Koľko lúmenov na m2? Všetko o jednotke svietivosti

O tom, že moderné LED technológie sú efektívnejšie než klasické žiarovky ste už určite počuli. Viete však, prečo to tak je? Vždy je dobré poznať fakty a dôvody.

Stolová lampa s LED žiarovkou

Vedeli ste napríklad, že kedysi sa ľudia pri výbere žiarovky pozerali na to, koľko má wattov? Vtedy to bolo logické, teraz však už vieme, že watty vlastne vôbec nie sú podstatné. Pri rozhodovaní sú kľúčové iné atribúty, ktoré si bližšie predstavíme a rozoberieme.

Základná terminológia pre svietidlá

Pri výbere osvetlenia sa najčastejšie stretávame s pojmom watt, lúmen alebo kelvin. Vyznáte sa v týchto označeniach? Aká je výpovedná hodnota jednotlivých fyzikálnych jednotiek?

Svietivosť lampy

Zdroj foto: Svetla.sk

Čo sú watty?

Keď ešte dominovali klasické žiarovky, poznali sme ich označenia podľa wattov – napríklad 100-wattová s najvyšším výkonom, potom 60-wattové do detskej izby či ešte menej wattové do lustrov a stolných lámp. Treba však vedieť, že pojem watt uvádza v podstate len to, koľko žiarovka spotrebuje elektrickej energie.

V tom čase sa iné údaje veľmi nepoužívali, no moderné LED svetlá to rýchlo zmenili. Namiesto wattov sú na prvej priečke priorít pri výbere osvetlenia lúmeny – tie reálne hovoria o svietivosti žiarovky a poskytujú kľúčovú informáciu pre spotrebiteľa.

Čo sú lúmeny?

Lúmen môžeme zjednodušene označiť ako jednotku, ktorá hovorí o celkovom svetelnom výstupe. Je to teda jednotka svetelného toku, resp. jasu svetla a označuje sa skratkou lm. Ak by sme ju prirovnali ku klasickej 100-wattovej žiarovke, hovoríme o svietivosti približne 1 500 lúmenov. Avšak, kým klasická žiarovka naozaj spotrebovala sto wattov, spotreba LED žiarovky je pri tejto svietivosti len niekde medzi 15 až 18 wattmi.

Na tomto jednoduchom príklade sme si názorne ukázali prínos a výhodu LED osvetlenia. Pri menšej spotrebe, a teda pri nižších nákladoch na elektrinu, vyprodukuje viac svetla.

Čo sú kelviny?

Okrem svietivosti a výkonu je pre spotrebiteľa dôležitý aj ďalší ukazovateľ, spadajúci do základnej terminológie. Týmto ukazovateľom sú kelviny, ktoré hovoria o pomyselnej farbe svetla, resp. teplote chromatickosti. Dobre to poznáte – niektoré žiarovky vydávajú viac oranžové a mäkké svetlo, iné zase jasné biele.

Pri osvetlení, ktorého chromatickosť je na úrovni 3 000 kelvinov a menej, hovoríme o teplej bielej. Tú oceníte najmä v miestnostiach určených na relax, napr. obývacia izba alebo spálňa. Neutrálne biele svetlo, ktoré sa najviac približuje dennému svetlu, má chromatickosť na úrovni 3 500 až 5 500 kelvinov. Takéto LED osvetlenie je vhodné napríklad do kuchyne, pracovne či kúpeľne. Hodnoty vyššie ako 6 000 kelvinov sú zase charakteristické pre studenú bielu a využívajú sa v priestoroch, ktoré si vyžadujú vysokú úroveň koncentrácie, napr. dielne, komerčné budovy či nemocnice.

Stolná LED lampa svietivosť

Zdroj foto: Svetla.sk

Tip: Hľadajte lampy so stmievačom a nastaviteľnou farbou svetla, vďaka čomu môžete korigovať náladu v miestnosti.

V čom spočíva prínos LED osvetlenia

Spotrebiteľovi by malo byť v prvom rade dostatočne jasné, že sa pri výbere LED žiarovky netreba pozerať na watty, ale najmä na lúmeny. Ak ste boli dlhodobo zvyknutí na staré žiarovky, možno vás naozaj prekvapí, prečo by ste mali mať v kuchyni žiarovku s príkonom 15 wattov.

Ak sa však pozriete na lúmeny, zistíte, že moderné LED svietidlá dodajú rovnaké množstvo svetla za menej vynaložených prostriedkov. A práve v tom je základná pointa tejto technológie – viac za menej.

Vďaka svojej dlhej životnosti sú taktiež šetrnejšie k životnému prostrediu – svietivosť LED žiarovky je približne až 30 000 hodín.

Hodnotenie článku:
(75.6%)

Pulbikované dňa: 10.01.2023


Pridať komentár