Intel Core i9-10900KF procesor – recenzia, skúsenosti

Dobrý pomer medzi cenou a výkonom
Nadpriemerný výkon
10 jadier – výborný multitasking
Odomknutý násobič

Hodnotenie:
(80%)
Pozrieť najlepšiu ponuku

Intel Core i9-10900KF patrí k najlepším herným procesorom. Je vybavený 10 fyzickými jadrami, 20 vláknami, odomknutým násobičom a jeho základná frekvencia pre každé jadro predstavuje 3,70 GHz. Ide o nadpriemerne výkonný model s príkonom 125 W, funkciu Turbo boost (až 5,30 GHz), ktorý si poradí aj s mnohými náročnými operáciami v jednom čase.

Technické parametre: frekvencia jadra = 3,70 GHz, max. turbo frekvencia = 5,30 GHz, počet jadier = 10, počet vlákien = 20, technológia výroby = 14 nm, socket = FCLGA1200, príkon = 125 W

Hráčsky procesor Intel Core i9-10900KF si môžete pohodlne zakúpiť v ✅  e-shope Alza.sk.

Multitaskingové monštrum od Intelu

Recenzovať procesor Intel Core i9-10900KF je do istej miery zbytočné, keďže ide o skutočné monštrum, ktoré prekoná len máloktorý model určený pre „normálnych ľudí“ (procesory za cenu od 1 000 eur vyššie, sme do nášho porovnania, z logických dôvodov, nevyberali). Core i9-10900KF má 20 vlákien a 10 fyzických jadier, pričom každé z nich pracuje pri vysokej frekvencii 3,7 GHz. Tú môžete cez turbo boost vypeckovať až na neuveriteľných 5,30 GHz.

Intel Core i9-10900KF recenzia

V praxi je tento procesor, doslova a do písmena, stvorený na multitasking, teda vykonávanie viacerých úkonov súčasne. Využijete ho najmä pri hraní hier a súčasnom streamovaní, pri strihu či iných podobne náročných operáciách. Samozrejme, ak na počítači píšete, sledujete filmy alebo iba hráte hry (popritom nestreamujete ani neexportujete video), Core i9-10900KF je pre vás možno až príliš veľkým overkillom.

Pre gamerov máme ešte jednu veľmi dobrú správu, procesor Core i9-10900KF dokáže spustiť 1 000 z 1 000 TOP hier vrátane GTA V, Rainbow Six Siege, PUBG, Red Dead Redemption 2, Apex Legends, Minecraft, Fortnite, Overwatch a League of Legends. Preto je vo všeobecnosti a oprávnene považovaný za jeden z najlepších herných procesorov od Intelu.

Žeby až príliš výkonná i9-tka?

Ako najväčší problém Core i9-tky sa javí, paradoxne, práve vysoký výkon. Jej príkon predstavuje až 125 W, preto si budete musieť zaobstarať extrémne výkonný chladičProcesor má odomknutý násobič. Môžete ho teda pretaktovať na vyššie rýchlosti. Tým však opäť podstatne zvýšite jeho výkon, čo sa odzrkadlí na chladení (nehovoriac o využívaní funkcie Turbo boost). Mnohí pretaktovanie ani neodporúčajú. Váš počítač ho totiž nemusí utiahnuť.

Procesor Intel Core i9-10900KF

Okrem výkonného chladiča si budete musieť zaobstarať aj niektorý z najnovších modelov matičnej dosky (ak používate matičnú dosku staršiu ako cca 2 roky, na 99 % nebude kompatibilná s Intel Core i9-10900KF). No a toto všetko vplýva na konečnú cenu procesora. Okrem cca 4 stoviek, ktoré zaň zaplatíte, si musíte vyhradiť pomerne vysoký rozpočet na dokúpenie dosky a chladiča.

Nie úplne premyslená odpoveď Intelu

Core i9-10900KF (spolu s ďalšími modelmi z rady Core i9) je priamou odpoveďou Intelu na radu procesorov Ryzen 9, ktoré vyrába jeho najväčší, lepšie povedané, jediný, konkurent, spoločnosť AMD. Do nášho porovnania sa dostal aj zástupca tohto radu, procesor AMD Ryzen 9 3900X, porovnávať sa bude teda veľmi dobre. Porovnanie týchto 2 konkurenčných procesorov je zároveň práve tým, čo zaujíma drvivú väčšinu spotrebiteľov.

Z hľadiska ceny sú na tom oba modely veľmi podobne (cenový rozdiel sa v závislosti od predajcu pohybuje okolo 10 – 30 eur), patria do kategórie drahších procesorov, avšak úplne oprávnene. 10 a 12 jadier v prípade AMD Ryzenu 9-tky, to už je iná káva. Intel sa posnažil parádne, avšak nie dostatočne. Core i9 je totiž v benchmarku s Ryzen 9 v niektorých oblastiach stále o niečo pozaduMarkantný je najmä rozdiel v multi-jadrovom výkone. V tomto smere je AMD Ryzen 9 v priemere rýchlejší až o cca 20 %.

AMD Ryzen 9 3900X je lepšou voľbou aj z hľadiska kompatibility s matičnou doskou – na rozdiel od Intel Core i9-10900KF je použiteľný aj so staršími modelmi – a „príjemnejšia“ je aj jeho spotreba 105 W. Vďaka nižšiemu príkonu si vystačíte i s menej výkonným chladením. Tieto 2 faktory sa v praxi odzrkadlia na konečnej cene (matičná doska a chladenie k Ryzen 9-tke vás vyjdú lacnejšie). Aj napriek všetkým vymenovaným „nedostatkom“ Core i9-tky nemôžeme tento procesor označiť za „horší“. Ak patríte k fanúšikom Intelu, jeho kúpou určite nič nepokazíte.

Pozitíva

Dobrý pomer medzi cenou a výkonom
Nadpriemerný výkon
10 jadier – výborný multitasking
Odomknutý násobič

Negatíva

Nutnosť použitia silného chladiča
Možné problémy pri pretaktovaní, vzhľadom na vysoký výkon
Kompatibilný len s najnovšími matičnými doskami


Autor recenzie: Viktória Hartmannová
Dátum publikovania: 27.02.2021
Najlepšie procesory 2022 – recenzie, test, porovnanie

Najlepšie procesory 2022 – recenzie, test, porovnanie

Procesor je jednou z najdôležitejších súčastí počítača. Či už ste sa rozhodli pre ľahšiu cestu v podobe kúpy zostaveného PC alebo sa ho chystáte poskladať vlastnoručne, výber vhodného procesora je základom. Poradíme vám, ako na to. Najlepšie procesory Procesory – recenzie Aby sme vám rozhodovanie uľahčili ešte o niečo viac, na niekoľko procesorov sme sa pozreli za... Prečítať článok


Pridať komentár