Najlepšia obuv, nohavice a bunda na motorku? W-TEC nesklame

Moto oblečenie by malo byť súčasťou výbavy každého riadneho motocyklistu. Sadať si na motorku v teplákoch a šušťákovej bunde zrejme príliš štýlové a ani bezpečné nie je. Avšak, nejde iba o imidž, ktorým sa motorkár prezentuje. Hlavnou úlohou moto oblečenia je zaistenie pohodlia a bezpečnosti. Trh sa rozrastá a dnes to už nie je iba o jednej značke. Na výber máte moto oblečenie a doplnky od rôznych výrobcov. Ako si teda dobré moto oblečenie vybrať?

Motorkár v koženom oblečení

Na čo vám vlastne moto oblečenie bude? Nepostačia rifle a kožená bunda? Samozrejme, postačia, ak sa na motorke chystáte sedieť a nie jazdiť. Skúsený motorkár vie, že hlavnou funkciou moto oblečenia nie je iba vyzerať trendy a štýlovo, ale predovšetkým byť v pohodlí a v bezpečí za každých podmienok. Dážď, horúce slnko či nárazový vietor, moto oblečenie zabezpečí, že budete mať dostatok komfortu v akýchkoľvek podmienkach.

A aké časti oblečenia sa na motorku zídu? Moto bunda či moto kombinéza sú základom. Chýbať nemôžu moto nohavice a moto topánky. Zídu sa určite i moto rukavice, prípadne moto vesta, no a ak už nakupujete, vybrať si môžete nejaký ten moto dres. Ak jazdíte do chladnejších oblastí, termoprádlo je taktiež správnou voľbou. Špeciálne si môžete zaobstarať i úplne nepremokavé moto oblečenie alebo špeciálne vyhrievané časti odevov s izoláciou.

Najlepšie nohavice na motorku

Názov Hodnotenie Detail
W-TEC Shiquet   ✔   ĽUDOVÁ VOĽBAZobraziť produkt
W-TEC Anubis New   ✔   DNES V AKCIIZobraziť produkt
Ayrton 505   ✔   NÁŠ TIPZobraziť produkt
BOS Prado   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTAZobraziť produkt
Scott Dualraid TP MXVI   ✔   PRE NÁROČNÝCHZobraziť produkt

Najlepšie bundy na motorku

Názov Hodnotenie Detail
W-TEC Mathal   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTAZobraziť produkt
BSTARD BSM 7830   ✔   DNES V AKCIIZobraziť produkt
BOS 2058 Antique black   ✔   NÁŠ TIPZobraziť produkt
W-TEC Grodis - tmavo šedá   ✔   ĽUDOVÁ VOĽBAZobraziť produkt
W-TEC Corallia - Black   ✔   PRE NÁROČNÝCHZobraziť produkt

Najlepšie topánky na motorku

Názov Hodnotenie Detail
SIDI Adventure Gore 2 Mid   ✔   PRE NÁROČNÝCHZobraziť produkt
W-TEC MX-1   ✔   DNES V AKCIIZobraziť produkt
W-TEC Districto   ✔   NÁŠ TIPZobraziť produkt
Kore Icone   ✔   ĽUDOVÁ VOĽBAZobraziť produkt
Kore Adventure 2.0   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTAZobraziť produkt

Bunda alebo moto kombinéza?

Skôr ako prejdeme ku konkrétnym parametrom pri výbere moto oblečenia, začneme práve od dilemy, ktorú si kladú mnohí začiatočníci, ale aj skúsenejší motorkári. Potrebujem moto kombinézu alebo bude stačiť moto bunda?

Kožené moto bundy

Záleží od individuálnych vlastností motocyklistu. Ak máte skúter a jazdíte na ňom do práce alebo sa na ňom občas zveziete po meste, určite nepotrebujete nutne moto kombinézu. Postačí vám moto bunda s integrovanými chráničmi. Naopak, ak máte cestnú, krosovú motorku alebo chopper a väčší nájazd kilometrov, moto kombinéza sa už určite vyplatí. Možno sa vám to javí ako detail a poviete si, že do kombinézy sa vám navliekať nechce, no mnohé kombinézy sú deliteľné a nemusíte sa obávať, že budete liezť do skafandra. Ak jazdíte profesionálne (preteky na dráhe, pozn. red.), kožená kombinéza je voľbou číslo jedna.

Koža alebo textil?

Ďalšia dilema začiatočníkov spočíva v tom, že si nevedia zvoliť, či je lepšia kožená alebo textilná moto bunda, prípadne kombinéza. Pri pretekárskom okruhu je to jasné, kožená kombinéza s integrovanými chráničmi je jasnou voľbou. Naopak, pri jazde na skútri bude kožená kombinéza skôr zbytočná. Kedy teda kožu a kedy textil?

