Ako sa starať o notebook, počítač, telefón a televízor? So starostlivosťou pomôžu čistiace sady a utierky

V dnešnej dobe je už každá domácnosť plná elektroniky. Každý dospelý člen domácnosti má aspoň jeden smartfón, nechýba ani laptop alebo stolový počítač, televízory už nie sú len doménou obývačiek a kuchyne, tie sú spotrebičmi taktiež vybavené, od kávovarov, umývačiek riadu, až po mikrovlnky a chladničky.

Starostlivosť o elektroniku

Ako sa o elektrospotrebiče starať, aby vám vydržali čo najdlhšie? Ponúkame vám niekoľko jednoduchých tipov.

Najlepšie pomôcky na čistenie elektroniky

Čo sa dá, ochráňte obalom

Dnešné smartfóny sú omnoho citlivejšie na nárazy a poškrabanie ako telefóny kedysi. Kým legendárna Nokia vydržala akýkoľvek pád, náraz na chodník by pri väčšine smartfónov znamenal minimálne prasknutý displej. Preto je dôležité používať ochranné obaly a sklíčka, ktoré pri prípadnom páde ochránia váš mobil, tablet alebo čítačku a vyhnete sa škrabancom, puklinám aj horším poškodeniam elektroniky.

Ak sa budete zdržiavať pri vode, či už na dovolenke pri mori alebo niekde pri bazéne, svoju elektroniku si vložte do vodoodolného ochranného vrecúška, ktoré nájdete v rôznych veľkostiach podľa toho, či doň chcete vložiť mobil alebo väčší tablet. Tieto vrecúška využijete aj pri turistike, keď vás môže zastihnúť upršané počasie alebo vás čakajú úseky pri potoku alebo vodopáde.

Pozor na prehrievanie

Najmä v lete si dávajte pozor na to, kde svoj mobil alebo laptop nechávate a používate. V niektorých miestnostiach alebo v aute sa môžu teploty vyšplhať poriadne vysoko a vtedy dochádza k prehrievaniu elektroniky a možnému poškodeniu. K prehriatiu sa môžete dopracovať aj používaním náročnejších aplikácií a programov, kedy sa teplota telefónu alebo notebooku môže výrazne zvýšiť. Pozor si dávajte predovšetkým ak máte už staršiu elektroniku. Notebook sa môže prehriať už tým, že ho budete používať na teplejšom povrchu, napr. na nohách alebo na posteli. Ventilátor vtedy nemusí stačiť, a to ani ak ste si našli čas na vyčistenie prachu. Pomôcť však môže chladiaca podložka, ktorá je hlavne v lete skvelou pomôckou.

Šetrite batériu vhodným nabíjaním

Pri notebookoch a smartfónoch si môžete skrátiť životnosť batérie už nevhodným nabíjaním. Najčastejšou chybou je dobíjanie batérie cez noc, kedy býva zariadenie nabíjané omnoho dlhšie, než to potrebuje. Batériu nie je vhodné dobíjať úplne na 100 % a keď je dobitá, nie je dobré nechávať ju v nabíjačke. Batériu by ste mali dobíjať po 80, maximálne 90 %. Platí to aj opačne, batériám škodí, ak ich necháte vybiť úplne na 0 %. Namiesto toho nabíjajte predtým, než klesne pod 20 %. Takýmto spôsobom predídete výraznému skracovaniu životnosti batérie, ktoré si po 2 – 3 rokoch určite všimnete.

Vhodné nabíjanie mobilného telefónu

Prach sa hromadí aj v elektronike

Utieranie prachu patrí k štandardným činnostiam pri upratovaní domácnosti, ale málokto sa venuje aj prachu na elektrospotrebičoch. Práve tie bývajú doslova magnety na prach, a preto je potrebné vedieť, ako ho odstraňovať správne. Elektrospotrebiče čistite vypnuté, nie počas prevádzky, aby ste si náhodou spotrebič nepoškodili alebo nezmenili nastavenia. Na čistenie obrazoviek (televízory, počítače, notebooky) použite handričku z mikrovlákna, nie papierovú utierku, ktorá by mohla povrch poškriabať. Suchou handričkou sa zbavíte prachu z povrchu, no ak je obrazovka zašpinená od odtlačkov prstov a mastných škvŕn, použite čistiaci sprej. Ten aplikujte na handričku, nikdy nie priamo na obrazovku.

