Ako vybrať ďalekohľad pre deti či dospelých? Obľúbené sú značky Nikon, Olympus i Bresser Hunter

Ďalekohľad je optickým zariadením, ktorého kúpa ja väčšinou podmienená potrebou či prípadnou zvedavosťou. Výber ďalekohľadu nie je ničím zložitý. Stačí sa zorientovať v tom, na aký účel ďalekohľad potrebujete a následne si naštudovať niekoľko podstatných parametrov. Aby ste si vedeli lepšie vybrať, máme pre vás niekoľko rád a dokonca tipy na konkrétne ďalekohľady.

Ako vybrať ďalekohľad

Používanie ďalekohľadu často dokáže naše zážitky spríjemniť. Či sa vyberiete na turistiku do prírody, alebo ste na dovolenke či na výlete. Na špehovanie susedov by určite slúžiť nemal. Často môže byť toto zariadenie veľmi príjemným spoločníkom. Niektorí ľudia siahnu po lacnom ďalekohľade, ktorý ani náhodou nesplní ich očakávania. Iní sú zasa nahnevaní na to, že kvalitné ďalekohľady sú extrémne drahé. My vám poradíme tak, aby ste vedeli, ktorý ďalekohľad je pre vás ten správny. A zároveň, aby jeho kúpa nezruinovala váš rozpočet.

Najlepšie ďalekohľady

Názov Hodnotenie Detail
Olympus 10X50 DPS I   ✔   NAJPREDÁVANEJŠIEZobraziť produkt
Bresser Hunter 16x50   ✔   DOBRÉ RECENZIEZobraziť produkt
Nikon Aculon A211 10x50   ✔   NÁŠ TIPZobraziť produkt
Levenhuk Atom 10–30×50   ✔   DNES V AKCIIZobraziť produkt
Nikon Prostaff 7S 8 × 42   ✔   PRE NÁROČNÝCHZobraziť produkt

Ďalekohľady – recenzie

Zaujali sme vás a rozhodli ste sa pre kúpu ďalekohľadu? K dispozícii nie je len viacero druhov, ale aj značiek ďalekohľadov (Olympus, Levenhuk, Nikon, Delta Optical či Bresser Hunter). Pozreli sme sa na niekoľko obľúbených modelov a pripravili pre vás krátke recenzie. Dúfame, že vám budú pri výbere vhodného ďalekohľadu pre vaše potreby nápomocné.

Dôležité pojmy a parametre

Skôr než prejdeme k deleniu ďalekohľadov do konkrétnych kategórií, je dobré poznať niekoľko pojmov, ktoré vám pri rozhodovaní môžu výrazne pomôcť a uľahčiť výber či orientáciu v segmente ďalekohľadov. Ak totiž s výberom takéhoto zariadenia ešte nemáte skúsenosti, množstvo týchto pojmov a číselných údajov pre vás môže byť neznámych.

Zväčšenie

Pri výbere si určite všimnete, že ďalekohľady majú číselné označenia, napr. 10x40, 8x56, 10x32 atď. Zväčšenie je práve to prvé číslo. To znamená, že pozorovaný obraz zväčší ďalekohľad napríklad 10-násobne. Pre predstavu, ak pozorujeme objekt vzdialený 200 metrov od nás a ďalekohľad má zväčšenie 10x, maximálnym zväčšením objekt bude v ďalekohľade, ako by bol 20 metrov od nás.

Objektív (svetelnosť)

To je druhé číslo, ktoré sa nachádza za údajom o zväčšení. Ide totiž o priemer objektívu. Ak máme teda ďalekohľad s označením 10x32, priemer objektívu je 32 mm. Údaj o milimetroch zároveň hovorí aj o tom, koľko svetla do objektívu vstúpi. Za horšieho svetla je vhodnejší, prirodzene, ďalekohľad, ktorý do objektívu prepustí viac svetla, a teda s väčším priemerom. Prax ukázala, že čím je väčšie zväčšenie, tým je menšia svetelnosť. Väčší priemer objektívu je vhodnejší skôr pre statické pozorovanie (poľovnícke ďalekohľady).

