Oplatí sa výkonná čistička vzduchu? Ako funguje UV čistička vzduchu, čistička s ionizátorom, s HEPA a uhlíkovým filtrom

Ako funguje čistička vzduchu, HEPA či uhlíkový filter, ionizátor alebo UV-C svetlo? A fungujú vôbec alebo ide len o predražené a neefektívne zariadenia pre tých, ktorí nevedia čo od rozkoše? Konečný verdikt necháme na vás.

Ako funguje čistička vzduchu?

V nasledujúcom článku sa vám však pokúsime čo najpresnejšie a najpravdivejšie vysvetliť, ako a či naozaj čističky vzduchu fungujú.

Najlepšie čističky vzduchu

Názov Hodnotenie Detail
Xiaomi Mi Air Purifier 2H   ✔   ĽUDOVÁ VOĽBAZobraziť produkt
Klarstein PurePal   ✔   VÍŤAZ TESTUZobraziť produkt
Winix Zero   ✔   DOBRÉ RECENZIEZobraziť produkt
ETA Puris 3569   ✔   NÁŠ TIPZobraziť produkt
Concept CA3000   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTAZobraziť produkt
Boneco H680 2v1   ✔   PRE NÁROČNÝCHZobraziť produkt

Čo je to čistička vzduchu a ako funguje

Zariadenie, ktoré stojí v priemere 150, no pokojne i viac ako 700 eur. Tak to musí byť vskutku pokroková a náročná technológia! Ibaže by nebola. Čistička vzduchu nie je v skutočnosti ničím iným ako kombináciou ventilátora, ktorý nasáva vzduch, a filtra, resp. niekoľkých filtrov, ktoré zachytávajú rôzne veľké častice.

Neveríte? Tak napríklad Thomas Talhelm, docent na University of Chicago Booth School of Business a zakladateľ spoločnosti Smart Air, ktorá vyrába veľmi lacné, no efektívne čističky vzduchu (cca od 80 do 300 eur), na svojom webe hovorí o jeho prvej vlastnoručne vyrobenej čističke, pričom do nej neinvestoval viac ako 26 eur.

Thomas Talhelm na obyčajný ventilátor pripevnil veľký HEPA filter. Keď pomocou laserovej čítačky častíc následne „skontroloval“ takto prefiltrovaný vzduch v miestnosti, zistil, že jeho hand made čistička z neho odstránila 84 % a pri použití silnejšieho ventilátora až 97 % častíc s veľkosťou nad 0,5 mikrometra. Aby ste si mohli urobiť lepšiu predstavu, tento prístroj zo vzduchu neodstránil vírusy, no podstatnú časť baktérií a prachu áno.

Čistička vzduchu – oplatí sa?

Tak čo, oplatí sa zainvestovať do čističky vzduchu, keď si ju môžete vyrobiť z ventilátora a filtra? Podľa mnohých odborníkov nepochybne áno, pretože zo vzduchu dokáže skutočne odstrániť viac ako 99,7 % všetkých patogénov.

Mechanizmus čističiek je, samozrejme, trochu komplikovanejší, ako ten, ktorý sme si popísali vyššie. Navyše, môžu byť vybavené aj ďalšími technológiami, ako je ionizátor či UV lampa, ktoré nasatý vzduch aj dezinfikujú. Najdôležitejšiu úlohu však zohrávajú jednotlivé typy filtrov. Na to, aby ste pochopili, ako vlastne čistička vzduchu funguje a čo presne dokáže zo vzduchu odstrániť, sa preto musíme pozrieť bližšie práve na filtre, konkrétne na HEPA a uhlíkový filter.

Ako funguje čistička vzduchu s HEPA filtrom

Čističky s HEPA filtrom patria k tým najpredávanejším a sú neraz propagované ako hotový zázrak. HEPA filter pritom žiadnym zázrakom nie je. Bol vynájdený už v 40. rokoch 20. stor. pri vývoji atómovej bomby. V praxi ide o akúsi rohož tvorenú náhodne usporiadanými plastovými alebo sklenenými vláknami. Tým sa vám však nesnažíme povedať, že HEPA filter nie je účinný. Práve naopak, ukazuje sa ako najdôležitejšia tajná zbraň čističiek, ktorá dokáže zachytiť väčšinu patogénov zo vzduchu.

Čistička vzduchu s HEPA filtrom na parapete

Je dokázané, že HEPA filtre zachytia viac ako 99,5 % všetkých častíc zo vzduchu. Áno, hovoríme o všetkých, teda aj tých najmenších časticiach. V praxi ide o vírusy, baktérie, spóry plesní, prach, dym, peľ a alergény. Pri čističkách vzduchu s HEPA filtrom je však často uvedené, že dokážu prefiltrovať iba častice s veľkosťou nad 0,3 μm. V čom je teda háčik?

