Detoxikácia tela

Kedy nám telo naznačuje, že je potrebný detox, 9 superpotravín na očistu tela a recepty na detoxikačné smoothies ako od profesionála.

Detoxikácia, očistná kúra, ovocie
Zdroj: Pexels.com

Kedy potrebuje naše telo detoxikáciu?

Skôr, ako sa budeme zaoberať signálmi tela, ktoré nám naznačujú, že je potrebná detoxikácia, si v skratke vysvetlíme, čo to detoxikácia vlastne je. Detoxikácia je očista tela od škodlivých látok. Prirodzená detoxikácia organizmu prebieha v tele neustále. Pečeň, obličky a črevá vylučujú toxíny, avšak existujú potraviny, ktoré prispievajú a napomáhajú prirodzenej detoxikácii tela. Detoxikáciou organizmu očisťujeme naše orgány, vďaka čomu sa obnovia aj ich prirodzené detoxikačné procesy.

Ako spoznáme, že potrebujeme detoxikáciu tela? Naše telo nám vysiela signály, a keď sa ich naučíme včas zachytiť, môžeme tak predísť fyzickým aj psychickým ťažkostiam.

Ktoré signály nám naznačujú, že je potrebný detox?

 • Dlhodobý pocit únavy,
 • nafúknuté brucho,
 • opuchnutá pleť alebo končatiny,
 • časté infekcie,
 • psychická nepohoda,
 • potravinové alergie,
 • kožné problémy – akné a ekzémy,
 • trvalé bolesti hlavy a svalov,
 • zápcha.

9 superpotravín na očistu tela

K najúčinnejším prírodným antioxidantom patria zelené superpotraviny. Známym antioxidantom je riasa chlorela, ktorá dokáže telo očistiť od ťažkých kovov a vďaka chlorofylu očití krv a pomáha detoxikovať pečeň. Pozitívne vplýva aj na tráviaci systém a kožné problémy.

Ďalšou užitočnou riasou je spirulina, ktorá je bohatá na bielkoviny a vitamíny. Okrem antioxidačných účinkov má aj protizápalové vlastnosti. Ochraňuje dobré črevné baktérie, čím prispieva k zdraviu čriev.

K zeleným antioxidantom ďalej patria aj avokádo a špenát. Avokádo je bohaté najmä na zdravé tuky. Podporuje tráviacu sústavu, kde sa proces detoxikácie začína. Špenát ako zdroj betakaroténu účinne zbavuje telo ťažkých kovov a taktiež pomáha pri hnačke.

9 superpotravín: cvikla
Zdroj: Pexels.com

Červené superpotraviny s detoxikačnými účinkami sú brusnice, červená repa a kapusta. Brusnice sú odporúčané najmä pri problémoch s močovými cestami alebo obličkami. Práve obličky zohrávajú dôležitú úlohu pri detoxikácii tela. Brusnice majú veľa vlákniny, čo prospieva črevnej mikroflóre. Červená repa pomáha pečeni a je účinným stabilizátorom cukru v krvi. Červená a biela kapusta majú rovnaké zloženie, čiže aj účinky. Vďaka vysokému obsahu vlákniny pomáha kapusta udržiavať zdravú črevnú mikroflóru.

Medzi superpotraviny zaraďujeme aj cesnak a zázvor. Cesnak ako prírodné liečivo poznalo už niekoľko generácii pred nami. Vieme, že podporuje činnosť pečene a má schopnosť čistiť krv. Zázvor je známy pre svoje protizápalové účinky. Pozitívne vplýva aj na trávenie, pomáha pri nafukovaní a pálení záhy.

Vyskúšajte detoxikačné smoothies

Ako osviežiť chuť jednotlivých superpotravín? Pripravte si smoothie nápoj a detoxikácia vám bude chutiť.

Smoothie z červenej repy

Detoxikácia pečene

Potrebujeme:

 • 3 červené repy
 • 3 väčšie mrkvy
 • 2 hrste baby špenátu
 • 1 citrón nakrájaný na plátky
 • 1 jablko
 • 1 hrsť nasekanej čerstvej kapusty
 • 2 lyžičky kokosového oleja
 • vodu – množstvo podľa potreby

Postup:

Repu, mrkvu a jablko vložíme do mixéra a rozmixujeme. Potom pridáme špenát, kapustu a citrón. Postupne podľa potreby prilievame vodu. Keď sú ingrediencie rozmixované, pridáme kokosový olej. Konzumujeme ľahko vychladené. Môžete si pridať ľad podľa potreby.

Smoothie z červenej repy
Zdroj: Pexels.com

Brusnicové smoothie

Detoxikácia čriev

Potrebujeme:

 • 2 menšie ošúpané jablká
 • 120 g brusníc
 • 120 ml mandľového mlieka
 • 1 lyžičku škorice

Postup:

Jablká, brusnice a mandľové mlieko rozmixujeme v mixéri. Smoothie nalejeme do pohárov a posypeme troškou škorice. Môžete pridať brusnice ako ozdobu. Ak máte radšej vychladené smoothie, pridajte pár kociek ľadu či ľadovú dreň. Domáce výrobníky ľadu vám vyrobia ľad už za pár minút.

Pripravujte smoothies ako profesionál s výrobníkom ľadu

Máte radi smoothies? Iste nám dáte za pravdu, že najlepšie chutia vychladené. Avšak nie vždy máme v mrazničke pripravené kocky ľadu… Ak na tento problém narážate často, určite sa vám bude hodiť malý šikovný pomocník – domáci výrobník ľadu.

Pripravujte smoothies ako profesionál

Vedeli ste o tom, že výrobníky ľadu dokážu vyrobiť rôzne tvary ľadu – od kociek cez kužele až po ľadovú dreň? K rôznym nápojom sa hodí rôzny tvar ľadu. A to nie je len vec dizajnu. Napríklad do drinkov používajú barmani najčastejšie kocky ľadu, pretože majú hrany, vďaka čomu sa nápoj v šejkri lepšie premieša. Do smoothies sa najčastejšie používa zase drvený ľad.

Čierny výrobník ľadu Klarstein

Existujú aj výrobníky ľadu, ktoré ľad servírujú v kužeľovom tvare. Ľad v tvare kužeľa si môžete primiešať napríklad do koktailu. Ak by ste však chceli nápoj šejkrovať, zvoľte si radšej kocky alebo drvený ľad. V kužeľoch ľadu sa pri šejkrovaní zachytáva obsah drinku.

Modrý výrobník ľadu Klarstein

Aké výhody vám prinesie domáci výrobník ľadu?

Ľad kedykoľvek a koľkokoľvek

Domáce výrobníky ľadu dokážu priemerne vyrobiť 5 – 8 kg ľadu za 24 hodín. Existujú však aj výkonnejšie modely, ktoré vyrobia za rovnaký čas aj 20 kg kociek ľadu.

Servírujte nápoje ako profesionál

Vďaka správnemu tvaru ľadu dokážete podporiť chuť aj vzhľad vášho nápoja. Drink, milkshake alebo smoothie? Stroj na ľad vám ponúkne správny tvar a množstvo, ktoré potrebujete.

Ultimátne osvieženie počas letných dní

Jedným z najpríjemnejších spôsobov ochladenia počas horúcich letných dní je dať si dobre vychladenú limonádu. Výrobník ľadu dokáže rýchlo vyrobiť ľad, takže váš pitný režim určite nenechá v štichu.

Hodnotenie článku:
(81.6%)

Pulbikované dňa: 24.03.2022

Zobraziť kategóriu:


Pridať komentár