Sony Playstation 5 herná konzola – recenzia, skúsenosti

Primeraná cena
Extrémne rýchle spustenie konzoly
Vysoké rozlíšenie
Rýchle SSD
Ovládač poskytuje reálnejší zážitok z hry
Kvalitný 3D zvuk

Hodnotenie:
(74.6%)
Pozrieť najlepšiu ponuku

Playstation 5 je najnovšou hernou konzolou z dielne Sony. Disponuje pôsobivým hardwarom, ktorý zahŕňa 8-jadrový CPU Zen 2, 825 GB interné úložisko a 10 TFLOP GPU. PS5 má netradičný futuristický dizajn a je vybavená veľmi kvalitnými slúchadlami s technológiou 3D Tempest Audio. Jej súčasťou je nový ovládač DualSense, ktorý stojí za ešte väčším zážitkom z hry. Nadštandardná je aj kvalita obrazu. PS5-ťka ponúka 4K rozlíšenie, a to až pri 120 snímkach za sekundu.

Technické parametre: procesor = Zen 2, pamäť = 16 GB GDDR6, GPU = 10 TFLOP/2.23GHz, frekvencia = max. 120 FPS, natívne rozlíšenie = 4K, úložisko = 825 GB SSD, mechanika = Blu-ray 4K UHD, rozmery = 38,8 x 26 x 8 cm, hmotnosť = 4,5 kg

Herná konzola Sony Playstation 5 je za najlepšiu cenu dostupná na ✅  webe Heureka.sk.

Herná konzola PlayStation 5 nesklamala!

Od PlayStation 5 sme toho očakávali veľa a musíme uznať, že táto herná konzola novej generácie nesklamala. Sony v tomto prípade veľmi pekne prepracoval kľúčové vlastnosti, ako užívateľské rozhranie, jednoduchšie nastavenia i ovládanie a, čo je veľmi dôležité, aj jej rýchlosť.

Úplne prvá vec, ktorá nám na PS5 udrela do očí, je rýchlosť. Mnohí oceňujú najmä krátky čas načítania samotných hier, čo nepopierame, z nášho pohľadu je však zaujímavejšia rýchlosť celého „procesu“ od zapnutia konzoly po spustenie prvej hry, ktorý nezabral viac ako minútu. V tomto je PS5 v porovnaní s predošlou PS4... no, skrátka, neporovnateľná. Rýchle je samotné spustenie konzoly, načítanie misií, multiplayera, vyhľadávanie hier a taktiež ich kopírovanie z externého na interné úložisko.

Sony Playstation 5 recenzia

V teoretickej rovine a pri porovnaní s Xbox Series X je hardware PS5 mierne pozadu, za nás je však úplne v poriadku. Dôležitejšou otázkou je, ako ho využijú či nevyužijú herní vývojári. PS5-ťka je vybavená 8-jadrovým procesorom AMD Zen 2 s frekvenciou 3,5 GHz pre každé jadro,16 GB operačnou pamäťou, RDNA 2 grafickým čipom s výkonom 10,28 TFLOP (grafika je naozaj parádna) a 825 GB interným SSD úložiskom. Z toho je reálne využiteľných iba 668 GB, čo je z hľadiska veľkosti súčasných hier menší podpriemer. Interné úložisko je menšie aj v porovnaní s Xbox Series X (1 TB – dostupných 802 GB).

Čarovný vizuál novej PS5-ťky

PS5 s natívnym rozlíšením 4K pri 120 snímkach za sekundu ponúka naozaj nadpriemerný vizuálny zážitok. Ten sme si užili hlavne pri akčnejších herných tituloch. Pri niektorých hrách sa síce musíte rozhodnúť, či je pre vás dôležitejší ray tracing pri 60 snímkach za sekundu alebo 120 snímok bez tohto efektu. Túto dilemu však nepovažujeme za veľký problém.

