Alkohol tester: Recenzie Alkohit, Sencor, Dräger + výpočet zostatku alkoholu v dychu

Hoci sa po večeri strávenom pri poháriku môžete cítiť triezvo, zvyškový alkohol vo vašej krvi vás môže nepríjemne prekvapiť nielen pri cestnej kontrole, ale tiež napr. na pracovisku. Aby ste sa nemuseli spoliehať na váš odhad a počítať, koľko drinkov ste vypili a koľko hodín prespali, siahnite radšej po niektorom z alkohol testerov.

Ako vybrať alkohol tester

V článku vám popíšeme, ako tieto zariadenia fungujú, aká je ich približná presnosť a na čo si dať pri výbere pozor. Taktiež vám predstavíme najobľúbenejšie alkohol testery.

Najlepšie alkohol testery

Názov Hodnotenie Detail
Solight 1T06   ✔   VÍŤAZ TESTUZobraziť produkt
datartdatartdatart
Dräger Alcotest 3820   ✔   PRE NÁROČNÝCHZobraziť produkt
Sencor SCA BA50FC   ✔   NAJPREDÁVANEJŠIEZobraziť produkt
V-NET AL-2500   ✔   ĽUDOVÁ VOĽBAZobraziť produkt

Strašiakom je zvyškový alkohol

Na tzv. zvyškový alkohol už doplatil nejeden šofér. Situácia je o to horšia, že cestných kontrol je čím ďalej, tým viac a často na šoférov číhajú v tom najnevhodnejšom čase – napr. cez sviatky, na výjazdoch z hudobných festivalov či rôznych podujatí a pod. 

Pri šoférovaní „pod vplyvom“ sa najčastejšie stretnete s týmito situáciami:

 • Výsledok dychovej skúšky do 0,48 mg/l – pri tejto hladine alkoholu v krvi (do cca 1 promile) ide o priestupok a hrozí vám pokuta v rozsahu 150 – 800 eur a 3 roky bez vodičáku. Taktiež vám môže polícia nariadiť psychologické vyšetrenie, ktoré ukáže, či nie ste na alkohole závislí.
 • Výsledok dychovej skúšky nad 0,48 mg/l – ide o hladinu cca nad 1 promile. §289 zákona 300/2005 Z.z. na túto situáciu hľadí ako na trestný čin a okrem iných sankcií vám v tomto prípade hrozí až ročný pobyt za mrežami.
 • Ak sa zúčastníte dopravnej nehody – v tomto prípade vám hrozí pokuta v rozsahu 300 – 1 300 eur a 1 – 5 rokov bez vodičáku. Aj v tomto prípade však platí, že nad 0,48 mg/l alkoholu v krvi ide o trestný čin. Všimnite si dôležité slovo „zúčastníte“ – to znamená, že dopravnú nehodu nemusíte zapríčiniť vy, stačí, ak budete jej účastníkom. 
 • Ak odmietnete „fúkať“ – platia tu rovnaké sankcie ako v prípade, že sa zúčastníte dopravnej nehody, avšak s tým rozdielom, že ak odmietnete poskytnúť súčinnosť pri zisťovaní prítomnosti návykovej látky vo vašom organizme (tj. dychovú skúšku alebo krvné vyšetrenie), dopúšťate sa trestného činu.

Samozrejme, zákony trestajú aj iné situácie za volantom (ak sa napr. napijete po nehode), tie tu však pre ich rozsiahlosť nebudeme popisovať.

Na alkohol pozor aj v práci

Možno si pomyslíte, že na pracovisku dostanete za alkohol max. niekoľkostoeurovú pokutu či výpoveď zo zamestnania. Majte však na pamäti, že podľa §289 zákona 300/2005 Z.z. vám hrozí až ročný pobyt za mrežami aj v prípade, že budete pod vplyvom návykovej látky pracovať, čím ohrozíte zdravie či život ľudí alebo môžete spôsobiť značnú škodu na majetku. V zamestnaní ste taktiež povinní podrobiť sa vyšetreniu na zistenie návykovej látky.

