Najlepšie zváračky (zváracie invertory) - Recenzie, testy a vaše skúsenosti

Nejeden šikovný domáci majster sa začne časom obzerať po vhodnej zváračke, ktorá by mu pomohla rozšíriť paletu jeho zručností. Na občasné domáce zváranie postačí aj jednoduchý zvárací agregát s transformátorom, ktorého výhodou je najmä nízka cena.

Zváračka pre domácich majstrov

Vďaka postupnému zlacňovaniu si však miesto v mnohých garážach a domácich dielňach našli tzv. zváracie invertory, ktoré majú oproti klasickým zváračkám množstvo výhod.

Najobľúbené zváračky

TOP 4 zváračky pre domácich majstrov

Aby ste mohli aj vy vašu dielňu vybaviť vhodným zváracím agregátom, pripravili sme pre vás výber štyroch najpredávanejších zváračiek, resp. zváracích invertorov na Slovensku. Pozrite si ich vlastnosti, výhody a slabé stránky.

Je lepšia obyčajná zváračka alebo zvárací invertor?

Bežný, jednoduchý zvárací agregát je vybavený iba niekoľkými súčiastkami – predovšetkým je to špeciálny transformátor, ktorý zníži sieťové napätie (230 alebo 400 V) na napätie bezpečné pre zváranie. Ďalej vo vnútri nájdete usmerňovač, ktorý premení striedavé napätie na jednosmerné, s ktorým je zváranie stabilnejšie. Spomenutý transformátor je ťažký a objemný, jeho hmotnosť závisí od výkonu zváračky.

Zvárací invertor oproti nemu obsahuje na vstupe elektroniku, ktorá sieťové napätie usmerní a premení na vyššiu frekvenciu. Na prevod na nižšie napätie a vyšší prúd potom totiž stačí omnoho menší a ľahší transformátor. Vďaka usmerneniu napätia už na vstupe s ním dokáže elektronika invertora pracovať a regulovať ho presnejšie, aby bolo zváranie stabilnejšie.

Doplnkové funkcie invertorov

Zváracie invertory okrem toho, že sú ľahké, majú malé rozmery a vysokú účinnosť, vám tiež zjednodušia prácu aj svojimi doplnkovými funkciami, ktoré pri klasických zváračkách nenájdete:

  • hot start – krátkodobé zvýšenie napätia pre jednoduchšie zapálenie oblúka;
  • anti stick – zváračka detekuje prilepenie elektródy k zvarku a následne zníži prúd, aby sa k nemu neprivarila;
  • arc force – ide o akúsi elektronickú spätnú väzbu, ktorá dokáže v malom rozsahu regulovať zvárací prúd a udržať tak stabilitu oblúka aj pri meniacich sa podmienkach.

Zaťažovateľ, resp. max. pracovná doba

Táto vlastnosť zváračky udáva, ako dlho je možné nepretržite zvárať daným prúdom. Udáva sa v 10-minútových cykloch, napr. zaťažovateľ 100 A/60 % znamená, že zvárať môžete 60 % času, t. j. 6 minút a po zvyšný čas 4 minúty sa zváračka musí chladiť.

Zváračka pre domácich kutilov

Je teda zrejmé, že hodnota zaťažovateľa nám, na rozdiel od maximálneho príkonu a zváracieho prúdu napovie, ako je zváračka výkonovo dimenzovaná pre reálnu prevádzku.

Hodnotenie článku:
(81.4%)

Pulbikované dňa: 11.10.2018

Autor
Michal Toma

Michal Toma

Som technik telom i dušou. Odmalička ma bavilo rozoberať a skladať rôzne prístroje a zisťovať, ako fungujú. Podobne dokážem rozobrať na súčiastky aj informácie a vyrobiť z nich ucelený text, ktorý vám pomôže zorientovať sa v naoko zložitom svete techniky, či v iných oblastiach života. Vo voľnom čase píšem blog o pive, ktorý je malým oknom do sveta stoviek chutí, vôní a zážitkov, aké nám pivo ponúka.


Komentáre

19/02/2019 16:09
kutil

dobrý den,poradte mi prosím zváračku vhodnu na 10A istič
dakujem

Pridať komentár