INFO: Priemerná baktéria má 0,5 μm. Vírus môže mať veľkosť od 0,02 do 0,4 μm, dnes „veľmi populárny“ koronavírus je veľký iba 0,1 μm a prachové častice môžu mať 1 až 100 μm.

Vlákna HEPA filtra sú husté iba natoľko, aby zachytili častice s veľkosťou nad 1 μm, ktoré doň, doslova, narazia a uviaznu. V skutočnosti teda nemá dostatočnú hustotu ani na to, aby zachytil častice s veľkosťou od 1 do 0,3 μm. V tejto chvíli nám však do hry vstupuje fyzika. Častice s veľkosťou 1 až 0,3 μm pri pohybe „prenasledujú“ vzduch v okolí filtračných vlákien. Ich problémom je, že sú príliš ťažké. Nedokážu sa teda pohybovať tak rýchlo, aby filter „prebili“, takže sa v ňom zaseknú. Tento jav je nazývaný ako intercepcia.

Čo sa stane s časticami menšími ako 0,3 μm? Aj ich smolou je spôsob, akým sa pohybujú. Ak by „leteli“ rovno, cez filter by prekĺzli bez najmenších problémov. Malý rozmer týchto častíc však spôsobuje, že sa rovno nepohybujú. Pri „premiestňovaní“ do seba narážajú, čím dochádza k ich chaotickému pohybu (tzv. Brownov pohyb). Vďaka tomu cez filter nepreletia, ale sa v ňom zaseknú. Povedané „sofistikovanejšie“, dôjde k difúzii – javu, keď častice jednej látky samovoľne preniknú do častíc tej druhej. V našom prípade sa teda častice s veľkosťou pod 0,3 μm zaseknú v HEPA filtri.

A to je práve ten háčik, pre ktorý pri čističkách s HEPA filtrom nájdete údaj o jej účinnosti pri zachytávaní častíc s veľkosťou až nad 0,3 μm. Intercepcia totiž funguje najlepšie pri zachytávaní častíc s veľkosťou od 1 do 0,3 μm a difúzia zas pri časticiach menších ako 0,3 μm. V mieste, kde sa tieto 2 mechaniky pretínajú, preto dochádza k najväčšiemu úniku častíc cez filter (tzv. najprenikavejšia veľkosť častíc). Z tohto dôvodu sa akousi všeobecnou pravdou stala informácia o schopnosti HEPA filtrov zachytávať iba častice väčšie ako 0,3 μm. V skutočnosti však zachytí aj tie menšie.

Ako fungujú čističky s uhlíkovým filtrom

Dobre, hodinu fyziky máme za sebou. Na to, ako funguje druhý najčastejšie využívaný filter v čističkách vzduchu, sa preto pozrieme iba v krátkosti. Uhlíkový filter zachytáva najmä častice s veľkosťou od 0,5 do 50 μm. Jeho špecializáciou sú predovšetkým rôzne druhy chemikálií, presnejšie, prchavé organické látky, ako je napr. formaldehyd, plyny a iné kontaminanty.

V uhlíkovom filtri sa nachádza vrstva z aktívneho uhlia, ktorú tvoria milióny pórov. Čierne uhlie, ako je známe, na seba dokáže naviazať všetku „špinu“. Tento proces sa nazýva adsorpcia, pri ktorej dochádza k naviazaniu plynnej alebo kvapalnej látky na povrch inej, pevnej látky. Aby sme váš však neunudili podobne ako pri HEPA filtrácii, pozrite si toto krátke video, kde uvidíte uhlíkový filter v akcii:

Ako fungujú špeciálne typy čističiek vzduchu

Na trhu sa stretnete aj s rôznymi špeciálnymi čističkami vzduchu, ktoré sú určené prednostne pre alergikov či astmatikov, alebo vzduch nielen čistia, ale i dezinfikujú pomocou rôznych technológií. V nasledujúcich riadkoch sa pozrieme na to, ako, a či vôbec, fungujú tie typy čističiek, s ktorými sa stretnete najčastejšie.

UV čistička vzduchu

UV čističky vzduchu, ktoré nielen zachytávajú častice, ale taktiež zabíjajú drvivú väčšinu patogénov, niektorí pokladajú za malý zázrak, iní tvrdia, že sú absolútne neúčinné. My, bohužiaľ, pravdu asi nenájdeme, môžeme vám však pretlmočiť to, v čom sa zhodujú mnohí vedci, výrobcovia či samotní spotrebitelia.

