Parný čistič s odsávaním na podlahy, auto, čistenie okien, kameňa i matracov. Ako ho správne použiť?

Ak vlastníte parný čistič alebo premýšľate nad kúpou takéhoto prístroja, mali by ste vedieť, ako pri čistení správne postupovať. Parný stroj je praktický pomocník, ktorého využijete nielen vo svojej domácnosti. Pripravili sme pre vás článok, v ktorom sa dozviete, ako správne používať parný čistič, čo všetko s ním vyčistíte, na čo nie je vhodný, jeho hlavné benefity a na záver pridáme aj zopár praktických tipov a užitočných rád.

Ako správne používať parný čistič?

Parný čistič slúži na rýchle a efektívne odstraňovanie nečistôt z mnohých povrchov a materiálov. Pracuje kombináciou horúcej pary a tlaku. Para dokáže zaschnutej špine, mastnote i vodnému kameňu narušiť štruktúru, preto sa dajú tieto nečistoty následne ľahko odstrániť. Špinavý povrch teda stačí najskôr napariť a potom už len utrieť suchou handričkou. Niektoré parné čističe fungujú práve takto (len ako akési rozpúšťače nečistôt a špiny), avšak existujú i parné vysávače, ktoré okrem rozpustenia nečistôt špinu aj odsajú, čím odpadá nutnosť čistené povrchy pretrieť handričkou.

Najlepšie parné čističe

Názov Hodnotenie Detail
Kärcher SC 5 EasyFix   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTAZobraziť produkt
Rovus Nano   ✔   DOBRÉ RECENZIEZobraziť produkt
datartdatartdatart
Kärcher SC 3   ✔   NAJPREDÁVANEJŠIEZobraziť produkt
Sencor SSC 3001YL   ✔   ĽUDOVÁ VOĽBAZobraziť produkt
Ariete Xvapor Deluxe 4146   ✔   NÁŠ TIPZobraziť produkt
Eta Aquabelo 1264 90000   ✔   DNES V AKCIIZobraziť produkt

Využitie parného čističa

Parný čistič je skvelým a efektívnym pomocníkom v domácnosti, kancelárii, vo firmách alebo v obchodných priestoroch, jednoducho všade tam, kde sa chcete zbaviť nečistôt bez použitia akýchkoľvek chemikálii. Čistenie je navyše rýchlejšie a nemusíte pri ňom vynaložiť takmer žiadnu námahu. Čo všetko môžete pomocou pary čistiť? Spísali sme pre vás zoznam, na čo všetko sa dá parný čistič použiť.

Tvrdé podlahy

Parné čističe sú vybavené príslušenstvom, ktoré je určené na čistenie podláh. Čistiť nimi môžete rôzne podlahoviny a povrchy vrátane kamenných či dlažby. Na dlažbu je vhodné použiť parný mop, pričom siahnuť môžete po pojazdnom parnom čističi alebo po parnom vysávači. Ak zvolíte parný mop alebo parný čistič, nezabudnite podlahu vytrieť dosucha pomocou ručného mopu, pretože inak vám na podlahe s veľkou pravdepodobnosťou ostanú šmuhy.

Proces čistenia povrchu je pri každom type rovnaký, s výnimkou dlažby s nerovným povrchom. Pri nerovnom alebo štruktúrovanom povrchu treba dávať pozor, aby sa para rovnomerne dostala všade, čiže aj medzi rôzne škáry. Vhodné je použiť bodovú trysku v kombinácii s kruhovou kefou.

Laminátové, vinylové, drevené podlahy

Mnohí sa pýtajú, či je parný mop vhodný na laminátové podlahy. Tento povrch je totižto veľmi citlivý na teplo, preto pri nesprávnom čistení môže dôjsť k poškodeniu. Výkon parného čističa sa odporúča nastaviť na najnižší možný stupeň a na podlahovú hubicu navliecť dva návleky z mikrovlákna.

