Týchto chýb sa pri kúpe chladničky vyvarujte

Chabá vybavenosť, slabá funkcionalita či iné technické nezrovnalosti. To všetko nás môže postretnúť, pokiaľ sa dostatočne o zariadení neinformujeme. Chladnička predstavuje investíciu na niekoľko rokov, ak sa však pri jej výbere dopustíte chýb, ľutovať ich budete naozaj veľmi dlho.

Pred kúpou chladničky sa treba informovať o jej technológiách a funkciách.
Pred kúpou chladničky sa treba informovať o jej technológiách a funkciách.

Chladničku kupujeme s tým, aby splnila predovšetkým svoj úžitok. Ak však technológie chladničky berieme pri každom modeli úplne automaticky, neskôr sa nám to spočíta. To isté platí aj pri klasickej vybavenosti a funkciách bežného štandardu. Nie vždy natrafíte na všetko, čo preferujete. Poďme sa preto pozrieť, na čo myslieť pred samotnou kúpou chladničky a čo mať vopred ujasnené ešte predtým, než si ju do domácnosti zakúpite.

Nekupujte chladničku prvoplánovo

To, že sa vám konkrétny typ pozdáva už na prvý dojem, ešte neznamená, že vás osloví aj po technickej stránke. Prvým ukazovateľom bude energetický štítok, ktorý vám napovie, do akej energetickej triedy sa chladnička radí a čo očakávať od jej spotreby. Čím lepšie označenie zvolíte, tým viac ušetríte na celkovej energii. Ak zainvestujete do triedy A+++, poteší vás oveľa nižšia spotreba, než by bola pri klasickom modeli A+. Nezabúdajte však sledovať najmä vybavenosť, technologické výdobytky a pokročilé funkcie.

Odporúčania berte s rezervou

Ak sa známym páči chladnička Samsung a nevedia si ju vynachváliť, to ešte neznamená, že bude vyhovovať aj vašim potrebám. Recenzie vás môžu nasmerovať rovnako ako odporúčania, počítajte však s tým, že sú to stále len rady, ktoré vám pomôžu sa lepšie v jednotlivých typoch orientovať. Možno vás osloví chladnička Electrolux, prípadne sa rozhodnete pre tú Bosch, nikde nie je napísané, že musíte mať to, čo oslovilo suseda.

Výber chladničky prispôsobte vašim preferenciám.
Výber chladničky prispôsobte vašim preferenciám.

Zabudnite na náhodný výber

Voliť chladničku podľa vizuálu a vhodných rozmerov nie je žiadna výhra. To, čo sa vám bude prvotne zdať ako ideál kuchyne, vás môže prekvapiť svojím chabým vnútrom. Dajte si preto záležať na kapacite úžitkového objemu, preskúmajte vnútro a zvážte, či to vašej domácnosti bude po objemovej stránke vyhovovať.

Rátajte však s tým, že z hľadiska úspornosti nie je dobré mať chladničku zaplnenú len minimálne, pretože o to viac musí vynaložiť energie na chladenie. Neodporúča sa ju ani extrémne prepĺňať, keďže tým výrazne narúšate jej nezávadný chod.

Nie je funkcia ako funkcia

Super chladenie a mrazenie či beznámrazový systém NoFrost sú pri chladničkách skutočne vyhľadávané. Často sa však môže stať, že pri niektorom type výrobca túto technológiu nezakomponuje, kým iný ju zase odlíši len rozdielnym názvom.

Ak teda hľadáte chladničku s antibakteriálnou povrchovou úpravou vnútra a zároveň aj zásuvkou s nulovou zónou, prezrite si zoznam technických parametrov a popis funkcií. Pokiaľ sa v ňom dané atribúty nenachádzajú, budete musieť zvážiť, či chcete voliť kompromis alebo nájsť úplne rozdielny model chladničky.

Pútavý dizajn nie je všetko

Túžba po unikátnom prvku kuchyne síce vyznie na prvý dojem naozaj zaujímavo, ak ale nespĺňa svoj účel a nemá využitie, je vám úplne zbytočná. Zároveň nie je ani pravidlom, že retro chladnička či vstavaný typ tohto zariadenia sú len pútavým vizuálom bez akejkoľvek vybavenosti. Aj tieto modely dokážu disponovať podobnou variáciou technológií a funkcií ako bežné kombinované chladničky. Netýka sa to však úplne všetkých, preto je dobré dať dôraz na každý detail.

Chladnička s pútavým dizajnom nijako nestráca na svojej vybavenosti a funkciách.
Chladnička s pútavým dizajnom nijako nestráca na svojej vybavenosti a funkciách.

Negatíva nezmiznú

Príde vám uvedená hlučnosť ako enormne vysoká a aj napriek tomu sa pre ňu rozhodnete? Nepretržitý chod chladničky vás rýchlo presvedčí o tom, akej chyby ste sa dopustili. Ak sa vám niečo už pri prvotnom výbere nepozdáva, skúste naozaj zvážiť, či by ste vedeli takto v domácnosti fungovať. V kuchyni trávime nespočetne veľa času a chladnička funguje neustále, asi ťažko si na niektoré negatíva teda zvyknete.

To isté platí aj v prípade, keď vám chladnička svojimi rozmermi vôbec nepasuje do priestorov kuchyne a už teraz viete, že bude vytŕčať. Dokážete si predstaviť, ako sa neustále budete vyhýbať a obmedzovať, kým jediné, čo stačilo prvotne urobiť, bolo zvoliť si vhodnejší model? V prípade, že sa na danom type nedá zmeniť strana otvárania dverí a vám práve toto konkrétne rozvrhnutie nevyhovuje, sťažovať si prístup do zariadenia bude chybou, ktorú niekoľkokrát denne okúsite.

Zvážte svoje nároky

Mať veľké očakávania a podrobný zoznam kritérií nie je vždy najvhodnejšia voľba. Musíte rátať s tým, že nie všetky modely budú vyhovovať len vašim osobným preferenciám. Výrobcovia chladničiek síce prispôsobujú svoju ponuku produktov potrebám a očakávaniam používateľov, napriek tomu rozhodne nedokážu s každým jedným modelom vyhovieť úplne všetkým. Buď teda urobíte kompromis, alebo sa obzriete po vhodnejšej alternatíve.

Výber chladničky môže byť pomerne nenáročným procesom, ak máte všetko vopred detailne ujasnené. Pokiaľ viete, čo očakávate od tohto zariadenia, nebudete mať problém zúžiť voľbu na vhodných kandidátov. Skúste si spraviť prieskum a zvážiť, ktorý model sa bude najlepšie hodiť do vašej domácnosti a vyhovovať vašim kritériám.

Chladnička funguje nepretržite dvadsaťštyri hodín denne. Neľutujte jej voľbu a už dopredu si ujasnite, čo od tohto zariadenia vlastne vyžadujete. Či už pôjde o pokrokové technológie, množstvo funkcií alebo celkovú vybavenosť, ponuka je natoľko rozmanitá, že si vyberie naozaj skutočne každý.

Hodnotenie článku:
(81.4%)

Pulbikované dňa: 01.04.2020


Pridať komentár