Mnohé zdravotné štúdie preukázali, že UV-C, teda ultrafialové svetlo so špecifickou vlnovou dĺžkou naozaj dokáže vzduch vyčistiť od väčšiny patogénov, ako sú vírusy, plesne, huby či baktérie. UV-C svetlo ich však nezabije, ale inaktivuje rozkladom ich DNA alebo RNA. V dôsledku toho sa patogény nedokážu hýbať, no ani vykonávať životne dôležité funkcie vrátane rozmnožovania.

Teraz sa môže zdať, že UV čističky vzduchu skutočne fungujú. Je tu však jedno „ale“. Podľa americkej Agentúry pre ochranu životného prostredia čističky s UV lampou nemôžu patogény v skutočnosti inaktivovať, pretože nimi vzduch „preletí“ príliš rýchlo. Patogény teda nie sú účinkom UV-C svetla vystavené počas dostatočne dlhej doby, a preto čističkou iba preletia a vrátia sa do obehu.

Takže, aby UV čistička vzduchu naozaj fungovala, musí byť správne skonštruovaná. V prvom rade sa v nej musí nachádzať nie jedna, ale viacero dostatočne silných UV-C žiaroviek s optimálnou vlnovou dĺžkou pre UV germicídne ožarovanie, teda 254 nanometrov. Okrem toho musia inžinieri vyriešiť problém s rýchlosťou prúdenia vzduchu, aby patogény dostatočne spomalili. Hovoríte si, že stačí skonštruovať čističku so slabším nasávaním vzduchu? Bohužiaľ, tak jednoduché to nie je, pretože ak by bol vzduch do čističky nasávaný pomalšie, nefungovali by jej filtračné schopnosti.

Žiarovky produkujúce ultrafialové žiarenie musia byť umiestnené v tzv. komore smrti, v ktorej je vzduch s patogénmi zadržaný na minimálne 30 s. No, a ak sa toto všetko šikovnému ujovi inžinierovi podarí, už sa musí postarať iba o to, aby sa patogény v komore dostali do bezprostrednej blízkosti UV-C žiaroviekaby bol vzduch cez čističku preháňaný v čo najkratších časových intervaloch. Keď toto všetky vyjde, daná UV čistička vzduchu by mala byť naozaj efektívna.

Najlepšie čističky vzduchu – recenzie, test, porovnanie

Najlepšie čističky vzduchu – recenzie, test, porovnanie

Ak máte doma alergika alebo vám prekáža zápach v domácnosti, riešením pre vás môže byť zariadenie zvané čistička vzduchu. Na trhu nájdete desiatky rôznych modelov, preto vám poradíme, ako si vybrať ten, ktorý vyhovie vašim požiadavkám. Predstavíme vám tiež zopár modelov čističiek, ktoré si spotrebitelia obľúbili. Najlepšie čističky vzduchu Čističky vzduchu –... Prečítať článok

Čistička vzduchu s ionizátorom

Aj ionizátor vzduch čistí od alergénov, prachu, baktérií, vírusov, spór plesní a iných mikróbov, avšak úplne iným spôsobom, ktorý využíva samotná čistička. Ionizátor produkuje molekulárne častice známe pod názvom ióny, ktoré sú „rozfukované“ do priestoru. Ióny sú špecifické tým, že sa naviažu na kyslík, vytvoria negatívny náboj, čím vytvoria záporný ión. Ten sa následne naviaže na peľ, prach, baktériu či iný patogén vo vzduchu a vytvorí akýsi chuchvalec, ktorý čistička nasaje a zachytí vo filtri.

Čistička vzduchu s ionizátorom

Ionizátor teda patogény nezabíja. Dokáže ich však imobilizovať. O zvyšok sa už postará čistička vzduchu. Výhodou ionizátora je aj jeho schopnosť eliminovať pachy, odstraňovať zo vzduchu dym a zároveň zlepšovať jeho kvalitu. Aj tieto jeho schopnosti pritom fungujú na rovnakom princípe, ktorý sme si popísali vyššie.

Teraz trošku odbočíme od témy, no keďže ide o celkom podstatnú informáciu, bude pre vás užitočná. Mnoho ľudí používa v domácnosti samostatné ionizátory s presvedčením, že im pomôžu zlepšiť kvalitu vzduchu. Sčasti je to pravda, pretože vzduch nabitý negatívnymi iónmi údajne vplýva pozitívne na fyzické aj psychické zdravie.