Čistenie podlahy pomocou parného  čističa

Podobný problém môže nastať i pri vinylových podlahách, PVC alebo linoleu. Tieto typy povrchov krátkodobo vydržia pôsobenie teploty do 120 °C. Aj v tomto prípade sa preto odporúča výkon parného stroja nastaviť na najnižší stupeň a používať podlahový nadstavec s návlekom z mikrovlákna. Obzvlášť si dávajte pozor pri vinylových podlahách, ktorých časti sú zlepené. Tu môže pôsobením tepla dôjsť k rozpusteniu lepidla. Pri čistení tak dbajte na to, aby ste príliš dlhú dobu nepôsobili horúcou parou na jedno miesto. Plynulé a opatrné prechádzanie po podlahe by malo riziko poškodenia znížiť.

Opatrne čistite aj drevené podlahy, pretože i v tomto prípade by pôsobením horúcej pary mohlo dôjsť k poškodeniu. Na drevo sa odporúča používať malé ručné parné čističe, ktoré majú návlek z mikrovlákna. Ten dokáže znížiť teplotu pary, čím sa minimalizuje riziko poškodenia.

Koberce a čalúnenie

Parný čistič dokáže vdýchnuť nový život aj starému kobercu alebo čalúnenému nábytku. Ak je koberec alebo čalúnenie príliš opotrebované, niekedy je nutné pre viditeľne uspokojivý výsledok čistenie viackrát zopakovať. Keďže z trysky prístroja vychádza vodná para, na koberci či čalúnení sa môžu objaviť mokré mapy. Mierne vlhkým miestam sa dá do istej miery vyhnúť, ak počas čistenia i po ňom zabezpečíte dostatočné vetranie v miestnosti.

Tepovanie parným čističom má i ďalšiu alternatívu. Namiesto klasického parného čističa môžete použiť parný vysávač. Ten totižto čistí a zároveň odsáva vlhkosť, preto na povrchu nevzniknú nepekné mapy. Pri čistení kobercov a čalúnenia dávajte pozor na materiály, ktoré sú citlivé a prekážajú im vysoké teploty. Je vhodné najskôr si čistenie vyskúšať na malom a skrytom mieste.

Ak nechcete príliš investovať do veľkého parného čističa, siahnuť môžete i po ručnom alebo pojazdnom parnom čističi, ktorý si úspešne poradí s odstránením pachov, narovnaním preležaného vlasu na koberci alebo zlikviduje roztoče a mikroorganizmy nachádzajúce sa v koberci a čalúnení.

Najlepšie parné čističe na koberce, podlahy, okná aj sedačky – recenzie, test, porovnanie

Najlepšie parné čističe na koberce, podlahy, okná aj sedačky – recenzie, test, porovnanie

Parné čističe sú ekologickou alternatívou čistenia najrôznejších povrchov od mastnôt či iných nečistôt. Majú mnoho variant, ktoré sa líšia vhodnosťou použitia v konkrétnych situáciách. Poradíme vám, aký parný čistič si vybrať do vašej domácnosti a na aké parametre sa pri výbere zamerať. Dáme vám tiež tip na zopár osvedčených modelov parných čističov. Najlepšie parné čističe... Prečítať článok

Kúpeľňa

Pre čistenie podlahy v kúpeľni siahnite po parnom mope. Vďaka dodávanému príslušenstvu vyčistíte aj umývadlá, vodovodné batérie, sifóny, WC misy, vane či sprchové kúty. Parný čistič na sprchové kúty dokáže vyčistiť už v priebehu dvoch minút. Váš sprchovací kút tak bude vyzerať ako nový za veľmi krátku chvíľu.

Použitie parného čističa v kúpeľni

Ak chcete v priestoroch kúpeľne odstrániť vodný kameň, ani toto nie je pre parný stroj problémom. Čistenie kameňa parou má svoje špecifiká, aby bol výsledok perfektný. Pred čistením vodného kameňa najskôr naneste ocot alebo iný vhodný prostriedok na povrch, ktorý chcete čistiť. Ocot nechajte chvíľu pôsobiť a potom použite nadstavec s bodovým prúdom pary v kombinácii s nasadenou kruhovou kefou. Následne čistené povrchy utrite suchou handričkou z mikrovlákna.

