Klarstein MKS 2 vinotéka – recenzia, skúsenosti, testy

Ak patríte medzi milovníkov dobrého vína, určite chcete, aby boli vaše archívne kúsky v čo najlepšej kondícii. Nemusíte mať na to k dispozícii pivnicu s konštantnou teplotou.

Vinotéka Klarstein HEA-MKS-2

S uskladnením vína vám pomôže špeciálna chladnička na víno (vinotéka). V článku vám predstavíme jednu z nich – model Klarstein HEA-MKS-2.

Čo sú vinotéky a ako fungujú

Tzv. vinotéky v zmysle elektrospotrebičov predstavujú špecializované chladničky na uskladnenie fliaš s vínom. Vďaka presnému (spravidla digitálnemu) termostatu dokážu udržať konštantnú teplotu, ktorá je pre víno ideálna. Niektoré z nich majú dokonca dve teplotné zóny, aby ste v nich mohli uskladniť viac druhov tohto vznešeného nápoja.

Odporúčané teploty pre skladovanie vína

Druh vína Skladovacia teplota
biele 9 – 14 °C
červené 14 – 18 °C
sekt 5 – 9 °C

Dizajn a vyhotovenie Klarstein HEA-MKS-2

Spotrebiče nemeckej značky Klarstein medzi konkurenciou ihneď rozoznáte vďaka ich elegantnému minimalistickému dizajnu.

Inak to nie je ani v prípade tejto vinotéky, ktorá je vyhotovená z matného čierneho plechu. Čiernu farbu zvýrazňujú dvierka s tónovaným dymovým sklom. Sklo je dvojité, takže sa nemusíte obávať, že by chlad z vinotéky unikal príliš rýchlo a vaše účty za energiu by tým vzrástli.

Otvorená vinotéka Klarstein HEA-MKS-2

Čierne telo vinotéky zvýrazňuje aj decentné vnútorné podsvietenie modrej farby zabezpečené úspornými LED, vďaka ktorým si nebudete musieť robiť starosti s výmenou žiaroviek. Modrou farbou je podsvietený aj ukazovateľ teploty, ovládacie prvky spoznáte podľa oranžového podsvietenia.

Vnútorný priestor má objem 70 l a je vybavený 6 oceľovými pochrómovanými regálovými priečkami. Vďaka tomu do vinotéky Klarstein HEA-MKS-2 uložíte až 28 fliaš vína štandardu Bordeaux s objemom 750 ml.

Ovládanie a výkon

Vinotéka Klarstein HEA-MKS-2 disponuje termoelektrickým chladiacim systémom, ktorý je síce na rozdiel od systému s kompresorom jednoduchší na vyhotovenie a tým aj lacnejší, no má nižšiu energetickú účinnosť. Aj to je dôvod, prečo sa tento model radí so svojou ročnou spotrebou elektriny 238 kWh až do energetickej triedy C.

Vnútorný priestor disponuje jedinou tepelnou zónou s nastaviteľnou teplotou v rozmedzí 8 – 18 °C.

Výrobca udáva pomerne nízku papierovú hlučnosť zariadenia iba 30 dB. V praxi však môže byť pre niekoho zvuk ventilátora zabezpečujúceho distribúciu chladného vzduchu rušivý, a to najmä pri prvotnom vychladení teplých fliaš na nízku teplotu.

Ovládací panel vinotéky Klarstein HEA-MKS-2

Vinotéka je určená pre klimatické pásmo N s priemernou teplotou okolia 16 – 32 °C. Výrobca odporúča jej prevádzku v prostredí s teplotami 20 – 25 °C, pri teplote okolia pod 10 °C sa zariadenie automaticky vypne.

Ovládať vinotéku môžete pomocou elegantných dotykových tlačidiel na prednom paneli. Okrem zapínania a vypínania vinotéky môžete nastavovať teplotu a zapínať či vypínať vnútorné osvetlenie.

Najlepšie chladničky na víno 2020 – recenzie, testy, porovnanie

Najlepšie chladničky na víno 2020 – recenzie, testy, porovnanie

Ak máte radi kvalitné víno, určite viete, že každý druh by sa mal skladovať i servírovať pri špecifickej teplote. Tú môžete skontrolovať teplomerom na víno. Pri skladovaní v bežnej chladničke budete musieť čakať, pretože víno bude pravdepodobne podchladené, pri skladovaní v pivnici môže byť zasa biele víno príliš teplé. Tento problém ale riešia špeciálne chladničky na víno, nazývané aj... Prečítať článok

Užívateľské recenzie, výhody a nevýhody

Užívatelia sú s vinotékou Klarstein HEA-MKS-2 prevažne spokojní vzhľadom na jej priaznivú cenu. Oceňujú najmä minimalistický dizajn, no niektorým prekáža vyššia hlučnosť ventilátora a vyššia spotreba energie.

Výhody a nevýhody vinotéky Klarstein HEA-MKS-2

  • elegantný minimalistický dizajn
  • decentné a úsporné modré podsvietenie
  • jednoduché ovládanie
  • presná informácia o teplote vďaka displeju
  • vysoká spotreba energie
  • iba jedna teplotná zóna
  • najnižšia nastaviteľná teplota je až 8 °C

Parametre, cenové porovnanie a záverečné zhodnotenie

Parameter Hodnota
Systém chladenia termoelektrický
Objem 70 l
Kapacita 28 fliaš
Počet teplotných zón 1
Rozsah nastaviteľných teplôt 8 – 18 °C
Príkon 83 W
Spotreba elektriny 238 kWh ročne
Energetická trieda C
Rozmery (d × š × v) 52,5 × 43 × 74 cm
Hmotnosť 21,5 kg

Čo sa týka ceny (199,90 eura), Klarstein HEA-MKS-2 patrí medzi priemer. V danej cenovej kategórii nájdete viacero lacnejších modelov, niektoré majú objem dokonca väčší.

Vinotéku Klarstein HEA-MKS-2 môžeme odporúčať menej náročným priaznivcom vína. Nemôžete v nej totiž nastaviť rozdielnu teplotu pre biele a červené víno. Taktiež v nej kvôli najnižšej nastaviteľnej teplote dostatočne nevychladíte sekt, takže si pripravte nádobu s ľadom či mrazničku.

V prípade, že vás bude jej mierny hluk obťažovať, môžete ju umiestniť do špajzy, pivnice či záhradného domčeka.

Hodnotenie článku:
(80.8%)

Pulbikované dňa: 24.06.2019

Autor
Michal Toma

Michal Toma

Som technik telom i dušou. Odmalička ma bavilo rozoberať a skladať rôzne prístroje a zisťovať, ako fungujú. Podobne dokážem rozobrať na súčiastky aj informácie a vyrobiť z nich ucelený text, ktorý vám pomôže zorientovať sa v naoko zložitom svete techniky, či v iných oblastiach života. Vo voľnom čase píšem blog o pive, ktorý je malým oknom do sveta stoviek chutí, vôní a zážitkov, aké nám pivo ponúka.


Pridať komentár