Najlepšie trekingové palice, turistické palice a palice na Nordic walking

Každé ročné obdobie so sebou prináša možnosť vybrať sa do prírody. Turistika je aktuálnou témou v každom období, v lete obzvlášť. Výlety do parkov, prechádzky po rovinách, návštevy hradov či zámkov, alebo stúpanie do kopcov. Okrem dobrej kondície nie ja na škodu použiť menší doping.

Trekingové palice

Nebojte sa, hovoríme o pomocných trekingových paliciach. Trekingové palice, známe aj ako turistické palice či nordic walking palice sú fantastickým pomocníkom. Pri výbere, ale treba byť opatrný.

Najobľúbenejšie trekingové palice

Názov Hodnotenie Detail
Leki Voyager   ✔   DNES V AKCIIZobraziť produkt
Newfeel PW P500   ✔   DOBRÉ RECENZIEZobraziť produkt
Sulov Skate   ✔   ĽUDOVÁ VOĽBAZobraziť produkt
Acra LTH130   ✔   NAJPREDÁVANEJŠIEZobraziť produkt
Komperdell Stiletto Tour   ✔   PRE NÁROČNÝCHZobraziť produkt
Brother LTH133   ✔   NÁŠ TIPZobraziť produkt

Prečo používať trekingové palice?

Predovšetkým preto, že šetríte svoje zdravie a počas túry aj energiu. Trekingové palice nie sú iba pre seniorov, ani náhodou. Na prvé počutie sa vám to nemusí pozdávať, no trekingové palice výrazne prispievajú k tlmeniu nárazov u dolných končatín a pomôžu aj pri držaní chrbtice.

Okrem toho, tým že vám poskytnú oporu, sa starajú o vašu bezpečnosť. Umožňujú vám udržovať rytmus chôdze či overiť si, či je plocha pred vami stabilná. Predovšetkým pri chladnom či vlhkom počasí je filtrácia terénu veľmi dôležitá. Ide o skladné príslušenstvo, ktorému sa skúsený turista rozhodne nevyhýba. Samozrejme, segment trekingových palíc vám dáva na výber, preto je potrebné zvážiť určité parametre a takisto ich využitie.

Nordic walking palice vs. trekingové palice

Niekto povie, že je to jedno. Verte nám, jedno to nie je. Už len z princípu priplatiť si účelovo za Nordic walking palice by bolo niekedy úplne zbytočné. Nordic walking je zaujímavý spôsob chôdze pochádzajúci zo severu. Úlohou je vytvoriť šport, ktorý bude kombináciou chôdze a behu v prostredí prírody. V zásade vznikol z klasického behu na lyžiach. A práve to je hlavný rozdiel a účel Nordic Walking palíc. Trekingové palice sú určené pre bežných turistov bez rozdielu.

Nordic walking palice:

 • určené pre dynamickú chôdzu;
 • nižšia hmotnosť;
 • ergonomické tvarovanie konštrukcie;
 • pútka pripomínajú rukavice;
 • palice sú zvyčajne jednodielne a nie teleskopické;
 • materiál najčastejšie karbon a sklolaminát;
 • hroty sú zakončené tzv. papučou;
 • sú bez odpruženia.

Trekingové palice:

 • určené pre bežných turistov;
 • vyššia hmotnosť;
 • zvyčaje sú palice odpružené;
 • hroty sú zakončené špicmi pre lepšiu stabilitu;
 • materiály sú najčastejšia plast a hliník (dural);
 • zvyčajne sú teleskopické (3 – 4-dielne);
 • pútko v tvare očka.

Výška palíc a jej nastavenie

Výška, resp. dĺžka palíc je u väčšiny trekingových palíc prispôsobiteľná. Palice sú zvyčajne teleskopické, preto jedny palice pokojne vyhovujú viacerým osobám. Pri používaní by mali byť lakte takmer v pravom uhle, vtedy je výška správna.