Pre odstránenie nečistôt z toalety, vodovodných batérií, sifónov, vaní alebo umývadiel použite rovnaký postup, no vynechajte ocot. Na čistenie sifónov využite trysku s bodovým prúdom pary. Parný stroj okrem nečistôt a vodného kameňa skvele odstráni i zvyšky mydla, ktoré sa zvyknú usádzať na povrchu.

Vodovodné kohútiky

Pre čistenie vodovodných kohútikov bola navrhnutá ručná tryska, ktorá umožňuje koncentrovať prúd horúcej pary do jedného bodu. Takýmto spôsobom bez väčšej námahy odstránite i nános vodného kameňa z vodovodných kohútikov a batérií, ktoré sa nachádzajú v kúpeľni alebo v kuchyni. Po čistení pretrite povrch suchou handričkou pre dosiahnutie žiarivého vzhľadu.

Okná a zrkadlá

Para účinne pôsobí i na okná a zrkadlá, na ktorých nezanecháva šmuhy. Väčšina parných čističov určených na okná má viacero nadstavcov. Zväčša je to bodová tryska, kruhová kefa a gumová stierka. Parný čistič okien vyčistí nielen sklá, ale tiež rámy a škáry.

Začnite bodovou tryskou, ktorá smeruje horúcu paru na škáry, rohy a rámy okien. Ak vyčistenie nie je dostatočné, použite i kruhovú kefu. Na čistenie samotných okenných výplní a zrkadiel je najvhodnejšia hubica s návlekom z mikrovlákna v kombinácii s gumovou stierkou. Najskôr okná naparte, potom začnite stierkou stierať zhora nadol. Pred čistením je dobré umiestniť pod okno alebo zrkadlo uterák, ktorý zachytí prebytočné kvapky vody.

Škáry

Parný čistič sa perfektne hodí na čistenie škár medzi dlaždicami alebo obkladačkami. Prístroj je vybavený tryskou, ktorá horúcu paru zacieli na nečistoty zachytené v škárach. Vďaka pôsobeniu tepla sa tak bez problémov zbavíte aj najodolnejšej špiny, ktorá už stihla zaschnúť. Po zásahu horúcej pary stačí nečistoty zotrieť suchou handričkou. Pamätajte si, že na silikónové hmoty sa odporúča používať pôsobenie pary len v krátkych intervaloch, aby nedošlo k poškodeniu materiálu.

Čistenie škár v kúpeľni pomocu pary

Radiátory

Najmä pri starých radiátoroch, ktoré majú takzvané rebrá, je čistenie náročnou záležitosťou. Pomocou parného čističa však túto prácu zvládnete ľahko a za pár minút. Pred čistením si nezabudnite zakryť podlahu aj stenu za radiátorom. Ideálny je igelit alebo kartón, zabránite tak prenosu nečistôt, ktoré sa uvoľnia z radiátora.

Kuchynská doska

Pracovná doska v kuchyni dostáva poriadne zabrať každý deň, preto je jej dôkladné a pravidelné čistenie dôležité. Pomocou pary zabránite vzniku a množeniu baktérií či mikroorganizmov. Parný stroj pracovnú dosku vyčistí, zbaví mastnoty a zároveň ju vydezinfikuje bez nutnosti použitia chemikálie.

Rúry na pečenie, sporáky, varné dosky, digestory

Väčšina používa pri čistení rúr, sporákov alebo varných dosiek dostupné chemické prostriedky. Tie dokážu vyčistiť pripálené zvyšky jedla i mastnotu. Avšak s pomocou parného stroja je toto čistenie oveľa hygienickejšie a nezanechá po čistení nepríjemný zápach chemikálií. Horúca para dokáže efektívne odstrániť mastnotu i usadeniny. Práca s parným čističom na mastnotu je rýchla a prináša výborné výsledky. Pri čistení sa vyhýbajte výhrevnému telesu, ktoré je vo vnútri rúry na pečenie. Horúca para by ho mohla nenávratne poškodiť.

