Viete, čo všetko vplýva na čerstvosť potravín v chladničke?

Chladnička funguje nepretržite dvadsaťštyri hodín denne a pri skladovaní potravín sa spoliehame na jej nezávadnú prevádzku, ktorá zabezpečí ich čerstvosť. Okrem príkladnej starostlivosti a správneho uskladnenia je však vždy prvoradé zamerať sa už pri výbere na jednotlivé parametre. Viaceré z nich sa totiž podieľajú na ovplyvnení čerstvosti potravín.

Pri výbere chladničky si treba všímať parametre vplývajúce na čerstvosť potravín.
Pri výbere chladničky si treba všímať parametre vplývajúce na čerstvosť potravín.

Správny výber chladničky je podmienený aj tým, aké potraviny plánujete skladovať a na akú dobu. Práve to vás totiž správne nasmeruje nielen pri vybavenosti chladničky, ale aj pri samotnej veľkosti úžitkového objemu, vhodnosti mraziaceho výkonu, ale aj pri vyhľadávaní technológií.

Pokiaľ zvolíte kombinovanú verziu s mrazničkou, sledovať by ste mali parametre ako pre chladiacu, tak aj mraziacu časť zariadenia. Ak ste sa napríklad nazdávali, že mraziaci výkon a výkon mrazenia predstavuje tú istú hodnotu, určite vás prekvapí, že ide o dva rozdielne parametre. Nestačí sa už totiž riadiť výlučne len energetickou či klimatickou triedou a tým, aká bude chladnička hlučná. Poďme sa preto pozrieť, čo ďalšie treba pri tomto type sledovať.

Prispôsobenie úžitkového objemu

Viete o tom, že pokiaľ máte chladničku preplnenú potravinami odvrchu až po spodnú časť, výrazne narúšate jej prevádzku? Zariadenie tým nedostatočne chladí a neprospieva to ani skladovaným potravinám. Zároveň sa však neoplatí nechať ju ani poloprázdnu, pretože zbytočne míňa spotrebu energie chladením celého priestoru. Optimálne naplnenie predstavuje 70 % a kapacitu úžitkového objemu zistíte jednoduchým výpočtom.

Na každého člena domácnosti by malo pripadnúť aspoň 70 litrov chladiaceho priestoru a 25 litrov v mrazničke. Teraz tento údaj vynásobte počtom členov, nezabúdajte rátať s určitou rezervou, keďže by chladnička nemala byť nikdy preplnená. Získate číslo, podľa ktorého sa budete pri výbere orientovať. Ak robievate väčšie nákupy, prispôsobte tomu výsledný údaj.

Ak ste početnejšia rodina, mali by ste určite voliť väčší úžitkový objem chladničky.
Ak ste početnejšia rodina, mali by ste určite voliť väčší úžitkový objem chladničky.

Akumulačná doba

Raz za čas sa stane, že dôjde k výpadku elektrického prúdu a určite ste sa neraz zamysleli aj nad tým, koľko také mrazené potraviny dokážu bez energie vydržať. Tento údaj zistíte prostredníctvom akumulačnej doby. Práve toto označenie totiž uvádza, aká je doba ponechania potravín v zmrazení v prípade, že nebude kombinovaná chladnička z dôvodu výpadku funkčná pre mraziacu časť.

V rámci chladiacej časti ide zase o uchovanie čerstvosti potravín, takže tu tiež rozhoduje tento údaj,  pretože je potrebné vedieť, ako dlho je schopné samotné zariadenie ponechať optimálnu teplotu tak, aby sa potraviny neskazili.

Pri jednotlivých typoch nájdeme aspoň 10 hodín, pri iných oveľa viac. Zvážte preto aj túto hodnotu, no nemajte obavy z toho, že počas pozastavenej prevádzky by ste mohli akumulačnú dobu skrátiť častou frekvenciou otvárania, akumulačný čas tým totiž neovplyvníte.

Mraziaci výkon

V prípade, že vlastníte kombinovanú chladničku, upriamte sa aj na vyjadrenie mraziaceho výkonu. Pod ním si možno predstaviť, koľko kilogramov čerstvých potravín dokáže mraznička zamraziť v priebehu 24 hodín. Všeobecne sa hodnoty pohybujú od 2 do 33 kilogramov, prispôsobte výber chladničky tejto hodnote podľa toho, aké množstvo plánujete pravidelne mraziť.

