Schott 838 C horské slnko – recenzia, skúsenosti

8 trubíc a 150 W výkonu pre rýchle opálenie
Časovač do 30 min.

Hodnotenie:
(77.4%)
Pozrieť najlepšiu ponuku

Moderná verzia zariadenia, ktoré sme poznali pod názvom horské slnko (výrobca ho nazýva tvárové solárium). Zariadenie pozostáva zo žiarivkových trubíc, ktoré produkujú UVA žiarenie a malú dávku UVB žiarenia, čo je ideálna kombinácia na rýchle a bezpečné dosiahnutie opálenej pokožky.

Trubíc je spolu 8 ks, pričom 4 sú modré a 4 ružové (každá má podľa výrobcu trochu iný účinok). Trubice môžete v prípade poruchy vymeniť, prekvapujúce však je, že sú napájané pomocou štartérov (ako bežné „neónky“), takže z času na čas budete musieť vymeniť aj tie.

Tvárové solárium Schott 838 C je vybavené aj časovačom vypnutia, ktorý si môžete nastaviť v rozmedzí 0 – 30 min. V balení nájdete aj dvojicu ochranných okuliarov, ktoré ochránia váš zrak pred poškodením UV žiarením. Používanie prístroja aj tak nie je úplne bez rizika, v návode na použitie teda výrobca špecifikuje, koľko cyklov s akým trvaním by ste mali absolvovať v závislosti od typu vašej pokožky.

Cena okolo 200 eur sa nám zdala byť dosť prehnaná, ak prihliadneme na to, že zariadenie nemá žiadne extra funkcie, no skladá sa z viacerých súčastí, ktoré sa časom opotrebujú (trubice, štartéry).

Parametre: výkon: 150 W; časovač: 1 – 30 min.; ďalšie funkcie: vymeniteľné trubice, pamäťové kolíky; rozmery (š × v × h): 26 × 34 × 18 cm; hmotnosť: nešpecifikovaná

Tvárové solárium Schott 838 C si môžete zakúpiť cez ✅  web Heureka.sk.

Staré dobré horské slnko? 

Určite ste mali (a možno ešte máte) doma tzv. horské slnko. Schott 838 C je v podstate modernou verziou tohto zariadenia. Výrobca ho nazýva tvárové solárium, pretože je určené práve na opaľovanie tváre. Má však aj zdravotné účinky – pomáha v pokožke vytvárať vitamín D, lieči akné, psoriázu či iné kožné ochorenia. 

Generuje UVA žiarenie so slabou dávkou UVB žiarenia a bez nebezpečnej UVC zložky, čo je ideálna kombinácia na rýchle opálenie. Napriek tomu by ste si mali pri používaní chrániť zrak, v balení sme na tento účel našli dvoje ochranné okuliare.

Tvárové solárium Schott 838 C recenzia

Pred použitím si určite preštudujte užívateľský manuál. Ten nás prekvapil svojou detailnosťou a výrobca v ňom uvádza aj tabuľky s odporúčaným počtom opaľovacích cyklov a ich trvaním pre jednotlivé druhy pokožky. Pre najbledšiu pokožku (ak sa nedokážete v lete opáliť) sa toto zariadenie nehodí.

Zbytočne komplikovaná konštrukcia

Zdrojom UV žiarenia v tvárovom soláriu Schott 838 C je 8 ks UV žiarivkových trubíc. Z toho 4 sú modrej farby (podľa výrobcu majú upokojujúci účinok) a 4 ružovej farby (údajne „aktivujú“ pokožku). Potešilo nás, že jednotlivé trubice sú v prípade poruchy vymeniteľné. Výrobca však zvolil zastarané konštrukčné riešenie s klasickými štartérmi, podobnými ako pri bežných „neónkach“. Aj tie budete musieť časom meniť, pretože sa rovnako ako trubice opotrebúvajú.

Celkový výkon trubíc je 150 W. Nevieme posúdiť, či je to veľa alebo málo, každopádne dobu opaľovania sme aj tak museli obmedzovať podľa odporúčania v už spomínanom užívateľskom manuáli.

Schott 838 C časovač

Na čas strávený opaľovaním nám pomohol dohliadnuť časovač, ktorý sa nastavuje otočným mechanickým ovládačom – ten slúži zároveň ako vypínač. Čas je nastaviteľný v rozsahu 0 – 30 min.

Výrobcu musíme pochváliť aj za počítadlá na ľavej strane zariadenia. Tie majú formu otočných koliesok so stupnicou, na ktorej si jednoducho pridávate počet opaľovacích cyklov. Počítadlá sú 4, takže tvárové solárium môžu využívať až 4 členovia vašej domácnosti.

Pripravte si dve stovky

Tvárové solárium Schott 838 C kúpite za cenu okolo 200 eur. Nie je to málo, najmä keď má zariadenie zbytočne zložitú konštrukciu s viacerými prvkami, ktoré sa časom opotrebujú (trubice, štartéry).

Pozitíva

8 trubíc a 150 W výkonu pre rýchle opálenie
Časovač do 30 min.

Negatíva

Zbytočne komplikovaná konštrukcia
Vysoká cena


Autor recenzie: Michal Toma
Dátum publikovania: 24.10.2020
Najlepšie horské slnká, infralampy – recenzie, test, porovnanie

Najlepšie horské slnká, infralampy – recenzie, test, porovnanie

Bojíte sa, keď počujete slovné spojenie infračervené žiarenie alebo UV žiarenie? Niektoré druhy elektromagnetického žiarenia nám nemusia škodiť, ale naopak, môžu byť zdraviu prospešné. Využívajú ich infralampy, biolampy a horské slnká, ktoré vám dokážu pomôcť pri niektorých zdravotných ťažkostiach. Pozreli sme sa na tieto zariadenia zblízka a poradíme vám, ako si jedno z nich vybrať.... Prečítať článok


Pridať komentár