Najlepší cestovný kufor – malý, veľký, látkový, škrupinový. Ako vybrať odolný kufor do lietadla?

Plánujete dovolenku? Chystáte sa na služobnú cestu alebo ste natrafili na výhodné ceny leteniek a spontánne už balíte kufre? V tom prípade by ste mali vedieť, že cestovný kufor je veľmi dôležitým a vzácnym spoločníkom na cesty. Na výber je niekoľko modelov. Cestovný kufor s kolieskami, bezpečnostným zámkom alebo zipsom? Aká je najlepšia značka cestovných kufrov? Všetko potrebné sa dočítate v našom článku.

Ako vybrať cestovný kufor?

Pripravili sme si pre vás praktický návod a zároveň i podrobného sprievodcu pri výbere cestovného kufra. Tieto rady, tipy a poznatky sa vám určite zídu v prípade, že sa chystáte cestovať na dovolenku, špeciálne, ak idete lietadlom a potrebujete so sebou brať väčšie či menšie množstvo batožiny. Na záver sme si pre vás pripravili aj cenné tipy pre cestovateľov. Dobrý kufor vždy poteší. Aký kufor je pre vás teda ten správny?

Najlepšie cestovné kufre

Na čo nezabúdať pred výberom kufra

Predtým ako sa dostaneme ku konkrétnym parametrom v rámci nášho návodu, je potrebné, aby ste zvážili niekoľko podstatných aspektov. Práve od nich totiž v mnohom výber cestovného kufra závisí. Čo je dôležité vedieť?

Aký spôsob prepravy budem využívať?

Auto? Autobus? Vlak? Lietadlo? Pri cestovaní autom vás v prípade auta s poriadnym kufrom nelimitujú jeho rozmery a v zásade je jedno, či je kufor textilný alebo škrupinový. Pri vlaku a autobuse takisto nie ste limitovaní žiadnymi smernicami. Samozrejme, v autobuse si za batožinu priplácate podľa jej rozmerov. No skôr závisí od komfortu, či ste ochotní sa s rozmerným cestovným kufrom vláčiť po nádraží či nástupišti.

Pri cestovaní lietadlom sa už musíte pripraviť na presné váhové a veľkostné limity. Cestovný kufor ako príručná či podpalubná batožina musí spĺňať určité kritériá, ktoré si určujú letecké spoločnosti. Inak si môžete poriadne priplatiť.

Pre koľko osôb je kufor určený?

Pre jednu, dve soby alebo pre štvorčlennú rodinu? Od tohto sa následne odvíja i veľkosť kufra, preto pri výbere dbajte na túto požiadavku.

Balenie malého žltého cestovného kufra

V akom ročnom období cestujem?

Ak cestujete do krajiny, kde vás čaká chladnejšie počasie, zimné a teplé oblečenie zaberie v kufri podstatne viac miesta, ako keď cestujete s pár tričkami, šortkami a plavkami na dovolenku k moru. Myslite takisto na rezervu. Určite si nejaké tie suveníry z dovolenky prinesiete.

Aká je frekvencia cestovania?

Čím častejšie sa balíte, tým viac s kufrom manipulujete, o to viac je s ním manipulované napríklad na letisku a teda i materiál dostáva zabrať. Z toho vyplýva, že potrebujete kufor, ktorý čo to vydrží. Kvalita kufra je teda takisto veľmi podstatná. Inak sa ľahko môže stať, že po pár výjazdoch sa z kufra stane príťaž a nie praktický spoločník.

Potrebujem vlastne cestovný kufor?

Otázkou ostáva, potrebujem vlastne cestovný kufor? Ak cestujete často a je jedno, či autom, vlakom, autobusom alebo lietadlom a nenosíte so sebou vždy obrovské množstvo batožiny, ale povedzme len to potrebné, možno vám postačí cestovná taška. Tá je vhodná na časté presuny. Jej nosenie je pohodlnejšie, manipulácia jednoduchšia, cena nižšia a takisto možno natrafiť na rôzne rozmery vhodné aj ako príručná batožina do lietadla. Avšak našou prioritou je vám poradiť pri výbere kufra, poďme teda na to.

