Čo prezrádza energetický štítok chladničky, práčky, televízora či mrazničky? Ktorá energetická trieda je najlepšia?

Každý, kto už kedy kupoval nejaký elektrospotrebič vie, že samotná cena nie je nikdy rozhodujúca, ale je potrebné sa dívať na celkovú spotrebu. Práve preto sú energetické štítky takým dôležitým ukazovateľom. Z času na čas sa však ich podoba aktualizuje a k tej najnovšej došlo v roku 2021.

Energetický štítok spotrebiča

V tomto článku sa preto dozviete, k akým zmenám došlo, ktorých spotrebičov sa to týka a čo všetko nájdete na energetických štítkoch.

Čo je to energetický štítok

Energetický štítok je štítok na elektrospotrebiči s informáciami o jeho spotrebe energie. Tieto štítky nie sú samozrejmosťou v každej krajine, ale sú štandardom v rámci krajín Európskej únie. Pre spotrebiteľa majú veľký význam. Bez takýchto informácií sa totiž ľahko môže stať, že si síce zvolíte cenovo dostupný výrobok, no pri jeho používaní zistíte veľkú spotrebu energie. Vďaka energetickému štítku si môžete zvoliť spotrebič, ktorého nákupná cena môže byť vyššia, no mesačné náklady vám nebudú z dlhodobého hľadiska zaťažovať rozpočet, a preto vás vo výsledku vyjde lacnejšie.

Ako vyzerá energetický štítok

Energetický štítok je navrhnutý tak, aby bol čitateľný pre každého bez ohľadu na to, akým jazykom hovorí. Skladá sa totiž len z elementov, ktoré sú zrozumiteľné medzinárodne – ide o piktogramy, písmená, číslice alebo jednotky. Vo vrchnej časti štítka býva názov výrobcu. Hlavnú informáciu tvorí energetická trieda označená písmenami a farebne od zelenej až po červenú. Už na prvý pohľad je zrejmé, že energeticky najúspornejšie sú spotrebiče označené v zelenej farbe, strednú triedu tvorí žltá a najhoršie sú na tom spotrebiče označené červenou. Ďalším údajom je priemerná ročná spotreba a štítok môže obsahovať aj ďalšie parametre, ktoré sú pre daný výrobok dôležité, napr. vnútorný objem alebo hlučnosť.

Prečo dochádza k zmenám na energetických štítkoch

Keďže prvýkrát boli energetické štítky zavedené v roku 1994 a k rozšíreniu došlo len v roku 2004, bolo načase ich podobu aktualizovať. Rokmi totiž postúpila aj inovácia výroby a moderné technológie sú čoraz energeticky úspornejšie. Na starých štítkoch si určite pamätáte označenia ako A+, A++ či A+++. Znamienka + boli zahrnuté práve preto, že nové spotrebiče boli o niekoľko tried energeticky úspornejšie než tie, ktoré sa ešte pred 20 rokmi radili do kategórie A. Preto je namiesto dopisovania ďalších a ďalších symbolov + logickejšie celú stupnicu reorganizovať.

Co prezrádza energetický štítok

Odkedy sú zmeny platné a ktorých spotrebičov sa týkajú?

Najnovšie zmeny v energetických štítkoch boli zavedené 1. marca 2021, pričom zmeny na svietidlách až od 1. septembra 2021. Zmeny na energetických štítkoch sa netýkajú každého spotrebiča, ale len niektorých kategórií produktov, pričom k zmenám na energetických štítkoch ďalších spotrebičov môže v budúcnosti taktiež dôjsť. Najnovšie zmeny sa týkajú:

 • Umývačiek riadu
 • Pračiek a pračiek so sušičkami
 • Chladničiek, mrazničiek a chladničiek na víno
 • Svietidiel
 • Televízorov, monitorov a iných elektronických displejov
 • Komerčných chladničiek

K akým zmenám na energetických štítkoch došlo

Nové energetické štítky majú byť prehľadnejšie a ľahšie čitateľné. Došlo predovšetkým k zmenám označenia energetických tried, ale aj k doplneniu informácií o spotrebičoch či zahrnutiu QR kódu.