Regulovať výšku môžete tzv. Lock systémom, ktorý funguje na systéme páky, kedy nastavíte výšku, zacvaknete páku a výška je blokovaná v danej úrovni. Výhodou je ,že systém je odolný aj voči mrazu, pretože je pohyblivý. Druhou možnosťou je skrutkovací mechanizmus. Princíp skrutky nie je nič nové, v zime však môže zamŕzať. Pre letnú turistiku je však ideálny.

Používané materiály

Na trekingovej palici nájdeme niekoľko častí, pri ktorých sa používajú rôzne materiály. Začneme od madiel, resp. rukovätí. Tie sú najčastejšie tvarované ergonomicky z plastu alebo korku. Najlepší komfort vám určite dopraje penové madlo „EVA“. Nasledujú samotné palice.

Palice na nordic walking

Trekingové palice sú najčastejšie z hliníka alebo častejšie používaného duralu, čo je zliatina hliníka mede. Majú dobrú pevnosť, no aj vyššiu hmotnosť. U drahších palíc 80 € a vyššie už nájdete aj sklolaminátové či karbónové palice. Tieto materiály sú ľahšie a najčastejšie ich využívajú práve Nordic walking palice.

Hmotnosť

Nosiť na túry so sebou zbytočnú záťaž, rozhodne nie je to, čo by ste zrejem chceli. Pre bežného turistu je však hmotnosť do 500 g absolútne v poriadku a drobné rozdiely v gramoch nehrajú až takú rolu. Ak sa chcete venovať severskej chôdzi, určite dbajte na to, aby bola hmotnosť čo najmenšia.

Technológie a príslušenstvo

Pri technológiách rozhodne nesmieme opomenúť Antishock. Táto technológia zabezpečuje ideálne tlmenie nárazov a vibrácií. To znamená, že ide o akýsi tlmič nárazov.

Ďalej tu máme tzv. snehové tanieriky, ktoré oceníte hlavne pri túrach v snehu. Tanieriky majú slúžiť k tomu, aby ste sa palicami nezaborili až príliš hlboko do snehu.

Trekingové palice na šport v prírode

Praktické sú aj gumové násady na hroty palíc. Tie slúžia predovšetkým pre lepšiu stabilitu, ale aj ako druh tlmenia kovového zvuku pri kontakte s tvrdým terénom. Gumové násady takisto tlmia nárazy.

Pútko je súčasťou každého páru trekingových palíc. Pripomíname však, že by malo byť ergonomicky tvarované. Upínanie si vždy vyskúšajte, aby ste vedeli, či vám vyhovuje. Spravidla býva nastaviteľné.

Starostlivosť o trekingové palice

Niektorí používatelia sa sťažujú, že časom sú palice labilnejšie či dokonca vŕzgajú. Nuž, mechanickému opotrebeniu predísť ťažko. Ak palice často používate, nemôžu mať nekonečnú životnosť. Môžete sa o ne však starať. Keďže palice často odolávajú tvrdým povrchom, vlhkému terénu či dažďu, určite nie je na škodu palice občas osušiť a vyčistiť. V prípade, že sú teleskopické, ideálne je ich rozobrať a ošetriť každú časť samostatne.

Najlepšie trekingové palice

Na základe rôznych parametrov zistíte, ktoré trekingové palice sú pre vás tie najlepšie. Na základe testov a hodnotení užívateľov sme pre vás ešte vybrali konkrétne produkty, z ktorých si môžete vybrať.

Hodnotenie článku:
(81.4%)

Pulbikované dňa: 17.10.2018

Autor
Redakcia

Redakcia

Pripravujeme pre vás recenzie, testy, hodnotenia. Snažíme sa vám poskytnúť všetky informácie, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní s nákupom spotrebiča, elektroniky alebo iného produktu. Zapojte sa aj vy do diskusie pomocou komentára a pomôžte niekomu ďalšiemu.

Zobraziť kategóriu:


Pridať komentár