Najlepší postrek na burinu v trávniku, zemiakoch aj zelenine

Burina je asi najväčším postrachom všetkých záhradkárov, či už s okrasnými alebo úžitkovými záhradami. Mechanická likvidácia je síce spoľahlivá, no v záhradkárskych potrebách a v e-shopoch dnes nájdete veľké množstvo rôznych postrekov na burinu, ktoré vám prácu uľahčia a z ktorých väčšina nepredstavuje riziko pre životné prostredie.

Postrek na burinu

Poradíme vám, ako si z nich vybrať.

Najlepšie postreky na burinu

Názov Hodnotenie Detail
Basf Stomp Aqua 250 ml   ✔   DOBRÉ RECENZIEZobraziť produkt
Floraservis Lontrel 300 60 ml   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTAZobraziť produkt
Sencor Liquid 100 ml   ✔   NÁŠ TIPZobraziť produkt
Agro hnojivo KT Travin 20 kg   ✔   PRE NÁROČNÝCHZobraziť produkt
Bayer Garden Keeper zahrada 50 ml   ✔   ĽUDOVÁ VOĽBAZobraziť produkt

Vysúša pôdu a prenáša ochorenia

Pod pojmom burina rozumieme takmer akékoľvek rastliny, ktoré rastú na konkrétnom mieste proti vašej vôli. Okolitým rastlinám totiž burina škodí tým, že ich oberá o dôležité živiny, vlahu a prenáša na ne rôzne choroby, či už bakteriálneho, vírusového alebo hubového pôvodu. Burine by ste teda vo vašej záhradke nemali nechávať priveľký priestor.

Mechanické ničenie buriny je síce účinné, no vo väčšine prípadov je veľmi zdĺhavé. Musíte ho vykonávať precízne, keďže rastliny tvoriace burinu sú spravidla veľmi húževnaté a dokážu sa rýchlo zregenerovať v prípade, že v pôde ostanú zvyšky ich korienkov. Navyše, buriny majú extrémnu rozmnožovaciu schopnosť, preto väčšina záhradkárov boj s nimi neustále prehráva.

Mechanické ničenie buriny

Najúčinnejším prostriedkom na ich likvidáciu sú postreky, odborne nazývané herbicídy. Nemusíte sa báť, že by zničili všetko živé naokolo, herbicídy na burinu sa totiž delia podľa rozsahu pôsobenia na:

  • Selektívne – ničia iba určité druhy buriny, pričom nepoškodia okrasné či úžitkové rastliny. Ich nevýhodou je, že musíte typy buriny presne identifikovať a striktne dodržať postup aplikácie odporúčaný výrobcom. Selektívne postreky sú teda vhodné na použitie v blízkosti zeleniny, ovocia, obilnín, okrasných rastlín či na trávniku.
  • Neselektívne – nazývajú sa aj totálne a ničia každú rastlinu, ktorá im príde do cesty. Hodia sa teda najmä na burinu vyrastajúcu na chodníkoch, v medzerách medzi dlaždicami, v štrkových chodníkoch a cestách a pod. Základom je spravidla látka glyfosfát, ktorá je netoxická, i keď posledné výskumy naznačujú jej nepriamy vplyv na úhyn včiel. Prípravky s glyfosfátom môžete bez obáv použiť na nevyužitej pôde, do ktorej neskôr zasadíte zeleninu či ovocie.

Podľa mechanizmu pôsobenia sa postreky delia na:

  • Kontaktné – poškodzujú len tie časti rastlín, ktoré ste postrekom zasiahli.
  • Systémové – nazývajú sa aj koreňové, pretože do buriny prenikajú cez koreňový systém, odkiaľ ich rastlina rozvádza šťavami do všetkých svojich častí. Vďaka tomu dokážu herbicídy spoľahlivo zlikvidovať burinu bez toho, aby sa dokázala zregenerovať a opäť množiť.
  • S preemergentnou aplikáciou – používajú sa ešte pred vzídením úžitkových rastlín a plodín (napr. zemiaky), keď burina je ešte v zemi alebo čiastočne vzídená. Vsakujú do zeme a dokážu zabrániť vyklíčeniu semien buriny. Ich účinok zvýšite, ak ich aplikujete na pôdu bez veľkých hrúd a pred dažďom.
  • S postemergentnou aplikáciou – sú vhodné aj na aplikáciu v okolí vzídených úžitkových rastlín a plodín bez toho, aby ich negatívne ovplyvnili.

Aby užitočné rastliny prežili

Rôzne druhy buriny sa vyskytujú v okolí rôznych rastlín, preto by ste výber selektívneho postreku mali prispôsobiť práve typu pestovanej plodiny či okrasnej rastliny.

Postrek buriny v okolí zemiakov

Postrek na burinu v okolí zemiakov

Najčastejšie v ich okolí nájdete pýr plazivý, ježatku kuriu, lobodu, mrlík či láskavec. V týchto miestach by ste mali postrek aplikovať ešte skôr, ako zemiaky vzídu – t. j. použiť preemergentnú aplikáciu. Po aplikácii už pôdu nesmiete ďalej mechanicky kultivovať, aby ste film nepoškodili.

Takýmto prípravkom je napr. Sencor 70 WG, ktorý je selektívny a neúčinkuje na všetky druhy buriny, ako napr. pýr. Sencor 70 WG môžete použiť aj na postemergentnú aplikáciu, teda keď už sú zemiaky vzídené. Taktiež ho môžete použiť aj na ochranu hrachu či paradajok.