Odmrazovanie mrazničky

Parný stroj nemusíte používať len na čistenie, rovnako dobre sa uplatní pri rýchlom a bezpečnom rozmrazovaní mrazničky. Ide o účinný spôsob odstraňovania namrznutého ľadu, keďže horúca para mrazničku i vydezinfikuje a zničí všetky neželané mikroorganizmy.

Vzhľadom na to, že elektrické spotrebiče sú citlivé na pôsobenie pary, je pred odmrazovaním potrebné odpojiť mrazničku od elektrickej siete. Na spodok umiestnite lavór alebo nádobu, do ktorej bude padať uvoľnený ľad. Trysku parného čističa nasmerujte na namrznutú stenu mrazničky a pustite paru. Niektoré parné čističe majú v príslušenstve čistiacu škrabku, s ktorou ľahko odstránite zvyšky ľadu. Pri odstraňovaní škrabkou dávajte pozor, aby ste nepoškodili steny mrazničky. Po odstránení všetkého ľadu utrite vnútro mrazničky suchou handričkou.

Vonkajší nábytok a vonkajší gril

Vďaka parnému čističu vyčistíte svoj nábytok na terase alebo záhrade rýchlo a pohodlne. Po zimnom uskladnení z neho horúca para odstráni nahromadené nečistoty z predchádzajúcej sezóny.

Čistenie radiátora pomocou parného čističa

Rovnako dobre parný stroj poslúži pri čistení vonkajšieho grilu. Pripojte k parnému čističu drôtenú kefu, ktorá odstráni pripálenú mastnotu, resp. použite špeciálny kruhový nadstavec s mosadznými štetinami.

Matrace

Ručný parný čistič je skvelým pomocníkom pri čistení matracov. Okrem toho, že sa v nich drží prach, sú častým úkrytom roztočov. Vysoká teplota vodnej pary účinne zabije roztoče a matrac zbaví aj ďalších nečistôt. Čistenie matracov pomocou pary sa odporúča vykonávať pravidelne, ak máte v domácnosti alergikov. Parný čistič na matrace ocenia aj tí, ktorí majú citlivú pokožku. Nezabudnite, že po vyčistení je potrebné nechať matrac vyvetrať, aby dokonale vyschol.

Záclony a posteľná bielizeň

Para si nájde využitie aj pri záclonách, ktoré za krátku dobu narovná. Predtým, než sa pustíte do narovnávania záclon pomocou horúcej pary, si skontrolujte, či je záclona vyrobená z materiálu vhodného na naparovanie. Podobným spôsobom naparíte i posteľnú bielizeň, ktorá bude svieža a nadýchaná.

Oblečenie

Pomocou ručného parného čističa môžete v priebehu niekoľkých minút osviežiť vaše šatstvo. Parný čistič ľahko odstráni záhyby na oblečení alebo vyrovná pokrčené časti. Para popritom dokáže z odevu odstrániť aj zápach a oživiť farby. Ak nepotrebujete žehliť príliš pokrčenú bielizeň, siahnite po parnom čističi. Niektoré modely majú dokonca príslušenstvo, ktoré slúži na odstraňovanie hrčiek, vďaka čomu bude váš odev vyzerať novo.

Zvieracie klietky a pelechy

Parný čistič účinne vyčistí zvieracie pelechy a klietky, zbaví ich zápachu, a to bez toho, aby zvieratá dráždili akékoľvek chemické prostriedky určené na čistenie. Rovnako rýchlo a ľahko sa s pomocou parného prístroja zbavíte aj psích a mačacích chlpov.

Automobil

Parný čistič poslúži i pri čistení auta. Využijete ho v interiéri na čistenie čalúnenia, stropníc, plôch medzi dverami či plastových súčastí. Z vonkajšej strany zas vyčistíte blatníky alebo disky kolies.

