Ako vybrať snehové reťaze

V posledných rokoch prichádza zima vždy bez varovania a predovšetkým v horských oblastiach dokáže sneh narobiť vodičom nemalé problémy. V niektorých regiónoch i na Slovensku sa bez snehových reťazí nezaobídete a nepomôže vám ani kvalitná štvorkolka. Cestári svoju prácu nie vždy stíhajú a vy musíte byť pripravení na všetko. Mať vo výbave kvalitné snehové reťaze teda určite nie je márny nápad.

Ako vybrať snehové reťaze?

Snehové reťaze nie sú povinnou výbavou vozidla ani v prípade, že je na ceste súvislá snehová vrstva. Samozrejme, ak to dopravné značenie nestanovuje inak. No verte, že pri ceste v horách, predovšetkým v prudkých stúpaniach, svahoch či horských priesmykoch sa na ceste môžu zísť. Ako si vybrať najlepšie snehové reťaze? Podľa čoho sa rozhodovať? Prečítajte si ďalej.

Najlepšie snehové reťaze

Názov Hodnotenie Detail
Compass SUV-VAN 230   ✔   NAJPREDÁVANEJŠIEZobraziť produkt
Compass X70   ✔   ĽUDOVÁ VOĽBAZobraziť produkt
Pewag Snox 560 Pro   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTAZobraziť produkt
4Cars KN100   ✔   DOBRÉ RECENZIEZobraziť produkt
Pewag Servo SUV RSV 77   ✔   PRE NÁROČNÝCHZobraziť produkt

Prečo potrebujem snehové reťaze?

Ak si kladiete otázku, či snehové reťaze potrebujete, zodpovedzte si v prvom rade, či v zimnom období cestujete na hory lyžovať, bežkovať alebo si len vychutnať horskú atmosféru. Ak je vaša odpoveď áno, snehové reťaze si rozhodne zaobstarajte.

Snehové reťaze na osobné auto

A prečo? V prvom rade z hľadiska legislatívy sa za istých podmienok musia snehové reťaze používať. V období od 15. novembra do 31. marca sú povinné na cestách, kde to určuje dopravné značenie. Samozrejme, závisí i od stavu vozovky. Značky sú zvyčajne v oblastiach so strmým terénom, kde cesty nie sú odhrnuté alebo sú zľadovatené či málo udržiavané. Nezáleží na tom, či máte auto s pohonom 4x4, off-road alebo kontrolu trakcie. Ak je na ceste ľad, neporadí si s ním žiadny automobil a snehové reťaze sú jedinou spásou, ak chcete v ceste pokračovať ďalej.

Kedy snehové reťaze nasadiť?

Rada znie, predovšetkým ich nasaďte včas. Ak sa chystáte do horského terénu, sneží, mrzne alebo vidíte, že cesta nie je v úplne najlepšom stave, reťaze nasaďte ešte pred stúpaním. Nasadenie snežných reťazí si vyžaduje čas i priestor okolo kolesa. Keď sa zahrabete do snehu alebo sa budete šmýkať dole kopcom, už môže byť neskoro.

Nasadzovanie snehových reťazí

Ak je v kopci čo i len jedno kritické miesto, aj vtedy reťaze nasaďte. Môže ísť o zľadovatenú zákrutu, môžete dostať šmyk a prejsť do protismeru alebo sa zošmyknúť dole svahom. Rovnako nepodceňujte ani jazdu z kopca. Opäť nezáleží na tom, či máte kontrolu trakcie, 4x4, uzavierateľný diferenciál, asistent jazdy z kopca, jednoducho, niekedy vám nepomôže ani všetka technika sveta. V prípade strmého klesania vsaďte na istotu, pretože počet poháňaných kolies nezohrá žiadnu rolu a svahom môžete zísť ako lavína.

Typy snehových reťazí

  • Rebríkové reťaze – pri menších stúpaniach poslúžia práve rebríkové reťaze. Ide o pomerne lacné riešenie. Ich nasadzovanie je komplikovanejšie, no svoj účel splnia.
  • Reťaze so šikmou stopou – sú z ocele, a patria medzi tie najpoužívanejšie a najspoľahlivejšie. Cena sa líši v závislosti od výrobcu, no odolná oceľ sa vyznačuje dlhou životnosťou a to za tie peniaze stojí. Reťaze pokrývajú body po celej ploche pneumatiky. Výrazne prispievajú k zníženiu brzdnej dráhy a zvyšujú trakciu vozidla.
  • Reťaze s priečkami – sú upgradeom – vylepšením rebríkových reťazí, ktoré sa po obutí na pneumatiky vytvarujú do písmena X alebo H. Vytvárajú dobrú priľnavosť a zvyšujú účinnosť brzdenia. Daňou je vyššia cena.
  • Textilné snehové reťaze – dnes už nie sú takou novinkou na trhu, ak sa chystáte do miernych kopcov, kde vás môže počasie zaskočiť, tieto „autoponožky“ môžu byť rýchlou záchranou. Ich životnosť je nižšia. Ľahko sa obúvajú i vyzúvajú. V podstate sa na pneumatiku oblečú. Klasické oceľové reťaze však nenahradia.
  • Chemické snehové reťaze – absolútne núdzové riešenie. Ide o sprej, ktorým na pneumatike vytvoríte chemickú, ale ekologickú vrstvu, ktorá zvýši priľnavosť k vozovke. Sú lacné a ľahko sa používajú.