Čo sa týka klávesnice, môžete ju najprv pretočiť naopak, aby z nej vypadli tie najväčšie omrvinky a iné čiastočky špiny. Potom použite vysávač s na to určeným nadstavcom alebo stlačený vzduch v spreji, ktorým sa dostanete aj k skrytej špine. Dvakrát za rok môžete jednotlivé tlačidlá klávesnice poodnímať a vyčistiť každé osobitne. Pre rutinné čistenie vám však postačí aj mierne vlhká handrička z mikrovlákna a štetec, ktorým sa dostanete pod klávesnice.

Handričku z mikrovlákna použijete aj pri čistení smartfónov, tabletov alebo ovládačov. Na dezinfekciu vám poslúži alkoholový roztok, ktorý môžete naniesť na vatovom tampóne, alebo čistič na displej. Pomôcť si môžete aj vlhkými utierkami na displej, ktoré sú šikovnou pomôckou a máte ich vždy po ruke. Do zákutí tlačidiel ovládačov sa dostanete vďaka vatovým tyčinkám alebo dreveným špáradlám. Vysávanie sa zase odporúča nielen na klávesnice, ale aj čistenie počítačov, kde je treba odobrať skrinku a opatrne s pomocou nadstavca povysávať vnútro. Povysávať môžete aj oblasti s konektormi káblov a USB portmi, kde sa často zachytáva prach. Podobným spôsobom však neskúšajte čistiť zariadenia ako mikrovlnky, chladničky, televízory a ďalšie elektrospotrebiče, ktoré sa nesmú rozoberať.

Jedlo a nápoje nekonzumujte v blízkosti elektroniky

Aj keď je lákavé vypiť si rannú kávu pri práci s počítačom alebo si dopriať obed rovno nad notebookom, takéto správanie sa neodporúča. Ak už konzumujete jedlá priamo nad klávesnicou, buďte nadmieru opatrní. Nielenže sa v nej ľahko nahromadia omrvinky, a tým aj baktérie a mikroorganizmy, ale nebezpečné je najmä to, ak sa vám podarí niečo vyliať. Obliate klávesy vám rýchlo prestanú fungovať. Pokiaľ ide o len o klávesnicu, tú môžete ešte vymeniť za novú, ale ak si oblejete notebook, výmena bude omnoho drahšia. To isté platí aj pre stolový počítač. Ak sa vám podarí vyliať sladený nápoj alebo alkohol, môžete ho rovno odniesť do servisu.

Jedenie pri počítači

Prvá pomoc pri obliatí mobilu alebo notebooku

Ak sa vám podarí obliať svoj smartfón alebo laptop, musíte konať rýchlo. Zariadenie vypnite, vytiahnite zo siete (ak je pripojené), odstráňte batériu (ak je to možné) a ďalšie odnímateľné časti, napr. zapojené USB kľúče a nosiče v notebooku alebo SIM kartu a pamäťovú kartu v mobile. Poutierajte rozliatu tekutinu, kde sa dá, a nechajte pozvoľna vyschnúť. Vhodné je zariadenie uložiť do nádoby s ryžou alebo inou látkou zachytávajúcu vlhkosť. Zariadenie nefénujte, neukladajte na radiátor ani iným spôsobom nezohrievajte – môžete ho skôr poškodiť, ako mu pomôcť. Zariadenie nechajte v nádobe s ryžou 1 – 2 dni, aby poriadne preschlo, a až potom skontrolujte, či funguje a či nedošlo k poškodeniu.

Na kuchynské spotrebiče si nájdite čas častejšie

Elektrospotrebiče v kuchyni sa zašpinia častejšie a je náročnejšie ich čistiť, keďže mnohokrát ide o mastnotu, zaschnutú špinu či pripáleniny. Preto sa odporúča čistiť kuchynské spotrebiče po každom použití, resp. každý deň. Je totiž jednoduchšie pretrieť vlhkou handričkou sporák, mikrovlnku alebo rúru hneď po použití (a vychladnutí), než by špina zaschla a ďalším používaním by sa pripálila a stvrdla. Pravidelné čistenie vám uľahčí hĺbkové čistenie raz za niekoľko týždňov, vtedy je vhodné použiť špecializované čistiace prípravky a odmasťovače na čistenie rúry a pod.