Správna veľkosť kufra

Práve veľkosť kufra je jedným z najdôležitejších parametrov, špeciálne ako sme aj vyššie spomínali, ak cestovný kufor budete prepravovať lietadlom. Vtedy je pre vás táto vlastnosť kufra doslova kľúčová. Tam treba rozmery prispôsobiť pravidlám, ktoré určuje samotný prepravca – letecká spoločnosť.

Pri výbere správnej veľkosti je vždy dobré myslieť aj na nejakú tú rezervu. Nákupy, suveníry z dovolenky musia byť, a preto kufor nemusí praskať vo švíkoch už keď na dovolenku cestujete. Zároveň si vyberajte takú veľkosť kufra a takú hmotnosť, s ktorou si aj po naplnení kufra poradíte sami. Myslite teda na to, či na 20 kg vážiaci kufor máte dostatok fyzickej sily. Majte teda na rozume celkovú váhu kufra, s ktorou dokážete pohodlne manipulovať.

Červený cestovný kufor - balenie sa na dovolenku

Začneme tým, čo reálne v praxi v obchodoch nájdete. Veľkosti kufrov sa v obchodoch označujú písmenami S, M, L, XL. Podobne ako oblečenie, a teda malý, stredný, veľký alebo extra veľký. Avšak, riadiť sa týmto značením neodporúčame. Nie všetci výrobcovia sa v prípade konkrétnych veľkostí riadia rovnakou mierkou. To platí aj pri oblečení, každé tričko má iný strih. Rôzni výrobcovia, rôzne veľkosti.

Takisto v súvislosti s rozmermi kufra všímajte jeho objem v litroch. Pri tomto údaji máte predstavu o vnútornej kapacite kufra. Spolu s tým súvisí i maximálna nosnosť kufra. Stále však nemáte to podstatné. A to je?

Najdôležitejšími parametrami pri rozmeroch kufra sú jeho šírka, dĺžka a hĺbka (výška). Pri cestovaní lietadlom sú tieto rozmery alfou a omegou. Prečo? Jednak, aby ste dodržovali obmedzenia, ktoré letecká spoločnosť stanovuje a aby ste si zbytočne nepriplácali za prekročenie hmotnostných alebo veľkostných limitov. Vedzte, že môže ísť o desiatky až stovky eur a dovolenka sa môže razom predražiť.

Aké rozmery kufra akceptujú letecké spoločnosti?

V prípade výberu správnej veľkosti kufra sú pre nás podstatné dva druhy batožiny. Príručná batožina a podpalubná batožina. Jednotlivé parametre a limity v prípade týchto druhov batožín si určuje sám prepravca. Poďme sa teda pozrieť na tie najfrekventovanejšie prepravné spoločnosti a ich kritériá.

Ryanair umožňuje prepravovať príručnú batožinu s rozmermi 55 cm x 40 cm x 20 cm (d x š x v) s hmotnosťou maximálne 10 kg. Malaysia Airlines akceptuje kufre na palube s rozmermi 56 cm x 36 x 23 cm s hmotnosťou do 7 kg. Nemecká Lufthansa akceptuje príručnú batožinu s rozmermi 55 cm x 40 cm x 23 cm a to do 8 kg. Podobne sú na tom i Turkish Airlines. Spomenieme aj British Airways, 56 cm x 45 cm x 25 cm, ktorá umožňuje hmotnosť príručnej batožiny až do 23 kg. Každá letecká spoločnosť svoje požiadavky a limity uvádza vo svojom prepravnom poriadku.