QR kód

V hlavičke nového energetického štítku sa od minulého roka nachádza už aj QR kód. Naskenovať ho môžete fotoaparátom vo vašom smartfóne alebo tablete. Po jeho naskenovaní budete presmerovaní na link európskej databázy EPREL, kde sa dozviete viac informácií o produkte a môžete si ho porovnať s podobnými výrobkami. Takto sa ľahko dostanete k informáciami o produkte, aj keď nie sú kompletne uvedené, napr. na predajni alebo v e-shope.

Zmena energetických tried

Keďže čím ďalej, tým viac produktov získavalo označenie A++ či A+++, bolo načase zmeniť stupnicu tak, aby bol priestor aj pre nové, ešte efektívnejšie spotrebiče. Kým stará stupnica obsahovala triedy od A+++ až po D (spolu 7 tried), nová stupnica obsahuje triedy od A do G (ekvivalentne 7 tried). Práve takto môžete odlíšiť starý energetický štítok od nového (napr. ak e-shop neaktualizoval popis produktu) – nevšímajte si len písmeno triedy, ale aj na akej stupnici je uvedené. Energeticky najúspornejšie a najefektívnejšie sú výrobky triedy A a najhoršie sú na tom výrobky triedy G. Odstránením symbolov + je nová stupnica prehľadnejšia a ľahšie rozpoznáte najúspornejší model.

Energetické triedy spotrebičov

Priemerná ročná spotreba

Pod prehľadom energetických tried sa nachádza informácia o priemernej ročnej spotrebe. Tá je uvedená v kWh/1 000 h. Takto si budete môcť ľahko vypočítať približnú ročnú spotrebu vzhľadom na aktuálnu cenu elektriny. Tento údaj je dôležitý aj preto, že si ho ľahko môžete porovnať s ďalšími výrobkami, medzi ktorými sa rozhodujete, a siahnuť po spotrebiči, ktorý má najmenšiu spotrebu.

Ďalšie informácie o výrobku

Poslednou zložkou energetického štítku sú doplňujúce informácie o výrobku, ktoré sa nachádzajú v spodnej časti. Tieto informácie sa menia podľa toho, o akú kategóriu výrobku ide. Každý druh výrobku má totiž iné kľúčové kritériá. Na energetických štítkoch nájdete nasledovné doplnkové informácie:

Umývačky riadu

 • Kapacita – počet súprav riadu
 • Spotreba vody – za 1 cyklus (nie za rok, ako na starom štítku)
 • Trvanie programu – čas ekologického programu v hodinách a minútach
 • Hladina hluku – uvádza sa v dB spolu s triedou od A po D (A = najtichšia, D = najhlučnejšia)

Najlepšie úzke (45 cm) umývačky riadu 2023 – recenzie, test, porovnanie, skúsenosti

Najlepšie úzke (45 cm) umývačky riadu 2023 – recenzie, test, porovnanie, skúsenosti

Umývačky riadu sa stávajú akousi povinnou výbavou každej modernej domácnosti. Dokážu ušetriť čas, námahu a najmä spotrebu vody. Čo však v prípade, ak zápasíte s nedostatkom miesta, alebo štandardnú umývačku neviete naplniť špinavým riadom? Aj na tieto situácie mysleli výrobcovia, a preto na trh prišli s úzkymi umývačkami riadu. Modely užšie než je štandard sa vyrábajú ako voľne... Prečítať článok

Práčky

 • Kapacita – na prací program v kg
 • Trvanie – pracieho programu v hodinách a minútach
 • Spotreba vody – za cyklus v litroch (nie priemerná ročná spotreba, ako na starých štítkoch)
 • Trieda účinnosti odstreďovania – na stupnici od A po G
 • Hladina hluku – v dB na stupnici od A po D

