Ako zabezpečiť nezávadný chod chladničky a ušetriť tým na spotrebe?

Najnovšie modely chladničiek sú v otázke spotreby neporovnateľne nízke v porovnaní s tými, ktoré ste kúpili pred dekádou. Ak sa však nazdávate, že všetko to končí kúpou a nič viac nemusíte riešiť, náklady za energiu vás môžu prekvapiť. Pokiaľ sa totiž o chladničku nestaráte a nezabezpečíte jej vhodné podmienky, môžete sa v tomto veľmi rýchlo prerátať.

Ak nechcete, aby vás náklady na energiu nemilo prekvapili, musíte sa o chladničku starať.
Ak nechcete, aby vás náklady na energiu nemilo prekvapili, musíte sa o chladničku starať.

Energetický štítok produktu informuje o jeho spotrebe energie, ktorú uvádza výrobca. Táto hodnota nezávisí výlučne len od veľkosti chladničky, objemovej kapacity či technológií, ale často ju prevýšime a priplatíme si už len tým, že zanedbáme starostlivosť o zariadenie. Pokiaľ nechcete narušiť prevádzku chladničky a priplatiť si aj za jej extrémnu spotrebu, je nevyhnutné zabezpečiť jej bezpečný chod.

Vyhnite sa zdrojom tepla

Ak chcete, aby prevádzka chladničky fungovala správne, je nevyhnutné jej prispôsobiť vhodné podmienky. Výrazne sťažiť chod tohto zariadenia dokáže zlá voľba umiestnenia a obzvlášť náročné môže byť hľadanie vhodného miesta v malých priestoroch kuchyne. Všeobecne platí, že chladnička by nemala byť vystavená priamym lúčom slnečného žiarenia.

Vyhýbať by sa mala aj zdrojom tepla a odporúča sa umiestniť ju tak, aby toto zariadenie nebolo v ich bezprostrednej blízkosti. Chladnička by sa nemala dotýkať rúry na pečenie či priamo varnej zóny, no neodporúča sa ani blízkosť s umývačkou riadu. Tesné umiestnenie hneď vedľa sporáka výrazne sťaží jej chod a má na svedomí aj jej častejšie prehrievanie. V takom prípade treba rátať s tým, že dôjde k zvyšovaniu spotreby a značnému skráteniu životnosti.

Chladnička by sa nemala nachádzať v bezprostrednej blízkosti zdroja tepla.
Chladnička by sa nemala nachádzať v bezprostrednej blízkosti zdroja tepla.

Dostatočný odstup

Výrazne priťažiť môžete chladničke aj tým, že ju postavíte príliš blízko k stene, keďže pre jej správne fungovanie je nevyhnutné zachovať určitý odstup. Až za takéhoto predpokladu bude voľne stojaca chladnička dostatočne odvetrávať. Ak ju máte umiestnenú v rohu miestnosti, okrem odstupu pri zadnej strane zariadenia nezabúdajte ani na nejaký voľný priestor z bočnej časti. Odporúča sa nechať po stranách aspoň 1 centimeter, kým priestor za chladničkou by mal byť aspoň 3 až 5 centimetrov.

Výroba niektorých modelov však prešla výrazným vývojom a pre novšie typy chladničiek to nemusí byť už viac problém. Inováciu priniesli napríklad vyššie triedy prevedení značky Bosch, ktoré s pomocou technológie Perfect Fit ponúkajú flexibilné umiestnenie aj priamo do rohu či rovno k nábytku.

Teplotné výkyvy škodia

Na správne fungovanie chladničky je nevyhnutné zabezpečiť jej optimálnu teplotu. Práve tá by nemala prevýšiť 5 stupňov Celzia a určite nie je vhodné, aby bola od tejto teploty ešte nižšia. V súčasnosti sú už moderné chladničky vybavené technológiou so zabezpečením rovnomerného nastavenia teploty. V prípade, že taký typ nevlastníte, určite túto teplotu pravidelne sledujte. Platí totiž, že vysoká teplota výraznejšie skráti čerstvosť potravín, čím podliehajú rýchlejšie skaze, a nízke teploty taktiež nepomôžu uskladneným potravinám.

Takéto manipulovanie s teplotou však nepomáha ani celkovej spotrebe. Každé zníženie nás totiž niečo stojí. Ak vlastníte kombinovanú chladničku s mrazničkou, v mraziacej časti predstavuje optimálna teplota -18 stupňov Celzia.

Minimum otvárania

Pripravujete si večeru a len pri výbere surovín otvoríte chladničku aspoň trikrát? Počas varenia však zistíte, že vám ešte niečo chýba a opäť hľadáte v chladničke. Viete o tom, že časté otváranie chladničky škodí? Nielenže uniká studený vzduch a ten si musí zariadenie nanovo do celého priestoru cirkulovať, ale zároveň týmto opätovným procesom chladenia výrazne míňate spotrebu.

Skúste toto neustále otváranie eliminovať. Vopred premyslený zoznam surovín výrazne zníži počet otváraní. Je vhodné voliť podobný postup aj pri ukončení prípravy jedla. Ak totiž danú potravinu už nepotrebujete, schováte ju. A keď toto urobíte päťkrát, chladničku výrazne zamestnáte. Je vhodné preto ukladať tieto potraviny naraz. Samozrejme, v prípade, že ide o surovinu, ktorá si vyžaduje neustále chladenie a bez neho podlieha skaze, ide o výnimku.

Asi najhoršie chladničke uškodíte najmä tým, keď ju budete na dlhú dobu otvárať a skúmať jej obsah. Aj šesťdesiat sekúnd jej otvorenia výrazne zvýši spotrebu a bude opäť o niečo drahšia.

Snažte sa zamedziť častému a dlhodobému otváraniu chladničky.
Snažte sa zamedziť častému a dlhodobému otváraniu chladničky.

Pravidelné odmrazovanie

Najnovšie modely chladničiek s mrazničkou sú vybavené beznámrazovou technológiou NoFrost. Niektorí určite ešte máte aj kombinované chladničky s mrazničkou bez tejto technológie a tie sa vyznačujú svojou námrazou. Pri týchto typoch je nutné pravidelne odmrazovať, rátajte totiž s tým, že každý milimeter námrazy sa podieľa na zvýšení spotreby. Nezabúdajte chladničku taktiež pravidelne čistiť, a to platí aj v prípade verzie s pokrokovými funkciami či technológiami.

Stála teplota chladničky, minimalizovanie frekvencie otvárania a pravidelná starostlivosť sú riešením, ako zabrániť zvýšeniu spotreby. Ak ešte pred kúpou vyriešite aj vhodné miesto na chladničku a po umiestnení dodržíte stanovený odstup, zabezpečíte jej bezpečnú prevádzku a nijako neohrozíte jej životnosť. Či už to bude chladnička Beko, Samsung alebo Whirlpool, pri každej sa zamerajte ešte bezprostredne počas kúpy na výber vhodnej ekologickej triedy. Ak zvolíte najúspornejšiu verziu A+++, bude to investícia, ktorá sa vám vráti v podobe nízkych prevádzkových nákladov.

Hodnotenie článku:
(81%)

Pulbikované dňa: 01.04.2020

Autor
Redakcia

Redakcia

Pripravujeme pre vás recenzie, testy, hodnotenia. Snažíme sa vám poskytnúť všetky informácie, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní s nákupom spotrebiča, elektroniky alebo iného produktu. Zapojte sa aj vy do diskusie pomocou komentára a pomôžte niekomu ďalšiemu.

Obľúbené produkty

Zobraziť kategóriu:


Pridať komentár