Samsung WD80M4A43JW – recenzia práčky, test a vaše skúsenosti

Značka Samsung priniesla do segmentu práčok  niekoľko inovatívnych funkcií, ako napr. využitie aktívnej peny prostredníctvom technológie EcoBubble. Inovatívne funkcie boli použité aj pri návrhu práčky so sušičkou Samsung WD80M4A43JW.

Práčka so sušičkou Samsung WD80M4A43JW

Pozreli sme sa podrobnejšie na jej silné i slabšie stránky a zhrnutie vám prinášame v recenzii.

Elegancia a jednoduchosť

Samsung WD80M4A43JW je kombinovaná práčka a sušička v jednom zariadení. Má takpovediac štandardné rozmery a je hlboká 60 cm, nejde teda o úzky model. Tomu zodpovedá aj kapacita – práčka totiž pojme naraz až 8 kg bielizne, využijete ju aj v prípade, že je vás v domácnosti viac.  

Čo sa týka dizajnu, Samsung stavil na modernú jednoduchosť. Kombinácia bielej a čiernej farby bude vždy elegantná. Ovládací panel je riešený otočným voličom programov a 5 tlačidlami na voľbu teploty, otáčok odstreďovania atď. Na zobrazovanie zvolených parametrov slúžia LED kontrolky, LED displej zobrazuje iba časové údaje.

Vďaka tomu, že tlačidlá i programy sú popísané slovne a nie vyjadrené symbolmi ako na niektorých konkurenčných modeloch, sa vám bude práčka obsluhovať jednoducho a intuitívne.

Samsung WD80M4A43JW ovládací panel

Okrem bežných funkcií máte k dispozícii aj odložený štart, vďaka ktorému môžete práčku naplniť bielizňou a pranie nechať na neskôr.

Rýchlu diagnostiku prípadnej poruchy vám zabezpečí funkcia Smart Check, ktorá v prípade poruchy zobrazí chybový kód. Ten môžete nasnímať pomocou kamery smartfónu a cez špeciálnu aplikáciu si zobraziť príčinu a prípadné riešenie poruchy.

Konštrukčné vyhotovenie práčky je pevné, vnútorné komponenty sú dobre odhlučnené, vďaka čomu práčka veľmi tichá pri praní i odstreďovaní.

Bublinky šetria energiu a chránia vaše textílie

Samsung je priekopníkom technológie EcoBubble, ktorá je súčasťou i tohto modelu. Vďaka nej mení zmes pracieho prášku a vody na tzv. aktívnu penu, ktorej bublinky ľahko prenikajú do každého druhu textílie a odstránia tak i veľmi odolné škvrny. Pranie týmto spôsobom je k bielizni veľmi šetrné.

Najlepšie na tom je, že bublinky dokážu pôsobiť pri pomerne nízkych teplotách (40 °C) či dokonca pri studenej vode. Vďaka tomu môžete prať bielizeň či iné textílie pri nižších teplotách a ušetriť tak značné náklady na ohrev vody el. energiou.

Samsung WD80M4A43JW EcoBubble

Okrem toho disponuje model Samsung WD80M4A43JW aj funkciou Bubble Soak, ktorá využíva pôsobenie bubliniek na obzvlášť zašpinenú bielizeň (detské oblečenie, pracovné odevy a pod.). Aktivujete ju stlačením jedného tlačidla, no spustiť ju môžete iba pri vybraných programoch.

Funkcia Stay clean drawer zasa dokonale vyčistí zásobník na pracie prostriedky, v ktorom po nich po prepláchnutí vodou nezostane ani stopy.

Čistá a suchá bielizeň do hodiny

Kombinácia práčky a sušičky v modeli Samsung WD80M4A43JW znamená, že za cenu práčky nižšej strednej triedy vytiahnete bielizeň z pracieho bubna ihneď suchú. Samsung túto funkciu označuje ako Air Wash a deklaruje, že prostredníctvom horúceho vzduchu taktiež zahubíte choroboplodné zárodky, ktoré môžu zanechať v textílii po praní nepríjemný zápach.

Napriek tomu, že ide o kombinovanú práčku a sušičku, môžete v nej prať textílie bez sušenia či sušiť ich bez predchádzajúceho prania. Pri bežnom sušení je kapacita bubna 4,5 kg textílií.

Vďaka integrovanej sušičke ponúka zariadenie aj program tzv. krátkeho prania, s ktorým budete mať oblečenie pripravené na nosenie za 59 min., z čoho 18 min. zaberie pranie a 41 min. sušenie. S touto funkciou však pripravíte max. 1 kg bielizne zo zmiešanej tkaniny, skladajúcej sa z bavlny a polyesteru.

Samsung WD80M4A43JW program krátkeho prania

Tento spôsob je teda ideálny, ak máte počas dňa nedostatok času a nemôžete si dovoliť čakať dve hodiny na pranie a usušenie vášho obľúbeného outfitu.