Rozmery pneumatiky

Údaj, ktorý určuje to, či budú reťaze s vaším autom kompatibilné. Nesmú byť príliš napasované a nesmú ani plantať. Pri nesprávnom určení veľkosti pneumatiky môže prísť k poškodeniu vozidla, pneumatiky alebo disku. Dôležitý je preto profil, priemer, výška a šírka pneumatiky. Napríklad R17 225/45, R16 195/55 (priemer, šírka/výška).

Snehové reťaze na SUV

Výška reťazí je podstatná

Mnohé autá, predovšetkým sedany či hatchbacky disponujú pomerne nízkou svetlou výškou. To spôsobuje, že medzi blatníkom a pneumatikou (podbehy) je menej miesta a to nás núti k tomu, aby sme pri výbere mysleli aj na výšku reťazí. Môže sa stať, že sa jednoducho na pneumatiku nezmestia alebo budú šúchať podbehy.

Výška reťazí v rozmedzí 9 až 12 mm je ideálna pre osobné autá do 2 ton. Ak máte auto väčšie, 4x4, offroad alebo väčšie SUV, 12 až 16 mm je správna voľba. To súvisí i so záťažou reťazí. Pri väčšom aute by sa nízke (tenšie) snehové reťaze mohli potrhať. Na jednu pneumatiku pripadá 25 až 30 percent váhy vozidla. Hrúbka okolo 3 mm je štandardom pre bežné vozidlá do 2 ton pri bežnej vozovke. Ak sa vyberiete na chatu mimo vozovky (lesné, poľné, horské cesty) hrúbka 3,2 mm je tou správnou.

Ako snehové reťaze nasadiť?

Stuhnuté ruky, zima, mráz. Skutočne nie najlepšie podmienky, ale nikto to za vás neurobí. Snehové reťaze nasadzujete vždy podľa možnosti na rovine so zatiahnutou ručnou brzdou. Neurobíte zle, ak kolesá mierne vytočíte. Snehové reťaze vždy inštalujete na hnaciu nápravu. To znamená, že buď má vaše auto predný pohon, alebo zadný pohon. V prípade 4x4 nasadzujete reťaze na všetky štyri kolesá. Reťaze nasadíte na časť kolesa, ktoré sa nedotýka vozovky. Následne sa trocha pohnete a nasadíte reťaz i na zvyšnú časť kolesa.

AKo nasadiť snehové reťaze?

Najlepšie značky a cenová hladina

Medzi popredných výrobcov radíme značku Pewag a Thule. Množstvo motoristov používa i snehové reťaze značky Konig alebo Michelin. Tieto značky sú overené a odskúšané množstvom motoristov.

Cena sa líši v závislosti od vašich potrieb. Neodporúčame siahnuť po tých najlacnejších snehových reťaziach za 20 či 30 eur. Ak chcete mať istotu, že reťaze splnia svoj účel, rozhodne si pripravte do peňaženky aspoň 100 – 120 eur.

Hodnotenie článku:
(81%)

Pulbikované dňa: 30.09.2019

Autor
Denis Ruščák

Denis Ruščák

Večný študent! Veď predsa o tom život je. Permanentné nadobúdanie nových poznatkov, informácií a skúšanie všetkého čo je nové. Každý okamih bežného dňa, zlý či dobrý, vám do života môže priniesť niečo nové a urobiť deň výnimočným. Neustále na sebe pracovať a posúvať sa vpred je mojim životným mottom a motiváciou. To platí aj pri písaní. Písanie je mojim hobby, do ktorého dávam kúsok seba. Písanie na rôzne témy od zaujímavostí, faktov, trendov, marketingových textov, SEO článkov až po spravodajstvo. Čaro slova a písma je neobmedzené a okrem emócie ponúka aj bezhraničné vedomosti. Každým článkom sa preto snažím obohatiť ako seba, tak i samotného čitateľa, ktorému ponúkam jedinečný a osobitý obsah.


Komentáre

04/10/2019 15:07
Minko

Super, ďakujem za článok. Už dlhšie uvažujem nad kúpou reťazí, ale vždy som si povedal, že ich nepotrebujem :) Očividne je treba myslieť dopredu a pre istotu ich mať v aute.

Pridať komentár