Rozmery cestovného kufra

Ak ide o podpalubnú batožinu, ku ktorej budete mať prístup až na letisku, kritériá sú nasledovné. Opätovne však pripomíname, že kritériá si určuje letecký prepravca osobitne. V prípade Ryanair je podpalubná batožina za príplatok, a to od 11 – 45 eur, v závislosti od hmotnosti kufra. Kufor pritom nesmie presiahnuť rozmery 81 cm x 119 cm x 119 cm. Lufthansa vám prepraví v podpalubí 1 x 23 kg vážiacu batožinu s rozmermi kufra do maximálne 158 cm (súčet dĺžky, šírky a hĺbky – výšky nesmie byť väčší). Prepravca Turkish Airlines je štedrejší a prepraví na osobu 1-2 x 23 kg. Malaysia Airlines 1 x 30 kg takisto do 158 cm v rámci súčtu rozmerov.

Základné typy cestovných kufrov

 • Kabínové cestovné kufre – v rámci rozmerov ide o cestovné kufre s najmenšími rozmermi. V obchodoch môžu byť označené písmenom S a pojmú spravidla 40 až 50 litrov. Maximálna nosnosť je do 10 – 15 kg. Na výšku nepresiahnu viac ako 55 cm, na šírku majú maximálne 40 cm a hĺbky je spravidla do 20 cm. Spadajú teda do príručnej batožiny.
 • Stredne veľké cestovné kufre – v obchodoch sú zvyčajne označené písmenom M. Zvykom býva nosnosť do 20 kg, čo predstavuje objem do 90 litrov. Ide o kufre s výškou maximálne 80 cm. Dĺžka či hĺbka je už rozdielna v závislosti od ďalších parametrov. Niektoré druhy stredne veľkých kufrov sa dajú prepravovať ešte aj ako príručná batožina. Hoci väčšina z nich presahuje isté rozmery.
 • Veľké cestovné kufre – vhodné na dlhšie dovolenky, pobyty. Manipulácia s nimi je náročnejšia. Ide o výhradne podpalubnú batožinu, za ktorú je potrebné vo väčšine prípadov priplácať. Maximálna nosnosť takýchto kufrov je 30 až 50 kg. Objem dosahuje až 150 litrov. Po tomto type kufra siahajte vtedy, ak jeho kapacitu skutočne dokážete využiť. V opačnom prípade si zbytočne priplatíte.
 • Rozšíriteľný objem – najčastejšie ide o textilné kufre, kedy je možné za pomoci expandérov rozšíriť objem kufra o 15 až 20 litrov. Niekedy je to možné i u škrupinových. Expandéry sú vyrobené z textilu, sú na zips a sú po obvode kufra.

Typy kufrov podľa materiálu

V obchodoch sa pri výbere stretnete s kuframi z rôznych materiálov. Môže ísť o textilné, resp. látkové kufre, častejšie dnes natrafíte na plastové alebo tzv. škrupinové kufre. Špeciálnym druhom sú hliníkové kufre, ktoré nie sú až také frekventované, no ako každý materiál, majú svoje nesporné výhody.

Textilné kufre

Stále veľmi populárny druh batožiny. Výhodné sú nielen z hľadiska ceny, ale takisto majú nízku hmotnosť a sú veľmi variabilné. Disponujú dobrým vnútorným členením a takisto z vonkajšej strany môžu mať rôzne vrecká či priehradky.

Modrý textilný cestovný kufor

Negatívom je menšia bezpečnosť batožiny. Nielen z hľadiska možného poškodenia, ale takisto čo sa krádeže obsahu týka. Hoci pri cestovaní lietadlom ide stále o veľmi preferovaný typ batožiny, postupne ide do úzadia. My odporúčame tento druh batožiny pre cestovanie vlakom či autobusom. Látkové kufre sú takisto horšie na údržbu.

Vyrábané sú najčastejšie z polyesteru alebo nylonu. Práve nylon je pomerne osvedčeným druhom textílie. Hoci je odolnejší a jednoduchší na údržbu, iným materiálom (plast, hliník) sa odolnosťou stále nevyrovná. Potešiť môže pri niektorých textilných kufroch vodotesnosť. Ak chcete odolnejšiu textíliu, siahnite po balistickom nylone. Ide o vojenský materiál, ktorý je nenáročný na údržbu a odolnejší voči poškodeniu. Dokonca ide o nepremokavý materiál. Odradiť vás môže vyššia cena alebo fádne farebné prevedenie.