Testovanie prítomnosti alkoholu v dychu v práci

Ak si teda radi dáte viac než dve pivá či dva deci vína za večer, určite by ste mali mať po ruke alkohol tester, ktorý vám prezradí, či je lepšie šoférovať, ísť do práce, alebo radšej zostať doma.

Promile, mg/l a BAC – aký je medzi nimi rozdiel?

Alkohol sa, na rozdiel od sacharidov, tukov a bielkovín vstrebáva v tráviacich orgánoch ako prvý. Pečeň ho dokáže za hodinu spracovať iba cca 30 ml, pričom napr. 12 ° pivo či „poldecák“ domácej pálenky ho obsahuje cca 25 ml. Keďže mnohí ľudia nevydržia iba pri jednom pohári či poháriku za hodinu, alkohol sa im začne v krvi hromadiť a ovplyvňovať celý organizmus. Platí tu, že čím viac alkoholu v krvi, tým väčší vplyv má na našu motoriku či rýchlosť reakcií. 

Množstvo alkoholu v organizme sa vyjadruje 3 jednotkami:

 • BAC – z anglického „Blood alcohol content“, udáva sa v % a vyjadruje teda percentuálny podiel zastúpenia alkoholu v krvi. Hladina 0,1 % BAC znamená, že v 1 l krvi máte 0,001 l (alebo ak chcete 1 ml) čistého etanolu. Táto jednotka sa využíva napr. v USA či v Kanade, stretnete sa s ňou aj v niektorých alkohol testeroch. 
 • Promile – označuje sa značkou ‰ a ide v podstate o matematické vyjadrenie desatiny percenta (1 ‰ = 0,1 %). To platí aj v prípade merania alkoholu, kedy promile vyjadruje percentuálny podiel jeho zastúpenia v krvi. 1 ‰ teda znamená, že v 1 l krvi máte 0,001 l (alebo ak chcete 1 ml) čistého etanolu. Táto jednotka sa u nás používala do roku 2002, keďže sme však na ňu zvyknutí, nájdete ju na väčšine alkohol testerov pre domáce použitie.
 • mg/l – používa sa v profesionálnych a tzv. dôkazných alkohol testeroch. Používajú ju teda napr. policajné hliadky či pracovníci, dohliadajúci na bezpečnosť pri práci. Jednotka vyjadruje množstvo etanolu v pomere k množstvu vydychovaného vzduchu. Zjednodušene môžeme povedať, že 1 mg/l = 2 ‰ alkoholu v krvi

Prevod medzi jednotkami BAC, promile a mg/l

Pre ilustráciu povedzme, že ste „nafúkali“ 0,5 mg/l, v krvi teda máte:

0,5 mg/l × 2 = 1 ‰ (promile) = 0,1 % BAC.

Z dychu, z krvi i z moču

Najpresnejšie môžeme zistiť hladinu alkoholu priamo z krvi, ide však o invazívnu a pomerne zdĺhavú metódu. Zisťovanie z moču je zasa najmenej presnou metódou. Pre rýchle zmeranie množstva alkoholu v krvi nám teda zostáva už iba metóda merania jeho množstva vo vydychovanom vzduchu

Odber krvi kvôli testovaniu hladiny alkoholu

Ide o tzv. alveolárny vzduch, ktorý sa vymieňa v alveolách (funkčná časť pľúc). Tu sa alkohol uvoľňuje do vydychovaného vzduchu, jeho množstvo vo vzduchu je teda priamo úmerné jeho množstvu v krvi. Táto metóda je spoľahlivá a používa sa všade na svete na preverenie úrovne intoxikácie alkoholom.

Istotu vám dodá alkohol tester

Alkohol tester, niekedy tiež nesprávne označovaný ako „dreger“ (Dräger je konkrétna značka testerov) je elektronické zariadenie, ktoré dokáže pomocou špeciálnych senzorov zmerať množstvo alkoholu vo vašom dychu.  

