Je inteligencia televízorov vôbec vítaná?

Smart prevedenie má už pomaly takmer všetko, na čo sa okolo seba pozrieme a výnimkou nie sú ani televízory. Televízia s označením Smart znie oveľa lepšie, ako keby vystupovala bez neho. Ak však neviete, čo od tohto oslovenia očakávať, po otestovaní vás inteligentná stránka televízora buď nadchne, alebo nijako nezaujme.

Smart TV ponúka množstvo zaujímavých aplikácií
Smart TV ponúka množstvo zaujímavých aplikácií

Smart technológia televízorov rozdeľuje divákov na tri skupiny. Kým niektorí sú nadšení takouto možnosťou a vedia si predstaviť každodenné využívanie aplikácií toho najrôznejšieho druhu, druhých vôbec ponuka Smart TV neosloví a oblúkom sa jej vyhnú. Máme tu ale ešte tretí typ používateľa, ktorý sa poteší vyššiemu štandardu televízie so Smart technológiou, no nikdy ju vlastne reálne ani nevyužije.

Nevyhnutné je porovnávanie

Viacerých však často odradí, že takýto model nespĺňa ich očakávania a pritom to, čo ich televízia vôbec nezvláda, u iného pri odlišnej značke úplne bežne vídavajú. Prečo to tak je, sa dá vysvetliť skutočne jednoducho. Smart TV totiž nie sú u jednotlivých výrobcov vôbec identické a značky aj v tomto prípade stavili predovšetkým na odlišný operačný systém a tomu prispôsobili aj Smart ponuku.

Ak však chcete prispôsobiť výber televízora očakávaniam s ohľadom na ich inteligentnú stránku, porovnanie jednotlivých ponúk je viac ako vhodné. Poďme sa preto pozrieť, v čom sú jednotlivé operačné systémy podobné, v čom sa líšia a čo reálne možno od Smart televízie vlastne očakávať.

Ponuka inteligentných televízií sa môže medzi jednotlivými značkami líšiť
Ponuka inteligentných televízií sa môže medzi jednotlivými značkami líšiť

Rozdielnosť operačných systémov

Výrobcovia sa často rozhodujú pre voľbu, ktorá ich odlíši. Bežne takéto prípady vidíme pri technológiách, podobnosť OLED, QLED a OLED+ nie je čisto náhodná a často z toho cítiť úmysel jednotlivých značiek. Potvrdzuje nám to aj variácia operačných systémov, takmer každá značka totiž zvolila voľbu toho vlastného a najznámejšie sú najmä Android TV, Tizen, WebOS a My Home Screen.

Operačný systém Android TV

Tento systém patrí medzi tie najznámejšie, keďže sa využíva najmä v mobilných zariadeniach. Poprední výrobcovia televízorov Sony a Philips vsadili na už existujúci operačný systém Android TV, od ktorého môže bežný používateľ očakávať najmä bohatú ponuku aplikácií, slušnú rýchlosť internetového prehliadača a podporu platforiem ako napríklad Netflix alebo Youtube.

Ak však máte priveľké očakávania od podobností aplikácií na mobile s tými v televízore, nie sú vždy dostupné a často treba čakať na ich prispôsobenie k televíznemu formátu. Istým mínusom je najmä neumožnenie prechádzať ponukou počas spusteného videa a rátať treba aj s nutnosťou prihlásenia.

Samsung konkuruje so systémom Tizen

Značka Samsung stavila v konkurenčnom boji Smart technológií na vlastný operačný systém s názvom Tizen. V porovnaní s predošlým systémom Android TV je zaujímavejší z pohľadu sprístupnenia platforiem, ktoré rozšíril napríklad aj o Amazon. Z hľadiska ponuky aplikácií však výraznejšie zaostáva.

Samsung TV disponujú operačným systémom Tizen
Samsung TV disponujú operačným systémom Tizen

Niektorých odradí o niečo pomalšia verzia prehliadača, čo sa dá vysvetliť aj tým, že výrobcovia operačného systému rátali s tým, že práve ten si zapíname najmä na svojich mobiloch, tabletoch a inej elektronike a zacielili ponuku najmä na vyhľadávanejšie platformy. Čo treba tomuto prevedeniu však jednoznačne kvitovať je fakt, že umožňuje skúmať ponuku aj počas sledovania videa a pri sledovaní internetových televízií nemusíte vlastniť dokonca ani set-top box.

Panasonic stavil na My Home Screen

Ak by ste hľadali jeden z tých najjednoduchších operačných systémov pri Smart televíziách, išlo by o softvér značky Panasonic. Táto jednoduchosť sa odrazila aj v rýchlom prehliadaní internetu, kým nevýhodou je najmä menšia ponuka aplikácií a zabudnúť môžete aj na sledovanie ich ponuky počas pozerania videa.

Nezaostáva ani LG so svojím webOS systémom

Spoločnosť LG vsadila na jednoduchú manipuláciu a práve tú prispôsobila všetkým vekovým kategóriám pomocou sprievodcu BeanBird. Systém webOS však nezaostáva za konkurenciou Samsungu a taktiež umožňuje prehľadávanie ponuky aj počas sledovania videa a rovnako aj sprístupňuje rôzne filmotéky a internetové televízie bez nutnosti set-top boxu.

Tizen dokonca zatieňuje aj tým, že internetový prehliadač je pomerne rýchly, za to sa však môže niekomu zdať ešte stále neprehľadný. Napomôcť vám však môže šikovný ovládač, ktorý sa stáva kurzorom a dá sa riadiť napríklad aj hlasom. Druhá tienistá stránka tohto operačného systému je relatívne menšie množstvo aplikácií určených priamo na formát televízie.

Ponuka Smart TV sa líši

Z vyššie uvedeného vyplýva, že nie každému sadne hocijaká voľba Smart TV. Ak už teraz viete, že ju chcete pravidelne využívať alebo tráviť mnoho času na internetovom prehliadači, mali by ste si tomu prispôsobiť aj konečný výber televízie.

Väčšina značiek sa pri inteligentných televíziách líši najmä operačným systémom
Väčšina značiek sa pri inteligentných televíziách líši najmä operačným systémom

Budúcnosť Smart televízií je často nejasná, a to aj napriek tomu, že sa výrobcovia snažia odstrániť možné nedostatky a povýšiť ich úroveň ešte o level vyššie. Kritika týchto technológií býva totiž značná a mnohí v nich nevidia žiadne opodstatnenie. Aj napriek tomu si Smart technológie aj naďalej dokážu nájsť svojich nadšencov a pravidelných užívateľov a práve takým sa snažia značky prispôsobiť ponuku priamo na mieru.

Príchod nových technológií tak zvyšuje štandard televízie a prekračuje jej dosiahnuté limity. Je možné teda predvídať, že nové pokroky a ďalšie inovácie Smart ponuky si môžu získať priazeň a sympatie aj u tých divákov, ktorí ju zatiaľ priveľmi ešte nevítajú. Smart technológie však majú svoje opodstatnenie a mnohí si bez nich nevedia svoje bývanie vôbec predstaviť.

Hodnotenie článku:
(80.8%)

Pulbikované dňa: 31.03.2020


Pridať komentár