Používanie ďalekohľadu v zime

Okulár

Tvorí tú časť ďalekohľadu, do ktorej sa dívajú naše oči pri pozorovaní. Okulár je tvorený optickou sústavou šošoviek, ktoré obraz zväčšujú. Okuláre bývajú na konci zakončené plastovým alebo gumovým rámom (očnicou). Ich úlohou je brániť možnému prenikaniu svetla z opačnej strany, zo strany pozorovateľa. Zároveň ohraničujú aj vzdialenosť (7 – 10 mm) oka od samotnej šošovky.

Ostrenie

V zásade to najdôležitejšie, čo pozorovateľa zaujíma. Pri väčšine ďalekohľadov je ostrenie, tzv. centrálne. To znamená, že ďalekohľad otáčaním posuvného kolieska zaostruje oba objektívy súčasne. Zriedkavejšie býva u ďalekohľadov individuálne ostrenie, kedy sa každý okulár zaostruje samostatne.

Zorné pole

Čím väčšie zväčšenie, tým menšie zorné pole. Zväčšovaním pozorovaného objektu sa zužuje aj zorné pole ďalekohľadu. Najčastejšie sa zorné pole určuje na vzdialenosť 1 000 metrov. A teda keď sa pozriete do ďalekohľadu, zorné pole je šírka záberu, ktorú vo svojom objektíve poli uvidíte. Napríklad, pri ďalekohľade s parametrami 10x50 m je zorné pole 114 metrov.

Konštrukcia hranolov

Z konštrukčného hľadiska sa ďalekohľady delia na dva typy. Tým prvým je Roof konštrukcia hranolov. Ide o priame ďalekohľady, ktorých výroba je náročnejšia a ich výroba je takisto drahšia. To sa následne odrazí i na vyššej cene ďalekohľadu. Spoznáte ich podľa toho, že objektív a okulár sú v jednej línii a nemajú žiadnu rozšírenú časť.

Ďalekohľad s porro konštrukciou

Druhým typom je konštrukcia Porro. Tá je na výrobu menej náročná. Ďalekohľad nemá tak kompaktné tvary. Za poslednou šošovkou smerom k objektívu je jeho časť rozšírená. Svetelnosť je u týchto ďalekohľadov zvyčajne horšia, pretože svetlo opisuje dráhu v tvare Z a nie priamo v tvare I ako pri Roof konštrukcii.

Optické sklo

Ide sklo, ktoré je súčasťou samotných hranolov. Dva najčastejšie druhy optického skla sú uvádzané pod skratkami BK-7BaK-4. BK-7 je bežné bórové korunkové sklo, ktoré nájdete vo väčšine ďalekohľadov. Neznamená to však, že by bolo zlé alebo nekvalitné. Obraz je kvalitný a pre bežné pozorovanie určite statočne postačuje. Oproti BaK-4 je však obraz menej čistý a jasný. Prechod svetla je v prípade báryového korunkového skla BaK-4 lepší. Hlavným rozdielom je práve rozptyl svetla, ktoré sklá pohlcujú. Obraz pozorovaný skrz ďalekohľad s BaK-4 je viac kontrastný a je súčasťou drahších modelov.

Vodotesnosť

Odolnosť ďalekohľadu a jeho vodotesnosť je určite vítaná v každom prípade. Predovšetkým však, ak hrozí, že ďalekohľad môže byť vystavený náročnejším podmienkam. Ide predovšetkým o to, aby voda nevnikla priamo medzi šošovky či do okulárov. Podstatné je precízne tesnenie (hermetické uzatvorenie okulárov). Niektorí výrobcovia deklarujú, že ich ďalekohľady sú vodotesné a takisto mechanicky odolnejšie.

Vodotesný ďalekohľad Praktica

V prípade poľovníckych ďalekohľadov sa často nájdu ďalekohľady, ktoré sú plnené dusíkom. Ich výhodou je, že sa šošovky nezahmlievajú a optika je tak odolná aj v prípade nečakaných zmien teploty.

TIP

Optický výstup je číslo, ktoré vo výraznej miere súvisí so zväčšením a priemerom objektívu. Optický výstup nám povie, ako veľký obraz ďalekohľad ponúkne nášmu oku. Tento údaj vypočítame tak, že priemer objektívu vydelíme údajom zväčšenia.

