Vstavaná chladnička rúca kuchynský stereotyp

Chladnička sa radí k spotrebičom, ktoré svojou mohutnosťou často kazia celkový vizuál kuchyne. Ak chcete mať jednotnú líniu materiálov a súlad farieb, potrebujete sa zbaviť rušivých prvkov a v takom prípade by ste mali siahnuť po vstavanej chladničke. Aj tá má však svoje pre a proti.

Chladnička je súčasťou každej kuchyne. Rozmýšľali ste už nad vstavaným variantom?

Každá jedna domácnosť sa bez nej nezaobíde. Či už máme tú americkú, vstavanú alebo kombinovanú, chladničkou disponujeme všetci. Pri výbere často nastáva dilema, či voliť tú voľne stojacu alebo vstavanú chladničku. Aj keď sa ponuka orientuje najmä na tie voľne stojace, poďme sa pozrieť na to, čo hovorí v prospech tej vstavanej a s čím rozhodne treba rátať.

Trendová záležitosť

V otázke aktuálnych trendov nie je potrebné hovoriť, ktorá chladnička by v tomto prípade zvíťazila. Práve tá vstavaná sa radí k tým menej typickým druhom a podobne ako populárna americká chladnička si aj ona získava čoraz viac potenciálnych záujemcov. Kuchyňa v takom prevedení pôsobí ucelene, no ak chcete vytvoriť jednotný dojem, pri vstavanej chladničke by ste zostať nemali. Existuje totiž celý rad spotrebičov, ktoré sa dajú riešiť podobnou formou. Či už pôjde o mikrovlnku, rúru na pečenie alebo kávovar, rozhodne by ste mali uvažovať o podobnom riešení a vysoké skrinky vám v tom jednoznačne pomôžu.

Kuchyňa so vstavanou chladničkou pôsobí jednotným dojmom.
Kuchyňa so vstavanou chladničkou pôsobí jednotným dojmom.

Vhodnejšia voľba v novom priestore

Zabudovanie vstavanej chladničky je o niečo jednoduchšie v nových priestoroch kuchyne. Ešte o niečo ľahšiu alternatívu predstavuje samostatné zháňanie kuchynskej linky, lebo v takom prípade tomu môžete prispôsobiť aj celkový výber spotrebičov, všetko potrebné si zmerať a podľa toho sa lepšie v ponuke aj zorientovať. O niečo náročnejšia montáž nastáva v prípade zariadeného bývania so staršou kuchynskou linkou, pri ktorej je nevyhnutné presné meranie bez odchýlky. No aj napriek vyššiemu stupňu náročnosti je vstavaná chladnička pomerne vítanou voľbou v bytoch s malými rozmermi, kde sú metre štvorcové obmedzujúce a šetrenie každého voľného priestoru je absolútnou nevyhnutnosťou.

Ergonomická šetrnosť

Aj keď chladničku prispôsobujeme konštrukcii linky, viacerí ocenia, že nijakým spôsobom nevytŕča. Pri voľne stojacej chladničke je totiž často pomerne obmedzujúce, že aj napriek veľkej objemovej kapacite často spomedzi kuchynskej linky vytŕča a v celkovom fungovaní nás len obmedzuje. Aj z toho dôvodu sa väčšinou takýto typ chladničky umiestňuje do krajných častí kuchyne, kým pri tej vstavanej máte prakticky neobmedzenú možnosť výberu.

Zabudnite na voľný priestor medzi kuchynskou linkou a chladničkou, nielenže k nemu máte sťažený prístup, nemožno ho poriadne ani vyčistiť. Rovnako sa neobávajte ani rozdielov medzi výškou kuchynskej linky a chladničky, pretože tá vstavaná sa prispôsobí rozloženiu kuchynskej linky, čím jednoznačne ušetrí priestor a odstráni výškové rozdiely.

Estetické vnímanie kuchyne

Ak hľadáte spotrebiče a všetky zariadenia kuchyne tak, aby táto miestnosť pôsobila už prvým dojmom esteticky, voľba vstavaných spotrebičov je v tomto prípade viac ako vítaná. Či už uznávate minimalizmus alebo si zariaďujete kuchyňu v štýle Provence, nemusíte vôbec zohľadniť vizuál spotrebičov, keďže tie šikovne schováte do priestorov kuchynskej linky. Nijako sa tým však nebudete obmedzovať, spotrebiče môžete mať všetky, ak nájdete šikovné riešenie, ako ich v kuchyni môžete zamaskovať. Celkový vizuál kuchyne tak bude pôsobiť uceleným dojmom a podčiarkne celkový štýl vášho bývania.

Vstavaná chladnička ešte podčiarkne celkový vizuál kuchyne.
Vstavaná chladnička ešte podčiarkne celkový vizuál kuchyne.

Neobmedzenosť prístupu

Prístup k vstavaným spotrebičom je oveľa jednoduchší, najmä ak ide o mohutné zariadenia veľkých rozmerov. Žiadne odsúvanie chladničky sa nekoná, jednoducho len stačí otvoriť dvierka a pustiť sa do čistenia. V prípade opráv je však tento prvotný prístup sťažený, pretože sa nemožno k tejto chladničke dostať zozadu a nutná je jej demontáž, kým v rámci jej náhrady musíte rátať s podobným typom, ktorý bude svojimi rozmermi do voľného miesta pasovať. Otázka porúch sa však dá riešiť ešte počas kúpy tým, že siahnete po výrobku s vyššou energetickou triedou. Nielenže tým ušetríte na spotrebe elektrickej energie, ale máte väčšinu záruku v tom, že vám zariadenie dlhšie vydrží.

Kompromis v podobe dvoch chladničiek

Ak nechcete upustiť od predstavy vstavanej chladničky a jediné, čo vás v jej kúpe odrádza je nedostatok úložného priestoru, stavte na výber dvoch. Kým tá vstavaná bude nenápadným prvkom vašej kuchyne a miestom na uskladnenie akýchsi príručných potravín, tú bežnú si môžete umiestniť napríklad do špajze za účelom skladovania hrncov či plechov s jedlom. Pri tejto kombinácii sa rozhodne nebudete sťažovať na nedostatok miesta.

Stráca mraziaca časť

Vstavaná chladnička prináša niekoľko obmedzení, a to najhlavnejšie sa týka najmä menšieho úložného priestoru. V porovnaní s bežnou ponukou chladničiek je táto vstavaná zabudovaná priamo do kuchynskej linky, čím sa zmenšuje aj jej možná objemová kapacita. Kombinované chladničky takéhoto typu majú aj menšiu mraziacu časť. Ak niekoho nadchne variácia možného rozdelenia dverí, pri vstavanej chladničke rátajte len s možnosťou tých jednokrídlových.

Po vstavanej chladničke siahnu najmä tí, ktorí majú ucelenú predstavu o tom, v akom duchu budú kuchyňu zariaďovať a sú si vedomí aj toho, že toto usporiadanie bude konečné. Hneď ako sa pre vstavané spotrebiče totiž rozhodnete, odstrániť ich alebo mierne presunúť nebude reálne bez väčších stavebných a v niektorých prípadoch až demolačných úprav. Napriek niektorým uvedeným nevýhodám sa však pre vstavanú chladničku rozhoduje čoraz viac spotrebiteľov. Možnosť získania unikátnej kuchyne bez rušivých prvkov totiž hovorí v jej jednoznačný prospech.

Hodnotenie článku:
(81%)

Pulbikované dňa: 29.03.2020


Pridať komentár