Najlepší skener na dokumenty či fotografie? Recenzie, testy, porovnanie, skúsenosti

Skener je zariadenie, ktoré vám umožní digitalizovať dokumenty, obrázky, fotografie či dokonca diapozitívy alebo fotografické filmy.

Malý skener na domáce použitie

V článku sa dozviete, ako si vybrať najvhodnejší skener pre vaše použitie, aké sú ich parametre a v čom spočíva výhoda tzv. multifunkčných zariadení s integrovaným skenerom.

Najlepšie skenery

Názov Hodnotenie Detail
Canon CanoScan LiDE 300   ✔   NAJPREDÁVANEJŠIEZobraziť produkt
HP ScanJet Pro 2500 f1   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTAZobraziť produkt
Epson FastFoto FF-680W   ✔   PRE NÁROČNÝCHZobraziť produkt
IRIScan Desk 5   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTAZobraziť produkt
Epson Perfection V19   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTAZobraziť produkt

Typy skenerov

 • Stolný skener s plochým tvarom – Najobľúbenejší typ skenerov, ktoré sú konštruované pre formáty papiera A4 alebo A3. Ich dĺžka a šírka sú len o niečo väčšie ako list tohto papiera. Pod ich nepriesvitným výklopným krytom nájdete sklenenú skenovaciu plochu, na ktorú sa list papiera položí. Pod ňou sa pohybuje skenovacia hlava, ktorá zabezpečuje samotné snímanie obrazu. Výhodou týchto skenerov je vysoká výstupná kvalita, zaberajú však dosť miesta na pracovnom stole. Väčšina z nich nemá podávač, takže dokumenty môžete skenovať iba po jednom. Sú dostatočne kvalitné aj na skenovanie fotografií a obrázkov.
 • Stolný skener s podávačom – Tvarom sa podobá malej tlačiarni alebo faxovaciemu prístroju. Vo vrchnej časti majú umiestnený podávač papierov, do ktorého môžete vložiť desiatky listov papiera, pričom skener ich všetky po jednom automaticky spracuje bez vášho ďalšieho zásahu. Hodia sa teda pre skenovanie väčšieho množstva dokumentov naraz. Väčšina z nich však umožňuje skenovanie len do formátu A4 a taktiež do nich nemôžete vložiť časopisy alebo zviazané dokumenty.
 • Prenosný skener – Skener na osobné používanie, ktorý si môžete jednoducho pribaliť na cesty k vášmu notebooku. Majú tvar hrubšej podlhovastej lišty so štrbinou, do ktorej sa vkladá papier. V nej sa zároveň nachádza skenovacia hlava, ktorá zosníma celý dokument vďaka jeho posuvu. Ten zabezpečuje posuvný mechanizmus v skeneri. Vyrábajú sa väčšinou pre max. formát A4, no mnohé z nich si poradia aj s letákmi, vizitkami či plastovými kartami. Kvalitou sa však bežným kancelárskym skenerom často nevyrovnajú.
 • Filmové skenery – Využívajú sa na skenovanie filmových negatívov, diapozitívov či ako skener na fotografie. Dosahujú vysoké rozlíšenie a farebnú vernosť obrazového výstupu. Navyše disponujú funkciou presvetľovania, takže vám umožnia skenovať aj priesvitný materiál. Nejeden skener na dokumenty má však tiež pribalený adaptér na skenovanie filmov či diapozitívov ako príslušenstvo.

Rozlíšenie skenera

Udáva sa v jednotkách DPI (Dots Per Inch) a vyjadruje, koľko obrazových bodov dokáže snímač skenera rozpoznať na jeden palec (2,54 cm) dĺžky. Vyššie číslo znamená kvalitnejší a detailnejší obrazový záznam.

Stolný skener

Pre domáci skener alebo skener do kancelárie na snímanie bežného textu a jednoduchej grafiky (grafy, diagramy) plne postačí rozlíšenie 1 200 × 2 400 DPI. Pre skenovanie fotografií siahnite po vyššom rozlíšení, majte však na pamäti, že skenovanie v takýchto rozlíšeniach trvá dlhšie. Pre spracovanie naskenovaných obrázkov s veľmi vysokým rozlíšením potrebujete aj výkonný počítač.

Rýchlosť skenovania

Závisí od rozlíšenia (čím vyššie, tým pomalšie skenovanie), od veľkosti dokumentu (čím menší, tým rýchlejšie skenovanie) a v neposlednom rade tiež od výkonu počítača.