Ďalekohľad 10x32 má optický výstup 3,2 mm (32/10= 3,2 mm). Zrenička zdravého ľudského oka je schopná prijať svetlo v rozmedzí od 2 do 7 mm. Oko, ako každý iný orgán, starne a pri veku nad 50 rokov zrenička nie je schopná adekvátne spracovať napríklad optický výstup 8x56 (7 mm) a lepšie je pre takéto oko pozerať sa cez ďalekohľad s parametrami 10x32 (3,2 mm).

Základné delenie ďalekohľadov

Práve delenie ďalekohľadov do konkrétnych kategórií vám môže výrazne napomôcť. Vďaka deleniu totiž budete vedieť, po ktorej kategórii siahnuť podľa vášho zámeru využitia. Či ste teda cestovateľ, horský turista, poľovník alebo radi pozorujete nočnú oblohu, každý si nájde to svoje.

Poľovnícke ďalekohľady

Práve poľovníci sú v tomto segmente veľmi častými zákazníkmi a kategória poľovníckych ďalekohľadov je veľmi bohatá. V tejto kategórii teda rozhodne je z čoho vyberať. V tomto prípade je pre poľovníka najdôležitejšie mať čo najširšie zorné pole. Preto je dôležitý priemer objektívu, a teda 50, 52 či 56 mm je ideálna voľba. Vďaka väčšiemu priemeru je dobrá i svetelnosť.

Zväčšenie a svetelnosť má ideálny pomer pri ďalekohľade s parametrami 8x56, prípadne 7x50. Častejšie sa však stretnete s modelmi 12x50, 10x56 alebo 10x50. V tomto prípade sa oplatí investovať aj do ďalekohľadu, ktorý má zvýšenú mechanickú odolnosť a deklarovanú vodotesnosť.

Turistické ďalekohľady

Ich výhodou je rozhodne ich kompaktnosť. Prirodzene sú teda menšie, napríklad oproti poľovníckym ďalekohľadom. Ich menšiu nevýhodou, ktorú však turista nemusí postrehnúť je, že pri sledovaní v šere či pri zamračenom počasí majú horšiu svetelnosť. To je však daň za menšie rozmery a aj menšie zorné pole. Ich bežné parametre sú 8x32, 8x42, 10x42 alebo 10x32.

Turistický ďalekohľad s nočným videním

Ak by ste chceli ďalekohľad s väčším zväčšením, siahnuť môžete aj po modeloch s parametrami 12x42, no zorné pole je menšie. Väčšina kvalitných, ale aj drahších turistických ďalekohľadov je plnená dusíkom, čo zabraňuje zahmlievaniu objektívu.

Do tejto kategórie radíme aj vreckové ďalekohľady, ktoré sú ľahké a kompaktné. Majú menšiu svetelnosť, no u turistov sú veľmi obľúbené. Priemer objektívu je zvyčajne okolo 25 mm. Väčšie priblíženie však je väčšinou menej kvalitné a obraz je rozostrený.

Zoom ďalekohľady

Nemožno ich označiť za úplne turistické a u používateľov si vytvorili samostatnú kategóriu. Získali si však za posledné roky veľkú popularitu. Dôvod je ten, že možno regulovať zväčšenie pozorovaného objektu. Samozrejme, približovať môžete za pomoci regulačného kolieska na každom ďalekohľade, no priblíženie je vždy stabilné 8x, 10x či 12x. U zoom ďalekohľadov možno meniť priblíženie v rozmedzí od 8x do až 60x. Nie sú však najlacnejšie a musíte rátať s tým, že pri väčšom priblížení nie je obraz taký kvalitný. Odborníkmi sú odporúčane zoom ďalekohľady s priemerom objektívu nad 40 mm (45, 50, 52 mm).

Astronomické ďalekohľady

Tento druh ďalekohľadov je vhodný na pozorovanie za zhoršených svetelných podmienok. Napríklad aj na pozorovanie nočnej oblohy. Ide o binokulárne ďalekohľady s priamym – Roof hranolom. Vyznačujú sa veľkým priemerom, pretože potrebujú veľkú svetelnosť. Parametre 20x80, 23x100, 15x70 alebo iné. Na pozorovanie je potrebné používať statív. Na pozorovanie z ruky nie sú práve ideálne kvôli rozmerom a vysokej hmotnosti.