Práčky so sušičkou

 • Kapacita – pri kombinácii pracieho a sušiaceho programu v kg
 • Kapacita – len na prací program v kg
 • Spotreba vody – za prací a sušiaci cyklus v litroch (nie priemerná ročná spotreba)
 • Spotreba vody – za iba prací cyklus v litroch (nie priemerná ročná spotreba)
 • Trvanie – pracieho a sušiaceho programu v hodinách a minútach
 • Trvanie – iba pracieho programu v hodinách a minútach
 • Trieda účinnosti odstreďovania a sušenia – na stupnici od A po G
 • Hladina hluku – v dB na stupnici od A po D

Chladničky, mrazničky a chladničky na víno

 • Objem mrazničky – v litroch
 • Objem chladničky – v litroch
 • Kapacita vínových fliaš – uvádza sa len v prípade chladničiek na víno, v počte kusov štandardných vínových fliaš
 • Hladina hluku – v dB na stupnici od A po D

Najlepšie mrazničky 2023 – recenzie, test, porovnanie

Najlepšie mrazničky 2023 – recenzie, test, porovnanie

Mraznička je vec, ktorú nekupujeme každý deň a nie každý má tento produkt doma. Preto je veľmi ťažké získať dobrú radu ohľadom kúpy mrazničky od známych. My vám ponúkame výber tých najlepších mrazničiek, ktoré sa umiestnili na popredných miestach v rebríčkoch nestranných testov. Veríme, že vám pri výbere pomôžu. Ak máte otázky ku konkrétnemu modelu, napíšte nám. Pripravili sme pre... Prečítať článok

Televízory, monitory a iné elektronické displeje

 • Spotreba energie v HDR – pri vysokom dynamickom rozsahu, uvádzaná v kWh/1 000 h (nie za rok ako na starom štítku)
 • Uhlopriečka displeja – uhlopriečka sa uvádza v cm a px (pixeloch), zahŕňa aj horizontálne a vertikálne rozlíšenie v px

Najlepšie monitory 2023 – recenzie, test, porovnanie

Najlepšie monitory 2023 – recenzie, test, porovnanie

Testovanie je u nás na dennom poriadku. Zozbierali sme externé výsledky domácich aj zahraničných nestranných testov monitorov, prešli sme stovky diskusií, hodnotení, komentárov a zostavili sme pre vás rebríček toho najlepšieho. V porovnávacej tabuľke nájdete len to najlepšie, čo je momentálne na trhu. Rebríček pravidelne upravujeme a udržiavame ho aktualizovaný. Pripravili sme pre... Prečítať článok

Požiadavky na ekologický dizajn

Ďalšou novinkou sú požiadavky na ekodizajn, ktoré taktiež vstúpili do platnosti 1. marca 2021 a týkajú sa 31 kategórií produktov. Týkajú sa ekologického dizajnu umývačiek riadu, práčok, chladničiek a ďalších spotrebičov, pre ktoré sú výrobcovia povinní po dobu 10 rokov po stiahnutí výrobku z trhu zabezpečiť náhradné diely na opravu výrobku. Ide o diely ako sú tesnenia dverí, pánty, filtre a pod., ktoré majú kratšiu životnosť a je potrebná ich výmena. Nestane sa tak, že spotrebič bude nefunkčný len preto, že sa pokazil a nie je možnosť výmeny jedného dielu. Tým, že tieto náhradné diely budú k dispozícii, bude zabezpečená opraviteľnosť výrobku, vďaka čomu ho užívateľ bude môcť využívať dlhšie.

Hodnotenie článku:
(82.4%)

Pulbikované dňa: 14.11.2022

Autor
Redakcia

Redakcia

Pripravujeme pre vás recenzie, testy, hodnotenia. Snažíme sa vám poskytnúť všetky informácie, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní s nákupom spotrebiča, elektroniky alebo iného produktu. Zapojte sa aj vy do diskusie pomocou komentára a pomôžte niekomu ďalšiemu.

Zobraziť kategóriu:


Pridať komentár