Najlepšie slúchadlá 2019 – veľký test a porovnanie

Keď kupujete slúchadlá podľa popiskov v obchode a spoliehate sa na rady od predavača, je to vždy ako lotéria. Máte 50% šancu, že kúpite kvalitný model a 50% šancu, že si zvolíte zle hrajúci produkt. Práve preto sme pre vás pripravili výber toho najlepšieho, čo v oblasti slúchadiel v momentálne dobe na trhu nájdete.

Slúchadlá na šport

Ak si vyberiete ktorýkoľvek z týchto modelov, na 100% si zvolíte vynikajúco hrajúce slúchadlá. Rebríček je zostavený na základe rôznych testov, ktoré sú dostupné na internete. Do úvahy sme brali interné aj externé recenzie, hodnotenia a vaše skúsenosti.

Najlepšie bluetooth slúchadlá do uší

Najlepšie bluetooth slúchadlá cez hlavu

Najlepšie slúchadlá cez hlavu káblové

Ako si vybrať slúchadlá

Výber slúchadiel nie je taký jednoduchý, ako by sa mohlo zdať. Stačí sa len pozrieť na to, koľko typov slúchadiel je v ponuke, či na to, koľko typov konektorov majú. V prvom rade si pred výberom treba ujasniť, načo by ste ich radi využili, pretože ak budete počúvať hudbu iba 15-minút denne počas cesty do práce či školy, "štúdiovky" potrebovať nebudete. Ak chcete slúchadlá na behanie, pravdepodobne budete spokojnejší so štupľami, aby ste počuli aj zvuky zo svojho okolia. Ako si teda vybrať to, čo potrebujete?

Postup pri výbere slúchadiel

Ako prvé si podľa účelu využitia treba ujasniť, aké slúchadlá chcete. Potrebujete väčšie štúdiové, teda profi slúchadlá, postačia vám aj malé štuple do uší alebo chcete strednú triedu na každodenné počúvanie?

Dôležitým faktorom výberu je cena. Kvalitné slúchadlá stoja aj niekoľko stoviek eur, preto ak ich nepotrebujete na prácu (napríklad na počúvanie hudby na profesionálnej úrovni), takúto investíciu nepotrebujete.

Bezdrôtové i káblové slúchadlá sú vybavené rôznymi technológiami. Čo sa starostlivosti týka, s káblovými slúchadlami budete mať veľa starostí, netreba ich dobíjať. Obmedzujúcou je však dĺžka kábla, ktorá by mala byť minimálne 1,2 metra. Bezdrôtové slúchadlá sú vybavené Bluetooth či bezdrôtovou technológiou NFC - komunikáciu blízkych polí.

Káblové slúchadlá

Pri výbere sa zaujímajte aj o konektor, keďže existujú viaceré veľkosti (2,5 mm, 3,5 mm, 6,3 mm). Na dosiahnutie správnej veľkosti sa zvyčajne dajú použiť redukcie. Dôležitá je kompatibilita s daným zariadením.

Zaujímať sa môžete aj o most, spájajúci dva náušníky, ktorý spravidla vedie vrchom hlavy. Mal by byť z odolného materiálu.

Ak hľadáte slúchadlá na bežné počúvanie, postačia vám tie s rozsahom od 50 Hz do 16 Khz. Parametre v podobe frekvenčného rozsahu, odporu a citlivosti patria pri výbere k najdôležitejším.

Rozdelenie slúchadiel

Slúchadlá sa delia podľa konštrukcie, usadenia a prevedenia mušle. Vybrať si môžete z uzavretých i otvorených slúchadiel, z circumaurálnych slúchadiel či štuplov, prípadne aj zo slúchadiel s hlavovým či zátylkovým mostom.

Rozdelenie podľa prevedenia mušle

V tejto kategórii sa nachádzajú tri typy slúchadiel - otvorené, uzavreté a polootvorené slúchadlá.

  • Uzavreté slúchadlá: Mušle takých slúchadiel sú zvonku úplne akusticky oddelené od okolia. Mušľa by mala pokryť celé ucho a akusticky ho uzavrieť. Redukcia hluku závisí od konkrétneho vyhotovenia i priľnavosti k hlave. Izolácia je v prípade circumaurálnych slúchadiel takmer perfektnú izoláciu, u supraaurálnych je obstojná
  • Otvorené slúchadlá: Mušľa je otvorená, tým pádom prepúšťa k užívateľovi aj okolité zvuky. Keďže to platí aj opačne a slúchadlá hrajú nielen smerom do uší, ale čiastočne aj smerom von, nie sú napríklad vhodné do MHD či na počúvanie v práci.
  • Polootvorené slúchadlá: Ide o medzistupeň medzi otvorenými a uzavretými slúchadlami, vonkajšia časť mušle je perforovaná len čiastočne. Zvuk je podobný otvoreným slúchadlám, poskytujú však bariéru proti prenikaniu okolitého hluku z okolia, ale aj únik hudby do okolia.

Rozdelenie podľa konštrukcie

Podľa konštrukcie sa slúchadlá delia do niekoľkých kategórií. Ťažko určiť, ktorý z nich je najlepší, ide o záležitosť preferencií jednotlivých užívateľov.