Výrobca nešpecifikuje, či sušička disponuje ohrievacím telesom alebo úspornejším tepelným čerpadlom. Vzhľadom na cenovú kategóriu tohto modelu ide pravdepodobne o menej úsporný variant s ohrievacím telesom.

Výraznou nevýhodou kombinovaných práčok a sušičiek je, že nemôžete používať aviváž. Môžete ju však nahradiť vonnými guľôčkami.

Úsporná, no nie najúspornejšia

Samsung WD80M4A43JW disponuje elektromotorom s invertorom, ktorý má plynule regulovateľné otáčky, je úsporný a tichý. Bubon dosahuje úctyhodné maximum až 1 400 ot./min. pri odstreďovaní.

Výrobca deklaruje životnosť elektromotora na 20 rokov, dáva naň 10-ročnú záruku. To je síce dosť, no niektorí výrobcovia poskytujú na motory práčok aj doživotnú záruku.

Samsung WD80M4A43JW energetický štítok

Tento model práčky má spotrebu 5,44 kWh na 1 cyklus prania pri 60 °C a následného sušenia. Pri cene elektriny 0,19 eura za kWh to vychádza na 1 euro za uvedený cyklus. Spotreba elektriny na 1 cyklus prania bez sušenia je 1,04 kWh.

Tieto hodnoty radia uvedený model do energetickej triedy A, čo znamená že je relatívne úsporný. Na trhu však nájdete aj úspornejšie práčky v energetickej triede A+, A++ či dokonca A+++.

Užívatelia sú spokojní

Práčka so sušičkou Samsung WD80M4A43JW má prevažne pozitívne recenzie. Užívateľom sa páči najmä funkcia sušenia a rýchleho prania, vďaka ktorému si v malých dávkach pripravia bielizeň na ďalší deň hoci aj v predchádzajúci večer pred spaním. Taktiež oceňujú tichý chod.

Niektorým užívateľom sa nepáči nemožnosť použiť aviváž (čo neumožňuje žiadna kombinovaná práčka so sušičkou) a tí náročnejší by privítali aj ovládanie pomocou smartfónu, čo je zas výsadou omnoho drahších modelov.

Výhody a nevýhody Samsung WD80M4A43JW

  • pranie a sušenie v jednom
  • program rýchleho prania a sušenia už za hodinu
  • tichý chod
  • funkcia bubliniek odstráni aj najviac zažraté nečistoty
  • nemožnosť používať aviváž
  • nedá sa ovládať smartfónom

Parametre, cenové porovnanie a záverečné zhodnotenie

Parametre Samsung WD80M4A43JW

Parameter

Hodnota

Typ

spredu plnená, samostatne stojaca, kombinovaná práčka a sušička

Kapacita bielizne

8 kg na pranie, 4,5 kg na sušenie

Počet programov

14

Max. otáčky pri odstreďovaní

1 400 ot./min

Spotreba el. energie

5,44 kWh pranie + sušenie, 1,04 kWh iba pranie

Spotreba vody

88 l na cyklus

Energetická trieda

A

Hlučnosť pri praní

54 dB

Hlučnosť pri odstreďovaní

73 dB

Hlučnosť pri sušení

59 dB

Špeciálne funkcie

sušenie, EcoBubble, Bubble soak, Smart check,  invertorový motor s 10-ročnou zárukou, odložený štart, detská poistka

Rozmery (d × š × v)

60 × 60 × 85 cm

Hmotnosť

nešpecifikovaná

Čo sa týka ceny, na trhu nájdete aj lacnejšie modely kombinovaných práčok a sušičiek, no aj mnoho tých drahších. Samsung WD80M4A43JW je cenovo niekde uprostred s priemernou cenou cca 560 eur, ponúka však funkciu aktívnej peny, ktorá vďaka bublinám vyčistí aj silne zašpinenú bielizeň pri nižších teplotách.

Trošku zamrzí absencia funkcií ako fuzzy logic – automatické dávkovanie vody a dĺžka pracieho cyklu v závislosti od množstva a zašpinenia bielizne či ochrana proti pretečeniu alebo možnosť ovládaniu smartfónom. Žiaľ, ak chcete bohatšie vybavený model práčky so sušičkou, budete si musieť nejakú tú stovku eur priplatiť.

Za tie peniaze je práčka so sušičkou Samsung WD80M4A43JW dobrou voľbou a nemôžete jej nič vyčítať.

Hodnotenie článku:
(80.8%)

Pulbikované dňa: 21.06.2019

Autor
Michal Toma

Michal Toma

Som technik telom i dušou. Odmalička ma bavilo rozoberať a skladať rôzne prístroje a zisťovať, ako fungujú. Podobne dokážem rozobrať na súčiastky aj informácie a vyrobiť z nich ucelený text, ktorý vám pomôže zorientovať sa v naoko zložitom svete techniky, či v iných oblastiach života. Vo voľnom čase píšem blog o pive, ktorý je malým oknom do sveta stoviek chutí, vôní a zážitkov, aké nám pivo ponúka.

Obľúbené produkty

Zobraziť kategóriu:


Pridať komentár