Menšia uhlopriečka ešte neznamená slabý výkon

Nie každý televízor veľkých rozmerov nás dokáže zaujať a osloviť ako po technickej stránke, tak aj ponukou funkcií. Pri malej uhlopriečke zväčša ani nič extra neočakávame, no práve takýto televízor môže často prevýšiť naše očakávania a byť milým prekvapením.

Aj televízor s malou uhlopriečkou môže milo prekvapiť svojimi funkciami
Aj televízor s malou uhlopriečkou môže milo prekvapiť svojimi funkciami

Je už pomerne zaužívané, že televízor patrí predovšetkým najmä do obývacej izby a tvorí jej dominantu. Ak však hľadáme ďalší doplnkový televízor do spálne alebo sme obmedzení metrami štvorcovými, často musíme robiť kompromisy a tie sa nám nie vždy pozdávajú. Častým ústupkom býva aj voľba samotného televízora, kde sme nútení voliť ten s menšími rozmermi a nemáme od tohto prevedenia ani priveľké očakávania. Pozrime sa preto na výber súčasnej ponuky televízorov s tým, že ich vyfiltrujeme a zvolíme len tie do veľkosti uhlopriečky 40", ktorá predstavuje niečo nad 101 centimetrov.

Schopná ponuka

Je samozrejmosťou, že pri väčších veľkostiach uhlopriečky máte aj rozmanitú ponuku. Ak sa však domnievate, že pri malých rozmeroch televízora bude možnosť výberu značne obmedzená, je pravdou, že síce natrafíte na menej kusov, ale minimum ich rozhodne nebude. Najčastejšie vám vyhľadá televízory s veľkosťou uhlopriečky 32" alebo 40" a nie ste dokonca obmedzení ani výberom značky. Či už to bude LG televízor, ten od Samsungu alebo modely menej známych značiek, ani v tomto vás súčasná ponuka nebude pri kúpe ukracovať.

Televízia s malou veľkosťou uhlopriečky je vítanou voľbou v malých priestoroch.
Televízia s malou veľkosťou uhlopriečky je vítanou voľbou v malých priestoroch

Modely rôznych ročníkov

Máte pocit, že súčasná výroba televízorov sa neorientuje na tie menšie? Nie je to tak a natrafíte na slušný počet tohtoročných modelov, no núdza nebude ani o tie z predošlého roka. Ponuka televízorov sa prispôsobuje požiadavkám spotrebiteľov a výrobcovia často rátajú aj s tým, že pri jednom televízore vo svojich domácnostiach jednoducho nezostanete a budete zháňať minimálne ešte jeden.

Obavy z rozlíšenia a kvality obrazu

Malé televízory vyvolávajú u kupujúcich značné obavy zo zlého vykreslenia televízneho obrazu a slabého rozlíšenia. Pri vyšších triedach malých televízorov nemáte problém vyhľadať si aj Full HD rozlíšenie (1920 x 1080 pixelov), čím rúca bežné štandardy a ruinuje predsudky používateľov.

Tieto modely dokážu disponovať aj podporou technológie vysokého dynamického rozsahu HDR (High Dynamic Range), ktorého základom je stávka na farbu, kontrast a jas obrazu. Takéto televízory sú tak splniteľnou požiadavkou spojenia detailných farieb, realistického obrazu a chvályhodného kontrastu.

Prekvapivé sú predovšetkým také televízory, kde ani uhlopriečka s veľkosťou 40 palcov, nie je obmedzením. Nájdete totiž aj tie s rozlíšením 4K Ultra HD (3840 x 2160 pixelov) a práve na také stavili napríklad aj výrobcovia značky Panasonic.

Forma podsvietenia

Asi nebude prekvapením, že tieto televízory sú výlučne tými LED. Tie sa však líšia typom podsvietenia. Väčšinu nájdeme v štýle Direct LED s rovnomerným podsvietením po celej ploche obrazovky televízora, kým menšina disponuje Edge LED podsvietením výlučne z okrajov obrazovky.

Malé televízory majú zvyčajne LED podsvietenie
Malé televízory majú zvyčajne LED podsvietenie

Hlavný rozdiel medzi týmito dvoma typmi spočíva v tom, že kým Direct LED je lepšie schopný zobraziť čiernu farbu s prísľubom lepšieho kontrastu, u Edge LED sú výhodou predovšetkým menšie rozmery televízora (najmä jeho hĺbka) a v prospech hovorí aj to, že ide o lacnejší variant.

Frekvencia obnovy panelu a typ tunera

Obnovovacia frekvencia panelu je takmer pre všetky typy totožná a ide o frekvenciu 50 Hz. Ak to pojmeme veľmi zjednodušene, pôjde o vstupný signál, ktorý televízia prijme a presne taký aj zobrazí. Rátať teda musíte s menšou plynulosťou televízora a tá sa nebude vyznačovať veľmi ostrým obrazom najmä v rýchlych scénach.

Pri týchto menších televízoroch nemáte problém ani s typom tunera. Či už potrebujete k satelitnému vysielaniu DVB-S/S2 alebo DVB-T2 + HEVC, ktorý bude novou náhradou DVB-T tunera určeného na príjem digitálneho pozemného vysielania pomocou antény. Nezabudnite však na vhodný príslušný kábel, keďže v samotnej výbave nie vždy býva a často je potrebné si ho dodatočne kúpiť.

Inteligentná funkcia

Mnohí sa však môžu nazdávať, že do malej televízie výrobcovia veľa neinvestovali a ponechali ju v takom modeli, ktorý bude slúžiť výlučne len na televízne sledovanie. Opak je pravdou a pomerne veľká väčšina disponuje Smart funkciou s možnosťou podpory internetových aplikácií, pripojením na Bluetooth alebo Wi-Fi a prehrávaním rôznych médií priamo z USB.

Pri malých televízoroch nie je o Smart funkciu núdza.
Pri malých televízoroch nie je o Smart funkciu núdza

Adekvátna vzdialenosť

Menšia uhlopriečka televízorov hovorí v prospech malých priestorov bývania. Ak totiž siahnete po televízore s uhlopriečkou 32 palcov, na programy s kvalitou HD vám postačí optimálna pozorovacia vzdialenosť nanajvýš do diaľky 1,3 m, kým pri SD programovej ponuke či prehrávaní DVD filmoch rátajte s maximálne 2,4 m.

Vyššie uvedené technické parametre len potvrdzujú, že budúcnosť malých televízorov nie je rozhodne nijako ohrozená. V mnohých prípadoch sa však len utvrdíme v tom, že nie sú určené len na výlučné pozeranie bežných televíznych staníc a ponúkajú toho oveľa viac. Pri niektorých modeloch vás môže osloviť napríklad aj slušná možnosť konektivity (3x HDMI, 2x USB), iné vás zase nadchnú svojou inteligentnou funkciou alebo celkovým prevedením.

Tieto typy sa však radia väčšinou do energetickej triedy A alebo v lepšom prípade A+, nájdeme však aj tie s označením B. Niektoré sú teda ohodnotené vyššou cenou, no zodpovedá tomu ponuka funkcií a ich zaujímavejšie technické riešenie. Televízory s malou uhlopriečkou sú tak pomerne slušnou doplnkovou televíziou v každej domácnosti a búrajú predsudky a stereotypy divákov.

Hodnotenie článku:
(81.4%)

Pulbikované dňa: 30.03.2020


Pridať komentár