Najlepšie granule pre psa? Čo hovoria recenzie a testy

Jednou zo základných zložiek starostlivosti o domáceho miláčika je výber vhodnej stravy. Ak vám záleží na vašom psovi, určite mu doprajete stravu, ktorá prospieva jeho kostiam, srsti a celkovej kondícii.

Krmivo pre psa

Na trhu sa však nachádza veľké množstvo granúl. Krmivá sa líšia nielen podľa ceny, zloženia, ale aj podľa vekovej kategórie psa a plemena. Poradíme vám, podľa čoho sa pri výbere riadiť.

Najlepšie granule

Názov Hodnotenie Detail
Eminent Dog Adult 15 kg   ✔   NAJPREDÁVANEJŠIEZobraziť produkt
Brit Premium by Nature Adult L 15 kg   ✔   DOBRÉ RECENZIEZobraziť produkt
Calibra Dog Life Adult Medium 2,5 kg   ✔   ĽUDOVÁ VOĽBAZobraziť produkt
Royal Canin Mini Adult 8 kg   ✔   PRE NÁROČNÝCHZobraziť produkt
Country Dog Energy 15 kg   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTAZobraziť produkt

Základné kritériá

Pred nákupom granúl musíte zvážiť niektoré základné kritéria. Plemeno, veľkosť a vek psa (starší psík už nepotrebuje denne prijať takú energetickú hodnotu ako mladší aktívny pes), jeho kondíciu, celkové zdravie i to, aké sú možnosti jeho denného pohybu (aktívny alebo menej aktívny). Psík chovaný v byte, ktorý nevydáva toľko energie a nemá veľa aktivít počas dňa, potrebuje menší príjem energetickej hodnoty, aby nezačal neprimerane priberať. Psy, ktoré majú zdravotné problémy alebo alergie, potrebujú zase krmivo so zložkou, ktorá má účinky proti chorobám alebo pôsobí preventívne.

Kategórie podľa veku:

 • Šteňaťa a juniori
 • Dospelé psy
 • Seniori

Kategória podľa plemien:

 • Malé plemená
 • Stredné plemená
 • Veľké plemená

Krmivo pre štenatá, dospelých psov a seniorov

Je rozdiel vyberať krmivo pre šteňa či juniora a iné vyberať ho pre dospelého psa. Každý z nich má totiž iné potreby, na ktoré sa treba zamerať.

Krmivo pre šteňatá

Šteňatá potrebujú granule bohaté na vitamíny, minerály a ďalšie zložky, ktoré sú potrebné pre zdravý a rýchly vývoj ich organizmu a kostí. Najdôležitejšou zložkou takýchto granúl je vápnik spolu s ďalšími minerálmi na rast kostí, dostatok plnohodnotných bielkovín a ďalších živín, dôležitých pre vývoj a rast svalovej hmoty.

Pes s miskou s jedlom

Pri výbere granúl pre šteniatko si všímajte, či v názve obsahujú slová puppy alebo junior. Berte ohľad aj na plemeno svojho psa, pretože každé má špecifický priebeh vývoja organizmu a výrobcovia tomu prispôsobujú zloženie granul.

Krmivo pre dospelých psov

Dospelé psy zas v strave potrebujú dostatočné množstvo živín a energie pre udržanie dobrej kondície, zdravých kostí, krásnej srsti i zdravých zubov. Strava im dodáva potrebnú výkonnosť pri pohybových a športových aktivitách. Zároveň potrebujú prijímať stravu bohatú na vitamíny a antioxidanty, prispievajúce k udržaniu imunitného systému.

Granule pre dospelých psov sú označované slovom adult a vhodné sú pre psíkov vo veku od 1 – 2 rokov do 5 rokov u veľkých plemien a do 8 rokov u psov menších plemien. Opäť pri výbere nezabúdajte na to, či ide o malé alebo veľké plemeno, dôvodom sú rozmery krmiva.

Pre dospelých psov sa na trhu nachádzajú aj špeciálne krmivá, ktorú sú určené napríklad pre aktívnych psov, psov s nadváhou, psov s citlivým metabolizmom alebo pre kotné či dojčiace sučky.

Krmivo pre psích seniorov

Pri výbere krmiva pre psov – seniorov, ktoré mávajú problematické trávenie, treba dbať na stráviteľnosť granúl a dostatok živín a všetkého, čo pes vo vyššom veku potrebuje. Staršie psy sa zvyčajne menej hýbu, preto sa nároky na energetickú hodnotu krmiva automaticky znižujú.

Psy žerúce granuly

Aby nedošlo k obezite staršieho psíka, granule sú často so zníženým obsahom tuku. Krmivo pre psov vo vyššom veku sa označuje slovom senior.