Čistenie klimatizácie v aute pomocou parného čističa

Tapety

Horúca para dokáže efektívne odstrániť staré tapety. V obchodoch narazíte na parný stroj so špeciálnym nadstavcom. Týmto nadstavcom stačí prechádzať cez tapetu zhora nadol a vďaka pôsobeniu horúcej pary sa po chvíli uvoľní lepidlo pod tapetou, čím ju ľahko olúpete.

Kedy parný čistič nepoužívať

Niektoré povrchy a materiály sú na pôsobenie horúcej pary citlivé. Nevhodným používaním parného stroja ich môžete nenávratne poškodiť. Preto sme pre vás pripravili praktického sprievodcu, ktorý vás prevedie povrchmi a materiálmi, na ktoré sa horúca para nesmie používať.

Teplota pary môže dosahovať až 140 °C v závislosti od toho, akú intenzitu si nastavíte. Niektoré povrchy a materiály sú na takúto vysokú teplotu citlivé, takisto im môže prekážať vlhkosť, ktorá vzniká pri vodnej pare. Ak parný čistič použijete na nesprávny povrch, môže dôjsť k neželanému poškodeniu.

Parný čistič nepoužívajte na drevené podlahy, parkety a nábytok s voskovou alebo olejovou úpravou. Horúca para by mohla túto povrchovú úpravu rozpustiť, čím by došlo k strate ochrany povrchu.

Neodporúča sa ani čistenie kože parou, pretože pravú kožu môže pôsobenie pary vysušiť a tým znehodnotiť. Rovnako to platí i pre syntetickú kožu, kde hrozí podobné riziko poškodenia. Vyhýbajte sa tiež materiálom, ktoré sú extrémne citlivé na vysokú teplotu, k nim patrí napríklad vlna, hodváb a niektoré druhy plastov.

Pri čistení parným strojom by ste sa mali vyhnúť aj všetkej elektronike a elektrickým zariadenia. Vlhkosť z pary totižto často preniká až ku kontaktom a elektrickým obvodom zariadení. Toto môže spôsobiť skrat, čím sa nielenže poškodí daný prístroj, ale riskujete i úraz zasiahnutia elektrickým prúdom.

Pozor si dajte pri niektorých druhoch poťahových látok a pred čistením vyskúšajte pôsobenie pary na malom a skrytom mieste. Riziko poškodenia môžete čiastočne eliminovať použitím návlekov z mikrovlákna, keďže návlek znižuje teplotu pary.

Rovnako sa vyhnite všetkým povrchom a materiálom, ktorým prekáža pôsobenie vlhkosti. K nim patrí napríklad papier, vodou riediteľné nátery a farby alebo tapety. Ako sme spomínali v časti venovanej využitiu parného čističa, parný stroj je vhodný na tapety len v prípade, ak ich chcete odstrániť. Vtedy je nápomocný a odstraňovanie tapiet pôjde ľahšie. Pôsobenie vlhkosti môže spôsobiť znehodnotenie, rozpustenie či odlepenie.

Výhody parného čističa

Parný čistič má uplatnenie na mnohých miestach, využijete ho v domácom, pracovnom i komerčnom priestore. K jeho prednostiam patrí, že dokáže účinne vyčistiť rôzne povrchy a materiály a to bez použitia akýchkoľvek chemikálií. Hravo si poradí i so zaschnutou nečistotou a mastnotou, ktorá sa týka najmä kuchyne a kuchynského vybavenia.

Parný čistič prináša výhody, ktoré ocení každý, kto chce mať okolo seba čisto a sviežo. Vôňa určená do parného čističa navyše prevonia priestor, v ktorom sa po čistení budete cítiť príjemne a komfortne. Vďaka množstvu príslušenstva, ktoré sa k parným čističom dodáva pri kúpe (alebo si ho môžete dokúpiť samostatne), je možné tento prístroj použiť takmer na čokoľvek. Na výber máte z niekoľkých typov nadstavcov, napríklad hubica na okná, odstraňovač tapiet, klzák na koberce, podlahová hubica na krytiny, hubica na ošetrovanie textílií a ďalšie.