Výhody

 • Nižšia hmotnosť
 • Vnútorné usporiadanie priestoru
 • Priaznivá cena
 • Jednoduchšia manipulácia
 • Variabilnosť, možnosť ohýbania

Nevýhody

 • Menšia bezpečnosť batožiny
 • Nižšia odolnosť
 • Náročnejšia údržba

Kožené cestovné kufre

Špecifickým druhom blízkym textílii je určite koža. Či už syntetická alebo pravá. Ide zvyčajne o kufre vhodné ako príručná batožina. Skôr sú pre ľudí, ktorí si potrpia na dizajn. Kožené cestovné kufre sú drahšie a zároveň sú pri kvalitnom vyhotovení pomerne odolné a trvácne. Vhodnejšie sú pri cestovaní na kratšie vzdialenosti.

Kožený cestovný kufor

Výhody

 • Dizajn
 • Dlhá životnosť pri kvalitnom šití

Nevýhody

 • Vysoká cena
 • Potreba pravidelnej údržby (impregnácia)
 • Náchylné na odreniny a škrabance

Škrupinové kufre (plastové)

Hovorovo škrupinové, no presnejšie ide o plastové cestovné kufre, pričom nie je plast ako plast. Ich devízou je vyššia mechanická odolnosť, odolnosť voči vode a umožňujú teda prenášať i krehkejšie predmety. Na údržbu sú absolútne nenáročné a sú ideálne pre cestovanie lietadlom.

Pozor však na lacné modely. Nekvalitný plast nie je taký odolný a môže praskať. Dnes máte skutočne na výber a oplatí sa do takéhoto kufra zainvestovať. Nie sú nijak výrazne ťažšie, často sú dokonca ľahšie ako niektoré textilné. Variabilitou a členením vnútorného priestoru na textilné kufre tak úplne nemajú.

Škrupinový (plastový) cestovný kufor

A ako je to s materiálom? Najčastejšie sú škrupinové kufre vyrobené z ABS plastu. Odolajú nárazom, tlaku i úderom. Nevadia im ani vysoké či nízke teploty. Výhodou je cena, no existujú i odolnejšie druhy plastu. Tým je napríklad polypropylén. Kufre z neho majú nižšiu hmotnosť, odolnejšie sú voči vode i ohňu. Samozrejme, len po určitú dobu. Najmodernejšie kufre sú označené pojmom Duraflex alebo CURV. Ich odolnosť je vskutku excelentná. Sú ľahké, pružnejšie a vydržia i poriadne tvrdé zaobchádzanie. Pri plastových kufroch je na výber široká škála farieb. V obchodoch možno natrafíte aj na kufre z polykarbonátu, ktorý je len o niečo odolnejší ako ABS plast.

Výhody

 • Vysoká odolnosť
 • Vodoodolnosť
 • Dizajn
 • Farebné prevedenia
 • Vyššia bezpečnosť
 • Nízka hmotnosť

Nevýhody

 • Vyššia cena oproti textilným kufrom
 • Lacné plasty
 • Menej variabilné a flexibilné (členenie, pružnosť)

Hliníkové kufre

Radia sa medzi škrupinové kufre, no sú predsa len špecifickým typom, keďže nejde o žiadny plast. Bezpochyby ide o najlepší druh cestovného kufra, aký môžete na trhu zohnať. Ide o extrémne mechanicky odolný materiál, ktorý je navyše nehorľavý a vodeodolný. Odolá vysokým teplotám i tlaku. Dizajnovo ide väčšinou o typický metalický vzhľad. Napriek tomu, že sú z hliníka, oproti plastom nie sú nijak výrazne ťažšie. Čo je výrazne vyššie, je cena, ktorá sa pohybuje v stovkách eur. Ak chcete prepravovať krehkejšie veci alebo skutočne chcete zaručenú bezpečnosť vašej batožiny a máte na to rozpočet, hliníkový kufor je jasná voľba.