Niektoré spotrebiče si vyžadujú viac pozornosti, aby mohli fungovať efektívne. Taká umývačka riadu môže po čase zanechávať na riadoch šmuhy a zvyšky nečistôt. Aj umývačku totiž treba umyť, no v tomto prípade to budete mať jednoduchšie. Stačí si zvoliť program na samočistenie, použiť čistiacu tabletu a už si len počkať na výsledok. Digestor je zase spotrebič, na ktorom sa bude hromadiť mastnota zvonka aj zvnútra. Na čistenie zvonka vám poslúžia odmasťovače, na čistenie zvnútra budete potrebovať viac času, pretože filtre digestora si vyžadujú čistenie alebo výmenu.

S vodným kameňom si poradí ocot

Vodný kameň nájdete usadený na kuchynských elektrospotrebičoch, ako kanvica alebo kávovar. Vzniká ako pozostatok tam, kde zovrela voda, a jeho nánosy sa mechanicky ťažko odstraňujú. Vodný kameň môže nielen ovplyvniť chuť vody, ale zároveň škodí aj samotnému spotrebiču. Voda sa bude zohrievať pomalšie a životnosť spotrebiča sa bude skracovať. Dobrou a jednoduchou pomôckou je mierna kyselina, akou je ocot či šťava z citróna, ktoré dokážu usadený kameň rozpustiť. Kanvicu stačí naplniť do 3 štvrtín vodou s octom (alebo šťavou z citróna) v pomere 1 : 1. Nechajte zovrieť a následne pozvoľna vychladiť. Potom vodu s octom vylejte, kanvicu vypláchnite a zovrite v nej čistú vodu, aby sa stratiť zápach octu.

Najlepšie odvápňovače kávovarov

Názov Hodnotenie Detail
De'Longhi Eco Decalk DLSC500   ✔   DOBRÉ RECENZIEZobraziť produkt
Sage BES007   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTAZobraziť produkt
Scanpart univerzálny odvápňovač 1000 ml   ✔   NÁŠ TIPZobraziť produkt
Nivona CleanBox NICB 301   ✔   PRE NÁROČNÝCHZobraziť produkt
Melitta Anti Calc   ✔   ĽUDOVÁ VOĽBAZobraziť produkt

Chladnička si vyžaduje odmrazovanie aj správne umiestnenie

Starostlivosť o chladničku začína už správnym umiestnením. Mala by stáť aspoň 5 cm od steny a nemala by sa umiestňovať v teplejších miestnostiach, pretože by to zvyšovalo jej spotrebu a časom aj zhoršovalo efektivitu chladenia. Chladenie nemusí byť efektívne ani vtedy, ak chladničku naplňujete úplne na 100 %. Potraviny by mali mať okolo seba dostatok priestoru, inak nemusí byť chladenie dostatočné. Samozrejmosťou by malo byť čistenie poličiek a stien chladničky a pravidelné vytriedenie potravín, pri ktorom sa treba zbaviť toho, čo sa pokazilo. Nezabúdajte ani na odmrazovanie, ktoré by ste mali robiť 2x do roka. Zbavíte sa ním nánosov ľadu na stenách, ktorý znižuje účinnosť chladenia.

Najlepšie chladničky 2023 – recenzie, test, porovnanie

Najlepšie chladničky 2023 – recenzie, test, porovnanie

Nie je lepší spôsob výberu produktu ako na základe nestranných recenzií a testov. My sme niektoré modely otestovali, ale inšpirovali sme sa aj testami chladničiek od domácich a svetových špecializovaných spoločností. Na základe týchto testov, vašich skúseností a našich recenzií vám prinášame tipy na najlepšie produkty v tejto oblasti. Tabuľku pravideľne aktualizujeme. Zapojte sa do... Prečítať článok

Hodnotenie článku:
(80.8%)

Pulbikované dňa: 04.02.2022

Autor
Redakcia

Redakcia

Pripravujeme pre vás recenzie, testy, hodnotenia. Snažíme sa vám poskytnúť všetky informácie, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní s nákupom spotrebiča, elektroniky alebo iného produktu. Zapojte sa aj vy do diskusie pomocou komentára a pomôžte niekomu ďalšiemu.

Zobraziť kategóriu:


Pridať komentár