Chyby pri výbere ďalekohľadu

Pri výbere ďalekohľadu robia zákazníci často stále tie isté chronické chyby. Nezáleží na tom, na aký účel ďalekohľad kupujú, jednoducho, často sa riadia akýmisi fámami, ktoré ich možno od kúpy toho lepšieho odradia. Prípadne sa im do rúk dostane ďalekohľad za „výhodnú“ cenu, no pritom jeho kvalite cenovka vôbec nezodpovedá. Pri výbere sa preto vyvarujte týchto chýb.

Zoom ďalekohľad

Zoom ďalekohľad je univerzálny

Začneme práve týmto častým omylom, aby sme hneď uviedli na pravú mieru, že univerzálny ďalekohľad neexistuje a ani zoom ďalekohľad ním určite nie je. Hoci možnosť regulovať približovaciu schopnosť je vítaná, vhodný je na pozorovanie objektov z malej alebo strednej vzdialenosti. Zázraky však pri väčšej vzdialenosti určite neočakávajte. Majú síce schopnosť približovať, no ich konštrukcia je zložitejšia, horšia je ich svetelnosť a viac súčiastok znamená v tomto prípade aj horšiu kvalitu obrazu. Niektorí odborníci tieto pomerne moderné ďalekohľady neodporúčajú vôbec.

Väčšie zväčšenie je zárukou kvality

Ak by to tak bolo, z akého dôvodu by potom výrobcovia vyrábali ďalekohľady s menším zväčšením? Je to chyba. Určite to tak nie je. Čím je väčšie zväčšenie, tým je menšie zorné pole a pri pozorovaní sa vám teda celkový záber stráca. Vidíte obmedzene a je ťažšie niekedy udržať potrebnú stabilitu obrazu a bude sa vám hýbať. Ľudské oko pri veľkom zväčšení ťažšie vníma objekty, ktoré cez ďalekohľad vidíme. Ak chcete pokojne sledovať vzdialené objekty, priblížiť a zaostriť, používajte statív.

Rovnaké parametre – rovnaký výsledok

Máte rovnaký ďalekohľad ako váš známy, no pritom máte horší obraz pri rovnakom pozorovaní z rovnakej vzdialenosti? Nuž, zrejme to tak úplne nebude. Rozdielová je v tomto prípade kvalita. Ak máte ďalekohľad 8x56 od jedného výrobcu a kolega má 8x56 ďalekohľad od niekoho iného, zrejme vybral lepšie. Pamätajte, že dôležitá je aj kvalita optickej sústavy, šošoviek, objektívu, použité sklo, antireflexné vrstvy, stmievací faktor. Jednoducho, rovnaký parameter nemusí byť znakom rovnakej kvality.

Za málo peňazí, veľa muziky

Veľký omyl. Bohužiaľ, treba si uvedomiť, že výroba kvalitnej optickej sústavy niečo stojí. Už len samotné materiály, z ktorých sú vyrobené šošovky či objektív majú vysokú hodnotu a ďalej je potrebné ich do zariadenia osadiť tak, aby bol zabezpečený kvalitný a kontrastný obraz. Pozor teda na reklamy, ktoré vám budú ponúkať podozrivo lacné ďalekohľady v hodnote 20 či 30 eur. Môžete si byť istí, že takýto ďalekohľad je skôr atrapou ako skutočným optickým zariadením.

Hodnotenie článku:
(81%)

Pulbikované dňa: 27.04.2020

Autor
Denis Ruščák

Denis Ruščák

Večný študent! Veď predsa o tom život je. Permanentné nadobúdanie nových poznatkov, informácií a skúšanie všetkého čo je nové. Každý okamih bežného dňa, zlý či dobrý, vám do života môže priniesť niečo nové a urobiť deň výnimočným. Neustále na sebe pracovať a posúvať sa vpred je mojim životným mottom a motiváciou. To platí aj pri písaní. Písanie je mojim hobby, do ktorého dávam kúsok seba. Písanie na rôzne témy od zaujímavostí, faktov, trendov, marketingových textov, SEO článkov až po spravodajstvo. Čaro slova a písma je neobmedzené a okrem emócie ponúka aj bezhraničné vedomosti. Každým článkom sa preto snažím obohatiť ako seba, tak i samotného čitateľa, ktorému ponúkam jedinečný a osobitý obsah.


Pridať komentár