Aký digestor? Podskrinkový, vstavaný, komínový či výsuvný?

Odsávač pár by mal patriť k základnej výbave každej domácnosti. Odstraňuje všetky vône i zápachy a tiež pary, ktoré by sa inak usádzali na stenách miestnosti. Digestor však nie je len funkčný, ale aj dizajnový doplnok kuchyne.

Digestor do kuchyne

Na výber máte z viacerých typov i farebných kombinácií. V článku sa dozviete, podľa čoho sa pri výbere riadiť.

Najlepšie komínové digestory

Názov Hodnotenie Detail
Guzzanti ZRW 60 W   ✔   ĽUDOVÁ VOĽBAZobraziť produkt
Mora OP630W   ✔   DOBRÉ RECENZIEZobraziť produkt
AEG DGB1522S   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTAZobraziť produkt
Faber 741 BASE W A60   ✔   DNES V AKCIIZobraziť produkt
Klarstein Contempo Neo   ✔   DNES V AKCIIZobraziť produkt
Whirlpool AKR 441/1 WH   ✔   NÁŠ TIPZobraziť produkt
datartdatartdatart

Najlepšie podskrinkové odsávače

Názov Hodnotenie Detail
Gorenje WHC 623E14 X   ✔   NAJPREDÁVANEJŠIEZobraziť produkt
Mora OK623X   ✔   DOBRÉ RECENZIEZobraziť produkt
Klarstein Victoria   ✔   DNES V AKCIIZobraziť produkt
AEG DBB5660HM   ✔   PRE NÁROČNÝCHZobraziť produkt
Electrolux 700 Sense   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTAZobraziť produkt
datartdatartdatart
Elica LIXA WH/A/60   ✔   NÁŠ TIPZobraziť produkt

Najlepšie ostrovčekové odsávače

Názov Hodnotenie Detail
Shumee digestor s dotykovým senzorom LCD 37   ✔   ĽUDOVÁ VOĽBAZobraziť produkt
Electrolux EFI711X   ✔   PRE NÁROČNÝCHZobraziť produkt
Klarstein Barett   ✔   NAJPREDÁVANEJŠIEZobraziť produkt
Amica SO 44 AB   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTAZobraziť produkt
Siemens LC96QFM50   ✔   DNES V AKCIIZobraziť produkt
datartdatartdatart

Ako vybrať digestor (odsávač pár)

Je to pre vás ťažká otázka? V tom prípade sa pri výbere stačí riadiť niekoľkými dôležitými parametrami a číslami.

Výkon a umiestnenie

Existuje viacero typov digestorov, ktoré sa umiestňujú podľa toho, kde sa nachádza varná doska. Digestor sa totiž zvyčajne nachádza nad ňou. Optimálna vzdialenosť odsávača pár od varnej dosky je aspoň 65 cm. Digestor by mal mať oproti varnej doske mierny presah. Čím je digestor vyššie nad doskou, tým by mat byť presah väčší. Digestor môže byť zabudovaný pod skrinkou, taktiež môže byť dekoratívny, ktorý je samostatný a nepatrí k žiadnej skrinke, a ostrovný digestor, ktorý visí voľne zo stropu nad kuchynským ostrovčekom.

Digestor

Jedným z najdôležitejších parametrov výberu je výkon digestora. Je potrebné vedieť rozmery priestoru (kuchyne, poprípade kuchyne spojenej s obývačkou), kde bude digestor pracovať. Výkon sa udáva v m3 a mal by zodpovedať minimálne 10-násobku objemu miestnosti, v ktorej je umiestnený. Pre malú kuchyňu o rozlohe 3×3 metre vám postačí digestor s výkonom 300 m3.

Hlučnosť

Zaujímať by ste sa mali aj o hlučnosť, ktorá sa líši od typu digestora a udáva sa v decibeloch. Nemala by prekročiť hranicu 60 dB. U kvalitnejších odsávačov pár je hranica hlučnosti v rozmedzí 45 až 50 decibelov.