  • Slúchadlá s hlavovým mostom: Ide o slúchadlá spojené mostom vedeným cez hornú časť hlavy. Takéto slúchadlá sa síce pohodlne nosia, pri dlhšom počúvaní však môžu nepríjemne otlačiť uši. Spojovacia konštrukcia má u lacnejších modelov tendenciu odchádzať, keďže je často namáhaná.
  • Slúchadlá so zátylkovým mostom: Túto konštrukciu často používajú športové slúchadlá, keďže slúchadlá so zátylkovým mostom majú najstabilnejšiu možnosť nosenia. Na rozdiel od hlavového, zátylkový most nie je taký namáhaný, preto nenastáva často problém so životnosťou.
  • Intraaurálne slúchadlá: Tieto slúchadlá sa priamo vkladajú do uší, čiže ponúkajú dobrú izoláciu od okolitých ruchov. Výhodou intraaurálnych slúchadiel je predovšetkým ich ľahká a skladná konštrukcia. Ak hľadáte práve tento typ, zaujímajte sa o prevedenie kábla. Niektoré slúchadlá majú od rozdelenia k jednotlivým slúchadlám rovnakú vzdialenosť, iné zas majú k jednému zo slúchadiel kábel dlhší. Sú určené na nosenie za krkom, vďaka čomu lepšie držia.

Rozdelenie podľa usadenia

V tomto prípade je na výber zo štyroch možností. Nájdete medzi nimi slúchadlá, ktoré úplne potláčajú okolité ruchy, iné zas zvuky z okolia prepúšťajú.

  • Circumaurálne slúchadlá: Takéto slúchadlá plne uzatvárajú ušnicu, čím potláčajú okolité ruchy. V niektorých modeloch je dutina v slúchadlách veľká, iné ju majú menšiu. Pri dlhšom používaní sa uší začnú potiť, konštrukcia je neskladná.
  • Supraaurálne slúchadlá: Ide o slúchadlá, ktoré priliehajú priamo k ušnici. Ich mušľa má menší rozmer. Izolácia od okolitých zvukov je slabšia, často býva problém s otlačenými ušami pri dlhšom počúvaní. Takéto modely sú určené na bežné používanie.
  • Slúchadlá do uší: Väčšina takýchto slúchadiel sa nevyznačuje vysokou kvalitou, ide o produkty, ktoré nájdete často pribalené k mobilnému telefónu. Nosia sa vo vyústení zvukovodu, kvôli rôznym tvarom ušnice však nemusia každému sadnúť.
  • Štuple: Ide o frekventovaný typ slúchadiel. Väčšinou sú tvorené vystúpenou silikónovou gumou vo forme nadstavca s rôznymi veľkosťami.

Káblové, či bezdrôtové slúchadlá?

Základné rozdelenie slúchadiel je na bezdrôtové a drôtové. Každé z nich majú svoje výhody aj nevýhody.

Bezdrôtové slúchadlá

V súčasnosti sú takéto slúchadlá pomerne rozšírené a mnoho populárnych modelov zoženiete v oboch variantoch. Drôt je u slúchadiel do uší a u štupľových väčšinou prítomný, ale ide iba o vec spojenia slúchadiel k sebe. Často na ňom býva umiestnený ovládací panel s batériou, nájsť však môžete aj modely bez neho.

Bezdrôtové slúchadlá

Kvôli miniatúrnemu akumulátoru priamo v tele slúchadlá však ponúkajú pomerne slabú výdrž - maximálne okolo päť hodín. Veľké slúchadlá s batériou v jednej z mušlí dokážu hrať aj dvojnásobne dlhšie.

Káblové slúchadlá

Oproti porovnateľne kvalitným bezdrôtovým slúchadlám sú káblové lacnejšie a čo sa týka high-endových modelov, po stránke zvuku neporovnateľne lepšie. Nemusíte pri nich riešiť nabíjanie, ak sa o ne budete poriadne starať, vydržia vám dlho. Dôležitá je dĺžka kábla, ktorá sa štandardne pohybuje okolo 120 cm, v prípade niektorých modelov je však kratšia.

Materiály

Výber dobrého materiálu, nielen čo sa týka slúchadiel na každodenné nosenie, je dôležitý. Je zárukou dlhšej životnosti slúchadiel i kvalitného prevedenia.

Ak si chcete kúpiť drôtové slúchadlá, zamerajte sa na prevedenie kábla. Kábel je najnáchylnejší na poškodenie, predovšetkým v mieste, kde vyúsťuje do jednotlivých mušlí/štupľov a konektora. Slúchadlá by mali mať v daných miestach patrične zosilnenú ochranu.

Pri štupľových slúchadlách s nadstavcami sa najčastejšie stretnete s jednoduchými gumenými nadstavcami v troch až štyroch veľkostiach. Niektoré štuple sú dvojité alebo trojité, dajú sa zasunúť hlbšie do uší a poskytnú tak lepšiu izoláciu. Takúto možnosť máte pri väčšine slúchadiel. Na výber sú aj podlhovasté penové nadstavce, ktoré sa po zastrčení do zvukovodu mierne zväčšia, čím ho izolujú od okolitých ruchov.