Textilné moto bundy sú vyrábané z tých najkvalitnejších textílií. Stretnúť sa môžete s označením Cordura u výrobcu DuPont. Hitom medzi motorkármi je značka W-TEC, ktorá používa na označenie odolnej textílie aj prívlastok Maxdura. Ide o materiály s extrémnou pevnosťou a odolnosťou voči oderu. Tieto materiály sú odolnejšie ako nylon, polyester či bavlnené vlákno dohromady. Textilné bundy bývajú často vystužené na lakťoch a ramenách, kde majú integrované vyberateľné chrániče. Textilné moto bundy a moto kombinézy sú najčastejšou voľbou motocyklistov. Koženné bundy preferuje motorkár, ktorý vlastní chopper. Pochopiteľne, výber je na vás.

Textilné motorkárske bundy s výstužou na ramenách

Ak hovoríme o koži, najčastejšie ide o kožu z hovädzieho dobytka. Koža ja u motorkárov veľmi obľúbeným a vďačným materiálom. Hoci je koža menej odolná voči vlhkosti, dnešné spôsoby ochrany (impregnácia) tohto materiálu tento nedostatok vyvažujú. Kožené bundy a kombinézy sú všeobecne pevné a odolné voči oderom. Navyše mnohí motorkári si nechávajú kožené bundy ušiť na mieru, aby dosiahli čo najvyšší stupeň aerodynamiky. Hoci je údržba kože komplikovanejšia, motorkári ju radi využívajú.

Moto nohavice – odolné a štýlové

Nohavice pre motorkárov, alebo ak chcete moto nohavice sú rovnako dôležité ako výber bundy. V podstate ide výber ruka v ruke. Takéto nohavice sú vyrábané z najkvalitnejších textilných materiálov alebo kvalitnej kože.

Kvalitnú kožu a kvalitné textilné materiály sú určené predovšetkým pre motorkárov, ktorých nájazd kilometrov je vyšší, resp. jazdia dennodenne. Pre tých, ktorých nájazd kilometrov je možno o poznanie nižší, sú určené napríklad softshellové moto nohavice. Rovnako ako kožené či textilné, majú integrované chrániče a pritom sú odolné, ľahké a priedušné. Zároveň sú cenovo veľmi odstupné.

Motorkár v kožených nohaviciach a bunde sediaci na motorke

Aj motorkársky svet podlieha trendom a ak na motorke vidíte niekoho v rifliach, nemyslite si, že to musia byť rifle klasické. Výrobcovia motorkárksej módy myslia i na štýl a preto bežne zakúpite jeansové moto nohavice pre pánov i dámy napríklad i u značky W-TEC. Tieto rifle sú z odolných vlákien a vybavené podšívkou (kevlar) a chráničmi. Sú vystužené a sú omnoho odolnejšie ako bežné jeansy. Navyše, chrániče sú vyberateľné a v prípade potreby ich môžete použiť aj na bežné nosenie ako klasické rifle.

Moto rukavice a topánky

Pri kúpe moto rukavíc je dôležité myslieť na to, v akom ročnom období na motorku sadáte. Nejde teda len o to, na čom jazdíte – skúter, krosová motorka alebo cestná motorka. Ak teda sadáte na motorku v chladnejšom období, určite vsaďte na kombináciu kože a textilu. Zabezpečíte si tak dobrú izoláciu a zároveň budete mať dostatočné pohodlie. V prípade krosových motoriek väčšina preferuje textilné rukavice, často dokonca bezprstové pre lepšie ovládanie. Nezabudnite si však vybrať aj správnu veľkosť. Bez ohľadu na to, aké je ročné obdobie, investujte do rukavíc s nepremokavou membránou.

Moto topánky alebo moto čižmy kupujte podľa typu motorky. To platí pre začiatočníkov i pokročilých. Výrobcovia prispôsobujú moto obuv práve podľa toho, na akom type motorky jazdíte. Moto topánky na chopper, cestnú motorku alebo krosovú motorku majú odlišné vlastnosti i dizajn, práve preto má každá z týchto druhov obuvi svoj presný účel.

Vybavenie motocyklistu - helma, rukavice, topánky

Ak rozmýšľate, či si kupovať moto topánky aj na skúter, nie je to nutné. Predsa len v topánkach na cestnú motorku by ste na skútri vyzerali trocha smiešne. Ak sa plánujete vydať na dlhé cesty, každá časť vášho odevu by mala byť nepremokavá. A to platí o topánkach dvojnásobne. Nepremokavá membrána musí byť samozrejmosťou, či zvolíte moto topánky vysoké alebo nízke čižmy (po členok, pozn. red.). I keď sa vám noha v topánke spotí, stále lepšie, ako by ste mali mať nohy vo vode. Alternatívou môžu byť nepremokavé návleky. Kvalitné topánky sú vyrábané z veľmi kvalitných a odolných materiálov.

