Asus DUAL-RTX2070S-O8G-EVO grafická karta – recenzia, skúsenosti

Vysoký výkon aj pre hranie v 2,5K a 4K rozlíšeniach
Predimenzované chladenie

Hodnotenie:
(80.2%)
Pozrieť najlepšiu ponuku

Výkonná a robustná grafická karta, ktorá v počítači zaberie takmer 3 pozície. Pred kúpou si teda pre istotu zmerajte vašu skrinku, aby sa vám do nej zmestila.

Ide o model Nvidia GeForce RTX 2070 Super, ktorého základom je najmodernejšie jadro triedy Turing. To prináša inovatívne funkcie, ako napr. Raytracing. Jadro je v základe taktované na 1 635 MHz a sekunduje mu až 8 GB pamäte GDDR6 taktovanej na neuveriteľných 14 000 MHz. Vďaka tomu dosahuje karta pri najnovších hrách a plných detailoch vyše 90 fps pri full HD rozlíšení a s plynulosťou hier nemá problémy ani pri rozlíšeniach 2,5K a 4K.

O chladenie sa stará masívny chladič s 2 ventilátormi. Chladenie je predimenzované, aj pri dlhodobej max. záťaži sa teplota pohybuje okolo 70 °C (je tu teda istá rezerva na pretaktovanie). Hlučnosť je primeraná a vzhľadom na výkon karty dokonca dosť nízka. Karta má spotrebu 215 W, 8-pinový a 6-pinový konektor pre externé napájanie, pričom výrobca odporúča aspoň 650 W počítačový zdroj.

Cena je na prvý pohľad vysoká, vzhľadom na výkon ju však považujeme za primeranú.

Parametre: model: GeForce RTX 2070 SUPER; účel: hranie hier pre náročných; čipset: Nvidia TU106-410, 12 nm, 1 635 MHz; pamäť: 8 GB GDDR6, 14 000 MHz; zbernica: 256-bit; konektory: 3 × DisplayPort, 1 × HDMI; max. počet monitorov: 4; max. rozlíšenie: 7 680 × 4 320 pri 60 Hz ; chladenie: 2 ventilátory; rozhranie: PCI Express x16 3.0; veľkosť: 2,7 slotu; spotreba karty: 215 W; odporúčaný výkon PC zdroja: 650 W; rozmery (d × š × v): 267 ×118 × 58 mm

Dostupnosť grafickej karty Asus DUAL-RTX2070S-O8G-EVO môžete sledovať na ✅  webe Heureka.sk.

Zaberie takmer 3 pozície

Asus DUAL-RTX2070S-O8G-EVO je skutočne masíva grafická karta. V počítači zaberie takmer 3 pozície (podľa výrobcu 2,7), takže pred kúpou si dobre premerajte miesto vo vašej počítačovej skrinke – do každej sa totiž zmestiť nemusí.

Asus DUAL-RTX2070S-O8G-EVO recenzia

Okrem robustného chladiča upútal našu pozornosť aj robustný vrchný kryt a hliníkový backplate cez celú spodnú časť karty. Ten nielen chráni súčiastky pred poškodením pri neopatrnej manipulácii, ale tiež pomáha chladiť spodnú časť karty.

Niektorí hráči sa v recenziách sťažovali, že karta nemá nastaviteľné farebné podsvietenie, svieti iba nápis vo vrchnej časti. Toto však nepovažujeme za nedostatok.

O výkon sa báť nemusíte

Grafická karta Asus DUAL-RTX2070S-O8G-EVO je, ako už názov napovedá, v podstate variantom GeForce RTX 2070. Ide o jednu z najmodernejších kariet, aké dnes môžete kúpiť. Séria RTX prináša inovatívne funkcie ako Raytracing, čo je simulácia správania sa svetla ako v reálnom svete. Obraz v hrách tak bude ešte viac realistický. Písmeno S v názve karty označuje variant s prívlastkom „Super“, ktorý sa od iných modelov líši 8 GB pamätevyššou frekvenciou jadra a väčším počtom CUDA jadier.

Grafická karta Asus DUAL-RTX2070S-O8G-EVO

Srdcom karty je teda jedno z najmodernejších jadier typu Turing TU106-410, v tomto prípade so základnou frekvenciou 1 635 MHz. Ako sme už spomenuli, jadru sekunduje 8 GB pamäte typu GDDR6, ktorá je taktovaná na neuveriteľných 14 000 MHz. S jadrom komunikuje pomocou 256-bitovej zbernice, čo karte prepožičiava neuveriteľnú priepustnosť 496 GB/s.

