Amazon Kindle Paperwhite 4 čítačka kníh – recenzia, skúsenosti

Displej príjemný pre oči
Kvalitné podsvietenie
Možnosť výberu písma
Ergonomické tvarovanie
Dlhá výdrž batérie
Vodoodolnosť IPX8
Integrovaná pamäť 8 GB

Hodnotenie:
(77%)
Pozrieť najlepšiu ponuku

Čítačka kníh Amazon Kindle Paperwhite 4 má dostatočne veľký 6-palcový E-ink displej, na ktorom sa pohodlne číta a oči netrpia ani pri dlhom používaní. Podsvietenie displeja umožňuje čítať počas slnečného dňa aj v tmavej miestnosti. Integrovaná pamäť 8 GB pojme viac než tisícku kníh, no zariadeniu chýba slot na externú pamäťovú kartu. Skvele hodnotíme výdrž batérie, ktorá aj pri intenzívnom čítaní dokáže byť v prevádzke približne mesiac. Čítačka je vodoodolná, má ergonomické tvarovanie, ktoré je zárukou pohodlného ovládania i držania v rukách. Čítačka podporuje viacero formátov a ďalšie formáty kníh si do zariadenia vložíte cez konverziu. Na výber máte z niekoľkých veľkostí a štýlov písma a samozrejmosťou je podpora slovenských i českých znakov. Nechýba integrovaný slovník, internetový prehliadač a podpora Bluetooth i Wi-Fi pripojenia.

Čítačka Amazon Kindle Paperwhite 4 bez reklamy je dostupná v ✅ e-shope Alza.sk.

Šetrná k očiam

Amazon prišiel na trh s vylepšenou verziou čítačky, ktorá oproti predchádzajúcemu modelu prešla optimalizáciou, čo zvyšuje používateľský komfort. Čítačka Amazon Kindle Paperwhite 4 sa pýši 6-palcovým dotykovým E-ink displejom s rozlíšením 1448 x 1072 px. Text sa vykresľuje pekne a použitá technológia je maximálne šetrná k očiam. Ani po dlhom čítaní sme nemali pocit unavených očí. Pohodlne sa nám čítalo počas slnečného dňa aj v tmavej miestnosti, keďže displej má vysoký kontrast a kvalitné podsvietenie piatimi diódami. Na výber je osem veľkostí a tri štýly písma, text si preto môžete prispôsobiť podľa vlastných predstáv.

Amazon Kindle Paperwhite 4 recenzia

Čítanie je príjemné a pocitovo sa približuje ku klasickej tlačenej knihe. Otáčanie strán je oproti minulému modelu plynulejšie i rýchlejšie a obrazovka sa prispôsobuje tak, aby bolo možné prezrieť si obrázok či graf vcelku. Čítačka má ergonomické tvarovanie a dobre sa drží v rukách. Komfort zvyšujú tlačidlá na otáčanie strán, ktoré sú vľavo i vpravo, a preto je možné čítačku ovládať ktoroukoľvek rukou. Kladne hodnotíme, že čítačka sa neprehrieva ani počas dlhého používania.

Vododolnosť poteší

Potešilo nás, že výrobca nezabudol na vodoodolnosť (stupeň IPX8). Zariadenie by podľa výrobcu malo vydržať pod vodou v hĺbke 2 metre až 60 minút. Čítačka sa tak stáva ideálnou spoločníčkou na dovolenkách pri mori, bazéne či v domácnosti počas kúpeľu vo vani. Vyzdvihujeme skvelú výdrž batérie, ktorá napriek intenzívnemu používaniu dokázala byť v prevádzke približne 4 týždne. Dobíjanie potom trvá 3 hodiny a prebieha cez microUSB port.