Moto vesty a dresy

Vesty sú v prípade motorkárov, akýmsi znakom nadšenia pre tento koníček. Moto vesta však nie je iba znakom fanúšika motoriek. Okrem klasických kožených viest na chopper sú veľmi populárne i reflexné moto vesty, ktoré zvyšujú bezpečnosť a zároveň doprajú i pohodlie. Bezpečnostné moto vesty sú pre zmenu novým trendom. Ide o tzv. airbagové vesty, ktoré spĺňajú špecifické bezpečnostné normy. Vesty okrem toho, že sú nositeľom štýlu, taktiež plnia i bezpečnostnú funkciu a koniec koncov sú komfortným zdrojom tepla ako jedna z vrstiev oblečenia.

Motorkár v koženej bunde a rifľovej veste

Moto dresy prípadne moto tričká nie sú pre motorkárov nutnosťou. Moto dres je prevažne určený pre motorkárov, ktorí jazdia na krosových motorkách, a teda v teréne. Siahnuť môžete po termo tričku, ktoré vám pomôže odvádzať prípadný pot alebo vás udrží v teple.

Správna veľkosť oblečenia

Určite na motorke nechcete vyzerať ako vlajka, aby vám každý kus oblečenia vial vo vetre a zároveň nechcete ani to, aby keď sa pohnete, vás obmedzoval prílišný tlak. Pri skúšaní si oblečenia, si vždy sadnite a vystrite končatiny. Či ide o nohavice alebo bundu. Ruky dajte tak, akoby ste ich mali na riadidlách. Tak zistíte, že vás oblečenie neobmedzuje v polohe pri posede na motorke. Integrované chrániče na lakťoch by vás nemali tlačiť a mali by byť na správnom mieste. V niektorých prípadoch sa dajú chrániče hýbať.

Ako vyberať kvalitné moto oblečenie

Trh s moto oblečením je bohatý, no i tak vám odporúčame dbať na určité parametre, ktoré by malo kvalitné moto oblečenie mať. Pri výbere určite dbajte na to, aby bol materiál odolný. Nielen preto, aby vám nejaký ten rok vydržalo, ale aby odolalo i menším fyzickým poškodeniam a podobne.

Motorkári v kvalitnom oblečení

Dres, bunda či kombinéza. Tu dbajte na to, aby bol materiál priedušný, resp. bol odvetrávaný. Či pretekáte na motorke závodne alebo jazdíte rekreačne, komfort je veľmi dôležitý. S tým súvisí aj to, aby ste mali „zadok“ v suchu. Nepremokavé topánky, rukavice, bundy a nohavice by mali byť vybavené membránou. V takom prípade majú aj určitú vetruvzdornosť. Komfort vám pri chladnejšom počasí zabezpečí napríklad aj tepelná vložka. Posledným, no nemenej dôležitým parametrom je bezpečnosť. Reflexných prvkov nikdy nie je dosť.

Všetky tieto kvalitatívne parametre spĺňa oblečenie značky W-TEC, ktoré si obľúbilo množstvo fanúšikov motošportu. Tento český výrobca spája motorkársku a každodennú módu. Zároveň nezabúda na bezpečnosť a kvalitu. Pri výbere si na svoje prídu ako muži, tak i ženy. W-TEC pracuje s tými najkvalitnejšími a najodolnejšími materiálmi, ktoré na trhu sú. Okrem oblečenia sa zameriava i na doplnky a bezpečnostné prvky.

Staršie modely, ktoré sa už nepredávajú

Hodnotenie článku:
(81.2%)

Pulbikované dňa: 29.05.2019

Autor
Denis Ruščák

Denis Ruščák

Večný študent! Veď predsa o tom život je. Permanentné nadobúdanie nových poznatkov, informácií a skúšanie všetkého čo je nové. Každý okamih bežného dňa, zlý či dobrý, vám do života môže priniesť niečo nové a urobiť deň výnimočným. Neustále na sebe pracovať a posúvať sa vpred je mojim životným mottom a motiváciou. To platí aj pri písaní. Písanie je mojim hobby, do ktorého dávam kúsok seba. Písanie na rôzne témy od zaujímavostí, faktov, trendov, marketingových textov, SEO článkov až po spravodajstvo. Čaro slova a písma je neobmedzené a okrem emócie ponúka aj bezhraničné vedomosti. Každým článkom sa preto snažím obohatiť ako seba, tak i samotného čitateľa, ktorému ponúkam jedinečný a osobitý obsah.


Pridať komentár