Akú palubnú kameru do auta? S GPS alebo Full HD?

Palubné kamery sú veľmi populárnym nástrojom, ktorý zvyšuje bezpečnosť vášho auta. Nahráva vaše výlety alebo ponúka viacero zaujímavých funkcií, ktoré na cestách využijete. Záznam z akejto kamery pri nehode môže byť naozaj veľmi nápomocný pri jej objasňovaní a taktiež ponúkne nezvratné dôkazy pri poistných udalostiach spojených s autom.

Kamera do auta WiFi

Aj keď sú tieto kamery na trhu už nejaký ten piatok, ide stále o relatívne novšiu technológiu a veľa vodičov o nej má len veľmi malý prehľad. Aké súčasti tieto kamery obsahujú, čím sa líšia od klasických kamier, prečo jednoducho namiesto nich nepoužijeme smartfón? Odpovede na tieto otázky sa dozviete v tomto článku, ktorý vám pomôže zorientovať sa v tejto problematike.

Najlepšie kamery do auta

Názov Hodnotenie Detail
Nextbase 522GW   ✔   NAJPREDÁVANEJŠIEZobraziť produkt
Niceboy Pilot X   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTAZobraziť produkt
BML dCam3   ✔   ĽUDOVÁ VOĽBAZobraziť produkt
Lamax S9 Dual   ✔   PRE NÁROČNÝCHZobraziť produkt
Lamax C9   ✔   DNES V AKCIIZobraziť produkt

Prečo palubná kamera?

Pri prechádzaní portfóliom palubných kamier sa možno čudujete, prečo by ste si toto zariadenie mali kupovať, keď vám jeho funkcie môže z väčšej časti opatriť váš smartfón. Existuje niekoľko dôvodov.

Uchytením na palubnú dosku vášho automobilu vystavujete váš smartfón slnečnému žiareniu a nadmernému teplu. Práve tieto dva aspekty vplývajú veľmi zle na batériu, čo značne znižuje spoľahlivosť telefónu pri takejto prevádzke a postupom času znižuje aj celkovú výdrž batérie. Ďalším dôvodom je kapacita pamäte. Vo vašom smartfóne určite máte mnoho obsahu, ktorý zaberá značné miesto buď v pamäti zariadenia, alebo na pamäťovej karte. Predstavte si, že by ste tam museli ešte zaznamenávať hodiny trvajúce videá z vašich ciest vo vysokom rozlíšení. Potrebovali by ste naozaj veľmi veľa miesta. Palubné kamery sú odolné, môžu byť napevno pripojené k batérii vášho auta a nahrávať veľa hodín videa.

Vlastnosti palubných kamier

Pri výbere vhodnej kamery do auta budete musieť poznať určité vlastnosti, na základe ktorých sa rozhodnete, že práve tento model je pre vás tým pravým. Prvou z týchto vlastností je určite kvalita videa. Na jej základe získate prehľad o tom, aký ostrý je zaznamenávaný obraz, na akú vzdialenosť je zreteľne vidieť a podobne. V tomto ohľade je dobré poobzerať sa iba po kamerách, ktoré ponúkajú minimálne HD obraz čiže video v rozlíšení 720p. Pri troche šťastia si však trochu doplatíte a získate kameru s full HD rozlíšením, na ktorej zaručene uvidíte každý detail vašich ciest.

Medzi dôležité parametre patrí aj veľkosť kamery. Na trhu je naozaj mnoho modelov, pričom niektoré sú veľké iné zas menšie. Dôležité je však to, ako dobre budete vidieť na vozovku v prípade, že si na vašu palubnú dosku uchytíte túto kameru. Tá by v žiadnom prípade nemala brániť vodičovi v rozhľade. Pri veľkosti kamery sa teda rozhodujete skôr podľa typu vášho auta, kde minivany ponúkajú naozaj veľký pozorovací uhol a môžete si u nich dovoliť aj väčšiu kameru, ktorá by vám v športovom aute s malým výhľadom bola určite na príťaž.

Kamera do auta

Ďalším parametrom, ktorý vás bude zaujímať je, či chcete kameru s displejom alebo sa pozriete radšej na varianty bez neho. Palubná kamera s displejom prináša značné výhody oproti tej bez neho. Práve displej umožňuje rýchlejšie a jednoduchšie nastavenia kamery aj počas cesty. Za kamery bez displeja hovorí fakt, že pre niekoho môže tento displej pôsobiť rušivo a tiež obmedzuje možnosti montáže, pretože musí byť na viditeľnom mieste. Rozdiel je aj v cene, kde sú logicky kamery s displejom drahšie.

Kamera je vhodne umiestnená, primerane veľká, nahráva detailné videá vo vysokom rozlíšení no otázne je, koľko tých videí dokáže uložiť. Na túto otázku odpovie jej vnútorná pamäť. Tá zvyčajne nebýva veľká, a preto je dobré pozrieť sa po kamerách so slotom na SD kartu. Majte na pamäti, že na 8-10 hodín HD videa budete potrebovať minimálne kartu o veľkosti 32 GB.

Medzi ďalšie funkcie palubných kamier patrí GPS, ktoré vám dokáže určite presnú polohu a označiť ňou nahrávané video. Zaujímavá je aj detekcia pohybu, ktorá zaznamenáva pohyb osôb okolo vášho auta a poskytne účinné dôkazy proti vandalom. Niektoré kamery taktiež poskytujú aj funkciu nočného režimu či internetové pripojenie s možnosťou nahrať vaše videá priamo na Youtube. Pri kúpe kamery sa určite zamerajte aj na jej napájanie. Či bude napojená priamo na baterku vášho auta alebo ponúka internú baterku, ktorej výdrž je veľmi dôležitá. Potom sú tu ešte možnosti uchytenia pri ktorých si overíte, či a ako ju budete môcť vo vašom aute umiestniť.

Staršie modely, ktoré sa už nepredávajú

Hodnotenie článku:
(80.6%)

Pulbikované dňa: 13.08.2018

Autor
Redakcia

Redakcia

Pripravujeme pre vás recenzie, testy, hodnotenia. Snažíme sa vám poskytnúť všetky informácie, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní s nákupom spotrebiča, elektroniky alebo iného produktu. Zapojte sa aj vy do diskusie pomocou komentára a pomôžte niekomu ďalšiemu.


Komentáre

28/04/2020 19:48
sju

mame kameru s 4K rozlisenim aj gps - vezo 36O z milice a je perfektna nakolko ma v sebe aj umelu intleigenciu ktora sleduje unavu a pripadne upozorni pred spankom

Pridať komentár