Najlepšie prípravky proti moliam v spreji, ale aj lepiace pásky

Motýle má predsa každý rád, krásne, vznešené a okrídlené stvorenia, ktoré vyhrávajú farbami a sú ozdobou prírody. To však neplatí o moliach. Tento druh motýľa si doma nepraje mať nikto, a preto je na mieste otázka, ako vyhubiť mole. My vám prezradíme, ktoré prípravky sú účinné a zaručene vás tohto hmyzu zbavia.

Ako vyhubiť mole?

Nechcených nájomníkov, akými sú mole, netúži v dome držať nikto. No aj medzi týmito neželanými hosťami existuje rozdiel. Ten spočíva v tom, za akým účelom sa u vás mole ubytovali. Poznáme dva druhy molí, ktoré sa v domácnostiach vyskytujú najčastejšie. Jedným z nich je potravinová moľa, ktorá má tmavé sfarbenie a zdržiava sa v priestoroch kuchyne (kuchynská linka, skrinka, poličky, pozn. red.) či špajze. Je dvakrát taká veľká ako jej šatníková kolegyňa.

Nemenej bežnou je práve šatníková moľa, ktorá sa zdržiava na tmavých miestach v šatníkových skriniach alebo v komodách, jednoducho tam, kde môže „požierať šaty“. Na rozdiel od potravinovej mole, šatníková moľa má bledé sfarbenie.

Moľa ako taká pre ľudí nepredstavuje žiadne nebezpečenstvo a ide o škodcu, ktorý je bežným po celom svete. Nechať si však obžrať obľúbený zimný kabát alebo nájsť v múke larvy určite nie je nič príjemné. Skôr, ako prejdeme k tomu, ako vyhubiť mole, vedzte, že bojovať s moľami je niekedy poriadne náročné, pretože sa dokážu rýchlo rozmnožovať a zároveň kvalitne maskovať. Neraz ide o zdĺhavejší boj, ako by ste si mohli myslieť.

Najlepšie prípravky proti moliam

Ako viem, že mám mole?

Dôležité je nepriateľa identifikovať, ak ste teda moľu videli na vlastné oči, zrejme máte istotu, že tento motýľ už robí neplechu. Ak nemáte istotou, v prípade potravinovej mole určite skontrolujte suroviny ako múka, ryža, cestoviny, strukoviny a pod. Ak objavíte larvy, rátajte s tým, že mole sa už zabývali. Všímať si môžete i jemné lepkavé pavučiny, ktoré sú dôkazom ich prítomnosti. Kontaminované suroviny vyhoďte.

Moľa na oblečení

Moľu v šatníku identifikujete ľahšie, ak máte podozrenie, že vám niečo rozožralo vnútorné vrecká saka alebo obžralo kúsky šiat, vtedy viete, že „vojna“ s týmto okrídleným škodcom sa začala.

Ako sa k nám dostali?

Večná záhada, no odpoveď je pritom jednoduchá. Priniesli ste si ich. Neraz sa stáva, že moľu si so sebou prinesiete v kontaminovaných potravinách alebo v šatách. Stačí, ak mole nakládli vajíčka do cereálií, cestovín alebo múky a máte ich tam, kde ste nechceli. Najčastejšie sa vyskytujú v ryži, múke, cereáliách alebo v krmive pre psov.

Ako vyhubiť mole v kuchyni/špajzi

Predovšetkým, ak mole zbadáte v kuchyni alebo špajzi, je dôležité, aby ste všetky suché potraviny skontrolovali. Ak nájdete larvy alebo mole v ryži, múke alebo iných potravinách, nezostáva vám nič iné, ako všetky takéto potraviny vyhodiť. Larvy totiž nemusíte vôbec zbadať, no moľa už dávno vajíčka mohla naklásť.

Moľa v múke

Druhým krokom je, aby ste všetko dôkladne upratali. Za linkou, v regáloch, v skrinkách, všade, kde môžete vidieť priestor alebo otvor, do ktorého by sa moľa mohla ukryť. Použiť môžete i niektoré z babských receptov alebo prípravkov proti moliam, ktoré si ďalej popíšeme.