Akumulačná doba vám prezradí, ako dlho zostanú potraviny zmrazené po vypnutí elektrického prúdu.
Akumulačná doba vám prezradí, ako dlho zostanú potraviny zmrazené po vypnutí elektrického prúdu.

Trieda mrazenia

Tento údaj sa opäť vzťahuje na mraziacu časť a známy je aj pod označením výkon mrazenia. Poznáme štyri hviezdičky, často známe aj ako vločky a platí, že čím väčší počet má zariadenie, tým nižšiu má teplotu a o to dlhšie dokáže skladovať potraviny. Kým jedna hviezdička umožňuje zmraziť potraviny pomocou teploty -6 stupňov Celzia, vhodná je na skladovanie len na pár dní. Dve hviezdičky umožňujú uskladniť potraviny na pár týždňov a tri zase na zopár mesiacov. S pribúdajúcim počtom hviezdičky sa teplota zakaždým o šesť stupňov zníži a na dlhodobé skladovanie je ideálny maximálny počet hviezdičiek. Vhodná voľba sú aspoň tri hviezdičky, ak máte menej, tieto priestory sú vhodné len na vopred mrazené potraviny a nie na mrazenie tých čerstvých.

Správne skladovanie

Na predĺženie čerstvosti potravín vplýva aj samotné uskladnenie v chladničke. Do hornej časti by sme mali ukladať varené či iné hotové pokrmy. Vyvarujte sa umiestňovania teplého jedla do chladničky, ktoré výrazne zvýši teplotu zariadenia. Tým bude potrebné priestory opätovne schladiť a spotrebovať o niečo viac energie. Navyše je tu aj možnosť, že sa práve toto horúce jedlo skazí a namnožia sa baktérie.

Stredná časť je vhodná najmä na mliečne produkty, mäso, ryby a celkovo mäsové výrobky. V spodnej časti možno umiestniť zase ovocie a zeleninu, tu však treba vedieť, aký druh možno vôbec chladiť a čo sa do chladničky nehodí. Do dvierok patrí zase mlieko, syry, maslo či rôzne ovocné šťavy.

V súčasnosti už pri novších modeloch dochádza pri usporiadaní aj k výrazným zmenám, ktoré sú ovplyvnené najmä pokročilejšími technológiami a funkciamiWhirlpool chladnička má napríklad technológiu FreshControl. Tá reguluje vnútornú teplotu samostatne a štvornásobne predlžuje čerstvosť potravín. Každý výrobca sa snaží prísť s konkurenčnou technológiou a môže ju odlíšiť rozdielnym názvom.

Niektoré technológie výrazne napomáhajú k predĺženiu čerstvosti potravín.
Niektoré technológie výrazne napomáhajú k predĺženiu čerstvosti potravín.

Funkčná vybavenosť a technológie

Pri väčšine novších modelov natrafíte na nulovú zónu, pričom ide o priehradku, kde sa dá prispôsobiť teplota a vlhkosť. V chladničke môžete nájsť jednu, dve alebo aj tri takéto priehradky. Práve tieto časti sú vhodné najmä na ovocie a zeleninu, ale aj na mäso. Nielenže predĺžia čerstvosť potravín, ale tým dokonca tieto suroviny nijako nestratia ani množstvo vitamínov. Niektoré modely dokážu zase systémom NoFrost umožniť skladovanie ovocia a zeleniny kdekoľvek, keďže sa v celej chladiacej časti udržiava rovnaká teplota. Nápomocná je napríklad aj antibakteriálna ochrana. Práve tá zabraňuje šíreniu mikroorganizmov a predlžuje tým čerstvosť potravín.

Je teda zrejmé, že sa technológie chladničiek posunuli smerom vpred a mnohé nám výrazne napomáhajú pri skladovaní potravín a udržiavaní ich čerstvosti. Niektoré funkcie sa však často líšia svojím názvom, preskúmajte preto podrobne ich opis. Konkurencia je veľká, tým pádom môžete čoraz častejšie nájsť aj technologické novinky, ktoré pri inej značke nenájdete a výrobcu odlíšia.

Je veľké množstvo technických parametrov a funkcií a všetky je potrebné pri výbere chladničky zvážiť. Skúste preto tomu venovať viac času, chladnička je totiž investíciou na mnoho rokov.

Hodnotenie článku:
(81%)

Pulbikované dňa: 01.04.2020


Pridať komentár