Ako vybrať kvalitný mlynček na mäso? Poradíme vám

Mleté mäso patrí do slovenskej kuchyne už od nepamäti. Okrem klasických receptov ako sú mäsové knedličky vďaka nemu pripravujeme aj klobásy, jaternice, a rôzne moderné gastronomické pochúťky. Urýchľuje a uľahčuje nám prácu.

Ako vybrať mlynček na mäso

A jeho hlavná výhoda? Ak meliete mäso doma, viete presne, čo a v akom pomere do mlynčeka dávate. Aby vyhovoval všetkým vašim potrebám, zohľadnite nasledujúce vlastnosti a vychytávky.

Rozhodnite sa či potrebujete ručný, alebo elektrický mlynček

Pokiaľ meliete mäso viackrát týždenne, investujte radšej do elektrického mlynčeka. Je rýchly, moderné modely poskytujú silné motory s vysokou výkonnosťou a nevyžaduje absolútne žiadnu námahu vašich rúk.

Ručný mlynček sa hodí ľuďom, ktorí melú mäso iba občas. Najväčšou výhodou je, že sa tento pomocník v rodinách doslova dedí – je takmer nezničiteľný a má dlhú životnosť.

Pozrite sa na materiál mlynčeka

Ručné mlynčeky bývajú celokovové, teda majú dlhšiu životnosť, ale náročnejšie sa čistia, ak sa v nich kus mäsa zasekne. Plastové jadro spôsobuje, že mlynček je ľahší, jednoduchšie sa opravuje a čistí, ale je tu riziko, že sa zlomí. Moderné plasty však majú vyššiu odolnosť a pružnosť.

Sledujte príkon mlynčeka

V podstate platí jednoduchá rovnica – čím menší príkon má mlynček na mäso, tým viac námahy bude potrebovať jeho príprava na mletie. V podstate to znamená, že budete musieť mäso pokrájať na maličké kúsky a bude mať problémy s tuhými druhmi mäsa. Vyšší príkon zabezpečí jednoduché pomletie aj väčších a tvrdších kúskov mäsa.

Všímajte si rýchlosť mletia a hlučnosť mlynčeka

Rýchle mletie ocenia domácnosti, v ktorých sa mäso melie často. Nízka hlučnosť by mala byť samozrejmosťou, nechcete predsa kvôli mletiu mäsa rušiť ešte aj svojich susedov.

Preštudujte si, aké má mlynček príslušenstvo a doplnkové funkcie

Silný motor mlynčeka využijete naplno, ak bude mať príslušenstvo, ktoré zvládne viac kuchynských prác. Napríklad odšťavovač, lis na ovocie alebo bubienkové strúhadlá – tie krájajú na plátky, strúhajú tvrdý syr alebo šúpu zemiaky. Mlynček môže zároveň poslúžiť na mletie korenia, sušenej zeleniny na domáce ochucovadlo, alebo mať nadstavec na plnenie klobás a jaterníc.

Kvalitný mlynček na mäso

Skontrolujte, aké má mlynček bezpečnostné prvky

Mal by mať tieto bezpečnostné prvky:

  • protišmykové nožičky – aby ste sa pri manipulácii neporanili a aby nespadol z linky,
  • spätný chod – zabezpečí odstránenie prekážky, ak sa v ňom zasekne väčší kus mäsa,
  • ochrana proti prehriatiu – pri dlhom mletí sa nepokazí,
  • ochranné veko a zastavenie mletia – bezpečnosť pri používaní a ochrana pred zranením prstov.

Spravte si rešerš na internete

Urobte si prehľad v ponuke rôznych obchodov a zvážte aj výber profesionálneho mlynčeka na mäso určeného pre gastro prevádzky. Takýto mlynček je určený na dennodenné profesionálne spracovanie mäsa. Preto bude mať v bežnej domácnosti extrémne dlhú životnosť a veľký výkon. Možno ponúkne menej funkcií ako bežný mlynček v rovnakej cene, ale kvalita mletia bude neporovnateľne vyššia.

Posvieťte si aj na cenu mlynčeka na mäso

Často sa necháme ovplyvniť Google reklamou a myslíme si, že prvé výsledky vyhľadávania na internete sú aj tie najlepšie. Pri kúpe však zvážte viac to, ako často budete mlynček používať. Na časté používanie sa nehodí investovať do najlacnejšieho modelu.

Najlepšie mlynčeky na mäso na trhu

Na záver máme pre vás bonus – výber najlepších mlynčekov na mäso dostupných na našom trhu. Necháte sa inšpirovať?

  1. Multifunkčný mixér na mletie mäsa – okrem toho drví ľad, pripravuje mliečne koktejly a hnetie cesto. Má vysoký príkon, nízku hlučnosť, pevné jadro a nízku reklamovanosť.
  2. Oceľový mlynček na mäso – jeho pevné telo si poradí s veľkým množstvom mäsa naraz. Veľmi dobrý výkon, nízke prehrievanie a dlhodobé mletie z neho robí skvelého adepta na časté mletie mäsa.
  3. Elektrický kuchynský mlynček – oproti predošlým dvom modelom je menej výkonný, ale skvelo sa hodí do bežnej kuchyne, kde meliete mäso iba raz za čas.
Hodnotenie článku:
(81%)

Pulbikované dňa: 28.04.2023


Pridať komentár