Káblové slúchadlá do uší

Lacnejšie modely supraaurálnych slúchadiel využívajú väčšinou molitanové nadstavce, pri drahších modeloch sa môžete stretnúť napríklad s koženými, textilnými nadstavcami či s kombináciou týchto materiálov. Obopínajúca ušnica circumaurálnych slúchadiel býva najčastejšie vyrobená z umelej, výnimočne i pravej kože, vnútorné krytie meniča je zväčša vyhotovené z molitanu či textilu.
Najnáchylnejší na poškodenie je molitan, koža spôsobuje potenie uší, ke´dže veľmi zle znáša vzniknutú vlhkosť, je potrebné ju po dlhšom použití otrieť suchou handričkou.

Ďalšie dôležité funkcie a parametre slúchadiel

V prípade, že slúchadlá často používate s telefónom, vhodnejšie budú pre vás modely s mikrofónom a ovládaním na kábli. Dokážu pozastaviť/prehrať aktuálnu skladbu, prijať hovor, ale napríklad aj reguláciu hlasitosti a prepínanie skladieb.

Konektory, tzv. jacky, sú káblové spojenia, ktoré zabezpečujú prepojenie so zdrojom zvuku. Môžu mať tri veľkosti - 2,5, 3,5 a 6,3 mm. Všetky klasické slúchadlá disponujú 3,5 mm konektorom. Veľkosť 2,5 mm sa využíva pri veľmi malých zariadeniach. Veľkosť 6,3 mm zas obsahujú skôr profesionálnejšie slúchadlá (na prácu v štúdiu či použitie doma pri HiFi súpravách). Na konektory si môžete zaobstarať aj redukcie, teda koncovky, ktoré majú vstup na daný konektor a výstup na iný konektor.

Nežiaduci hluk z okolia dokáže redukovať technológia NoiseCancelling. Hluk z okolia "vyčistí" tak, že prichádzajúce zvukové vlny, ktoré prijíma pomocou mikrofónov umiestnených v slúchadlách, posiela reproduktormi späť vo fázovom posunutí o 180 stupňov.

Krátke recenzie

Vaše hodnotenie:
(88%)

Komentáre

06/05/2019 17:51
igor pincak

tak dnes som skusal beyerdynamic dt 880 pro velmi ma sklamaly slaby pritlak na usi zvuk no cakal som viac ze je to supr znacka kulate nausniky su male tak tak zakriju usi chcem este vyskusat dt 770 su uzatvorene tak uvidim

06/05/2019 17:48
igor pincak

sorry za chyby

26/12/2018 12:49
koala lumpur

Za mna jednoznacne Beyerdynamic DT770 M

06/12/2018 11:01
miloš

Mám Marschall Major II a som celkom spokojný, za tú cenu ok. Zo začiatku boli trochu tuhšie na ušiach. Hrať hrajú slušne, ale keby kupujem dnes asi idem do iných.
Čo sa týka toho, že tu nie sú audiofilské slúchadlá za niekoľko 100 € je podľa mňa ok. Tu je test bežných spotrebiteľov, nie odborný test tých najkvalitnejjších slúchadiel. Oosbne by som privítal keby tu ľudia viac písali svoje skúsenosti s určitým modelom, ako len kritiku na to, čo si v podstate vyberajú samotní užívatelia podľa vlastnej penaženky. Mne by asi tak bolo na prd keby tu bola receznia slúchadiel so všetkými paramterami za 500 € ked moj rozpočet je tak 50 € :)))

06/12/2018 09:57
Miroslav

preboha co som to čítal ach jaj, kam sme to sa to dostali.

31/10/2018 09:33
kexo

Toto je velmi velmi zle, co tuto ludom ukazujete. Velmi zle...

24/11/2017 20:50
Zuzana Martinkovie

Marshall sluchadla su ozaj dobre. Bez debaty. Cisty zvuk a prijemne basy. Ja mám typ Major MKII Brown za cca 70ecok a lepsie sluchadka na pocuvanie hudby som nemala

16/06/2017 17:14
m.p.

Beats určite nie, Marshall Majory komu, ako. Ak Koss, tak Porta, sú to referenčné slúchadlá. Síce dizajn skôr retro, ale kvalitou za nízku cenu nič nepokazíte. Pozeral by som sa po Sennheiseroch, prípadne AKG, aj keď chápem, že bežný spotrebiteľ hľadá nízku cenu a akú takú kvalitu. JBL má aj lepšie modely. Ak človek potrebuje špunty za nízku cenu, veľmi dobre sa mi osvedčili aj Xiaomi Priston 3. Určite to nie je výber naj slúchadiel pre audiofilov, ale so všetkými, ktoré som spomenul mám dobré skúsenosti a cenovo vás nezruinujú.

16/06/2017 15:15
ochab

Dobry den, tie sluchadla vam vyberal nahluchly orangutan? to ozaj myslite vazne s tymto vyberom? Ludia, neriadte sa touto recenziou, zbytocne utratite peniaze!

Pridať komentár