Najlepšie chemické prípravky a postreky proti mravcom v domácnosti, v záhrade

Ak ste spozorovali vo vašom príbytku mravce, nastal čas proti nim zasiahnuť. Dokážu sa totiž neuveriteľne rýchlo premnožiť a zaútočiť na vaše nechránené zásoby potravín.

Ako sa zbaviť mravcov?

Dáme vám tipy, ako si s mravcami poradiť, či už pomocou voľnopredajných chemických prípravkov alebo osvedčených rád starých materí.

Najlepšie prípravky proti mravcom

V dome a v byte je základom prevencia

Mravce síce nie sú zvlášť nebezpečné, môžu však vaše potraviny kontaminovať najrôznejšími baktériami, ktoré nosia na tele. Ich prirodzené prostredie je síce v exteriéri, do ľudských obydlí si to zvyknú namieriť kvôli jednoducho dostupným zdrojom potravy. Nie sú príliš prieberčivé a pochutia si takmer na všetkom, čo nie je v uzavretom obale – cez papierový obal sa dokážu dokonca prehrýzť.

Mravce sa často objavujú v ľudských príbytkoch kvôli ľahko prístupným zdrojom potravy

Najistejším spôsobom prevencie teda bude, ak uskladníte jedlo v uzatvárateľných nádobách – plastových, sklenených a pod. Rozhodne im nedajte šancu napr. v podobe voľne položeného pečiva či ovocia v košíku na stole.

Nezabúdajte aj na kvalitné a dobre utesnené sieťky proti hmyzu na oknách. V panelákoch sa mravce síce dostávajú do bytov najčastejšie cez bytové jadro, no nerobí im problém vyliezť na najvyššie poschodia aj po vonkajších stenách.

Ako na mravce v záhrade

Mravce v záhrade zasa prispievajú k rozmnožovaniu vošiek na rastlinách a stromoch. Vošky totiž vylučujú lepkavú tekutinu (medovicu), ktorú mravce cicajú ako potravu mravce sa preto o vošky starajú, prenášajú ich na ďalšie časti rastliny a dokonca ich ochraňujú pred predátormi.

Na výlučkoch medovice sa zhromažďujú výtrusy škodlivých húb a vošky taktiež prenášajú vírusové ochorenia, ktoré ničia ovocné stromy. Výsledkom pôsobenia vošiek na rastlinách a stromoch sú potom zvinuté a zdeformované listy s fialovým zafarbením a zdeformované rastové vrcholy stoniek.

Mravce v záhrade

Ak sa teda chcete zbaviť vošiek na rastlinách, mali by ste zlikvidovať mravce v ich okolí. Vhodnými sú napr. lepové pásy na stromy – na ich povrchu sa nachádza nevysychajúce lepidlo, ktoré mravce a iný lezúci hmyz zadrží. Ak je mravcov príliš veľa, nájdite, vykopte a mechanicky zlikvidujte mravenisko, vrátane vajíčok. Môžete si pri tom pomôcť, ak polejete mravenisko vriacou vodou, prípadne ak využijete niektorý z babských receptov alebo prípravok z obchodu či e-shopu.

Prípravky z obchodov a e-shopov

Môžu byť na báze chemických látok, prípadne biologických látok vo forme baktérií či výťažkov z rastlín.

 • Na priame hubenie mravcov – ide o rôzne spreje, roztoky či prášky, ktoré môžete aplikovať buď na miesto, kde sa mravce zhromaždili, alebo na ich cestičky. Tieto prostriedky môžu mravce zabiť ihneď, no niektoré z nich pôsobia niekoľko dní až týždňov. Niektoré pôsobia aj ako návnada a postupne zlikvidujú aj ostatné jedince v hniezde.
 • Návnady – mravce ich považujú za potravu a odnesú si ich do hniezda, kde potom tieto návnady otrávia takmer celú populáciu.
 • Hormonálne prostriedky – ide o formu návnady s obsahom hormonálnej látky, ktorá potlačí schopnosť rozmnožovania u mravčej kráľovnej. Iné zasa dokážu zastaviť vývoj lariev. Na rozdiel od iných chemických prostriedkov sú tie hormonálne netoxické a šetrné k okolitému prostrediu.

