Ako vybrať vysielačku do 20, 30 a 50 km? Poradia recenzie a testy

Vysielačky, či presnejšie povedané rádiostanice, určite poznáte z filmov, možno menej z praxe. Ide však o jednu z veľmi efektívnych foriem komunikácie na diaľku, ktorú používa napríklad obsluha železničných tratí, taxikári, ale aj športovci, hasiči alebo vodiči kamiónov. Viete, podľa akých parametrov by ste si mali vysielačku vyberať?

Vysielačka pre dospelých

Na trhu objavíte vysielačky rôznych značiek, typov či modifikácií. Rozhodovanie môže ovplyvniť ich cena, dizajn, (ne)prítomnosť istých funkcií a tiež všakovaké technické parametre. V nasledujúcom článku vám tie najdôležitejšie parametre osvetlíme a sprehľadníme, aby ste si v prípade potreby mohli celkom jasne ukázať na vysielačku, ktorá bude čo najviac zodpovedať vašim požiadavkám a nárokom.

Najobľúbenejšie vysielačky

Názov Hodnotenie Detail
WM512H, 2-kanálový VHF vysielací systém   ✔   NÁŠ TIPZobraziť produkt
Motorola TLKR T42   ✔   ĽUDOVÁ VOĽBAZobraziť produkt
Sencor SMR 130   ✔   NAJPREDÁVANEJŠIEZobraziť produkt
Motorola TLKR T82 Extreme   ✔   DOBRÉ RECENZIEZobraziť produkt
Motorola TLKR T62   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTAZobraziť produkt

„Rádiové“ pásmo

Rádiostanice pracujú s rádiovými elektromagnetickými vlnami, ktoré sa šíria rôznymi spôsobmi, vždy však v závislosti od frekvencie. Stredné a dlhé vlny kopírujú terén, krátke vlny sa odrážajú od ionosféry a vracajú sa späť na zem, veľmi krátke až ultra-krátke zase na spojenie vyžadujú priamu viditeľnosť. Vzdialenosť, na ktorú tá-ktorá vysielačka funguje, okrem týchto parametrov ovplyvňuje aj výkon zariadenia.

Nie všetky pásma sú však dostupné pre bežné vysielanie nekomerčného charakteru. Drvivá väčšina pásiem, resp. frekvencií, si vyžaduje rádioamatérske povolenie. To však nemusíte mať, ak sa chcete dorozumievať cez CB, PMR alebo LPD pásmo.

CB pásmo – charakteristika

Využíva sa na spojenie do vzdialenosti niekoľkých desiatok kilometrov. Využíva sa najmä v cestnej premávke, kde si napríklad vodiči kamiónov bleskovo odovzdávajú informácie o aktuálnej dopravnej situácii. CB pásmo ale využívajú aj vyznávači off-road pretekov, ktorí vysielačky používajú počas jázd v teréne.

Vysielačka na diaľku používajúca CB pásmo

CB pásmo slúži aj hobby-operátorom v zásade „len“ na pobavenie. Súťažia v počte nadviazaných spojení či v dosiahnutých vzdialenostiach. V prípade dobrých podmienok je možné dosiahnuť spojenie aj na vzdialenosť väčšiu ako 400 km. Môže byť však dobrou komunikačnou alternatívou aj v miestach so slabým GSM pokrytím, kde práve vysielačky do istej miery nahrádzajú mobilné telefóny.

Treba povedať, že ak chcete využívať CB pásmo, musíte k vysielacej stanici pripevniť anténu. Na domoch sa jedná o antény s dĺžkou 5-6 metrov, na vozidlách to sú zväčšia antény do 1,5 m. Ak je pre vás pripojenie antény z akýchkoľvek dôvodov pasé, nebudete môcť používať ani CB pásmo.

PMR/LPD pásmo – charakteristika

Ide o pásmo ultra-krátkych vĺn. Pri PMR ide o frekvenciu nad 446 MHz, pri LPD nad 433 MHz. V pásme PMR sa využíva 8 kanálov, v LPD pásme až 69, čiže v prípade, že sa zákazník rozhoduje medzi PMR stanicou a duálnou PMR/LPD stanicou, voľba je väčšinou jasná za pár okamihov.

Stanice, ktoré uvedené pásma využívajú, sa zväčša zmestia do dlane a pracujú s krátkou, niekoľko centimetrovou anténou. S výkonom od 0,1 až po 4 W sú využiteľné skôr na kratšie vzdialenosti (od 500 do 2 000 m, v prípade ideálnych podmienok a na otvorených priestranstvách je reálny dosah až do 10km) a ako komunikačný prostriedok pri turistike, cyklistike, ceste viacerými autami. K staniciam je možné pripojiť aj slúchadlá a mikrofón, ktoré ešte viac uľahčujú prácu so zariadením.

Ďalšie užitočné informácie

Použiteľnosť zariadenia závisí aj od výdrže batérií. Tie sú zväčšia dobíjateľné a ich výdrž spolu s dobou nabíjania je pre užívateľa veľmi komfortná (konkrétne hodnoty hľadajte v parametroch zariadenia každého výrobcu). Modely vyššej triedy sú zväčša vybavené nabíjacími stanicami, kam sa vysielačky dajú odložiť a zároveň aj nabiť.

Vysielačky na krátku vzdialenosť

Vysielačku si vyberajte aj podľa účelu, na aký ju budete využívať. Rozhodovať môže jej váha, kompaktnosť či povrchová úprava. Lacnejšie modely sa vyrábajú z plastu, ktorý však môžete nájsť aj u drahších modelov – avšak spravidla vo vyššej kvalite, pretože tieto zariadenia bývajú robustnejšie a odolnejšie.

Ovládanie stanice tlačidlami je pre mnohých komfortnou výhodou v porovnaní s ovládaním cez menu, no aj na to sa dá zvyknúť. Ak vysielačku plánujete používať po tme, určite voľte model s podsvietenými tlačidlami a displejom.

Hodnotenie článku:
(78.8%)

Pulbikované dňa: 16.10.2018

Autor
Redakcia

Redakcia

Pripravujeme pre vás recenzie, testy, hodnotenia. Snažíme sa vám poskytnúť všetky informácie, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní s nákupom spotrebiča, elektroniky alebo iného produktu. Zapojte sa aj vy do diskusie pomocou komentára a pomôžte niekomu ďalšiemu.


Komentáre

04/11/2018 11:35
Adam

Prečo si pred publikovaním článku nedáte prácu a nekonzultujete obsah s aspoň priemerne informovaným človekom ?
Takúto zmes nezmyslov s nulovou informačnou hodnotou som už dávno nečítal. Iste ste veľa ľudí pobavili a zlepšili náladu, ale pozor, niektorých, čo článok berú vážne, ste mohli aj k smrti vydesiť.

Pridať komentár