Zelená voda v bazéne? Ako sa jej zbaviť. Mliečna, kalná, žltá. Savo pomôže

V letných horúčavách nie je nič lepšie, ako môcť sa schladiť vo vode. Pokiaľ máte vlastný bazén na záhrade a môžete ho využívať nepretržite, leto si určite užijete aj ak neplánujete dovolenku. Predstava bazénu je lákavá, no netreba zabúdať na to, že aj ten si vyžaduje údržbu.

Ako vyčistiť bazén?

Na to, aby vám v ňom voda zostala čo najdlhšie čistá a svieža, je potrebné ho čistiť, dezinfikovať a naučiť sa zopár trikov.

Bazénovú chémiu na čistenie a starostlivosť o vodu v bazénoch nájdete v ✅ e-shope marimex.sk.

Pred napustením bazéna

Predtým, než sa do napúšťania bazéna vôbec pustíte, je potrebné zamerať sa na stav a čistotu bazéna, keďže aj na jeho stenách sa môžu uchytiť baktérie a mikroorganizmy. Vaším prvým krokom by teda malo byť vyčistenie bazéna dezinfekčným čistiacim gélom. V niektorých bazénoch môžu byť na stenách usadeniny vápenca z tvrdej vody, ktoré je potrebné odstrániť na to určeným prípravkom. Po napustení už bude nasledovať samotná starostlivosť o odstránenie nečistôt, údržba vhodného pH a dezinfekcia vody. Pred začatím prác je dôležité, aby ste rozumeli, na čo sú jednotlivé kroky potrebné a naučili sa čo to o základoch starostlivosti o bazén.

Základy starostlivosti o bazén

Pri údržbe bazénovej vody je potrebné sledovať určité ukazovatele, a to najmä hladinu pH, ale aj tvrdosť vody a prítomnosť iných látok.

 • pH: Hladina pH v bazéne by mala byť medzi 7 – 7,4. Ak by hladina klesla alebo stúpla mimo požadované hodnoty, voda by sa zakalila a začala zapáchať. Hladina pH sa dá jednoducho kontrolovať, stačí si zakúpiť pH meter a hladinu vody kontrolovať 2x do týždňa. Vysokú hladinu možno upraviť použitím prípravku pH mínus, nízku zas prípravkom pH plus.
 • Alkalita: Rovnako dôležitá je hladina alkality, ktorá musí byť v normále, aby mohla byť vyrovnaná aj hladina pH. Taktiež sa meria špeciálnym na to určeným metrom aspoň raz za mesiac a má sa pohybovať v rozsahu 80 – 120 ppm. Hladinu alkality možno vyrovnať prípravkami Alkalita plus alebo Alkalita mínus.

Meranie pH vody v bazéne

 • Tvrdosť: Tvrdosť vody je spôsobená prítomnosťou vápenatých a horečnatých solí vo vode a meria sa podobne, ako pH. Tvrdá voda spôsobuje vodný kameň a zvyšuje koncentráciu mikroorganizmov. Testovacím prúžkom sa teda jednoducho skontroluje tvrdosť vody, pričom ideálna je stredne tvrdá voda, to je 8 – 18 °N. Vyššiu alebo nižšiu hladinu možno upraviť stabilizátorom tvrdosti vody. Tvrdosť vody merajte aspoň 2x za letnú sezónu.
 • Kovy: Tak, ako pH a tvrdosť, sa dá jednoducho namerať prítomnosť kovov v bazéne. Najčastejšie ide o meď, železo a mangán, ktoré zhoršujú kvalitu vody. Pri zvýšených hodnotách sa používa blokátor tvrdosti a minerálov.

Dezinfekcia bazéna

Voda v bazéne je náchylná na rast a množenie baktérií, rias, húb a rôznych mikroorganizmov – stačí, že do vody nafúka zopár lístkov, pierko či iné nečistoty alebo baktérie do bazéna niekto zanesie. Okrem manuálneho odstránenia nečistôt je potrebné postarať sa aj o tie mikroorganizmy, ktoré síce nevidíme, no ony sa poctivo množia a môžu za zápach a zmenu farby vody.

Dezinfekcia sa vykonáva ako jednorazovo, tak aj pravidelne. Jednorazovo je to vtedy, keď bazén napustíte a chcete sa uistiť, že sa vám tam hneď nepremnožia baktérie, no aj vtedy, ak ste pravidelnú dezinfekciu už zanedbali a kvalita vody sa zhoršila. Jednorazová dezinfekcia sa vykonáva chlórom, no jestvuje aj šetrnejšie riešenie v podobe aktívneho kyslíka. Keďže chlór môže dráždiť oči a sliznicu a navyše zapácha, kyslík je pre mnohých prijateľnejší, aj keď cenovo drahší. Ďalšou alternatívou je bazénová soľ, ktorá je cenovo dostupnejšia, nezapácha, nie je zdravotne škodlivá, no môže mať o čosi slabší efekt ako chlór a poškodzovať nehrdzavejúcu oceľ v bazéne.

