Najlepší elektrický lapač hmyzu do zásuvky aj na batérie – porovnanie. Poradí test aj recenzie

Slnko svieti, voda láka a... dotieravý hmyz bodá a obťažuje. Počas nadchádzajúceho leta sa nebudete musieť oháňať mucholapkou, ak si zaobstaráte elektrický lapač hmyzu.

Elektrický lapač hmyzu

Predstavíme vám jednotlivé typy a poradíme, ako si vybrať ten správny a na čo si dať pri výbere pozor.

Najlepšie elektrické lapače hmyzu

Názov Hodnotenie Detail
Nedis INKI110CBK1   ✔   ĽUDOVÁ VOĽBAZobraziť produkt
datartdatartdatart
Ardes PP1620   ✔   DNES V AKCIIZobraziť produkt
Duramaxx Mosquito Buster   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTAZobraziť produkt
G21 GS-16   ✔   NÁŠ TIPZobraziť produkt

Typy lapačov hmyzu

 • Lapač s elektrickou mriežkou – láka hmyz na ultrafialové UV-A svetlo zo vstavanej žiarivky. Okolo žiarivky sa nachádza drôtená mriežka, na ktorej je vysoké elektrické napätie. Hmyz letí smerom k žiarivke, no hneď ako sa dotkne mriežky, je usmrtený. Hmyz padá na zbernú tácku, ktorú môžete z lapača vybrať a hmyz vysypať. Nemusíte mať obavy, že by elektrický lapač ublížil vám či vašim domácim zvieratám – okolo kovovej mriežky sa nachádza ešte plastová ochranná mriežka. Okrem toho, el. napätie síce zabije alebo omráči hmyz, tieto lapače sú však konštruované tak, aby pre človeka neboli nebezpečné.
 • Lapače s el. mriežkou sa hodia na miesta so značným výskytom rôznych druhov hmyzu, pričom im nevadí ani prašné prostredie. Ich nevýhodou je, že malé druhy hmyzu môžu mriežkou preletieť bez ujmy. Pri nahromadení uhynutého spáleného hmyzu sa z lapača môže šíriť zápach.

Lapač s elektrickou mriežkou

 • Sací lapač – taktiež hmyz láka na UV-A svetlo produkované vstavanou žiarivkou. Po prilákaní ho ihneď nezabije, namiesto toho ho sací ventilátor vtiahne do zberného koša vybaveného sieťou, vďaka ktorej hmyz z koša nedokáže uniknúť. Hmyz po čase uhynie, potom kôš jednoducho vysypete. Výhodou tohto druhu lapača je, že hmyz nie je po polapení spálený a neruší vás teda svojím zápachom. Na druhej strane však hmyz neuhynie okamžite, takže vás môže chvíľku rušiť bzučaním.
 • Lepiaci lapač – aj tento model je vybavený UV-A žiarivkou. Tá hmyz naláka na lepiacu dosku, ktorá sa nachádza za ňou. Po prilepení hmyz nemá šancu uniknúť. Výhodou je, že s lepiacim lapačom vidíte, aký druh a aké množstvo hmyzu sa u vás vyskytuje. Na druhej strane, pri veľkom množstve hmyzu musíte lepiacu dosku často vymieňať.
 • Osobitným prípadom sú profesionálne lapače pre gastronomické prevádzky. Ich parametre musia spĺňať špecifikáciu HACCP, ktorá okrem iného prikazuje, aby bol hmyz polapený na lepiacu dosku.

Parametre a funkcie lapačov hmyzu

 • Dosah – udáva sa v m2 a špecifikuje plochu okolo lapača, na ktorej môže hmyz zaznamenať UV-A žiarenie a nechať sa nalákať k lapaču. Spravidla sa udáva vyššia hodnota pre prevádzku v noci a nižšia pre prevádzku na dennom svetle.
 • Hmotnosť – dôležitý parameter, pokiaľ chcete lapač zavesiť na strop či na stenu. Čím ťažší bude, tým pevnejší musí záves byť (či už je to hmoždinka alebo háčik).
 • Výkon žiarivky – čím je vyšší, tým je svetlo silnejšie a tým intenzívnejšie láka hmyz.
 • Prostredie – lapače môžu byť určené do interiéru alebo aj do exteriéru. U tých do exteriéru niektorí výrobcovia udávajú aj stupeň krytia el. spotrebiča, ktorý sa vyjadruje skratkou IP a dvojmiestnym číslom. Ak lapač nebude pod strechou, mal by mať krytie aspoň IP 44 (odolnosť voči striekajúcej vode).
 • Hlučnosť – pri elektrických lapačoch niekedy pôsobí praskanie el. výbojov rušivo. Vyšší problém s hlučnosťou môžu mať sacie lapače s ventilátorom. Niektorí výrobcovia preto špecifikujú, že ich lapač má tichý chod, prípadne udávajú priamo hlučnosť v decibeloch. Za tiché môžeme považovať lapače s hlučnosťou cca 30 dB a nižšou.
 • Umiestnenie – miesto, kam môžete lapač umiestniť, je dané aj jeho tvarom. Niektoré lapače môžete iba položiť na stôl, iné obsahujú aj príchytky pre montáž na stenu a niektoré sú vhodné iba na zavesenie na strop či na stenu.

Nezabíjajte hmyz, odpuďte ho

Alternatívou voči lapačom hmyzu, ktoré hmyz skôr či neskôr usmrtia, sú odpudzovače hmyzu. Môžu fungovať buď na princípe odparovania repelentu, alebo vydávať ultrazvuk – oba varianty sú pre hmyz nepríjemné.

Elektrický odpudzovač hmyzu

Odpudzovače najlepšie fungujú na komáre a drobný hmyz. Väčšina z týchto zariadení je napájaná batériami, takže sa hodia na kempovanie, rybačky a pod.

Obľúbené značky a ceny

Malý závesný lapač hmyzu kúpite už za 8 eur. Tie kvalitnejšie modely s väčším dosahom začínajú na cene okolo 30 eur.

Obľúbené značky lapačov hmyzu sú Sencor, Ardes, Duramaxx, Kemper, G21 či Waldbeck.

TOP 3 lapače hmyzu

Hodnotenie článku:
(81.4%)

Pulbikované dňa: 05.06.2019

Autor
Michal Toma

Michal Toma

Som technik telom i dušou. Odmalička ma bavilo rozoberať a skladať rôzne prístroje a zisťovať, ako fungujú. Podobne dokážem rozobrať na súčiastky aj informácie a vyrobiť z nich ucelený text, ktorý vám pomôže zorientovať sa v naoko zložitom svete techniky, či v iných oblastiach života. Vo voľnom čase píšem blog o pive, ktorý je malým oknom do sveta stoviek chutí, vôní a zážitkov, aké nám pivo ponúka.


Komentáre

11/07/2019 15:49
Rastislav

Dá sa zohnať aj tá náplň do elektrického lapaču? Mám na mysli tú žiarovku čo sa tam škrobujre.

14/06/2019 14:45
Martin

Každý rok si kupujeme lapač hmyzu do zásuvky, keďže ani sieťky nie sú 100-percentné. Vďaka nemu máme istotu, že aj keď budeme mať stále otvorené okno, žiaden neželaný hmyz sa dovnútra nedostane. Na terase máme G21 GT-40 a sme spokojní. Keď je pekné počasie, trávime tam dosť času a komáre sa nám vďaka lapaču vyhýbajú oblúkom.

Pridať komentár