Ako vyhubiť mole v šatníku

Ak už o nich viete, v tom prípade musíte identifikovať, ktorý kus alebo kusy oblečenia sú napadnuté. Následne bez rozdielu všetky kusy bielizne vyperte, aby ste zničili vajíčka, a teda potenciálnych potomkov. Nepodceňujte to, nepotešilo by vás, ak by vám na oslave z obleku vyletela moľa. Takisto vyupratujte skrine, prípadne použite špeciálne prípravky určené na likvidáciu tohto škodcu.

Moľa na oblečení

Pozor! Aj keď máte pocit, že mole ste nadobro vyhnali, počkajte aspoň po dobu 3 týždňov. Ak sa neobjavia ani po takejto dobe, zrejme môžete vaše „hubenie“ považovať za úspešné. V prípade oblečenia sú škodcom totiž samotné larvy a nie lietajúca moľa.

Babské recepty proti moliam

Domáce, resp. babské recepty slúžia predovšetkým ako prevencia, ktorá moliam zabráni sa vôbec do šatníka, kuchyne či špajze dostať. Na druhej strane, ak už mole máte, môžete vyskúšať tieto recepty takisto.

Cédrové drevo

Mole sú špecifický hmyz, zaujímavé je, že zvuky počujú prostredníctvom svojich krídiel. Ďalšia zaujímavá vec sú ich extrémne dobre vyvinuté čuchové zmysly. No i tak je len veľmi málo vecí, ktoré by im prekážali. Nevadí im vlhkosť, plesne ani zatuchnuté miesta. Prekáža im však cedrové drevo, ktorého vôňa im z nejakého dôvodu nerobí dobre. Stačí, ak budete mať kúsok čerstvej cédrovej laty a vložíte ju do šatníka.

Cédrové drevo na mole

Jablčný ocot

V kuchyni sa skôr oplatí jablčný ocot, ktorý milujú. Neznamená to, že ich prilákate, no ak o nich viete, mole za jablčným octom priletia a máte teda skvelú návnadu. Nalejte ho do pohára, vložte do skriniek s potravinami a mole sa v octe utopia.

Tabak

Fajčiarom zrejme bude vyhovovať ďalší spôsob a tým je tabak. Jeho aróma moliam prekáža a mole poľahky vyženie z ich útočiska.

Koreniny a bylinky

Bobkový list, škorica, celé korenie alebo klinčeky. Aromatické koreniny a bylinky ako tymián, rozmarín alebo levanduľa. Prenikavá vôňa moliam jednoducho prekáža a je vyššia šanca, že och odpudíte alebo predídete ich výskytu.

Prevencia voči moliam

Účinnou prevenciou, aby sa mole nerozšírili, je teplo a mráz. Samozrejme, nie zároveň. Ide o to, že v prípade niektorých potravín (napr. múka), kde je to možné, urobíte dobre ak ich preosejete na plech a pri teplote 90 °C prehrejete na pár minút. Následne presypete do nádoby. Prehriať niektoré suroviny môžete krátko (5 minút) aj v mikrovlnnej rúre.

Mole odpudzuje aj levanduľová vôňa

V prípade oblečenia alebo aj iných potravín môžete použiť i mrazničku. Možno sa vám zdá divné pchať sveter do mrazničky, no stačí ho tam vložiť na pár minút a všetky larvy sú stopercentne vyhubené. Ako prevenciu môžete použiť aj babské recepty uvedené vyššie.

Špeciálne prípravky na hubenie molí

Hodnotenie článku:
(83.4%)

Pulbikované dňa: 02.07.2019

Autor
Denis Ruščák

Denis Ruščák

Večný študent! Veď predsa o tom život je. Permanentné nadobúdanie nových poznatkov, informácií a skúšanie všetkého čo je nové. Každý okamih bežného dňa, zlý či dobrý, vám do života môže priniesť niečo nové a urobiť deň výnimočným. Neustále na sebe pracovať a posúvať sa vpred je mojim životným mottom a motiváciou. To platí aj pri písaní. Písanie je mojim hobby, do ktorého dávam kúsok seba. Písanie na rôzne témy od zaujímavostí, faktov, trendov, marketingových textov, SEO článkov až po spravodajstvo. Čaro slova a písma je neobmedzené a okrem emócie ponúka aj bezhraničné vedomosti. Každým článkom sa preto snažím obohatiť ako seba, tak i samotného čitateľa, ktorému ponúkam jedinečný a osobitý obsah.


Pridať komentár