Hliníkový cestovný kufor

Výhody

 • Nízka hmotnosť
 • Extrémna mechanická odolnosť
 • Bezpečnosť batožiny
 • Ohňovzdornosť
 • Vodoodolnosť

Nevýhody

 • Vysoká cena
 • Rovnaký dizajn (metalický vzhľad)

Vnútorné členenie kufra

Vnútorný priestor kufra by mal byť, čo najviac členitý a mal by umožňovať organizáciu vašej batožiny. Určite by nemali chýbať veľké priehradky, ktoré dno kufra rozdeľujú. Praktická je aj priehradka na notebook a menšie vrecká či bezpečnostné popruhy. Vrecká využijete napríklad na kozmetické potreby, nabíjačku na mobilný telefón a mnoho iného. Práve vnútorné členenie kufra je silnou devízou textilných kufrov. V prípade škrupinových, a teda plastových kufrov je rozčlenenie vnútorného priestoru chudobnejšie.

Mať v kufri viac priečinkov je lepšie nielen z hľadiska praktickosti, ale i bezpečnosti. Vrecká či popruhy zabraňujú samovoľnému pohybu batožiny v kufri. Pri výbere teda dbajte na to, aby členenie kufra zodpovedalo vašim potrebám.

Cestovný kufor s kolieskami

Kolieska k cestovateľskému kufru neodmysliteľne patria. Zaujímať by vás mal počet koliesok a ich materiál. Typické sú cestovné kufre s dvoma kolieskami. S takýmito kuframi sa ľahko manipuluje a poľahky s nimi zdoláte obrubníky či schody. Slabinou je len horšia stabilita a riziko, že by sa jedno koliesko mohlo odlomiť. Vtedy musíte „veci“ vziať do vlastných rúk.

Žltý cestovný kufor s kolieskami

Štyri kolieska, ktoré sa otáčajú po vlastnej osi, sú pre kufre lepšie z hľadiska stability. Nemusíte sa báť, že by sa vám kufor prevrátil. Niekedy je však zložitejšie prekonávanie nerovností, obrubníkov... Ak sa však jedno či dve kolieska poškodia, kufor stále nemusíte vláčiť v rukách. Čo sa materiálov koliesok týka, plastové sú štandardom a svoju úlohu splnia. No chybu neurobíte ani ak nájdete cestovný kufor s pogumovanými kolieskami. Vtedy je chod plynulejší a takisto je ich chod tichší.

Bezpečnostné a praktické prvky

Bezpečnosť je aj pri cestovaní hlavnou prioritou. Pri cestovných kufroch to nie je výnimkou, bezpečnosť je preto dôležitým faktorom. Takisto je tu rad praktických doplnkov, ktoré vám cestovanie a manipuláciu s kufrom značne uľahčujú.

 • Zámok kufra – týka sa predovšetkým kufrov, ktoré smerujú do podpalubnej batožiny. Minimálnym stupňom ochrany je klasický integrovaný číselník. Moderné kufre disponujú zvyčajne zabudovaným zámkom, ktorý teda nemusíte dokupovať. Najlepším a najviac efektívnym typom zámku cestovných kufrov je kódový TSA zámok. Ten je zároveň veľmi sofistikovaný a zlodejom prácu rozhodne neuľahčí.
 • Dvojitý zips – bezpečnostný dvojitý zips je praktickým prvkom, ktorý dokáže efektívne uchrániť vašu batožinu. Je omnoho odolnejší a zároveň pevnejší. Efektívne odoláva ostrým predmetom, ktorými sa zlodeji môžu pokúsiť o jeho porušenie.
 • Rukoväť – ideálne ergonomická. Či už kufor so sebou beriete na dlhšie alebo kratšie cesty. Pravidlom by pri cestovných kufroch mala byť teleskopická rukoväť, ktorou dnes disponuje väčšina kufrov. Pochopiteľne, rukoväť by mala mať vlastnú poistku, aby sa automaticky nevytiahla pri bežnej manipulácii.
 • Držadlá – pre nosenie v ruke sú držadlá veľmi potrebné. Či chcete batožinu vyložiť do priehradky v lietadle, autobuse alebo vlaku, musí byť kufor za čo chytiť.
 • Menovka – označenie cestovného kufra je pri cestovaní nevyhnutnosťou. A vedzte, že označený kufor sa oplatí mať nielen keď idete lietadlom. Predovšetkým preto, že daný model cestovného kufru môže mať aj niekto iný, resp. ďalší cestujúci. Práve jeho označením predídete nepríjemným omylom. Označenie visačkou alebo štítkom je teda veľmi vítaným a praktickým doplnkom.