Z uvedených parametrov je jasné, že táto karta má výkonu na rozdávanie, čo sa nám potvrdilo. Pri najnovších hrách a vysokých detailoch sa vo Full HD rozlíšení počet snímkov za sekundu (fps) vyšplhal na vyše 90. Problémom neboli ani vyššie rozlíšenia, hranie v 4K je tiež plynulé.

Pre 4 monitory

Karta Asus DUAL-RTX2070S-O8G-EVO je vybavená 3 konektormi DisplayPort 1.4 a 1 konektorom HDMI. Dokopy k nej teda môžete pripojiť 4 monitory, pričom max. podporované rozlíšenie je 7 680 × 4 320.

Balenie grafickej karty Asus DUAL-RTX2070S-O8G-EVO

Karta podporuje technológiu Nvidia G-sync, ktorá zabezpečuje synchronizíciu vykresľovania snímkov medzi ňou a monitorom. Výsledkom je plynulejší obraz bez trhania pri hraní hier. Funkciu G-sync však musí podporovať aj váš monitor.

DVI konektor pre staršie monitory sme na karte nenašli, v prípade potreby si ho však môžete vytvoriť pomocou redukcie z HDMI konektora.

Teplota na uzde vďaka masívnemu chladiču

Samozrejmosťou pre všetky výkonné grafické karty (aj pre tento model) je masívny chladič. Výrobca sa o ňom nijako zvlášť nezmieňuje, spomína len 2 ventilátory s axiálnou technológiou, vďaka ktorej je prúd vzduchu sústredený viac do stredu. To zabezpečí vyšší tlak vzduchu a vyššiu účinnosť chladenia (vzduch potom rovnomerne rozptýlia rebrá chladiča).

Grafická karta Asus DUAL-RTX2070S-O8G-EVO recenzia

Karta nás prekvapila svojou nízkou hlučnosťou – pri kancelárskej práci ju nepočuť vôbec, pri hraní je vzhľadom na svoj výkon relatívne tichá aj počas dlhotrvajúcej záťaže. Chladenie je dostatočne predimenzované, pri max. vyťažení sa teplota pohybovala okolo 70 °C, čo je pri takto vysokom výkone karty vynikajúca hodnota. 

ASUS udáva, že karta má max. spotrebu 215 W, čo je primeraná hodnota. Karte musíte zabezpečiť aj externé napájanie pomocou 8-pinového i 6-pinového konektora súčasne. Odporúčaný výkon počítačového zdroja je aspoň 650 W.

Čakali by sme viac softvéru

Grafická karta Asus DUAL-RTX2070S-O8G-EVO podporuje najmodernejšie technológie ako DirectX12, OpenGL 4.6, OpenCl 1.2, CUDA 7.5, NVENC či Vulkan 1.1.

Zo softvéru ku karte nás zaujali 2 aplikácie. ASUS GPU Tweak II je podobná ako aplikácie iných značiek a slúži na pretaktovanie karty. Môžete si v nej nastaviť frekvenciu jadra i pamäte, napätie, rýchlosť ventilátorov a samozrejmosťou je aj záznam teploty či ďalších nameraných hodnôt do prehľadných grafov. Pre jednotlivé udalosti si môžete nastaviť aj notifikácie.

Druhou je aplikácia XSplit, ktorá vám umožní tvoriť a editovať herné videá. Okrem iného ponúka možnosť označovať publiku dôležité miesta na obrazovke a komentovať tak priebeh hry. 

Priplatíte si?

Kartu Asus DUAL-RTX2070S-O8G-EVO zoženiete za cenu od 550 eur. Pre niekoho sa môže zdať táto suma vysoká, karta je však jednoznačne určená pre náročných hráčov, ktorí nebudú mať problém priplatiť si za vysoký výkon.

Pozitíva

Vysoký výkon aj pre hranie v 2,5K a 4K rozlíšeniach
Predimenzované chladenie

Negatíva

Vysoká cena
Zaberie takmer 3 pozície v počítači


Autor recenzie: Michal Toma
Dátum publikovania: 04.10.2020
Najlepšie grafické karty 2022 – recenzie, test, porovnanie

Najlepšie grafické karty 2022 – recenzie, test, porovnanie

Väčšina moderných CPU má integrované grafické jadro, pričom niektoré majú dostatočný výkon aj pre hranie starších hier. Nákupu grafickej karty sa však nevyhnete, hneď ako budete chcieť hrať novšie hry, prípadne pracovať s grafikou či videom. Ak sa v segmente grafických kariet dobre neorientujete, poradíme vám, akú grafickú kartu si vybrať a predstavíme aj zopár... Prečítať článok


Pridať komentár