Priemerný kancelársky skener zvláda zosnímať list papiera s veľkosťou A4 za 20 – 30 s, rýchlejšie modely to zvládnu aj za polovicu času.

Multifunkčné zariadenia

Ide o prístroje, ktoré v sebe integrujú tlačiareň, kopírku, skener, prípadne aj fax. Ich hlavnou výhodou je, že šetria miesto na stole a kopírovanie dokumentov je s nimi záležitosťou jediného stlačenia tlačidla.

Multifunkčné zariadenie

Multifunkčná tlačiareň so skenerom sa kvalitou vyrovná samostatným kancelárskym skenerom, preto je ich kúpa do kancelárie výhodnejšou voľbou, než kúpa samostatného skenera. Modely vyšších tried navyše ponúkajú tiež rozšírené funkcie ako podávač dokumentov či obojstranné skenovanie.

Pripojenie skenerov k počítaču

 • USB – Univerzálne rozhranie používané väčšinou skenerov. Pripojíte ho prakticky k akémukoľvek počítaču.
 • LAN – Využíva sa pre pripojenie skenera do domácej alebo podnikovej počítačovej siete. Môže ho tak používať viacero ľudí bez prehadzovania kábla medzi počítačmi.
 • Wi-Fi – Podobné ako LAN, s tým rozdielom, že sa pripája do siete bezdrôtovo pomocou protokolu Wi-Fi.
 • HDMI – Ide o digitálny obrazový výstup pre projektory, monitory, televízory či veľkoplošné obrazovky. Nájdete ho na špeciálnych skeneroch, ktoré sú určené na prezentáciu dokumentov širšiemu publiku.

Ďalšie funkcie a parametre skenerov

 • OCR – Funkcia rozpoznávania textu v dokumentoch. Skenovanie prevádza dokument najprv do podoby obrázka a až následne v ňom vhodný OCR softvér rozpozná jednotlivé písmená či znaky. Potom ich prevedie do podoby editovateľného textového dokumentu.
 • Duplex – Skenery s touto funkciou dokážu dokument naskenovať z oboch strán po jedinom vložení. Dokument teda nemusíte vyberať a otáčať. Opakom tejto funkcie je tzv. simplex skenovanie, pri ktorom sa skenuje iba jedna strana dokumentu.
 • Podávač dokumentov – Do skenerov s touto funkciou nemusíte vkladať dokumenty jednotlivo. Do podávača môžete vložiť až desiatky listov, ktoré si skener postupne automaticky vytiahne, oskenuje a vysunie von.
 • Rámček (adaptér) na diapozitívy – Umožní vám skenovať diapozitívy na bežnom skeneri.
 • Softvérová výbava – Väčšina operačných systémov obsahuje základné aplikácie na skenovanie dokumentov. S mnohými skenermi sú však dodávané aj aplikácie, ktoré vám ponúknu pokročilé nastavenia a funkcie ako OCR či úpravu textov alebo obrázkov.
 • Displej – Je výsadou drahších modelov, zobrazuje informácie o nastavených parametroch a priebehu skenovania.
 • Interná pamäť – Umožňuje naskenované dokumenty uchovať v zariadení a až neskôr po prepojení s počítačom ich preniesť. Patrí do výbavy každého dobrého prenosného skenera.

Staršie modely, ktoré už nie sú dostupné

Hodnotenie článku:
(82.4%)

Pulbikované dňa: 11.03.2019

Autor
Michal Toma

Michal Toma

Som technik telom i dušou. Odmalička ma bavilo rozoberať a skladať rôzne prístroje a zisťovať, ako fungujú. Podobne dokážem rozobrať na súčiastky aj informácie a vyrobiť z nich ucelený text, ktorý vám pomôže zorientovať sa v naoko zložitom svete techniky, či v iných oblastiach života. Vo voľnom čase píšem blog o pive, ktorý je malým oknom do sveta stoviek chutí, vôní a zážitkov, aké nám pivo ponúka.


Komentáre

06/01/2023 14:56
Denis L.

Epson Perfection V19 môžem odporučiť na základe vlastných skúseností. Máme ho doma už dlhšiu dobu. Výhodou je kvalita skenovania a jednoduchosť prístroja, obsluha je nenáročná a spomeniem tiež dostupnú cenu. Dizajn je priestorovo úsporný a integrovaný stojan zvyšuje flexibilitu. Na stole vyzerá skener elegantne. Napája sa cez USB a na pripojenie stačí iba jeden kábel. Skenuje troška pomalšie, ale mne to neprekáža. Je spoľahlivý a to je pre mňa podstatné.

Pridať komentár