Podľa typu senzorov ich delíme na 2 druhy:

 • Polovodičové alkohol testery – polovodičový senzor sa pred použitím musí nahriať na teplotu cca 300 °C, pričom na alkohol reaguje zmenou elektrického odporu. Ten vstavaná elektronika vyhodnotí a prepočíta ho na hladinu alkoholu v dychu. Polovodičové senzory sa používajú najmä v lacných alkohol testeroch. Sú menej presné, po kalibrácii strácajú rýchlo svoju presnosť a reagujú aj na iné látky ako alkohol.
 • Elektrochemické alkohol testery – ich senzor pracuje ako palivový článok. Skladá z 2 platinových elektród, ponorených vo vodivom elektrolyte. Na ploche senzora alkohol oxiduje a výsledkom chemickej reakcie je elektrický prúd. Podľa jeho veľkosti vstavaná elektronika vyhodnotí, aké množstvo alkoholu sa vo vydýchnutom vzduchu nachádzalo. Elektrochemické alkohol testery sú drahšie, oproti polovodičovým sú však presnejšie, netreba ich tak často kalibrovať a nereagujú na iné látky ako alkohol.

Typ testera

Polovodičový

Elektrochemický

čas prípravy na prvé i opakované meranie

25 – 60 s

5 – 15 s

odchýlka merania

5 – 15 %

1 – 5 %

ovplyvnenie inými látkami

áno

nie

presnosť po kalibrácii

cca 4 mesiace

cca 6 mesiacov

spotreba energie

vysoká

nízka

životnosť senzora

2 – 3 roky

5 a viac rokov

Tabuľka 1 – Porovnanie vlastností polovodičových a elektrochemických alkohol testerov

Odchýlka merania sa v praxi pohybuje max. na úrovni 15 %, pri najlacnejších testeroch to môže byť cca 20 %. To v praxi znamená, že ak vám tester nameria napr. 0,1 mg/l (0,2 ‰), v skutočnosti môžete mať najviac 0,12 mg/l (0,24 ‰). Takúto presnosť vám neposkytne žiadna online kalkulačka – tie totiž neberú do úvahy fyziologické odlišnosti ľudí (niekomu sa alkohol odbúrava pomalšie, inému rýchlejšie).

Navyše, ceny alkohol testerov začínajú už na 10 eurách, za spoľahlivý model dáte okolo 60 eur – môže si ich teda dovoliť skutočne každý.

Polovodičový domáci alkohol tester

Nezabúdajte však ani na fakt, že žiadny alkohol tester nie je na 100 % presný. Problémom pri tých lacnejších je, že meranie môže ovplyvniť napr. aj ústna voda, pralinky plnené alkoholom či lieky na bolesť. V prípade, ak ste už alkohol skonzumovali, však prakticky neexistuje spôsob, akým kvalitný tester (ako používa napr. polícia) oklamať a dostatočne znížiť namerané hodnoty.

Parametre a vlastnosti alkohol testerov – čo si všímať?

Najdôležitejším parametrom alkohol testera je jeho presnosť – čím presnejší, tým vyššiu budete mať istotu, že sa na namerané hodnoty môžete spoľahnúť.

Pozor si dajte aj na rozsah merania – lacné alkohol testery nemusia merať od nuly a nedokážete s nimi tak efektívne zistiť hladinu zvyškového alkoholu.

Alkohol tester by mal mať čo najjednoduchšiu obsluhu s minimálnym počtom tlačidiel. Je totiž možné, že ho budete používať ráno po prebdenej noci a tesne pred jazdou, kedy budete v časovom strese. Z toho dôvodu je tiež lepšie, aby bol tester čo najrýchlejší a jeho čas na prípravu merania čo najkratší.

Ďalšou vlastnosťou, ktorá je dôležitá pre presnosť testera, je možnosť jeho opätovnej kalibrácie. Po niekoľkých mesiacoch sa totiž presnosť každého alkohol testera môže zhoršiť a ten sa časom stane prakticky nepoužiteľným. Ak budete chcieť alkohol tester používať často, siahnite po modeli s možnosťou rekalibrácie.