Osvetlenie

Vprednej časti digestora sa nachádza osvetlenie, ktoré je užitočnou a praktickou funkciou. Digestor môže byť vybavený halogénovými alebo LED žiarovkami. Výhodnejšia je LED technológia, pretože je viac úsporná a má dlhšiu životnosť.

Ostrovčekový digestor

Odťah vzduchu

V nedposlednom rade sa zujímajte o odťah vzduchu. Existujú dva typy odťahov - vnútorný a vonkajší. Vhodnejší je práve vonkajší odťah, pri ktorom sú pary odvádzané odťahovým potrubím, šachtou alebo komínom do vonkajšieho prostredia. V prípade vnútorného odťahu hovoríme o prefiltrovaní vzduchu. Teplý, nahromadený vzduch z jedla sa prefiltruje a vracia naspäť do kuchyne.

Komínový digestor

Medzi najpopulárnejšie odsávače pár patria komínové digestory. Najzaujímavejšie sú predovšetkým svojím vzhľadom, za ktorý treba často zaplatiť stovky eur. Komínové digestory sú väčšie ako klasické zabudovateľné odsávače, preto sa hodia skôr do väčšej kuchyne. Umiestňujú sa na stenu, do priestoru medzi horné kuchynské skrinky, niekedy však aj ako náhrada ostrovčekového digestora.

Odsávač pár

Niektoré komínové digestory oplývajú funkciou filtrácie vzduchu, preto nepotrebujú potrubie pre odvod pár mimo miestnosti. Filtráciu zabezpečuje jeden alebo viacero uhlíkových filtrov, ktoré vyčistený vzduch vracajú naspäť do miestnosti. Uhlíkové filtre treba v určitých časových intervaloch obmieňať, čím sa prevádzka komínových digestorov mierne predražuje.

Ostrovčekový digestor

Ide o klasický komínový typ, ktorý označenie ostrovčekový získal vďaka svojmu umiestneniu. Tento typ digestora sa najviac hodí nad ostrovčekovú pracovnú plochu.
Jeho nevýhodou je, že zaberá veľa priestoru, preto sa do malých kuchýň, kde by dizajnovo nezapadol a vyčnieval, neodporúča. Ostrovčekový digestor má vysoký sací výkon, pohybuje sa vo vyšších cenových reláciách, jeho inštalácia je zložitejšia.

Výsuvný digestor

Do malých kuchýň je ideálnou voľbou. Zaberie minimum miesta a je naozaj nenápadný. Môžete ho zasunúť, keď ho práve nevyužívate a znovu vysunúť, keď ho budete potrebovať. Sací výkon je približne 750 m3/hod.

Podskrinkový digestor

Rovnako sa hodí predovšetkým do malých kuchýň, pretože nezaberá veľa miesta. Montuje sa pod závesné skrinky alebo voľne nad šporák. Má trochu nemoderný dizajn, ktorý by mnohých zákazníkov mohol odradiť.

Digestor pod skrinku

Vstavaný digestor

Závesný zabudovateľný digestor sa montuje na spodnú časť horných kuchynských skriniek, kde nezaberá takmer žiaden priestor. Jeho hlavnou výhodou je tvar, ktorý umožňuje maximálne využitie priestoru v kuchyni. V porovnaní s komínovým digestorome je cena vstavaného digestora omnoho nižšia.

Hodnotenie článku:
(81.4%)

Pulbikované dňa: 09.08.2018

Autor
Redakcia

Redakcia

Pripravujeme pre vás recenzie, testy, hodnotenia. Snažíme sa vám poskytnúť všetky informácie, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní s nákupom spotrebiča, elektroniky alebo iného produktu. Zapojte sa aj vy do diskusie pomocou komentára a pomôžte niekomu ďalšiemu.

Obľúbené produkty

Zobraziť kategóriu:


Pridať komentár