Mravčia kráľovná v hniezde

 • Kyselina boritá – biela kryštalická látka, ktorej roztok je známy aj pod označením borová voda. Má tú vlastnosť, že odpudzuje hmyz vrátane mravcov, používajú ju preto mnohí výrobcovia ako súčasť insekticídov. Roztok alebo prášok vstupuje do tráviacej sústavy mravcov a dehydruje ich, vďaka čomu ich do pár dní zabije. Samičkám zabráni rozmnožovať sa. Kyselinu môžete aplikovať na miesta, kde sa mravce zhromažďujú alebo na ich cestičky. Ak zmiešate 10 g kyseliny s 250 g cukru, vyrobíte veľmi chutnú návnadu. Ide o pomerne nebezpečnú látku, takže ak máte domáce zvieratá či malé deti, zvážte radšej použitie inej metódy.
 • Čistiace prostriedky alebo bielidlá – silný zápach týchto v domácnosti používaných prípravkov na čistenie podláh a povrchov dokáže prerušiť feromónovú stopu, ktorú mravce používajú na navigáciu. Pravidelným čistením na miestach, kde majú mravce cestičky, teda tiež prispejete k ich zneškodneniu.

Bojíte sa chémie? Skúste babské recepty

 • Lepiaca páska – ak ju položíte mravcom do cesty lepiacou stranou nahor, bude pôsobiť ako mechanická bariéra. Jej nevýhodou je, že lepidlo po čase vyschne. Lepšou alternatívou sú teda špeciálne lepiace doštičky na lezúci hmyz z obchodu.
 • Múka a koreniny – mravce nemajú príliš rady aromatické látky, akými sú napr. koreniny. Znemožňujú im totiž dorozumievanie pomocou feromónov. Pre ich krátkodobé odpudenie preto môžete vyrobiť posyp zmiešaním múky a mletého čierneho korenia, klinčekov, škorice, koriandrs, mletej kajenskej papriky či mletých horčičných semienok (postačí šálka múky a lyžica vybranej koreniny). Touto zmesou môžete posypať cestičky a miesta častého výskytu mravcov.
 • Bylinky – majoránka, šalvia, bazalka, mäta či iné aromatické bylinky majú podobný účinok ako vyššie spomínané koreniny. Môžete ich v sušenej forme zmiešať s práškom do pečiva, vyrobiť si roztok zo silice, prípadne vysadiť tieto bylinky do miest, kde sa mravce vyskytujú.
 • Citrusy – výrazne aromatické citróny a pomaranče rozmixujte s vodou (ponechajte aj šupku – práve tá obsahuje najviac aróm). Výsledným roztokom potrite všetky miesta, kade mravce vstupujú do interiéru – prahy dverí, okenné parapety, vetracie otvory a pod.

Mravec na citróne

 • Ocot – taktiež účinne odpudzuje mravce svojím zápachom. Do rozprašovača si pripravte roztok octu a vody 1:1 a postriekajte ním vstupné miesta mravcov do obydlia.
 • Bariérová ochrana – látky ako mastenec, krieda, prášková síra či tetraboritan sodný (borax) majú veľmi jemné častice, na ktorých sa mravce neudržia. Ak ich teda vysypete pozdĺž miest, kade mravce vchádzajú do vášho príbytku, vytvoríte tým akúsi mechanickú bariéru, cez ktorú nebudú vedieť preniknúť.
 • Droždie s medom – rozmiešajte ich spolu na pastu. Med bude pôsobiť ako návnada a droždie ako účinný prostriedok, ktorý začne v tráviacom ústrojenstve mravcov kvasiť, až ich zlikviduje.
 • Kávová usadenina – vysušenú ju môžete použiť podobne ako koreniny na posyp cestičiek a miest, kde sa mravce zhromažďujú.

Nič nezaberá? Povolajte posily

V prípade, že vyššie uvedené druhy babských receptov či chemických prostriedkov nezaberajú alebo si netrúfate na manipuláciu s nimi, nie je ešte všetko stratené. Pomôcť vám môže profesionálna firma, zaoberajúca sa dezinsekciou. Pracovníci týchto firiem vedia presne, ako zasiahnuť, aby zlikvidovali hniezda mravcov a majú k dispozícii chemické prostriedky, ku ktorým laici nemajú prístup.

Najlepšie prípravky proti mravcom

Hodnotenie článku:
(81.8%)

Pulbikované dňa: 29.06.2019

Autor
Michal Toma

Michal Toma

Som technik telom i dušou. Odmalička ma bavilo rozoberať a skladať rôzne prístroje a zisťovať, ako fungujú. Podobne dokážem rozobrať na súčiastky aj informácie a vyrobiť z nich ucelený text, ktorý vám pomôže zorientovať sa v naoko zložitom svete techniky, či v iných oblastiach života. Vo voľnom čase píšem blog o pive, ktorý je malým oknom do sveta stoviek chutí, vôní a zážitkov, aké nám pivo ponúka.


Pridať komentár