Čistenie digestora pomocou parného čističa

Ako sme naznačili, pri čistení parou sa nemusia používať žiadne chemikálie, parný stroj sa preto skvelo hodí do domácností, kde sú deti, citlivé osoby, alergici alebo astmatici. Vďaka tomu, že čistenie parným čističom trvá krátko a tiež preto, že nemusíte kupovať chemické prostriedky, je tento spôsob čistenia ekologický a navyše ušetrí i vaše financie.

Použitie pary sa považuje za jeden z najhygienickejších a najúčinnejších spôsobov čistenia domácnosti. Nielenže účinne vyčistí, ale aj vydezinfikuje, pretože dokáže zahubiť viac než 99 % baktérií a vírusov z rôznych povrchov. Horúca para bez problémov zatočí i s roztočmi, ktoré sú príčinou mnohých alergií.

Popri vyššie spomínaných výhodách patrí k nesporným plusom tiež šetrenie vášho času. Čistenie parným strojom je ľahké a rýchle a zaberie len niekoľko minút. Parné čističe sú vo väčšine prípadov ľahké a kompaktné prístroje, s ktorými sa dobre a pohodlne manipuluje.

K nevýhodám parného stroja môžeme priradiť len to, že použitie horúcej pary nie je vhodné na určité citlivé povrchy a materiály, ktoré sme spomenuli vyššie. Inak vás parný čistič prekvapí mnohými kladmi, ktoré vám uľahčia čistenie vašej domácnosti alebo pracovného priestoru.

Ak chcete kvalitný a spoľahlivý parný čistič, skúste sa poobzerať po modeloch od osvedčených výrobcov, akými sú napríklad Kärcher, Leifheit, Rovus, Vileda alebo Ariete.

Zopár užitočných rád

Na záver prikladáme zopár užitočných rád, vďaka ktorým sa vám bude s parným strojom čistiť ešte ľahšie.

  • Ak máte parný čistič s jednokomorovým systémom, nádobu na vodu neplňte po okraj, ale nechajte kúsok voľného miesta, voda vám nebude vytekať a para sa bude tvoriť ľahšie.
  • Moderné parné čističe sa dokážu zahriať v priebehu 30 sekúnd, no ak chcete ohrev vody ešte viac urýchliť, do nádržky na vodu nalejete teplú vodu. Pokiaľ má stroj nádobu z nerezu, vodu môžete liať priamo z vodovodného kohútika.
  • Je dôležité, aby ste nádobu na vodu pravidelne čistili. Môžu sa v nej usádzať rôzne usadeniny i čiastočky vodného kameňa, ktoré sa v nádobe po čase zvyknú tvoriť. Preto nádobu po niekoľkých čisteniach vypláchnite. Niektorí výrobcovia odporúčajú na výplach používať ocot zriedený s vodou.
  • Pred prvým použitím parného čističa si aspoň zbežne prečítajte návod, ktorý ste k parnému stroju dostali. Budete tak vedieť, ako čo najlepšie a najefektívnejšie využiť model, ktorý vlastníte. Funkcie i samotná obsluha prístroja sa totižto môžu od modelu k modelu mierne líšiť.

Parné čističe – recenzie

Parný čistič je výbornou voľbou pre každého, kto chce svoju domácnosť udržiavať čistú ekologickým spôsobom. Prečítajte si naše recenzie a vyberte si vhodný model do vašej domácnosti.

Hodnotenie článku:
(81.4%)

Pulbikované dňa: 12.12.2020

Autor
Lucia Bihuncová

Lucia Bihuncová

Pôsobila som ako redaktorka a fotoreportérka v regionálnych médiách, no nakoľko mám rada slobodu, momentálne som na voľnej nohe a venujem sa vlastným fotografickým projektom. Veľa cestujem a zachytávam to, čo ma zaujme na výletoch. Vášeň k písaniu u mňa pretrváva od školských čias, a tak popritom píšem aj články z rôznych oblastí a snažím sa vyhľadávať zaujímavé témy.

Zobraziť kategóriu:


Pridať komentár