Prechod z Androidu na iOS: Ako som si zvykol na iPhone X?

iPhone X je môj prvý telefónom od Apple. Dlhé roky som fičal na rôznych Androidoch, no keď sa mi ten posledný rozbil, rozhodol som sa siahnuť po iPhone.

Prechod z Androidu na iOS
Zdroj: Samuel Gibala

To, aké boli moje dôvody, sa dočítate nižšie. Už tu však môžem povedať, že to bola dobrá investícia a mobil ma ani po niekoľkých mesiacoch neprestáva prekvapovať.

Nová trieda dizajnu

Ak by som mal vybrať jednu oblasť, v ktorej Apple určuje celosvetový trend, bol by to dizajn. Xiaomi, ktoré som mal pred tým, sa na iPhone veľmi podobalo, no originál je len jeden. iPhone X je zároveň prvým telefónom od Apple, ktorý mal funkciu bezdrôtového nabíjania a zároveň 5,8 palcový OLED displej. Funkčná plocha displeja pokrýva takmer celú prednú stranu telefónu, okrem vrchného výrezu na selfie kameru, reproduktor a Face ID senzory. Naspodku nenájdete typickú "bradu" ani kruhové domovské tlačidlo, ktoré bolo doteraz pre iPhony charakteristické. Telefón má zaoblené boky a celú zadnú časť pokrytú tvrdeným sklom. V hornej časti je vkusne umiestený foťák s dvoma objektívmi.

Kvalita foťáku porovnateľná so zrkadlovkou?

Pri mojom predchádzajúcom telefóne nebol foťák žiadne terno. Cez deň vyzerali fotky priemerne, čo počas bežných dní stačilo. Počas večera alebo zamračených dní boli fotky fádne, bez kontrastu a boli dosť zašumené. iPhone predstavuje iný level. Fotky sú jasné, ostré, žiaria farbami a nemám problém ani s fotením kontrastných scén (východy či západy slnka) alebo počas situácií s nedostatkom osvetlenia (na koncertoch alebo pri podvečerných prechádzkach.)

Fotenie pomocou iPhone X
Zdroj: Samuel Gibala

Konštrukcia, ktorá vás prežije

Napriek tomu, aký je mobil robustný a pevný, je až prekvapivo ľahký. Nebudem klamať, nie som typ človeka, ktorý by bol k veciam prehnane úzkostlivý. Telefón mi za 6 mesiacov, čo ho mám, spadne v priemere 2x za týždeň. Na chodbe, pri vyberaní kľúčov z vrecka, na ulici pri odpájaní slúchadiel... situácie sú rôzne. Aj po všetkých tých pádoch musím povedať, že funguje bez jediného problému. Určite v tom hrá svoju úlohu aj obal a ochranné sklo na mobil, no aj napriek tomu má iPhone X pozoruhodne pevnú a odolnú konštrukciu, ktorá vás osloví na prvý pohľad.

Softvér ako ušitý na mieru

Vzhľadom na odlišné rozloženie obrazovky sú vývojári iOS nútení prispôsobiť tomu aj svoje aplikácie, aby mohli naplno využívať celú plochu displeja. Medzi najvýraznejšie zmeny oproti minulým modelom patria zaoblené rohy displeja, výrez v hornej časti obrazovky a spodná časť, ktorá slúži na prístup a ovládanie domovskej obrazovky.

Softvér smartfónu iPhone X
Zdroj: Samuel Gibala

Ako obrovskú výhodu oproti Androidu vnímam to, že aktualizácie softvéru fungujú a reálne pomáhajú aj starším modelom. Napr. keď Apple vydá novú aktualizáciu, kamaráta s iPhonom 6 to ovplyvní rovnako ako mňa s X-kom. Keď som mal Android, všetky softvérové aktualizácie boli cielené na najnovšie modely a vlajkové lode, pričom na telefóny z nižších radov sa zabúdalo.

Po 6 mesiacoch s iPhonom musím konštatovať, že odchod od Androidu bolo veľmi dobré rozhodnutie. Uvidíme, ako sa to vyvinie v priebehu ďalších mesiacov, no nateraz môžem povedať len toľko, že iPhone X rozhodne odporúčam.

Hodnotenie článku:
(79.6%)

Pulbikované dňa: 24.10.2019


Pridať komentár