Dezinfekcia bazéna pomocou chlórových tabliet

Samotná dezinfekcia je jednoduchá – stačí v bazéne rozpustiť chlórové alebo kyslíkové tablety či soľ a nechať ich robiť si svoju prácu. Jednorazová dezinfekcia však nestačí, tú treba do bazéna pridávať pravidelne. Kedy je potrebné pridať viac chlóru? Pri pravidelnom kontrolovaní stavu alkality 1 až 2x do týždňa získate prehľad o znečistení bazénu. Vysoké hodnoty znamenajú, že je čas na ďalšiu dezinfekciu. Ak sa vám to však nechce stále kontrolovať, zakúpte si dávkovač chlóru, ktorý túto úlohy vyrieši za vás.

Najlepšie bazény 2021 – recenzie, test, porovnanie

Najlepšie bazény 2021 – recenzie, test, porovnanie

Vyberte si bazén, aký vám vyhovuje. Chcete veľký alebo malý? S filtráciou alebo bez? Do toho vám nebudeme mudrovať. Poradíme vám však, ktoré bazény sú kvalitné a ktoré nie, ktoré sú vyrobené z kvalitného materiálu a ktoré nevydržia ani jednu sezónu. Samozrejme, všetky bazény sme osobne nevyskúšali. Zozbierali sme všetky dostupné informácie od vás, z domácich aj zahraničných testov a pekne sme... Prečítať článok

Filtrácia

Sú 3 spôsoby, ako sa zbaviť nečistôt, ktoré napadali do bazéna (lístky, hmyz, časti rastlín, pierka a pod.). Prvým je manuálne nečistoty vyberať za pomoci sieťky. Tento spôsob je cenovo nenáročný, no zaberie vám čas a samotné lovenie nečistôt nebude až také efektívne. Druhým spôsobom je zakúpiť filtráciu, ktorá bude filtrovaním zbavovať vodu aj menších nečistôt. V rámci filtrácie si môžete vybrať z pieskovej, kartušovej a kremelinovej filtrácie. Piesková zachytáva nečistoty do piesku, kartušová do kartušu, čo je druh jemného filtračného materiálu, a kremelinová zas používa kremeliny, teda akési mriežky, na ktorých sa vytvára práškový povlak. Najdostupnejšie sú pieskové filtračné systémy, no pokiaľ máte väčší bazén, siahnite po kartušovej filtrácii.

Filtračný systém bazéna

Pri používaní filtrácie je dobré zakúpiť aj pumpu, ktorú možno raz za čas zapnúť zhruba na hodinu. Tá rozvíri nečistoty v bazéne a vnesie ich do filtrácie. Tretím spôsobom čistenia bazénu je akousi polcestou medzi sieťkou a filtráciou – bazénové vysávače. Tie je možné zakúpiť v 3 verziách, a to ručné, poloautomatické a automatické. Takéto vysávanie funguje na princípe pieskového filtra a ide o rýchly a efektívny spôsob zbavovania sa nečistôt. Niektoré bazény sú samočistiace a majú zabudovaný automatický vysávač, ktorý stačí spustiť a o čistenie je postarané.

Najlepšia piesková bazénová filtrácia

Názov Hodnotenie Detail
Intex 26644   ✔   NÁŠ TIPZobraziť produkt
Bestway 1500gal Sand Filter   ✔   DOBRÉ RECENZIEZobraziť produkt
Marimex 10600024 ProStar Profi 8 m3/h   ✔   PRE NÁROČNÝCHZobraziť produkt
Master 290729 Standard 3,028 l-h   ✔   NAJPREDÁVANEJŠIEZobraziť produkt
Marimex 10600003 ProStar 4   ✔   ĽUDOVÁ VOĽBAZobraziť produkt
shumee so 4 polohovým ventilom   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTAZobraziť produkt

Najlepšia kartušová bazénová filtrácia

Názov Hodnotenie Detail
Intex 28604 Eco 2000 l /h   ✔   DOBRÉ RECENZIEZobraziť produkt
Marimex 10620005 M1   ✔   NAJPREDÁVANEJŠIEZobraziť produkt
Intex 28636 Optimo   ✔   PRE NÁROČNÝCHZobraziť produkt
shumee kartušová filtrácia   ✔   NÁŠ TIPZobraziť produkt