Alkohol tester s možnosťou rekalibrácie

Ak bude alkohol tester využívať viacero osôb, mal by mať vymeniteľné náustky. Náustok by ste mali po čase vymeniť aj v prípade, že ho používate iba vy sami – predsa len sa na ňom môžu časom množiť baktérie, ktoré môžu vyvolať infekciu vo vašich ústach.

Keďže každý model využíva vlastný typ náustkov, pri výbere si preverte, či sú náustky jednoducho dostupné. Výrobcovia k niektorým pribaľujú iba 1 či 2 ks.

Niektoré testery umožňujú aj bezkontaktné meranie, pri ktorom do nich vydychujete vzduch zo vzdialenosti niekoľkých cm. 

Ďalšie parametre a funkcie alkohol testerov

 • Displej – mal by mať čo najväčšie číslice a symboly a na škodu nie je ani podsvietenie. Bez neho totiž nebudete môcť zariadenie používať v tme, v šere či dokonca ani na priamom slnku.
 • Napájanie – lacnejšie alkohol testery sú obyčajne napájané AA či AAA batériami. Tie môžete kedykoľvek vymeniť za nové, spravidla však vydržia omnoho menej ako vstavaný akumulátor, s ktorým sa stretnete pri drahších modeloch.
 • Pamäť nameraných hodnôt – niektoré alkohol testery sú vybavené pamäťou na namerané hodnoty. Vďaka nej si budete môcť odsledovať, ako na vás alkohol vplýva a ako rýchlo sa z vášho organizmu odbúrava.
 • Prepojenie s počítačom – vďaka tejto funkcii môžete ukladať namerané hodnoty do počítača, porovnávať ich či zobraziť ich v grafoch. Túto možnosť vám však poskytnú iba drahšie alkohol testery. 
 • Bluetooth – slúži na prepojenie so smartfónom. Doň môže alkohol tester poslať namerané hodnoty, pričom v aplikácii v smartfóne si ich môžete zobraziť v prehľadných grafoch a sledovať, ako na vás alkohol vplýva.
 • Odhad triezvosti – lepšie alkohol testery vám po meraní dokážu poskytnúť odhad času, za ktorý úplne vytriezviete.

Ako používať alkohol tester

Pred použitím testera by ste nemali cca 20 min. jesť ani piť. Obzvlášť si dávajte pozor napr. na pralinky plnené alkoholom, mentolky, ústnu vodu a pod.

Nepoužívajte alkohol tester okamžite po vypití alkoholu, jeho senzor by sa tým mohol poškodiť

Pre úspešné odmeranie hladiny alkoholu vo vašom dychu potrebuje alkohol tester pomerne dosť vzduchu. Do náustka budete musieť intenzívne vydychovať cca 5 s, preto sa pred meraním zhlboka nadýchnite. Väčšina prístrojov vám dá znamenie, kedy môžete prestať, svetelným či zvukovým signálom.

Staršie modely, ktoré už nie sú v predaji

Hodnotenie článku:
(80.4%)

Pulbikované dňa: 06.02.2020

Autor
Michal Toma

Michal Toma

Som technik telom i dušou. Odmalička ma bavilo rozoberať a skladať rôzne prístroje a zisťovať, ako fungujú. Podobne dokážem rozobrať na súčiastky aj informácie a vyrobiť z nich ucelený text, ktorý vám pomôže zorientovať sa v naoko zložitom svete techniky, či v iných oblastiach života. Vo voľnom čase píšem blog o pive, ktorý je malým oknom do sveta stoviek chutí, vôní a zážitkov, aké nám pivo ponúka.


Komentáre

12/03/2020 14:55
Peter

Dlho som uvazoval, ze kupim jeden otcovi, ktory vecer rad popija whiskey, myslim, ze to ma zmysle mat nieco taketo doma, ked viete, ze pravidelne konzumujete alkohol.

Pridať komentár