Najlepšie značky cestovných kufrov

Rozhodne sa neoplatí ulakomiť sa na lacné cestovné kufre, ktoré s vami navštívia jednu destináciu a prinajlepšom sa s nimi vrátite naspäť a na ďalšiu cestu už bude kufor nepoužiteľný. V tom horšom prípade sa pokazí koliesko, zasekne zips alebo sa vám zlomí rukoväť. Sú výrobcovia cestovných kufrov, ktorí tento segment reprezentujú prostredníctvom kvalitných materiálov, bezpečnosťou a praktickými vychytávkami.

Aká značka cestovných kufrov je najlepšia?

Medzi takýchto výrobcov patrí napríklad americký výrobca Samsonite alebo American Tourister. Tieto značky sú známe po celom svete. Dobrú a overenú kvalitu cestovných kufrov ponúka i firma David Jones. Predovšetkým ich dizajn a elegantné prevedenie uspokojí potreby každého cestovateľa. Nemeckým zástupcom je značka Travelite. Na trhu si svoje miesto a prijateľné ceny drží i značka Madisson. K elitným značkám kufrov patrí aj Thule a Hartmann, ktorý vyrába i hliníkové kufre.

5 tipov pre vášnivých cestovateľov

 • Pred balením si vždy vytvorte checklist, aby ste presne vedeli, čo si chcete so sebou vziať.
 • Nezabudnite na bežné lieky proti bolesti hlavy, na žalúdok, nevoľnosť alebo lieky na alergiu. Chybu neurobíte ani vtedy, ak si vezmete repelent alebo sprej na svalové zranenia.
 • Do podpalubnej batožiny nikdy nedávajte zmluvy, hotovosť, notebook, tablet, USB, kľúče, lieky alebo iné príliš cenné predmety.
 • Bezpečnostným prvkom, ktorý môže vašu podpalubnú batožinu ochrániť je, ak omotáte váš kufor priesvitnou fóliou. Zlodejovi tak prípadný plán ľahko zmaríte, pretože mu prácu značne predĺžite.
 • Pred cestou vždy skontrolujte, či máte kompatibilný konektor nabíjačky do zásuvky. Inak si vašu elektroniku nabijete veľmi ťažko.
Hodnotenie článku:
(81.2%)

Pulbikované dňa: 09.02.2020

Autor
Denis Ruščák

Denis Ruščák

Večný študent! Veď predsa o tom život je. Permanentné nadobúdanie nových poznatkov, informácií a skúšanie všetkého čo je nové. Každý okamih bežného dňa, zlý či dobrý, vám do života môže priniesť niečo nové a urobiť deň výnimočným. Neustále na sebe pracovať a posúvať sa vpred je mojim životným mottom a motiváciou. To platí aj pri písaní. Písanie je mojim hobby, do ktorého dávam kúsok seba. Písanie na rôzne témy od zaujímavostí, faktov, trendov, marketingových textov, SEO článkov až po spravodajstvo. Čaro slova a písma je neobmedzené a okrem emócie ponúka aj bezhraničné vedomosti. Každým článkom sa preto snažím obohatiť ako seba, tak i samotného čitateľa, ktorému ponúkam jedinečný a osobitý obsah.


Komentáre

14/02/2020 10:58
Jaro

Dobrý článok. Nikdy som neuvažoval, aký kufor kúpiť, kúpil som prvý, ktorý sa mi hodil. Teraz už pár rokov látkový kufor a zatiaľ drží. Keď doslúži, poobzerám sa po škrupinovom

Pridať komentár