Kedy prejsť z vajíčka na autosedačku? Správne sedenie vo vajíčku, upevnenie autosedačky v aute

Jednou z najčastejších otázok v súvislosti s výberom správnej autosedačky, ktorá si zaslúži osobitnú pozornosť je, kedy je čas na výmenu autosedačky pre dieťa a ako často je vlastne potrebné výmenu autosedačky realizovať. Dieťa sa vyvíja a rastie už od okamihu, kedy si ho priveziete z pôrodnice a keď s dieťatkom jazdíte autom, autosedačka je jednoducho povinnou výbavou. Čo ak dieťa z autosedačky vyrastie? Je čas na nutnú výmenu.

Kedy je čas na výmenu autosedačky?

To, že autosedačka je povinným bezpečnostným prvkom pre dieťa v prípade, že s dieťaťom cestujete autom, už zrejme viete. Podstatné však je, okrem toho, že poznáte jednotlivé kategórie, z ktorých môžete vyberať, aj to, kedy už daná autosedačka pre vaše dieťa nie je vhodná.

Okrem toho, že je nutné, aby autosedačky spĺňali bezpečnostnú normu ECE R44/04 alebo mali najnovšie označenie i-Size, nemali by sme zabúdať ani na to, že rozdelenie autosedačiek do kategórií nie je vždy úplne smerodajné. Takisto platia určité logické zásady, ktoré vám napovedia, kedy je čas na výmenu autosedačky. Postupne vám objasníme jednotlivé dilemy, ktoré rodičov v prípade autosedačiek, ich výberu a výmeny sprevádzajú.

Z vajíčka do autosedačky – v akom veku?

Dilema, ktorú pozná mnoho rodičov, ak s dieťatkom cestujú často a veľa. Kedy prejsť z vajíčka na autosedačku, resp. kedy vymeniť vajíčko za autosedačku. Podľa novej normy i-Size sa uvádza, že prvá autosedačka, ktorá je v drvivej väčšine práve spomínané vajíčko (konštrukcia), by malo vydržať minimálne do 15. mesiaca veku dieťatka. Dôvod je ten, že dieťa do tohto veku je v tejto „škrupinke“ najlepšie chránené a v prípade autonehody sú chránené životne dôležité orgány, hlava i chrbtica. Ak teda príde na najhoršie, šanca na záchranu života dieťatka je násobne vyššia.

Presedlať z vajíčka na autosedačku je teda ideálne po zhruba dovŕšení 1,5 roku dieťatka, keď už dokáže stabilne sedieť, vtedy je už zrejmé, že svalstvo dieťaťa je dostatočne vyvinuté.

Sedenie v smere jazdy – odkedy?

Odkedy môže dieťa sedieť v smere jazdy? Rodičia si vždy kladú otázku, ktorým smerom by mala byť autosedačka otočená, alebo kde by vlastne mala byť zafixovaná. Niektorí rodičia preferujú mať dieťa v autosedačke na sedadle spolujazdca, čo je rozhodne skvelá voľba. V takom prípade je však potrebné vždy deaktivovať airbag spolujazdca.

Dieťa navyše na mieste spolujazdca môže šoféra rozptyľovať, čo neprispieva ku koncentrácii vodiča na jazdu samotnú. Stále je však miesto spolujazdca najlepšou voľbou, ak to nie je možné, odborníci odporúčajú miesto na zadných sedačkách vpravo.

Autosedačka v smere jazdy

Sedenie v smere jazdy je vhodné pre deti, ktoré už do klasických škrupiniek kvôli ich parametrom nedáte a zároveň majú dostatočne vyvinuté svalstvo. V každom prípade vždy siahnite po autosedačke s Isofixom a predovšetkým dbajte na hmotnostné limity, ako i pohodlie dieťatka. Mnohé autosedačky majú výškovo nastaviteľné operadlá. Nikdy by sa totiž nemalo stať, aby bola hlavička vyššie ako operadlo.

Čo sa týka cestovania chrbtom v smere jazdy, ako sme spomínali v odseku vyššie, takéto otočenie autosedačky je pre deti do 1,5 roka ideálne, u dojčiat či batoliat výrazne znižuje riziko poranenia v oblasti hlavy, krku i chrbtice.

Rozdelenie autosedačiek:

Najlepšie autosedačky 2021 – recenzie, test, porovnanie

Najlepšie autosedačky 2021 – recenzie, test, porovnanie

Výber autosedačky je vec, ktorú by ste nemali podceniť. Ide o bezpečnosť vášho dieťaťa a v tomto smere je potrebné dôkladne zvážiť, akým smerom sa pri výbere uberať. Najdôležitejšími kritériami je bezpečnosť a pohodlie vášho dieťaťa. Pri výbere musíte zohľadniť vek a váhu dieťaťa. Vždy je dobré zohľadniť všetky faktory a tak sa vrhnúť do výberu. Samozrejme, berte do úvahy aj typ vášho auta a... Prečítať článok

Kedy prichádza čas na podsedák?

Tento typ sedenia je už vhodný pre deti od veku zhruba 5 rokov. Kým dieťa nedosiahne výšku 150 cm, no zároveň už preňho autosedačka nie je vhodnápodsedák je skvelá alternatíva. V prípade podsedákov by váha dieťaťa nemala presahovať 36 kg. Umiestnené sú bežne v smere jazdy a spĺňajú aj najnovšie i-Size normy.

Podsedák s opierkou chrbta by mali používať deti s výškou do 130 cm. Zo zabezpečí lepšiu ochranu chrbtice a takisto je možné lepšie uchytiť bezpečnostný pás.

Autosedačka bez Isofix pre väčšie deti? Nie!

Stretnúť sa možno i s úvahou, že od určitého veku už nie je potrebná sedačka s Isofixom. Od januára 2018 však platí prechodné obdobie, kedy všetci výrobcovia prechádzajú na výrobu autosedačiek s Isofixom. Ak teda budete kupovať autosedačku, rozhodne sa zamerajte na to, aby bola homologizovaná pre použitie systému Isofix. Staré autosedačky bez tohto systému už nájdete naozaj zriedkavo. Isofix je rozhodne bezpečnejší spôsob montáže autosedačky ako klasické upnutie bezpečnostným pásom. Ak je aj dieťa väčšie, no používate autosedačku, neznamená to, že Isofix už nie je nutný.

Hodnotenie článku:
(81.6%)

Pulbikované dňa: 16.09.2020

Autor
Denis Ruščák

Denis Ruščák

Večný študent! Veď predsa o tom život je. Permanentné nadobúdanie nových poznatkov, informácií a skúšanie všetkého čo je nové. Každý okamih bežného dňa, zlý či dobrý, vám do života môže priniesť niečo nové a urobiť deň výnimočným. Neustále na sebe pracovať a posúvať sa vpred je mojim životným mottom a motiváciou. To platí aj pri písaní. Písanie je mojim hobby, do ktorého dávam kúsok seba. Písanie na rôzne témy od zaujímavostí, faktov, trendov, marketingových textov, SEO článkov až po spravodajstvo. Čaro slova a písma je neobmedzené a okrem emócie ponúka aj bezhraničné vedomosti. Každým článkom sa preto snažím obohatiť ako seba, tak i samotného čitateľa, ktorému ponúkam jedinečný a osobitý obsah.

Obľúbené produkty

Zobraziť kategóriu:


Pridať komentár