Zloženie granúl

Na trhu nájdete granule s rôznym obsahom a v rôznej cene. Určite si kladiete otázku, či sa oplatí priplatiť za drahšie granule? Zloženie sa môže líšiť o rôzne vitamínové a iné zložky. Vyberať granule podľa reklamy nie je to najlepšie riešenie. Ak vám na svojom psíkovi záleží, vyberajte granule, ktoré obsahujú jasne definované zloženie s mäsom. Na balení si všímajte preto nielen to, pre aké plemeno a vek sú granule vhodné, ale hlavne zloženie, v ktorom by mal byť prvý údaj o % obsahu a druhu mäsa. Vyhýbajte sa krmivu s obsahom sóje, pretože tá je jedným z najvýznamnejších alergénov.

Pri výbere je dôležitý taktiež obsah vlákniny, ktorá je zastúpená ryžou, obilninam či zemiakmi. Všímajte si aj zastúpenie cukrov, ktoré sa nachádzajú v potravinách ako zemiaky, ryža, ovocie a zelenina. Rôzne druhy vlákniny a ani cukry by nemali v granulách pre psov chýbať.

Opomenúť by ste nemali ani obsah vitamínov, minerálov, stopových prvkov, antioxidantov, prípadne ďalších doplnkov (probiotiká, alebo glukosamin chondroitin pre zdravé kĺby) a ďalšie doplnky stravy podľa špecifických potrieb vášho psa.

Dôležité údaje

 • zloženie zamerané na dostatočné % čerstvého mäsa na 100 gramov (nie mäsová múčka);
 • preukázateľné účinky alebo zložky, ktoré pôsobia, ako prevencia proti chorobám;
 • overený výrobca, ktorý vám garantuje potravinársku kvalitu kontrolovanú veterinármi;
 • prírodné zložky (antioxidanty, vitamíny, vláknina, probiotiká);
 • obsah výťažkov z mora (ryby, ulitníky, mäkkýše);
 • čo najmenší obsah zložiek (rastlinné, živočíšne, kukuričné, sójové múčky);
 • bez chémie alebo s čo najmenším % (farbivá a chemické prísady a konzervanty).

Nechajte si poradiť

Nakupovať granule pre psov v supermarketoch sa vo všeobecnosti neodporúča. Vhodnejšie je sa obrátiť na odborníkov v špecializovaných predajniach chovateľských potrieb pre psov. Školení odborníci vám poradia a vy budete odchádzať z obchodu presne s tým, čo váš pes potrebuje.

Nakupovať môžete aj v špecializovaných e-shopoch so špeciálnymi aplikáciami, do ktorých stačí zadať údaje o vašom psovi a špecifické požiadavky a aplikácia vám vyselektuje najvhodnějšie granule pre vášho psa.

Najlepšie Granule

Názov Hodnotenie Detail
Eminent Dog Adult 15 kg   ✔   NAJPREDÁVANEJŠIEZobraziť produkt
Brit Premium by Nature Adult L 15 kg   ✔   DOBRÉ RECENZIEZobraziť produkt
Calibra Dog Life Adult Medium 2,5 kg   ✔   ĽUDOVÁ VOĽBAZobraziť produkt
Royal Canin Mini Adult 8 kg   ✔   PRE NÁROČNÝCHZobraziť produkt
Country Dog Energy 15 kg   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTAZobraziť produkt

Hodnotenie článku:
(80.4%)

Pulbikované dňa: 06.11.2018

Autor
Redakcia

Redakcia

Pripravujeme pre vás recenzie, testy, hodnotenia. Snažíme sa vám poskytnúť všetky informácie, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní s nákupom spotrebiča, elektroniky alebo iného produktu. Zapojte sa aj vy do diskusie pomocou komentára a pomôžte niekomu ďalšiemu.


Komentáre

22/06/2021 13:04
Redakcia SpotrebitelskyTest.sk

Dobrý deň,
nie sme predajcami, náš web sa zaoberá testovaním produktov a pripravovaním návodov pre spotrebiteľov. Od koho konkrétne ste produkt objednávali?

22/06/2021 12:57
Miroslav Paulovič

Kĺbovú výživu Geloren som si objednal vo februári a do dnešného dňa ju nemám. Už ma ďalej neklamte, nechcem od Vás nič...

14/06/2019 15:01
Lenka

Pre nášho psíka kupujeme Brit granule. Za mňa je to výborný pomer cena/kvalita. Psík má krásnu srsť, čo svedčí o tom, že je v nich dostatok potrebných látok, a aj mu chutia. Každý je teda spokojný :))

Pridať komentár