Buy Nothing Day – Deň bez nákupov

Vzhľadom na to, že obchody sú otvorené takmer nepretržite, zvykla si väčšina ľudí nakupovať každý deň. Drobnosť sem, drobnosť tam. Z nakupovania už nie je rituál, je to bežná záležitosť, ktorá sa zautomatizovala. Kedy naposledy ste sa sami seba opýtali, či si niečo kúpiť naozaj potrebujete?

Buy Nothing Day Deň bez nakupovania

Buy Nothing Day je dňom nenakupovania, mali by ste sa počas neho vzdať možnosti nakupovať a pokúsiť sa zmeniť svoje návyky. Táto myšlienka nie je len o samotnom nakupovaní, ale aj ekologickejšom správaní.

História vzniku

Buy Nothing Day je odpoveďou na najznámejší sviatok nakupovania – Black Friday. V septembri roku 1992 ho v Kanade založil umelec Ted Dave a Deň bez nakupovania (Deň bez nákupov, Deň nenakupovania) sa od roku 1997 oslavuje nasledujúci piatok po Dni vďakyvzdania, teda v rovnaký deň ako Čierny piatok. Myšlienku "dňa skúmania problému nadmernej spotreby" Teda Davea spropagovala spoločnosť Adbuster, v súčasnosti je do nej zapojených 65 štátov po celom svete.

Medzinárodný deň nenakupovania/bez nakupovania

Nie je prekvapením, že tento medzinárodný deň protestu proti konzumnému spôsobu života vznikol práve v Severnej Amerike. Práve tam počas Black Friday dochádza doslova k šialenstvu, veľa ľudí čaká na tento deň, aby si mohli za výhodné ceny kúpiť predovšetkým elektroniku, ktorú si počas celého roka odopierali, nakupujú však aj oblečenie či darčeky na Vianoce. Každý rok Američania počas Black Friday minú v obchodoch miliardy dolárov.

Dátum Buy Nothing Day 2019

Dôležitím údajom, súvisiacim s touto akciou, je dátum jej konania. V roku 2019 sa Buy Nothing Day bude rovnako ako Black Friday konať 29. novembra. To znamená, že posledný novembrový piatok máte v podstate len 2 možnosti – nakupovať, alebo sa nakupovaniu oblúkom vyhýbať.

Sviatok, nesviatok

V Severnej Amerike a v časti Európy sa Buy Nothing Day oslavuje v rovnaký deň ako Čierny piatok. V niektorých krajinách si za Deň nenakupovania zvolili poslednú novembrovú sobotu, teda deň po Black Friday. Hoci nie je tento deň sviatkom, mnohí ľudia ho tak vnímajú a oslavujú ho, resp. sa doň rôznymi spôsobmi zapájajú. Napr. organizujú "zombie walk" a v blízkosti obchodov a nákupných centier sa bezcieľne poflakujú, nič nenakupujú a prázdne pozerajú pred seba. Niektorí trávia tento deň v prírode či v parku, iní sa odstrihnú počas tohto dňa od zvyšku sveta, aby ich k nakupovaniu nič nelákalo. Nepoužívajú elektrické spotrebiče, nejazdia autom a dokonca majú aj vypnuté telefóny.

Buy Nothing day vyzýva k znižovaniu spotreby

Nákupný detox

Prvotná myšlienka Buy Nothing Day súvisí s obmedzením nakupovania aspoň na 24 hodín, zo širšieho hľadiska je však o celkovej zmene návykov. Nabáda k zmene životného štýlu, znižovaniu spotreby a produkovaniu menšieho množstva odpadu. Všetko to spolu totiž súvisí. Menej nakupovania znamená menej odpadov a v konečnom dôsledku vedie k šetreniu energií. Cieľom je prinútiť ľudí, aby viac premýšľali o svojich výdavkoch a lepšie sa rozhodovali, čo a odkiaľ kupujú.

Deň nenakupovania je vo väčšine krajín v rovnaký deň ako Black Friday práve preto, že počas tohto dňa mnohí nakupujú aj to, čo nepotrebujú, a to len preto, že môžu. V prípade, že sa nedokážete nakupovania vzdať, nakupujte radšej u malých obchodníkov a nezávislých podnikov, ktorí nedokážu konkurovať znižovaniu cien veľkých spoločností.

Hodnotenie článku:
(82%)

Pulbikované dňa: 20.11.2019

Autor
Redakcia

Redakcia

Pripravujeme pre vás recenzie, testy, hodnotenia. Snažíme sa vám poskytnúť všetky informácie, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní s nákupom spotrebiča, elektroniky alebo iného produktu. Zapojte sa aj vy do diskusie pomocou komentára a pomôžte niekomu ďalšiemu.


Pridať komentár