhodné pre začiatočníkov

Ešte stále neviete, aké akvárium by sa do vašej obývačky hodilo najviac? Prinášame vám inšpirácie na tri akvária so základnou charakteristikou, parametrami, výhodami aj nevýhodami.

Hodnotenie článku:
(80.6%)

Pulbikované dňa: 06.04.2020

Autor
Redakcia

Redakcia

Pripravujeme pre vás recenzie, testy, hodnotenia. Snažíme sa vám poskytnúť všetky informácie, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní s nákupom spotrebiča, elektroniky alebo iného produktu. Zapojte sa aj vy do diskusie pomocou komentára a pomôžte niekomu ďalšiemu.


Komentáre

28/04/2020 14:51
Valéria

Keď som bola malá, mali sme doma akvárium, boli to s bratom naše prvé zvierátká :) Doteraz si pamätám, ako sa nám ho nechcelo pravidelne čistiť a snažili sme sa tomu vyhnúť. Ak má však na to človek nervy, je to super vec. Nie je to ako zajac či pes, s ktorými sa dieťa dokáže aj pohrať, ale tiež sa o to treba starať, tak sa môže naučiť zodpovednosti.

Pridať komentár