Ďalším herbicídom na preemergentnú aplikáciu v okolí zemiakov je napr. Buzzin s účinnou látkou metribuzín. Na postemergentnú aplikáciu pri zemiakoch je určený napr. herbicíd Targa super.

Postrek na burinu v okolí zeleniny

Používajú sa selektívne postreky s látkou metribuzín, ako napr. už spomínaný Sencor 70 WG, Cetus, Mistral, Sencor Liquid či Stomp Aqua. Pre obilniny (vrátane kukurice) sa vyrábajú sj špeciálne selektívne herbicídy, ktoré ich nepoškodia.

Postrek na burinu

Postrek na burinu v trávniku

Mali by ste použiť selektívne herbicídy v jarných mesiacoch. Aplikujte ich na aspoň 8 cm vysoký trávnik (nie na čerstvo pokosený) a po aplikácii ho nekoste aspoň týždeň, aby herbicíd mohol pôsobiť. Obľúbeným selektívnym herbicídom na trávnik je napr. Lontrel 300 či Dicopur M750, ktorý môžete použiť aj v okolí viniča či ovocných krov.

Zaujímavým prostriedkom je Travin, ktorý obsahuje hnojivo, prevzdušňovaciu látku (zabraňuje rastu machov) a selektívny herbicíd. Jeho aplikáciou teda takpovediac zabijete 3 muchy jednou ranou.

Ak sa chcete zbaviť buriny ešte pred založením trávnika, môžete použiť totálny herbicíd.

Postrek na burinu pri okrasných rastlinách

Na okolie nespevnených ciest, chodníkov, okrasných kríkov či okrasných stromčekov je vhodný napr.  neselektívny herbicíd Keeper Záhrada (nehodí sa na spevnené povrchy ako napr. dlažba).

Na skalkách je spravidla nahusto zasadené veľké množstvo okrasných rastlín, ktoré herbicídom nechcete zasiahnuť. Na jeho aplikáciu v týchto miestach môžete teda zvoliť tzv. natieranie listov buriny štetcom či vatovou tyčinkou.

Postrek za traktorom

Postrek na burinu v dlažbe

Ideálne prostredie pre použitie neselektívnych (totálnych) herbicídov. Ak chodník vedie cez trávnik, dajte pozor, aby ste nezasiahli trávu, prípadne použite selektívny herbicíd. Pozor – nie každý herbicíd sa hodí na použitie na spevnených povrchoch.

Burinu mechanicky odstráňte až po jej uschnutí, v opačnom prípade herbicíd nemusí stihnúť preniknúť do koreňového systému a burina znova vyklíči.

Vhodnými herbicídmi sú napr. Roundup či Dominátor.

Dodržiavajte odporúčanie výrobcu

Každý postrek by ste mali aplikovať v súlade s odporúčaniami výrobcu, prinášame niekoľko všeobecných rád, ktoré platia na väčšinu prípravkov.

  • Burina, ktorú chcete postrekovať, by mala byť vzídená a aspoň 10 cm vysoká – to neplatí pre postreky s preemergentnou aplikáciou. Počasie by malo byť teplé a slnečné, postreky by ste mali aplikovať na čisté listy (očistené napr. dažďom).
  • Väčšina postrekov zlikviduje jednoročnú burinu do 10 dní, trvalým burinám to môže trvať aj 4 týždne. To, že herbicíd zabral, spoznáte podľa vädnutia, vysychania a neskôr žltnutia buriny.
  • Väčšina dnešných herbicídov sa skladá z pre človeka bezpečných a netoxických látok, ktoré však aj tak dokážu zaťažiť ľudský organizmus (najmä pečeň). Pri práci s herbicídmi teda používajte dlhé nohavice a oblečenie s dlhými rukávmi.
  • Nezabudnite ani na ochranné pomôcky – okuliare, rukavice i respirátor. Burinu nepostrekujte vo veternom počasí, postrek by sa mohol zbytočne preniesť aj na ďalšie okolité rastliny, prípadne by vám ho vietor mohol nafúkať do tváre. Po dokončení postrekovania nezabudnite dostatočne prepláchnuť postrekovač a dôkladne si umyť celé telo – najmä ruky a tvár.

Najlepšie postreky na burinu

Názov Hodnotenie Detail
Basf Stomp Aqua 250 ml   ✔   DOBRÉ RECENZIEZobraziť produkt
Floraservis Lontrel 300 60 ml   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTAZobraziť produkt
Sencor Liquid 100 ml   ✔   NÁŠ TIPZobraziť produkt
Agro hnojivo KT Travin 20 kg   ✔   PRE NÁROČNÝCHZobraziť produkt
Bayer Garden Keeper zahrada 50 ml   ✔   ĽUDOVÁ VOĽBAZobraziť produkt

Hodnotenie článku:
(81.4%)

Pulbikované dňa: 30.06.2019

Autor
Michal Toma

Michal Toma

Som technik telom i dušou. Odmalička ma bavilo rozoberať a skladať rôzne prístroje a zisťovať, ako fungujú. Podobne dokážem rozobrať na súčiastky aj informácie a vyrobiť z nich ucelený text, ktorý vám pomôže zorientovať sa v naoko zložitom svete techniky, či v iných oblastiach života. Vo voľnom čase píšem blog o pive, ktorý je malým oknom do sveta stoviek chutí, vôní a zážitkov, aké nám pivo ponúka.


Pridať komentár