Samotný ionizátor však vzduch od patogénov nevyčistí. Negatívne nabité ióny ich iba „obalia“. No a ak sa v danej miestnosti nenachádza ďalšie zariadenie, ktoré vzduch nasáva a filtruje, tieto patogénové chuchvalce padnú na zem či nábytok, kde ostanú až do vášho najbližšieho upratovania. Horšie je, že sa s veľkou obľubou usádzajú na povrchu dýchacích ciest. Zo všetkého najviac sa im páči naša priedušnica a alveoly, teda pľúcne mechúriky.

Čistička vzduchu pre astmatikov a alergikov

Pod názvami čistička vzduchu pre astmatikov alebo alergikov sa ukrývajú také modely, ktoré sú vybavené, teda aspoň by mali byť, silným ventilátorom, predfiltrom na zachytávanie veľkých častíc, ako sú napríklad chlpy a drobné mechanické nečistoty, HEPA aj uhlíkovým filtrom, ionizátorom a UV lampou. Inak povedané, tieto čističky by mali byť schopné filtrovať častice viditeľné voľným okom, ale i tie s veľkosťou pod 0,3 μm, a vzduch by mali aj dezinfikovať.

Nejde teda o špeciálne typy čističiek, ale skôr o minimálne požiadavky na ich funkcie a vlastnosti. Niektoré zdroje uvádzajú, že na to, aby bola čistička vzduchu efektívna pre alergika, stačí, keď bude obsahovať iba dostatočne silný ventilátor a HEPA filter. Avšak, čím viac čistiacich prvkov sa v nej nachádza, tým lepšie pre vás.

Kedy čistička vzduchu nefunguje

Už viete, že sú tieto zariadenia vo všeobecnosti považované za veľmi účinné. Avšak ani veľmi výkonná čistička vzduchu nedokáže robiť zázraky. Stačí, ak siahnete po nesprávnom modeli, alebo ak zabudnete na to, že patogény nelietajú iba vo vzduchu, ale sedia aj na vašej podlahe, oblečení, nábytku či pohároch. Takže, ak chcete, aby vaša investícia do čističky vzduchu nebola zbytočná, držte sa nasledujúcich odporúčaní:

  • Veľmi dôležité je umiestnenie čističky vzduchu. Položte ju do stredu miestnosti a v jej okolí ponechajte dostatok voľného priestoru (cca 45 – 60 cm za zadnou a bočnými stranami). Vyslovene nevhodné sú rohy miestností a stanovištia pod policami či inými zábranami, ktoré zabraňujú správnej cirkulácii vzduchu.
  • Vyberte si čističku, ktorá má postačujúci výkon v pomere k veľkosti miestnosti, v ktorej ju budete využívať.
  • Pred kúpou čističky by ste mali skontrolovať kvalitu vzduchu vo vašej domácnosti. Iba tak budete vedieť, akú výkonnú čističku potrebujete. Na tento účel slúžia monitory kvality vzduchu, ktoré stoja od cca 50 eur vyššie.
  • Prach sa snažte utierať vždy, keď to ide. Ak budú patogény sedieť pekne v pokoji na vašom kredenci, nemajú sa ako dostať do čističky.
  • Ak je váš domov preplnený rôznymi textilnými predmetmi (koberce, záclony, dečky...), vyčistiť ho nedokáže ani tá najlepšia čistička vzduchu na svete.
  • Čističky nie sú efektívne, keď je v danej miestnosti nadmerná vlhkosť. Ak u vás doma bojujete aj s týmto problémom, odporúčame vám siahnuť po čističke vzduchu s odvlhčovačom.
  • Keď sú vzduchové filtre v čističke poprepletané mŕtvymi patogénmi, nemôžu účinne zachytávať tie živé zo vzduchu. Podľa Americkej Nadácie pre astmu a alergiu by ste ich preto mali vymieňať každých 30 až 90 dní.
  • Čistička vzduchu si síce poradí aj s dymom, pokiaľ však fajčíte priamo v izbe a ešte pri zatvorenom okne, nebude fungovať tak, ako má.

Čističky vzduchu – recenzie

Aby sme vám s výberom čističky vzduchu pomohli čo najviac, vyskúšali sme niekoľko obľúbených modelov. V našich recenziách vám prezradíme ich hlavné plusy a mínusy.

Hodnotenie článku:
(81.2%)

Pulbikované dňa: 28.11.2020

Autor
Viktória Hartmannová

Viktória Hartmannová

Milujem prírodu so všetkým, čo v nej rastie a žije. Som vyštudovaná učiteľka pre najmenších drobcov, ktorú však zlákalo písanie, zvieratá a život uprostred lesa. O všetkom, čo sa dozviem, naučím a čo zistím sa s vami prostredníctvom mojich textov rada podelím.

Zobraziť kategóriu:


Pridať komentár