Pre ešte dôkladnejšie čistenie bazéna

Po vykonaní dezinfekcie a filtrácie by mala byť kvalita vody uspokojujúca. Stále sa v nej však budú nachádzať mikro nečistoty, ktoré vznikli po účinku dezinfekcie a filter ich nedokázal zachytiť. Aj proti nim sa dá bojovať, a to prípravkom zvaným vločkovač. Tento tekutý prípravok sa do bazéna jednoducho naleje a naviaže na seba mikro nečistoty, ktoré vďaka nemu získajú vločkový obal. Do niekoľkých minút tak naberú na objeme tak, že pri opätovnom spustení filtrácie ich už filter zachytí. Pozor, vločkovač nie je vhodný pre kartušovú filtráciu.

Bazénový vločkovač

Letná údržba bazéna v kocke

Množstvo potrebných úkonov sa spočiatku môže zdať veľmi zaťažujúce a chaotické, preto si to zhrňme. Počas letnej sezóny je potrebné pravidelne:

 • vodu filtrovať, resp. vyloviť nečistoty,
 • vodu dezinfikovať,
 • kontrolovať hladinu pH,
 • kontrolovať alkalitu,
 • kontrolovať tvrdosť vody.

K týmto úkonom môžete, no nemusíte pridať:

 • kontrolu iných látok a kovov vo vode,
 • vločkovanie.

Striedanie sezón

Pri údržbe bazéna pri zmene sezón je dôležité vedieť, čo robiť pri prvom napustení bazéna a čo pri ukončení sezóny. Pri prvom napustení je potrebné:

 • dôkladne vyčistiť a vydenzifikovať bazén pred napustením,
 • skontrolovať hladinu pH,
 • skontrolovať alkalitu,
 • skontrolovať tvrdosť vody,
 • vykonať prvú dezinfekciu.

Na konci sezóny po vypustení bazéna myslite na jeho čistenie a údržbu tak, aby bez ujmy zvládol zimu, preto:

 • vyčistite bazén čistiacim prostriedkom na bazény, ktorý rozpustí minerálne usadeniny,
 • s menším množstvom čistej vody v bazéne spusťte filtráciu,
 • vodu vypusťte a filtráciu dôkladne očistite a vydenzifikujte,
 • skontrolujte filter – mal by sa meniť každé 2 roky,
 • bazén napokon vydenzifikujte chlórovým prípravkom.

Najčastejšie otázky a odpovede (FAQ)

Čo robiť, ak je v bazéna zakalená voda?

Pravdepodobne ide o nerovnovážne pH, ktoré je treba otestovať a prípadne dorovnať. Dobré je aj bazén dezinfikovať, spustiť filtráciu a použiť vločkovač. Napokon vodu znovu otestujte.

Ako na zelenú vodu?

Zelená voda je výsledkom premnoženia rias. Tie dostali priestor na množenie v dôsledku narušenia pH a alkality. Takúto vodu treba otestovať a zistiť, či je potrebné pH a alkalitu upraviť. Vody prefiltrujte, vydenzifikujte, použite vločkovať a následne prípravok na úpravu pH a alkality.

Čo ak sú okraje vody mazľavé a z vody cítiť zápach?

Tento problém zapríčiňujú premnožené riasy a narušené pH a alkality. Postupuje rovnako, teda filtráciou, dezinfekciou, vločkovaním a následným vyrovnaním pH a alkality.

Čo ak sa do vody dostali biologické nečistoty?

V takom prípade je potrebná dezinfekcia chlórom. Nečistoty najprv odstráňte sieťkou alebo filtráciou a do bazénu primiešajte chlór na jednorazovú dezinfekciu, ktorý bude mať silnejší účinok.

Čo robiť, ak z vody pália oči a pokožky?

Tento jav vzniká podráždením z chlóru. Skúste staviť na bezchlórové dezinfekcie. V niektorých prípadoch môže ísť aj o výkyvy v pH. Preto vodu otestujte a vyrovnajte hladinu pH príslušným prípravkom.

Hodnotenie článku:
(80.6%)

Pulbikované dňa: 08.07.2020

Autor
Redakcia

Redakcia

Pripravujeme pre vás recenzie, testy, hodnotenia. Snažíme sa vám poskytnúť všetky informácie, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní s nákupom spotrebiča, elektroniky alebo iného produktu. Zapojte sa aj vy do diskusie pomocou komentára a pomôžte niekomu ďalšiemu.

Obľúbené produkty

Zobraziť kategóriu:


Pridať komentár