Samozrejme, aby ste si mohli túto krásu vychutnať naplno, nie je na škodu popremýšľať nad novým televízorom so 120 Hz displejom, HDMI 2.1. a podporou HDR i VRR. Ak nad takouto investíciou aktuálne nepremýšľate, buďte bez obáv, PS5-ťku si užijete aj na menej namakanom televízore s HDMI vstupom.

Futuristický dizajn, pokrokový ovládač a parádny zvuk

PS5 je v porovnaní s ďalšími modelmi v našom teste (to platí aj pre staršiu PS4gigantická! Pred jej zaobstaraním si preto veľmi dobre premyslite, či máte dostatok miesta. Má futuristický dizajn, ktorý nemusí vyhovovať každému, my sme sa doň však zamilovali na prvý kuk.

Na to, ako v praxi funguje technológia DualSense, sme sa naozaj nevedeli dočkať. V krátkosti, DualSense využíva cievku v ovládači, ktorá doň prenáša rôzne vibrácie. Vďaka tomu získate z hry ešte o niečo reálnejší pocit. Ovládač DualSense s veľmi príjemným štruktúrovaným povrchom, nenásilnými svetelnými efektmi a tlačidlom, ktoré je prepojené s integrovaným mikrofónom, sme si užili hlavne pri singleplayeroch.

Herná konzola Sony Playstation 5

Naozaj sme cítili každú vibráciu, „nášľap“ na iný povrch, nárazy či výbuchy. Pri multiplayerových hrách bol zážitok o niečo slabší. Tu sme spomínané efekty postupne prestali vnímať.

Spustenie slúchadiel je veľmi rýchle. Konzola ich okamžite po nasadení deteguje a „zapne“. Sú vybavené funkciou automatického vypnutia, čo považujeme za veľmi fajn drobnosť. Na rozdiel od Xbox Series X, PS5-ťka nepodporuje Dolby Atmos, ale vlastnú priestorovú technológiu 3D Tempest Audio, ktorá v našom teste obstála vcelku dobre. Kroky, streľba, vzdialené zvuky... všetko potrebné sme počuli, kvalita audio zážitku sa však odvíjala skôr od kvality zvuku samotnej hry.

Skúsenosti a recenzie

PlayStation 5 je spotrebiteľmi vnímaná ako pekná herná konzola s dobrou spätnou kompatibilitou, pokrokovým DualSense ovládačom a ďalšími super vlastnosťami. Vyslovene negatívne hodnotenia sme nenašli.

Recenzie a skúsenosti s hernou konzolou Sony Playstation 5

Pozitíva

Primeraná cena
Extrémne rýchle spustenie konzoly
Vysoké rozlíšenie
Rýchle SSD
Ovládač poskytuje reálnejší zážitok z hry
Kvalitný 3D zvuk

Negatíva

Menšie interné úložisko
Väčšie rozmery
Plný vizuálny zážitok si užijete len s lepšou/novšou TV


Autor recenzie: Viktória Hartmannová
Dátum publikovania: 30.03.2021
Najlepšie herné konzoly 2024 – recenzie, test, porovnanie

Najlepšie herné konzoly 2024 – recenzie, test, porovnanie

Herné konzoly postupne vytláčajú gamerské PC zostavy, aj napriek tomu sa ešte i dnes nájdu zarytí fanúšikovia tejto hráčskej platformy. Patríte medzi nich alebo sa nimi hodláte stať? Ak nie ste v „tomto svete“ doma, prečítajte si náš návod na ich výber. Pripravili sme si pre vás podrobný prehľad tých najdôležitejších parametrov a niekoľko recenzií na aktuálne highlighty herných... Prečítať článok


Komentáre

19/01/2024 16:41
Alena

Až mi budu hrať tak ostatne hry stiahnuté digitálne ako FC24 tak amen,brankár štartuje na jednom mieste pri stlačení????a tak isto ked mu prepne nechá na 2/3tretiny odkrytú bránu a stojí vedľa ako zamrznutý ako keby som brankára nemala.

Pridať komentár