Čítačka kníh Amazon Kindle Paperwhite 4 má integrovanú pamäť 8 GB, ktorá pojme viac než tisícku kníh. Škoda, že výrobca nepridal slot na pamäťovú kartu, ktorý by možnosti zariadenia ešte viac rozšíril. Vnútorná pamäť je však postačujúca a knihy sa vám len tak neminú. Nemusíte mať preto obavy, že by ste na cestách nemali čo čítať. Ak chcete model s väčšou vnútornou pamäťou, siahnuť môžete po čítačke PocketBook 632 Touch HD 3. Tá ponúka dvojnásobok pamäte (16 GB). Samozrejmosťou modelu od Amazonu je bezdrôtové Bluetooth pripojenie a Wi-Fi. Pomocou Wi-Fi sa ľahko pripojíte na internet a stiahnete si knihu, ktorú chcete čítať. Podporovaných je množstvo formátov elektronických kníh a ďalšie formáty je možné do zariadenia uložiť cez konverziu.

Elektronická čítačka kníh Amazon Kindle Paperwhite 4

Vylepšený prehliadač PDF dokumentov

Oceňujeme podporu slovenských aj českých znakov a vylepšený prehliadač PDF dokumentov. PDF súbory sa zobrazujú v natívnej veľkosti, no môžete si zvoliť i zobrazenie na výšku či na šírku, alebo dokonca zväčšenie dokumentu do 300 %. PDF súbor si rovnako môžete previesť do Kindle formátu, čím si z dokumentu vytvoríte klasickú knihu. Nechýba možnosť pridávania poznámok či zvýrazňovanie textu. Potešil nás vstavaný slovník, v ktorom sme si mohli vyhľadať slová, ktorým sme nerozumeli. Ako plus hodnotíme, že slovník umožňuje okamžitý náhľad bez nutnosti opustiť rozčítanú knihu.

Čítačka od Amazonu má vstavaný internetový prehliadač a vďaka nemu sme si jednoducho vyhľadali na webe či Wikipédii všetko potrebné. Samozrejme, prehliadanie internetu cez čítačku kníh nie je natoľko pohodlné ako napríklad cez tablet, ale na núdzové prezretie informácií postačí. To, čo je primárnou úlohou tohto zariadenia – čítanie kníh, však Amazon Kindle Paperwhite 4 zvláda na výbornú.

Skúsenosti a recenzie

Používatelia vlastniaci čítačku kníh Amazon vyzdvihli ľahké ovládanie, kvalitné spracovanie, cenu či vodoodolnosť. Páčilo sa im tiež, že zaradenie je jednoliate a nemá vystúpené okraje ako tomu bolo pri predchádzajúcom modeli. Ocenili kompaktné rozmery a nízku váhu, čo čítačku predurčuje na to, aby ste ju mali stále so sebou. Čítačka sa stretla s kladnými hodnoteniami a splnila očakávania väčšiny spotrebiteľov.

Recenzia s skúsenosti s čítačkou Amazon Kindle Paperwhite 4

Pozitíva

Displej príjemný pre oči
Kvalitné podsvietenie
Možnosť výberu písma
Ergonomické tvarovanie
Dlhá výdrž batérie
Vodoodolnosť IPX8
Integrovaná pamäť 8 GB

Negatíva

Bez slotu na pamäťovú kartu


Autor recenzie: Lucia Bihuncová
Dátum publikovania: 02.04.2021
Najlepšie čítačky kníh 2022 – recenzie, test, porovnanie

Najlepšie čítačky kníh 2022 – recenzie, test, porovnanie

Test čítačiek kníh - pozrite si výsledky viacerých testov, ktoré sme pre vás zozbierali a vyhodnotili. Prečítali sme stovky recenzií a diskusií týkajúcich sa čítačiek elektronických kníh a zapracovali ich do výsledného rebríčku najlepších čítačiek kníh pre rok 2022. Ak máte otázky, zapojte sa do diskusie v spodnej časti stránky. Ak potrebujete pomôcť, pozrite si návod, podľa čoho... Prečítať článok


Pridať komentár